Ofiste ateş ölçümü yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Koronavirüsün ilk ve en önemli belirtisinin yüksek ateş olması, toplu yaşam ve çalışma alanlarında ateş ölçümünü son derece önemli hale getirdi. Ateş ölçümü basit bir iş gibi görünse de her işte olduğu gibi ateş ölçerken de bazı konulara dikkat edilmesi gerekmekte. Çalışmalarını evde değil de ofiste sürdüren beyaz yakalılar için bu konular hayati önem taşıyor. Ofiste ateş ölçümü yaparken oluşacak küçük bir ihmal, sağlık açısından pek çok riske kapı aralayabilir. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, ofiste ateş ölçümü yaparken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Ateş nedir?

Ofiste ateş ölçümü konusuna geçmeden önce, ateş ve ateş ölçümü hakkında bazı noktalara kısaca temas edeceğiz. Ateşi en kısa şekliyle, vücudun hastalıklara veya enfeksiyonlara karşı gösterdiği tepki olarak tanımlamak mümkün. İster mikrobik veya bakteriyel, isterse kronik hastalıklar olsun, vücutta yolunda gitmeyen bir şeyler oluştuğunda ateş yükselmeye başlar. Yüksek ateş görülen hastalarda metabolizma hızlı çalışır ve vücut aşırı enerji harcar. Kalp ve solunum sistemi hızlanırken kol ve bacaklardaki damarlar büzülür, bu bölgelere daha az kan gider. Buna bağlı olarak kollar ve bacaklarda üşüme ve alacalı mermerimsi bir görüntü oluşur. 

İnsan vücudunun ideal sıcaklık değeri 36.5 derecedir. 36.5 ile 37 derece aralığındaki ateş normal kabul edilir. Bebeklerde ideal sıcaklık değeri ise 36.8 derecedir. Bebek ateş ölçer kullanıyorsanız, bebeklerin vücut sıcaklığının yetişkinlerden bir miktar fazla olduğunu unutmamalısınız. Vücut sıcaklığı bu değerlerin üzerine çıkmaya başladığında ateş yükselmeye başlar. Ateş ölçümü yapıldığında çıkan sonuç, kişinin genel sağlık durumu hakkında önemli bir ipucu verir. Orta ve üzeri ateşi olan kişilerde çeşitli sağlık sorunlarına rastlanmakta.

Ateşin dereceleri nelerdir?

Ateşin dereceleri hafif ateş, orta ateş, yüksek ateş ve hiper ateş şeklinde dörde ayrılmakta. Bunlar içinde hafif ateş 37.1-37.5 derece arasındaki ateştir. Orta ateş 37.6-38.5 derece arasında görülür. Yüksek ateş 38.6-39.9 derece arasında ortaya çıkar. Hiper ateş ise 40-43 derece arasında görülür. Bununla birlikte, ateşin nereden ölçüldüğüne bağlı olarak çıkan sonuçlar farklı olabilir. En iyi ateş ölçer çeşitleri bile ateşin ölçüldüğü yere göre farklı sonuçlar verebilir. Örneğin makattan yapılan ateş ölçümünde sonuç, koltuk altından alınan sonuca göre daha yüksek çıkar. Bu farkın genellikle 0.6 derece olduğu kabul edilmekte. Başka deyişle, makattan ateş ölçümü yapılacaksa 37.6 dereceye kadar çıkan sonuç normal kabul edilir.

Ateş nasıl ölçülür?

Ateş ölçümü yapmak için farklı alternatifler kullanılabilir. Bunlar arasında dil ve koltuk altı ile kulak arkası en sık tercih edilen ateş ölçüm şekilleridir. Özellikle kulaktan ateş ölçer kullanmak, korona öncesine kadar en yaygın ateş ölçüm şekliydi. Bu seçeneklerin dışında, makattan ateş ölçümü de yapılabilir. Bu yöntem, çocuklarda 4 yaşa kadar kullanılan ateş ölçüm şeklidir. Çocuklarda ateş ölçümü için makattan ateş ölçümü yapmak daha idealdir. Çünkü diğer yöntemlerle ateş ölçümü yapmak çocuklarda doğru sonuçlar vermeyebilir.

Ofiste ateş ölçümü yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Ateş ve ateş ölçümü hakkında kısaca bu bilgileri paylaştıktan sonra yazımızın bu kısmında, ofiste ateş ölçerken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Ofiste ateş ölçümü yaparken bu konulara dikkat ederseniz olası bir sağlık riskine zemin hazırlamaz, ateş ölçümünü doğru ve güvenilir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Temassız ateş ölçer kullanmalısınız.

Yetişkinlerde ateş ölçümü için yakın döneme kadar timpanik yani kulak arkası dereceler daha fazla tercih ediliyordu. Bu ateş ölçerler bulunamıyorsa dil altından veya koltuk altından ateş ölçümü yapan termometreler de kullanılabilmekteydi. Fakat koronavirüs salgını nedeniyle her türlü temas şüpheli hale gelince, temassız termometrelere ilgi arttı. Ofiste ateş ölçümü yaparken her şeyden önce ateş ölçer seçiminizi doğru yapmalısınız. Timpanik veya cıvalı termometreleri kullanırsanız, ofiste koronavirüsün yayılmasına sebebiyet verebilirsiniz. Ateş ölçer fiyatları arasında temassız ateş ölçer fiyatları biraz yüksek olsa da bu ürünler ofiste ateş ölçümü için çok daha idealdir.

Temassız ateş ölçerler, insanlar arasında enfeksiyonların yayılma riskini azaltmakta. Kullanımı diğer ateş ölçerlere oranla daha kolay olan kızılötesi ateş ölçer çeşitlerinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi de daha kolaydır. Vücut sıcaklığını hızlı ve kolay bir şekilde ölçen temassız ateş ölçerler, farklı bir sıcaklığı hızlı bir şekilde alma yeteneğine sahip olduğu için kısa aralıklarla pek çok kez kullanılabilmekte. Diğer ateş ölçer çeşitleri bu tür bir kullanım yeteneğine sahip değil.

Ateş ölçümü yaparken kişiye fazla yaklaşmamalısınız.

Temassız ateş ölçer kullanmanın en önemli faydalarından biri de ateşini ölçeceğiniz kişiyle aranızdaki mesafeyi korumanıza imkan sağlamasıdır. Diğer ateş ölçerlerde böyle bir kullanım imkanı bulunmamakta ve temas artmakta. Bu nedenle kişinin kendi ateşini kendisinin ölçmesi gerekmekte. Ofiste ateş ölçümü için cıvalı termometre kullanmak, ölçümlerde standartları korumayı zorlaştırır. Öyle ki, cıvalı termometreyi kullanmadan önce cıva seviyesini kontrol etmek gerekir. Cıva seviyesi yüksekse, kullanmadan önce termometreyi silkeleyerek cıva seviyesini düşürmelisiniz. Bunu ihmal ederseniz, ateş ölçümünüz doğru sonuç vermez. Temassız ateş ölçer kullandığınızda ise kişiye fazla yaklaşmamaya dikkat etmelisiniz.

Ateş ölçümü yaparken maske kullanmalısınız.

Korona döneminde hayatımızın merkezine yerleşen maskeler, ofiste ateş ölçümü yaparken kritik bir öneme sahip. Karşınızdaki kişinin enfeksiyona yakalanıp yakalanmadığını bilemezsiniz. Ofiste ateş ölçümü yaparken maske kullanmazsanız, en küçük bir hapşırma veya öksürme durumunda bile vücut sıvıları üzerinden koronavirüse yakalanmanız mümkün olabilir. Dijital ateş ölçer kullanmak, bu gibi riskleri tümüyle ortadan kaldırmamakta. Uzaktan ateş ölçer kullansanız bile ateş ölçümü sırasında maskenizin burun ve ağız bölgenizi tümüyle kaplamasını sağlamalısınız. Ofiste ateş ölçümü yaparken ve hatta tüm mesainiz boyunca maske kullanmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Ayrıca, maskenizi en fazla 4 saatte bir değiştirmenizde de yarar var.

Ateş ölçümü için doğru alanı seçmelisiniz.

Ateş ölçümü için dil ve koltuk altı ile kulak arkasının tercih edilebildiğini yukarıda belirtmiştik. Ofiste eğer kendi ateşinizi ölçecekseniz ve ateş ölçerinizi yalnızca siz kullanacak, hijyen kurallarına uygun şekilde saklayabilecekseniz, diğer ateş ölçerleri kullanabilirsiniz. Bu durumda dil ve koltuk altı ya da kulak arkasından ateş ölçümü yapabilirsiniz. Fakat ofiste ateş ölçümü yaparken temassız ateş ölçer kullanıyorsanız, ateş ölçümü için yalnızca alın bölgesini kullanmalısınız. Alından ateş ölçer kullanmak, diğerlerine oranla daha doğru sonuçlar verir. Kişinin yanak, çene veya boyun bölgelerine cihazı tutarsanız ateş ölçümünü doğru şekilde yapamazsınız. Temassız ateş ölçerlerde en doğru sonuç alın bölgesinden alınmakta.

Ateş ölçerinizin doğru ölçüm yaptığından emin olmalısınız.

Ateş ölçerler medikal ürünler arasında yer aldığı için belirli birtakım standartlara uygun şekilde üretilmekte ve pek çok testten geçirildikten sonra satışa sunulmakta. Ateş ölçer alırken eğer güvenilir markaları tercih ederseniz, ateş ölçümünüzün doğruluğundan şüphe etmenize gerek kalmaz. Fakat ne var ki, korona dönemiyle birlikte ateş ölçerlerde merdiven altı dediğimiz üretim şekli yaygınlaştı. Gerekli standartlara sahip olmayan ateş ölçerler ile ateş ölçümünde doğru sonuçlara ulaşamazsınız. Bu nedenle, ofiste ateş ölçümü yaparken kullandığınız ateş ölçeri güvenilir markalardan seçmelisiniz.

Kullandığınız temassız ateş ölçer güvenilir bir markaya ait olsa bile, yanlış kullanımdan kaynaklanan nedenlerden dolayı ateş ölçümünde hatalı sonuç verebilir. Bu hataların başında, cihazı hava akımının bulunduğu ve ısı kaynaklarına yakın bir yerde kullanmak geliyor. Bulunduğunuz ortamda örneğin klima çalışıyor veya güneşin altında ölçüm gerçekleştiriyorsanız, doğru ateş ölçümü yapamazsınız. Ofiste ateş ölçümü yaparken, hava akımının olmadığı ve ısı kaynaklarından uzak bir alanı kullanmalısınız. Kişinin alnının açık ve terlememiş olması da doğru ölçüm yapma şansınızı arttırır.

Ateş ölçerinizin bakım ve kontrolünü periyodik olarak yapmalısınız.

Korona döneminde yaygınlaşan temassız ateş ölçerler dijital panele sahip elektronik ürünlerdir. Tüm elektronik ürünlerde olduğu gibi bunların da zaman zaman bakım ve kontrolden geçirilmesi gerekir. Ofiste ateş ölçümü yaparken kullandığınız cihazın bakım ve kontrolünü nasıl yapacağınızı cihazınızın kullanma kılavuzunda bulabilirsiniz. Burada belirtilen konulara uygun şekilde ateş ölçerinizin bakım ve kontrolünü gerçekleştirirseniz, ofiste ateş ölçümü yaparken herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Temassız ateş ölçüm cihazınızı asla suya veya diğer sıvı dezenfektanlara daldırmamalı, kullanma kılavuzunda belirtildiği şekilde temizlemelisiniz.

Editörün Tavsiyesi: Dikang T28-HG01 İnfrared Forehead Temassız Ateş Ölçer

Ofiste ateş ölçümü konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, Dikang T28-HG01 İnfrared Forehead temassız ateş ölçer ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Uzaktan ölçüm yaparak vücut sıcaklığını anında dijital ekranda gösteren bu ürünler, ofiste ateş ölçümü için rahatlıkla kullanılabilir. Vücuda temas etmediği için hijyen açısından daha sağlıklı olan bu ürünlerin hafızası, son 32 ölçümü tutmakta. 2 adet AAA kalem pille çalışan bu ürünlerde alarm fonksiyonu ve gece ekranlı geniş LCD ekran mevcut. Dikang T28-HG01 İnfrared Forehead temassız ateş ölçer ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir