Ofiste dedikoduyu önlemek için neler yapmak gerekir?

İlişkilerimize zarar veren, enerjimizi boşa harcayan, motivasyon ve iş verimliliğimizi azaltan konuların başında dedikodu geliyor. Son derece masum ve sıradan gibi görünen birtakım konuşmalar, dedikoduların adeta ışık hızıyla yayılmasına yol açabiliyor. Dedikodularda abartı düzeyi arttıkça, yalnızca çalışanlar değil, aynı zamanda şirket de bu durumdan zarar görmeye başlıyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, dedikodu konusunu ele alacağız ve ofiste dedikoduyu önlemek için neler yapmak gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Dedikodu nedir?

Önce biraz dedikodudan bahsedelim efendim. Kısaca ifade etmek gerekirse dedikodu, birilerini çekiştirmek veya kınamak için yapılan konuşmalar şeklinde tanımlanabilir. Nitekim dedikodu, etik olmayan bir iletişim şeklidir ve dedikodusu yapılan kişinin hayat tarzı, aile ilişkileri; dini, siyasi, felsefi ve cinsel tercihleri gibi konulardan duyulan rahatsızlığı dile getirir. Kıskançlık, hırs, bozuk rekabet ilişkileri, çeşitli kişilik bozuklukları gibi nedenlerden dolayı dedikoduya hem özel hayatımızda, hem de iş hayatımızda sıkça rastlayabiliyoruz.

Dedikoduyu sosyal hayatımız içinde en çok ünlüler hakkında duyuyoruz. Yaptıkları işlerle, özel hayatlarıyla, farklı düşünce ve söylemleriyle hep gündemde olan ünlüler hakkında yapılan dedikodular, bu insanların hayatlarının bir parçası olunduğu şeklinde bozuk bir algı yaratıyor. Dedikoduda abartma düzeyi arttıkça, dedikodu yapan kişiye karşı dinleyenlerin ilgi ve hayranlık düzeylerinde bir artış meydana geliyor. Kendisini olduğundan daha değerli hissetmek isteyen birçok insan, hedef aldıkları kişiler hakkında abartılı dedikodularla kendi egolarını tatmin etmek isteyebiliyor.

İş hayatında dedikodunun yeri nedir?

Şirketinizde kime sorsanız “Dedikoduyu sever misiniz?” diye, verecekleri cevap şüphesiz ki “Hayır!” olacaktır. Fakat dedikodu yapmak, sosyal hayatımızda olduğu kadar iş hayatımızda da sıkça karşılaşabildiğimiz ciddi bir sorun. Kimse dedikoduyu sevmiyorsa, bunu kim niçin yapıyor dersiniz?

Dedikoduyla ilgili yapılan araştırmalara göre iş hayatında en sık karşılaşılan dedikodular, daha çok eş kıdemliler arasında ve çalışanların yöneticileri hakkında yaptığı dedikodulardır. Gelir farklılığı, iş dağılımı, çalışma şartları, yönetim organizasyonu gibi nedenlerle şirketlerde oluşan birtakım hoşnutsuzluklar, dedikodu yapma eğilimini arttırıyor. Şirketiniz ne kadar iyi yönetiliyor olursa olsun, bu gibi hoşnutsuzluklara bağlı olarak birtakım dedikoduları mutlaka duyarsınız. Kötü yönetilen şirketlerde ise dedikodu yapmak, çalışanların bir tür intikam silahı haline gelebiliyor. Hatta yöneticiler bile çalışanlar hakkında bilgi toplamak için dedikodudan yararlanabiliyor. Dedikodu bazen mobbing amacıyla kasıtlı olarak da üretilebiliyor.

İş hayatında farklı eğitim, kültür ve sosyo-ekonomik düzeylerde insanlar bir arada çalışmak durumunda. Bu farklılıklar, kişiler hakkında oluşturulan farklı tutum ve kanaatlerin esas nedenleri arasında. Bununla birlikte, iş arkadaşlarımız ve yöneticilerimiz hakkında oluşturduğumuz bozuk tutum ve kanaatlerin büyük bir bölümü aslında onlarla ilgili olmaktan çok, onları nasıl değerlendirdiğimizle ilgili. Örneğin, iş arkadaşınız veya yöneticiniz hakkında “Tüm gün oturduğu halde benim iki katım maaş alıyor, tüm işleri ben yapıyorum!” türünden bozuk bir söylem benimserseniz, onunla ilgili dedikodu üretmeniz ve her dedikoduya inanmanız mümkündür. Dedikodu yapmayı iş haline getirenler, artık dedikoduyu kendileri üretmeye başlar ve kendi uydurdukları dedikoduların yayılmasından büyük bir haz alırlar.

Ofiste dedikoduyu önlemek için neler yapmak gerekir?

İş hayatında başarılı olmak istiyorsak, iş arkadaşlarımız ve yöneticilerimiz hakkında hiçbir zaman olumsuz bir tutum ve kanaat geliştirmemeli, hiçbir dedikoduya hiçbir zaman itibar etmemeliyiz. Kimsenin maaşı, aile hayatı; dini, siyasi, felsefi ve cinsel tercihleri vb. konular bizi hiçbir zaman ilgilendirmemeli. İş hayatında her dedikodu, ekip ruhu ve dayanışmasını olumsuz yönde etkiler ve dedikodu yapanların yanı sıra şirkete de zarar verir. Bu bakımdan, dedikoduyu önlemek konusunda aslında hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Yazımızın bu kısmında, ofiste dedikoduyu önlemek için neler yapmak gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Arkadaşlarınızı doğru seçmelisiniz.

Gün boyunca ofis ortamında birçok şeyimizi birçok arkadaşımızla paylaşabiliyoruz. Anlattığımız bir şey farklı kişiler tarafından farklı şekillerde algılanabilir ve bize dair olumsuz bir tutum ve kanaat geliştirenler tarafından çarpıtılabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için, dedikodu yaptığını gördüğünüz veya dedikodu yapma eğiliminde olduğunu hissettiğiniz kişilerle iletişiminizi sınırlandırmalı, özel konularınızı onların yanında kesinlikle paylaşmamalısınız. Ofiste dedikoduyu önlemek için her şeyden önce arkadaşlarınızı doğru seçmeli, dedikodu yapılan ortamlarda bulunmamaya özen göstermelisiniz. Ofisinizde eğer sürekli dedikodu yapan birileri varsa, durumu üstlerinizle mutlaka görüşmelisiniz.

Dedikodudan rahatsız olduğunuzu açıkça ifade etmelisiniz.

Dedikoduyu dinlemek bile onun bir parçası olmaktır efendim. Kim hakkında ve neyle ilgili olursa olsun, hiçbir dedikoduya seyirci kalmamalısınız. Fakat, dedikoduyu önlemek veya dedikodusu yapılan kişiyi savunmaya çalışmak adına herhangi bir kavga veya polemiğe girmekten de uzak durmalısınız. Dedikodudan rahatsız olduğunuzu açıkça ifade ederseniz, bahsedilen konuyu savunup savunmamadan önce, bu tarz bir iletişim şeklinin yanlış olduğuna dikkat çekmiş olursunuz. Eğer yönetici pozisyonundaysanız, ofiste dedikoduyu önlemek için dedikoducuları ilgili kişilerle yüzleştirebilirsiniz. Nitekim, bu tür bir yüzleştirme, onlar için mükemmel bir hayat dersi olacaktır.

Dedikoduyu hiçbir zaman körüklememelisiniz.

Dedikodu hiçbir zaman doğru bir iletişim şekli değildir ve dedikoduyla öğrenilebilecek hiçbir doğru bilgi yoktur. Bulunduğunuz ortamda dedikodu yapılıyorsa ve konu hakkında doğru ve güvenilir bilgileriniz varsa bunları dile getirmeli, konuyu ilgisiz kişilerle konuşmak yerine üstlerinizle görüşmesini ifade etmelisiniz. Eğer doğru bilginiz yoksa, herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınmalı, konuyu değiştirmeli veya ortamı terk etmelisiniz. Dedikoduya ilgi duyar, hatta dedikoduyla karşılık verirseniz, ofiste dedikoduyu önlemek imkansız hale gelebilir. İkili ilişkilerinizde hiçbir zaman üçüncü kişiler hakkında olumsuz bir söylem dile getirmemeyi alışkanlık edinirseniz, iş ilişkilerinizi daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Kimsenin yerine göz dikmemelisiniz.

Kıskançlık, hırs, bozuk rekabet ilişkileri, çeşitli kişilik bozuklukları iş hayatında sıkça karşılaşabildiğimiz durumlar arasında. Şirketinizde iyi bir yönetim organizasyonu varsa, tüm konumlara liyakat esasına göre alımlar gerçekleştirilmiş ve kimsenin gözü bir başkasının yerinde değil demektir. Yönetim organizasyonu bozuk şirketlerde ise özellikle de üst makamlara ehil olmayan kişilerin getirilmesi çok sık rastlanan bir durum. Böyle bir şirkette çalışıyorsanız, hiçbir zaman kibre kapılmamalı, kimsenin yerine göz dikmemelisiniz. Eğer gerekli niteliklere sahipseniz, sabırlı olun ve yöneticilerinizin sizi yükseltmesini bekleyin. Dedikodu yaparak şirketinizde yükselmeye çalışmak yerine işinizle ilgilenerek şirketinizi yükseltmeye çalışın. Şirketiniz yükseldikçe, siz de yükselirsiniz zaten.

OfixPopüler Paketlerimiz Satışta!

Dedikodu konusunu ele aldığımız ve ofiste dedikoduyu önlemek için neler yapmak gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı başlayan OfixPopüler Paketlerimizden kısaca bahsetmek istiyoruz. Müşterilerimizin sitemizden yapacakları alışverişleri kolaylaştırmak ve ofis ihtiyaçlarına ekonomik çözümler sunmak için OfixPopüler Paketlerimizi hazırladık. Temizlik, gıda ve kırtasiye kategorilerinde sitemizde en sık sipariş verilen ürünlerden oluşturduğumuz bu paketler sayesinde müşterilerimiz, ofis ihtiyaçlarını tek seferde hızlı ve ekonomik bir şekilde karşılayabilirler.

OfixPopüler 16 parça temizlik paketimizde, tuvalet kağıdından yüzey temizleyicilere, ıslak mendilden bulaşık deterjanına, çamaşır suyundan çöp poşeti ve sıvı sabuna kadar temel temizlik ve hijyen ürünleri yer alıyor. OfixPopüler 12 parça mutfak paketimizde çay, kahve çeşitleri, kesme şeker, karton bardak ve peçete gibi temel mutfak ihtiyaçları bulunuyor. OfixPopüler 19 parça kırtasiye paketimizde ise klasörlerden dosya çeşitlerine, fosforlu kalemlerden tükenmez kalemlere, şerit düzelticiden kalem pillere kadar en sık sipariş verilen kırtasiye ürünleri yer alıyor.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyor, tüm annelerin Anneler Günü‘nü şimdiden kutluyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir