Ofislerin Kahve Tercihlerini İnceledik

Ofislerde gün içinde en fazla tüketilen içeceklerin başında kahveler geliyor. Türk kahvesinden hazır kahveye, filtre kahveden çekirdek, kapsül ve soğuk kahveye kadar pek çok farklı türde kahve ofislerde sıkça tüketiliyor. Ülkemizde kahve pazarı toplam 22 bin ton büyüklüğünde ve yıllık 450 milyon liralık bir ciroya sahip. Sıcak içecek pazarının %21’ini oluşturan kahve pazarı, her yıl ortalama %5 düzeyinde büyüme gösteriyor. Peki, meslek gruplarına göre ofislerin kahve tercihleri nasıl değişiyor dersiniz? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, online ofis marketiniz Ofix.com üzerinden son 1 yıl içinde verilen kahve siparişlerine göre ofislerin kahve tercihlerine ilişkin yaptığımız incelemenin sonuçlarını paylaşacağız. 

Ofix.com’da Kahve Satışları

Son 1 yıl içinde gıda ve mutfak kategorimizdeki satışlarımızın %20.5’ini kahve satışlarımız oluşturmakta. Ciro bazında bu oran %30.5’i buluyor. Ofix.com olarak kahve grubunda ürün çeşitliliğimizi arttırarak ve yeni markaları satışa açarak kahve pazarında daha güçlü bir konuma gelmek istiyoruz. Son 1 yıl içinde kahve türleri içinde en yüksek satış rakamına Türk kahvesi satışıyla ulaştık. Ofislerin kahve tercihleri içinde en çok Türk kahvesi öne çıktı. Kahve satışlarımızın %46.5’ini Türk kahvesi oluşturdu. Ciro bazında ise en yüksek ciroyu hazır kahve satışlarımızdan elde ettik. Yıl içinde en çok kahve siparişi sırasıyla Şişli, Ataşehir, Sarıyer, Beşiktaş ve Kadıköy’deki kullanıcılarımız tarafından verildi.

Türk Kahvesi

Meslek gruplarına göre ofislerin kahve tercihlerini incelediğimizde, Türk kahvesinin daha çok enerji, perakende mağazacılık ve gayrimenkul sektöründe tercih edildiğini görüyoruz. Türk kahvesi kategorisinde en çok sattığımız ürünümüz, Kurukahveci Mehmet Efendi Türk kahvesi 100 g oldu. Kurukahveci Mehmet Efendi kahveleri, Türk halkının kahve tüketim şeklinin değişmesinde çok önemli bir rol üstlendi. Çiğ kahve çekirdeklerini özenle kavurup dibekte öğüterek pişirmeye hazır şekilde tüketiciye sunan Kurukahveci Mehmet Efendi, Türklerin dünya içecek kültürüne armağan ettiği Türk kahvesinin tarihinde büyük bir öneme sahip.

Hazır Kahve

Hazır kahvede giyim sektörü ve kıyafet mağazaları açık ara önde gidiyor. Ülkemizde günlük hazır kahve tüketimi ortalama 45 ton düzeyindeyken bu tüketimde %60’ın üzerinde bir oranla daha çok 3’ü 1 arada ve 2’si 1 arada ürünleri tercih ediliyor. Hazır kahve pazarındaki büyümenin lokomotif unsurunu oluşturan bir arada ürünleri, kahve tüketimini kolaylaştırıp yaygınlaştırmakta. Bu kategoride ofislerin kahve tercihleri içinde en çok Nescafe 3’ü 1 arada hazır kahve 18.5 g x 72 adet ürünümüz ilgi görüyor. Kahve tercihini hazır kahveden yana kullananlar, aynı zamanda da kahve kremalarını sipariş veriyor. Kahve kremaları da en çok giyim sektörü ve kıyafet mağazaları tarafından sipariş veriliyor. 

Çekirdek Kahve

Kahve severlere farklı bir lezzet sunan çekirdek kahve çeşitleri, son 1 yıl içinde en çok hazır ve sanal ofis sektörü ile makine sanayi firmaları tarafından sipariş verildi. Tüm kahve çeşitleri aslında dört farklı kahve çekirdeği türünden elde edilmekte. Bunlar Arabica, robusta, liberica ve excelsa şeklinde sınıflandırılmakta. Ofislerin kahve tercihleri içinde Arabica ve robusta kahve çekirdekleri daha fazla ilgi görüyor. Bu kategoride en fazla sipariş verilen ürünümüz ise Kurukahveci Mehmet Efendi Colombian çekirdek kahve 1 kg oldu.

Filtre Kahve

Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin bir filtreden süzülen su yardımıyla demlenmesiyle elde edilen filtre kahve, hazır kahveye oranla daha yoğun bir kahve deneyimi sunmakta. 1908 yılında Melitta Bentz tarafından icat edilen filtre kahve, 1920’li yıllardan itibaren dünya geneline yayılmaya başladı. Son 1 yıl içinde filtre kahveler daha çok haberleşme firmaları ve gıda dağıtım şirketleri tarafından sipariş verildi. Ofislerin kahve tercihleri içinde filtre kahve kategorisinde en çok Jacobs Monarch filtre kahve 500 g ürünümüz ilgi gördü. 120 yıldan uzun bir süredir Jacobs markası, kahve üretiminde kullandığı özel teknikler sayesinde benzersiz bir aromaya sahip ürünleriyle kahve severlerin damaklarında kalıcı izler bırakmakta. 

Soğuk Kahve

Daha çok yaz aylarında tüketilen soğuk kahve ürünlerine yönelik ilgi her geçen gün artıyor. Kahvenin uzun süre çırpılmasıyla elde edilen bu lezzeti tüketicilere sunan marka sayısı da her geçen gün artıyor. Alışılmış kahve deneyimine serin bir alternatif sunan bu ürünler, sıcak yaz aylarında kahve içerek serinlemek isteyenler için iyi bir seçim. Bu grupta en çok, pazarın güçlü oyuncularından biri olan Nescafe‘nin ürünleri tercih edilmekte. Nescafe Xpress soğuk kahve black roast 250 ml ürünümüzün satışı diğer ürünlere oranla açık ara önde gidiyor. Ofislerin kahve tercihleri içinde soğuk kahveler daha çok oyun ve yazılım sektöründe ilgi görüyor.

Kapsül Kahve

Kahve hazırlamayı hızlı ve pratik hale getiren kapsül kahve çeşitleri, kahve severlerin diledikleri zaman lezzetli bir kahveye kolayca erişmelerini sağlamakta. Özel formülü sayesinde bu ürünler, suda kolayca çözünmekte ve damakta farklı bir lezzet bırakmakta. Ofislerin kahve tercihleri içinde kapsül kahve daha çok tasarım ve danışmanlık şirketleri tarafından sipariş veriliyor. Bu grupta en fazla sipariş verilen ürünümüz ise Gimoka Cremoso nespresso uyumlu kapsül kahve 10 adet ürünümüz.

Ofix.com‘da satışı devam eden tüm kahve türlerini buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir