Ofiste Değilken Sıkı Çalışabilmenin 3 Yolu

Merhaba sevgili beyaz yakalılar, bir Ofixboy gününde daha birlikteyiz. Aralık ayının bu soğuk ve kasvetli günlerinde ofisinizde sıcak içecek yudumlayarak verimli bir iş ortamında çalışıyor olabilirsiniz. Fakat ofiste değil de evde çalışanların durumu biraz farklı olabilir. Evde çalışan arkadaşlarımdan gayet iyi biliyorum ki, kafalarını gereksiz konularla meşgul edip zamanlarını boşa harcıyorlar. Aslına bakarsanız, bazı konulara dikkat edildiğinde evde de verimli çalışılabilir. Bugünkü yazımın konusu, ofiste değilken sıkı çalışabilmenin 3 yolu. Aşağıda sıralayacağım önerilerle ofis dışındayken bile sanki ofisteymişsiniz gibi sıkı çalışabilirsiniz. 

Masanızı temiz ve düzenli tutmalısınız.

Dağınık, hatta pis bir ortamda verimli bir şekilde çalışmanız mümkün değil. Yediğiniz dürümün poşetinin ortada durduğu, çalışmayan televizyon kumandasının çıkardığınız pillerinin oraya buraya yuvarlandığı, sallama çayı üstüne bıraktığınız reklam kataloglarının gözünüze çarptığı bir masa üzerinde çalışarak iyi bir iş çıkartamazsınız. Ofisteki kadar verimli çalışmak istiyorsanız, masanızı ofisinizdeki kadar temiz ve düzenli tutmalısınız. Bu sayede dikkatiniz dağılmaz ve yaptığınız işlere odaklanabilirsiniz. 

Günlük rutinlerinizi belirlemelisiniz.

Sabah 9 ile akşam 6 arası ofise gitmiyor olabilirsiniz. Ancak şunu da unutmamak lazım. Aynı zaman diliminde aynı işi yapmanın verimlilik üzerinde büyük etkisi var. Ofiste olmasanız bile kendinize günlük rutinler yaratmalısınız. Hep aynı saatlerde uyumalı, aynı saatlerde yemek yemeli ve çalışmalısınız. Böylelikle biyoritminiz, vücudunuzu yaptığınız işlere en iyi şekilde adapte edecektir. Uyku saatlerinden bahsetmişken, sabahın köründe uyanmanıza gerek yok. Gelgelelim, akşamüstüne kadar da uyumayın yani. Gün ışığından etkin bir şekilde yararlanırsanız, çalışmalarınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. 

Yapacaklarınızı önceden belirlemelisiniz. 

Güne başladığınızda sabah yorgunluğu yaşıyor ve işe nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız, yapacaklarınızı önceden belirleyebilirsiniz. Ertesi günün yapılacaklar listesini önceden hazırladığınızda, masanıza oturduğunuzda ne yapacağınızı biliyor olacaksınız. İşe nereden başlayacağınıza karar vermek için zaman kaybı yaşamayacak, gün boyunca zihninizi etkin bir şekilde kullanabileceksiniz. Ve hiçbir işi atlamayacaksınız. Gerçi evdeyken, bu listeye ofisteki kadar sıkı bir şekilde bağlı kalamayabilirsiniz. Bu yüzden, planlama yaparken zor işlerden başlamalı, kolay işleri gün sonuna bırakmalısınız. 

Ofiste veya ofis dışında çalışan tüm okurlarıma başarılar diliyorum. 

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir