Ofislere Enerji Veriyoruz

Mobil cihazlarda ve enerji depolanması gereken noktalarda enerji ihtiyaçlarına pratik çözümler sunan piller, ofislerin en sık sipariş verdiği sarf malzemeleri arasında yer almakta. İçerisinde bulunan kimyasal maddeler sayesinde kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren piller, ofiste veya ofis dışı ortamlarda kullandığımız elektronik ürünlerin çalışmasını mümkün kılıyor. Piyasada farklı kullanım amaçlarına uygun çok sayıda pil bulmak mümkün. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofislere enerji veren piller hakkında önemli birkaç noktaya kısaca temas edip ofislerin en çok sipariş verdiği pilleri tanıtacağız. 

Pilin İcadı ve Evrimi

Elektriğin keşfi MÖ 600’lere kadar uzansa da kullanımına başlanması ancak 19. yüzyılda mümkün oldu. Bu konuda Luigi Galvani tarafından gerçekleştirilen “kurbağa deneyi”, çok önemli bir dönüm noktası oldu. Metal bir çubukla statik elektriği ölü bir kurbağanın bacağına dokundurarak bacağı hareket ettirmeyi başaran Galvani, canlı hücrelerin değil, kasların elektrik içerdiğine inandı. Galvani‘den sonra elektrik üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran Alessandro Volta kas hücrelerinin içindeki sıvıda metal iyonlarını keşfetti. Bu keşif sayesinde Volta, tuzlu su çözeltisinin iki ucuna çinko ve bakır parçaları yerleştirerek elektrik akımı üretmeyi başardı. Volta pili ismi verilen bu pille birlikte, elektrik üretimi ve depolanması için yeni çalışmalar yapılmaya başlandı.

Elektrokimya alanında büyük bir devrime imza atan Volta pili, çinko ve bakır elektrotların sülfürik asit ve tuzlu suda reaksiyonu konusunda pek çok çalışmaya ilham kaynağı oldu. Pilin günümüzde kullandığımız şeklini alması ise 20. yüzyılda gerçekleşti. 1947 yılında icat edilen nikel kadmiyum piller, pil hücresinin tümüyle izole edilmesiyle pillerin kullanım ömrünü uzattı. 1970’lerde ilk lityum piller üretildi ve nikel metal hidrit pil sistemleri üzerine çalışmalar hızlandı. 1980’lerde bu pillerin şarj edilebilir hale getirilmesi sağlandı ve yeni hidrit alaşımlar kullanıldı. 1990’larda üretilmeye başlanan iyon bazlı lityum piller ise şarj süresini kısalttı ve pil kullanımını daha güvenli hale getirdi.

Günümüzde kullanımı en yaygın pilleri niteliğine göre alkalin, karbon çinko, lityum ve gümüş oksit piller şeklinde sınıflandırabiliriz. Bunlar içinde alkalin piller, daha yüksek enerji düzeyine sahiptir ve bu nedenle fiyatları daha yüksektir. Kullanım süreleri de karbon çinko pillere oranla 8 ile 10 kat daha yüksektir. Karbon çinko piller, fiyat bakımından daha ucuzdur. Ama yüksek enerjiye ihtiyaç duyan elektronik cihazlarda bu pillerin kullanılması uygun değildir. Çabuk bittikleri için orta ve uzun vadede daha masraflı hale gelirler. Bunlardan farklı olarak şarj edilebilir piller ise ortalama 800 ile 1000 şarj ömrüne sahiptir. Bu piller arasında en çok nikel metal hidrat, nikel kadmiyum ve lityum iyon piller tercih edilmekte.

Ofislerin Pil Tercihleri

Sitemizde halihazırda 9 farklı pil çeşidini kullanıcılarımızın beğenisine sunmaktayız. Bu piller 12 V kalem pil, 9 V pil, AA kalem pil, AA şarjlı kalem pil, AAA ince pil, AAA şarjlı ince pil, C orta boy pil, D büyük boy pil ve düğme pil olarak sitemizde yer almakta. Kullanıcılarımızın son 1 yıl içinde sitemiz üzerinden verdikleri pil siparişlerini incelediğimizde, enerji kategorimizdeki satış adedinin %92.6’sının pil satışlarından oluştuğunu görmekteyiz. En çok sattığımız pil çeşidi AA kalem pil olurken, tüm pil satışlarımızın %47.9’unu bu ürünler oluşturmakta. Bu grupta en çok sattığımız ürünümüz ise Duracell Alkaline AA kalem pil 1.5 V 12 adet ürünümüz oldu.

Pil kategorisinde kullanıcılarımızın en çok sipariş verdiği ikinci ürünümüz Energizer Multi Pack Alkaline AA kalem pil 1.5 V 12 adet oldu. Bütün alkalin piller gibi bu ürünler de karbon çinko pillere oranla daha yüksek bir akıntı hızı ve daha kararlı bir iç dirence sahip. Düşük sıcaklıklarda bile performansından bir şey kaybetmeyen bu ürünler, elektronik cihazlar için uzun ömürlü enerji kaynağı sunmakta. Ofiste veya ofis dışı ortamlarda el feneri, CD çalar, radyo, saat vb. ürünlerde kullanabileceğiniz bu ürünler, ofiste enerji maliyeti konusunda da tasarruf yapmanızı sağlayabilir.

Listemizin üçüncü sırasında, Duracell Alkaline AAA ince kalem pil 1.5 V 12 adet var. AA piller ile AAA piller arasındaki farkların ne olduğu piller hakkında en fazla merak edilen konuların başında gelir. Bu piller arasındaki en önemli fark boyutlarıdır. Bu farkı anlatmak üzere halk arasında AA piller daha çok kalem pil olarak adlandırılır. AAA piller içinse ince pil ifadesi kullanılır. Pil almadan önce, kullanacağınız üründe AA pile mi yoksa AAA pile mi ihtiyaç olduğunu bilmeniz gerekir. Birinin yerine diğerini takmanız durumunda cihazınızı çalıştıramazsınız. AA piller daha kalınken AAA piller daha incedir. AA piller çok enerji harcayan cihazlarda kullanılırken AAA piller daha az enerji harcayan cihazlarda kullanılır.

Ofislere Enerji Veriyoruz

Online ofis marketiniz Ofix.com‘da, ofislere enerji vermek üzere son 1 yıl içinde 6 farklı markanın pillerini kullanıcılarımızın beğenisine sunduk. En yüksek satış başarısı yakalayan marka, adet bazında %67.8’lik oranla Duracell oldu. Yıl içinde en fazla pil satışını Ekim ayında gerçekleştirdik. Müşteri başına 7.4 adet pil alımı gerçekleşirken en çok pil siparişi sırasıyla Şişli, Ataşehir, Ümraniye, Sarıyer ve Başakşehir’den geldi.

Ofix.com‘da satışı devam eden tüm pilleri buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir