Ofiste cam temizliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Ofis temizliğinde en fazla ihmal edilen konulardan biri cam temizliği. Ofis masamıza, yerlere ve diğer toplu kullanım alanlarına gösterdiğimiz özen ve titizliği cam temizliğine gösterdiğimiz pek söylenemez. Oysa, hem ofiste hijyen sağlamak için, hem de gün ışığından etkin bir şekilde yararlanabilmek için cam temizliğini ihmal etmemek gerekir. Peki, ofiste cam temizliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste cam temizliği konusunda faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ofiste cam temizliği niçin önemlidir?

Toplu yaşam alanlarında en önemli sorunların başında temizlik ve hijyen geliyor efendim. Fakat, temizliğini sağladığımız ortamlarda hijyeni sağlayamamış olabiliyoruz. Bir ortamda hijyenin sağlanabilmesi için, tüm temizlik kurallarının yerine getirilmesi ve tüm zararlı mikroorganizmaların yok edilmesi gerek. Ofiste temizliği sağlamak çok zor olduğu gibi, hijyeni sağlamak çok daha zordur. Fakat, gerekli önlemler alınıp etkili temizlik maddeleri kullanıldığında, hijyen konusunda pek çok iyileşme sağlamak mümkündür.

Temiz bir ofis ortamında çalışmak, kendimiz ve iş arkadaşlarımızın yanı sıra misafirlerimiz için de çok önemli. Ofis camlarının temizliği, kendimize olduğu kadar işimize duyduğunuz saygının da bir göstergesi aslında. Misafirlerimiz ofis camlarımıza baktığında yeterince temiz bir görüntü görmediklerinde, hem bizim hakkımızda, hem de şirket imajımız hakkında olumsuz duygu ve düşünceler geliştirmeye başlayacaktır.

Temiz olmayan ofislerde çalışanların motivasyon ve iş verimliliklerini arttırmalarının olanağı yoktur. Kirli camlar gün ışığından yeterince yararlanmayı engelleyeceği gibi, aydınlatma sistemleri üzerinde gereksiz bir yük oluşmasına da yol açacaktır. Üstelik, ofisimizi haftada bir temizlemeyi alışkanlık haline getirmiş olsak da ofiste cam temizliği konusunda herhangi bir süre öngörüsüne sahip olmayabiliyoruz. Aslında, cam temizliği de ofis temizliği için en önemli konulardan biridir ve bunun ihmali hakkında herhangi bir bahane geliştirmemek gerekir.

Ofiste cam temizliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Yazımızın bu kısmında, ofiste cam temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken konuları kısaca özetleyeceğiz efendim. Bu arada, küçük bir hatırlatma yapalım. Ofiste cam temizliği sırasında kullanmanız gereken tüm temizlik ürünlerini online ofis marketiniz Ofix üzerinden kolayca sipariş verebilirsiniz.

Camları silmeden önce çevre temizliğini yapmış olmalısınız.

Cam temizliği, genel temizliğin en son aşamasında yapmanız gereken bir iş. Yeni silinmiş camlarda oluşan elektriklenmeden dolayı tozlar camlara kolayca yapışabilmekte. Bu nedenle, ofisinizi vakumlu süpürgeyle süpürüp iyice paspaslamadan cam temizliğine geçmemelisiniz.

Camları hava serinken silmelisiniz.

Cam temizliği, doğru temizlik ürünleri kullanıldığında kolayca yapılabilecek bir iş aslında. Fakat, hava sıcaklığı yüksekken yapacağınız cam temizliği, camlarınızın yeterince temizlenmeden hızlıca kurumasına ve leke oluşmasına yol açabilir. Serin havalarda camlarınızı çok daha kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Ancak, yüzeylerde buhar oluşturmamaya da dikkat etmelisiniz. Bunun için cama çok yaklaşmamalı, doğru mesafede durup yüzeydeki tüm nemi almalısınız. Serin havalarda camda leke oluşumu daha seyrek ortaya çıkar. Camlarda parmak izi oluşumunu engellemek de serin havalarda daha kolaydır.

Camları silmeden önce çerçeveleri temizlemelisiniz.

Ofisinizin mimari özelliklerine göre çerçevelerde ahşap veya PVC malzemeler kullanılmış olabilir. Ahşap malzemelerin temizliği ve bakımı çok zor olduğu için, günümüzde PVC çerçeve kullanımı daha yaygın. Ofiste cam temizliği yapmak, yalnızca camları silmek değildir. Çerçeveleri temizlemeden cam temizliğine başlarsanız, cam silme süreciniz çok daha uzayacaktır. Ayrıca, çerçeveleri deterjanlı suyla temizledikten sonra bir kez de nemli bezle üzerinden geçmeyi ihmal etmemelisiniz. Cam temizliği için asitli bileşikler kullanmanız gerekiyorsa, bunları özellikle de ahşap çerçevelerden çok iyi bir şekilde korumanız gerektiğini ekleyelim. 

Örneğin, camda yağ lekeleri oluşmuşsa, asidik özelliği yüksek yağ çözücüler kullanmanız gerekecektir. Ancak, cam yüzeyine zarar vermeyen bu ürünler, ahşap yüzeyler için çok sakıncalıdır. Ahşap çerçevelerin ömrünü kısaltan bu gibi bileşiklerin cildinizle temasını kesmek için de mutlaka temizlik eldiveni kullanmalısınız. Yüzeyde kalan deterjan kalıntıları da yine, hem çerçevenizin ömrünü kısaltır, hem de temas halinde vücuda alımı gerçekleşir. Çerçevenizde hiçbir deterjan kalıntısı bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Camların önce temiz tarafını silmelisiniz.

Camların içeriye bakan tarafı, dışa bakan tarafına oranla daha temizdir. Cam temizliğine iç taraftan başlarsanız, dış tarafın yeterince temizlenip temizlenmediğini kolayca anlayabilirsiniz. Oysa dış yüzeyden başlarsanız, temizlik bezinizin daha çabuk kirlenmesine yol açmış olursunuz. Temizlik bezleri yerine gazete kağıtları kullanmayı tercih ediyorsanız, bunun hiç de sağlıklı ve ekonomik bir çözüm olmadığını belirtelim. Gazete kağıtları, yüzeyde kalan nemi hızlı emer, fakat yüzeyin kirlenmesine yol açar. Üstelik, sürtünmeyle oluşan elektriklenme nedeniyle tozları cama daha hızlı çeker. Cam temizliği için mikrofiber bezler her zaman ilk tercihiniz olmalı.

Cam temizliğinde yönlere dikkat etmelisiniz.

Camınızın iç tarafını yukarıdan başlayıp aşağı inecek şekilde soldan sağa, dış tarafını ise yukarıdan aşağıya doğru silerseniz temizliğini daha kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Yukarıdan başladığınızda, siz daha alt kısımlara gelmeden temizlik suyu veya deterjanla alt kısımdaki kirler çözülmeye başlayacaktır. Üstelik, bu şekilde hangi tarafta kir veya leke kaldığını görmeniz daha kolay hale gelecektir. Yönlere dikkat eder ve kaliteli bezler kullanırsanız, cam temizliği için gazete kullanmak gibi yöntemlere başvurmanıza gerek kalmaz.

Cam temizleme suyunuza özen göstermelisiniz.

Piyasada cam temizlemek için pek çok ürün bulabilirsiniz. Fakat, bu ürünleri tercih etmiyor ve camlarınızı doğal yollarla temizlemek istiyorsanız, yalnızca su kullanmamalı, suyun içine bir miktar sirke eklemelisiniz. Sirke kokusunun cam yüzeyinden kolayca gitmesi için, camlarınızı bir kez de sirkesiz suyla silmelisiniz. Ayrıca, cam silme suyunuz kireç barındırmamalı ve suyunuzu değiştirmek için fazla beklememelisiniz. Aksi durumda, camlarınız yeterince temizlenmeyecek ve kirler yalnızca yer değiştirmiş olacaktır.

Camlarınızı yıkayarak temizlemek istiyorsanız, buna pek gerek olmadığını belirtelim. Doğru temizlik ürünleri kullandığınızda, cam yıkamanıza gerek kalmayacağı gibi, su ve zamandan tasarruf yapmanız da mümkün olacaktır. Örneğin, cam yüzeyinde oluşan basit tozlar için güçlü asidik bileşikler kullanmamalısınız. Ya da nemli bir bezle son kez üzerinden geçmenin yeterli olduğu durumlarda camınızı defalarca ıslak bezle silmenize gerek yok efendim.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Adana temizlik şirketi

    Detaylı bilgiler için teşekkür ederiz. Cam temizliği öncesinde anlatılanlar çok mantıklı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir