Ofiste bahar temizliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Bahar ayları tüm doğada olduğu gibi insanlar için de bir yenilenme, bir uyanış zamanı. Havaların ısınmasıyla birlikte, metabolizmamız hızlanıyor ve kış aylarına biriktirdiğimiz negatif enerjiyi üzerimizden atıyoruz. Baharın gelişi, aynı zamanda da temizlik gibi ihmal edilen birtakım işleri yapmak için çok iyi bir fırsat. Çalıştığımız ortamları temiz ve düzenli tutmak, motivasyon ve iş verimliliğimizi olumlu yönde etkiliyor. Peki, ofiste bahar temizliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste bahar temizliği konusunu ele alacağız.

Ofiste bahar temizliği için organizasyon şart!

Bahar temizliği, günlük ve haftalık temizlik işlerinden farklı olarak biraz daha derin ve kapsamlı bir iş. Bu nedenle, ofiste bahar temizliği yaparken öncelikle sıkı bir organizasyon yapmanız şart. Ofis ortamı içinde kimin nereden başlayacağı ve ne yapacağı belli olursa, aynı işin üzerinden defalarca geçmek zorunda kalmazsınız. Ve tabii, bu iş için mesai saatleriniz içinde önemli bir iş kaybı oluşturmayacak bir zaman dilimini seçmelisiniz. Ofisinizde ziyaretçi ve müşteri yoğunluğunun en düşük olduğu zaman dilimini seçerseniz, iş akışında önemli bir sorunla karşılaşmazsınız.

İş arkadaşlarınız arasında motivasyon sorunu yaşayan varsa, onları motive etmek için müzikten yararlanabilirsiniz. Ofiste bahar temizliği sırasında çalacağınız hareketli müzikler, motivasyonu yükseltici etkiler gösterebilir. Fakat, motivasyon konusunda televizyonu pek kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü televizyon programları dikkatinizi dağıtabilir, bu da işlerin uzamasına yol açar. Dahası, ofisinizde balkon varsa, balkon temizliğini en sona bırakmak gibi bir eğilim içinde olabilirsiniz. Oysa, balkon temizliğini ilk sıralara alırsanız, mola anlarınızı balkonda değerlendirebilir, temiz havada yorgunluk çayı içebilirsiniz.

Temizlik ürünlerini önceden hazırlamalısınız.

Ofiste bahar temizliği için kullanacağınız temizlik ürünlerini önceden hazırlamanız, size büyük bir zaman ve enerji kazandıracaktır. Ofiste masa, cam, yer, tuvalet ve mutfak temizliği için farklı özelliklere sahip ürünler kullanmalısınız. Örneğin, durulama yapma şansınızın olmadığı yüzeylerde, durulama gerektirmeyen ürünleri tercih etmelisiniz. Kullanacağınız tüm ürünler, aynı zamanda da ağır koku içermemeli ve uygulamada pratiklik kazandırmalı. Temizlik ürünlerinin yaydığı kokunun ortamda birikmesini önlemek için, temizlik sırasında ofisinizin hava almasına dikkat etmelisiniz. Doğru ürünleri doğru yüzeylerde kullanırsanız, temizlik işlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilir ve yüksek bir verim alabilirsiniz.

Temizlik ürünleri konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da birlikte kullanılmaları durumunda sağlık riski yaratacak ürünlerin bir arada kullanılmasından kaçınmak. Nitekim, temizlik ürünlerinin içindeki etken maddeler birbirleriyle etkileşime girdiğinde, ortamda zehirli gazlar oluşturabilmekte. Bu konuda en sık yapılan hatalardan biri, tuvalet temizliği için kullanılan tuz ruhu ile çamaşır suyunu birlikte kullanmak. Bu şekilde oluşan klor gazının solunum yoluyla vücuda girmesi, ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmekte. Üstelik bu durum, yalnızca insanların değil, atık sularla birlikte doğadaki diğer canlıların da zarar görmesine yol açıyor.

Temizlik eldiveni kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Ülkemizde temizlik konusunda en fazla ihmal edilen konuların başında, temizlik eldiveni kullanmamak geliyor. Daha çok bulaşık yıkamayla ilişkilendirdiğimiz bu ürünleri, bulaşık yıkarken bile çoğu zaman kullanmıyoruz. Oysa, hangi deterjan olursa olsun, ciltle doğrudan temas eden ürünler cilt sağlığı açısından hep bir risk unsuru. Bunların önüne geçmek için, tüm temizlik işlerimiz sırasında temizlik eldiveni kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Masa ve Çekmece Temizliği

Ofis masa ve çekmecemizde zaman zaman çok sayıda evrak, dosya ve diğer malzemeler birikebiliyor. Ofiste bahar temizliği, bunlardan kurtulmak için en uygun fırsat. Masa ve çekmecelerinizde, yalnızca en önemli ve hep elinizin altında olmasını isteyeceğiniz dosya ve diğer dokümanları bulundurmalı, arşivlik değeri olanları ofis dolabınızda saklamalı, önemini yitirenleri ise geri dönüşüm kutunuza atmalısınız.

Ofis masanızın üzerinde aslında hiç ihtiyaç duymadığınız zımba, delgeç, vb. malzemeler varsa, bunları ya ihtiyacı olan bir arkadaşınıza verebilir, ya da ihtiyaç duyduğunuzda kullanmak üzere ofis malzeme dolabınıza kaldırabilirsiniz. Masanızda ayrıca, kablo kirliliğini olabildiğince önlemeli, kablosuz ürünler kullanmayı tercih etmelisiniz. Ofis masanızın üzerinde gereğinden fazla kalem ve kağıt bulundurmanız da hem görüntü kirliliği, hem de israf açısından olumsuz bir durum. Ofis masa düzeni konusunda faydalı bilgileri, Ofix Blog‘da daha önce ele aldığımız Feng Shui Ofis Masa Düzeni yazımızda bulabilirsiniz.

Ofis çekmecemizde zaman içinde biriken tek kullanımlık çatal, bıçak, kolonyalı mendil, plastik poşet gibi malzemeler de yine, ofiste bahar temizliği sırasında kurtulma fırsatı yakaladığımız ürünler arasında. Bu tür malzemeleri çekmecemizde saklamak yerine ofis mutfak dolap veya çekmecelerinde saklamak ve gerektiğinde başkaları tarafından da kullanılmasını sağlamak daha doğru olacaktır. Bu sayede, bu malzemelerin aşırı birikmesini önleyebilir, ihtiyaç duyulduğunda kolayca kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Dolap Temizliği

Ofisimizde günlük ve haftalık temizlik işlerimiz sırasında ofis dolaplarımızın içine pek özen gösterdiğimiz söylenemez. Ofiste bahar temizliği, ihmal ettiğimiz pek çok şeyde olduğu gibi, ofis dolaplarımızın temizliği için de güzel bir fırsat. Dolap temizliği için içindeki tüm malzemeleri boşaltmalı, dolabımızın iç yüzeyini özel temizlik maddeleriyle iyice temizlemeliyiz. Eğer deterjan kullanmak istemiyorsanız, sirkeli su kullanabilirsiniz. Fakat, sirke kokusunun rahatsız etmemesi için gerekli önlemleri almalısınız.

Dolap iç yüzeylerini iyice temizledikten sonra, kuru bir bezle üzerinden geçmeli ve eşyalarınızı yerleştirmek için rafların iyice kurumasını beklemelisiniz. Raflarda nem kalması durumunda, dosya ve klasörlerinizde nem nedeniyle şişme oluşabilir. Ofis dolaplarınız ayrıca, yüksek bir işlevselliğe sahip olmalı ve ofisteki çalışmalarınız sırasında sizi yavaşlatmamalı. Ofis dolabınızda, evde yer darlığı nedeniyle bulundurmak istemediğiniz gereksiz araç ve gerekçeleri bulundurmamalısınız. Okumadığınız ve hiçbir zaman okumayacağınız kitaplarınızı ihtiyacı olan birilerine verebilirsiniz. Eski dergiler, DVD’ler, CD’ler için de aynı durum geçerli. 

Yüzey ve Cam Temizliği

Ofiste yüzey ve cam temizliği konularını daha önce Ofix Blog‘da yayınlamış olduğumuz Ofiste yüzey temizliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir? ve Ofiste cam temizliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir? isimli yazılarımızda ele aldığımız için, bu konulara burada çok girmeyeceğiz. Fakat, sadece şu kadarını belirtelim ki, ofiste yüzey temizliği yaparken, olabildiğince fazla yüzeye ulaşmalı, ofisinizi toz kaldırmadan süpürmelisiniz, toz alırken iz bırakmamalısınız ve yüzey türlerine uygun ürünler kullanmalısınız.

Ofiste cam temizliği yaparken ise camları silmeden önce çevre temizliğini yapmış olmalısınız, camları hava serinken silmelisiniz, camları silmeden önce çerçeveleri temizlemelisiniz, camların önce temiz tarafını silmelisiniz, cam temizliğinde yönlere dikkat etmelisiniz ve cam temizleme suyunuza özen göstermelisiniz.

Mutfak, Banyo ve Tuvalet Temizliği

Mutfak, banyo ve tuvalet temizliği, iş güvenliği ve iş sağlığı açısından asla ihmal edilmemesi gereken konuların başında geliyor. Ofisinizde hijyen sağlamanın olmazsa olmaz koşulları, bu ortamlarda hijyeni sağlamanızdır. Gereken özeni göstermediğinizde, enfeksiyonların hızlıca yayılmasına davetiye çıkartabilirsiniz.

Mutfak, banyo ve tuvalet temizliği sırasında fayanslar için çamaşır suyu doğru bir tercih olabilir. Nitekim bu ürünler, yüzeylerde tam koruma sağladığı gibi, kireç veya iz bırakmamakta. Fakat, tuvalet temizliğinde kullandığınız fırça ve bezleri başka hiçbir yerde kesinlikle kullanmamalısınız. Ayrıca Arap sabunu gibi bol durulama gerektiren ürünler içinse yüzeylerde hiçbir kalıntı bırakmadığınızdan emin olmalısınız.

Klozet temizliği için de yine, çamaşır suyunu ilk sırada değerlendirebilirsiniz. Klozetinizin günlük temizliği için, değişik losyonlara sahip farklı temizlik ürünlerini tercih edebilirsiniz. Fakat, bu ürünlerin hijyeni sağlayıp sağlamadığından emin olmalısınız. Klozet temizliği için haftada en az 3 kez çamaşır suyu kullanırsanız, enfeksiyonlarla mücadelede daha etkin sonuçlar alabilirsiniz.

Mutfak, banyo ve tuvalet temizliğinde çöp kovaları ve çöp poşetleri de yine dikkat edilmesi gereken konular arasında. Ortamlarda uzun süre bekleyen çöpler, biriken nemden dolayı mikropların çoğalmasını hızlandırır. Ayrıca tek kullanımlık kağıt havluların atıldığı çöp kutularının dolması beklenmeden boşaltılması, hijyen açısından çok önemli. Ofiste bahar temizliği sırasında, büyük boy çöp poşetlerini her an kolayca ulaşabileceğiniz bir yerlerde hazır bekletebilirsiniz. Nitekim bu sayede, temizlik sırasında ofisinizdeki çöp ve atıklardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir