Ofiste deprem anında neler yapmak gerekir?

Deprem aslında bir felaket değildir efendim, bir doğa olayıdır. Yer kabuğunun alt katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi veya yanardağların püskürme durumuna geçmesiyle oluşan depremler, belirli zaman aralıklarıyla tekrar eden büyük yer sarsıntılarıdır. Gerekli önlemler alındığı takdirde, depremleri sıfır hasarla atlatmak mümkün. Peki, ofiste çalıştığımız sırada depreme yakalanırsak neler yapmamız gerekir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste deprem anında neler yapmamız gerektiği konusunda faydalı bilgiler paylaşacağız.

Asla panik yapmamalısınız.

Deprem anında karşılaşılan çeşitli kayıp ve yaralanmaların esas nedenlerinden biri paniktir. Nitekim panik, kişide birden bire ortaya çıkan güçlü bir korku ve endişe duygusudur. Panikle baş etmenin en iyi yolu ise beklenmedik durumlara karşı kişinin olabildiğince hazır olmasıdır. İşyerlerinde zaman zaman yapılan yangın veya deprem tatbikatları, paniği önleyecek doğru bilgilerin aktarılmasını sağlıyor. Bu tatbikatlar sırasında edindiğiniz bilgileri zihninize yerleştirdiğinizde, panikten büyük oranda kurtulabilirsiniz. Unutmayın ki, depremi önlemek mümkün değildir, ama depremleri hasarsız veya en az zararla atlatmak bizlerin elinde. Paniğin artması durumunda, hayati tehlikeler de artacaktır. Bu nedenle, ofiste deprem anında yapılması gerekenler arasında ilk sıraya paniği önlemeyi koyuyoruz.

Kendinizi güvene almalısınız.

Deprem anında yapılan en önemli yanlışlardan biri, binadan hızlıca çıkmaya çalışmak oluyor. Oysa, bu davranış şekli, yangın gibi diğer beklenmeyen olaylarda yapılabilecek bir şey. Ofiste deprem anında olabildiğince az hareket etmeli, kendimizi güvene almak için bina dışına çıkmaya çalışmak yerine ofis masası veya dolgun hacimli koltuk ya da kanepe gibi eşyaların altına girerek ya da yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturmalıyız. Bu sırada iki elimizle başımızı tutmalı ve yakınımızda bel yastığı ya da kitap gibi şeyler varsa bunları da kendimizi korumak için kullanmalıyız.

Ofiste deprem anında masa veya diğer ofis mobilyaları uzağımızda kalmışsa, etrafta anlamsızca koşuşturmak yerine, sabitlenmemiş dolap ve kırılma riski olan pencerelerden uzak bir yer bulup yere diz üstü çömelip başımızı iki elimizle koruma altına almalıyız. Ofiste deprem anında koridorlarda koşuşturduğumuzda, başımız ve diğer uzuvlarımızda oluşabilecek yaralanma riskini arttırmış oluyoruz. Deprem anında olabildiğince az hareket etmek, koridor gibi alanlar için de geçerli. Ayrıca, düşme riski bulunan aydınlatma sistemleri veya armatürlerinden de olabildiğince uzak bir noktada durmalıyız. Eğer tekerlekli sandalye kullanıyorsanız, tekerlekleri kitleyip başınızı olabildiğince korumaya çalışmalısınız.

Asansörleri kullanmamalısınız.

Deprem nedeniyle asansör boşluğunda hasar oluşma riski oldukça yüksektir. Deprem anında eğer asansördeyseniz, bütün düğmelere basmalı ve asansörün durduğu katta hemen inmelisiniz. Ofiste deprem anında eğer yüksek kattaysanız, alt katlara oranla sarsıntıyı daha fazla hissedersiniz. Fakat asansörde daha yüksek bir riske maruz kalırsınız, çünkü asansör boşluğuna düşme, bu gibi anlarda oldukça sık karşılaşılan bir durum.

Kapı ve balkonlara yaklaşmamalısınız.

Yaygın kanının aksine, deprem anında kapı ve balkonlara yaklaşmamanız gerekiyor efendim. Ülkemizde özellikle de iç mekanlarda kullanılan kapıların basitçe monte edildiği ve depreme pek dayanıklı olmadığı bilinen bir gerçek. Bu nedenle, kapı kirişlerinde beklemek yaralanma riskini arttırmakta. Balkonlar da yine, binanızın mimari özellikleri zayıfsa ilk etkilenecek alanlardan biridir ve yaralanma risklerinin artmasına yol açar. Deprem anında veya depremin ardından balkondan atlamaya çalışmak da yine, ülkemizde en yaygın yanlışlardan biri. Oysa, binanızda deprem nedeniyle hasar oluşmuş olsa dahi içeride beklemeniz balkondan atlamanızdan daha az yaralanma riskine sahip. Ofiste deprem anında hasar oluşmuşsa ve çıkışları kullanamıyorsanız, güvenliğinizi sağladığınız yerde kalıp kurtarma ekiplerini beklemelisiniz.

Elektrik düğmelerine dokunmamalısınız.

Deprem anında oluşabilecek hasarlar içinde elektrik ve gaz tesisatlarındaki hasarlar hayati bir öneme sahip. Deprem sırasında eğer gaz vanasına çok yakın değilseniz, önceliği kendi güvenliğinize vermeli ve vanaları kapatmak için etrafta kesinlikle koşuşturmamalısınız. Depremin ardından, vanalar eğer ulaşabileceğiniz bir yerdeyse ve emniyetinizi sağlamışsanız, vanaları kapatmanız gerekir. Ancak, vanalar açık olsa da olmasa da elektrikli araçlardan uzak durmalı, elektrik düğmelerine dokunmamalısınız. Olası bir gaz sızıntısı durumunda elektrikle oluşacak kıvılcım, büyük patlama ve can kayıplarına yol açabilir. Aynı şekilde, depremin ardından ortamda kesinlikle sigara içmemeli, kibrit çakmamalısınız. Hasar büyükse, aramanız gereken kişileri binayı boşalttıktan sonra aramalı, içeride kalmışsanız deprem durana kadar beklemelisiniz.

Artçı depremlere dikkat etmelisiniz.

Ana depremin ardından çoğu zaman artçı bir ya da birkaç deprem daha ortaya çıkmakta. Bunların bir kısmı çok zor hissedilebileceği gibi, bir kısmı da ana deprem kadar şiddetli hissedilebilir. Dolayısıyla, ana deprem sırasında zarar gören pek çok nesne veya yapı malzemesi, artçı depremler sırasında oluşan sarsıntı nedeniyle hasar riski veya hayati tehlike yaratabilir. Bu durumların önüne geçmek için, binayı boşaltıncaya kadar deprem risklerini akılda tutmalı ve buna uygun hareket etmelisiniz. Örneğin, depremin hasarsız atlatıldığını düşünerek asansörü kullanmanız, yeni bir artçı deprem sırasında aynı risklerin ortaya çıkmasına yol açacaktır.

Ofiste deprem çantanızı hazır bulundurmalısınız.

Depreme ne zaman nerede yakalanacağımızı bilemeyiz efendim. Eğer ofiste yakalanmışsak ve içeride hasar büyükse ve kendi imkanlarımızla dışarı çıkamıyorsak, hayatımızı bir süre zor şartlar altında geçirmemiz gerekecek demektir. Ofisimizde bulunduracağımız bir deprem çantası, bu gibi anları daha iyi şekilde geçirmemize büyük katkı sağlayacaktır. Ofiste deprem için hazırlayacağımız çantada mutlaka bolca su, konserve ve diğer birtakım atıştırmalıklar, kronik bir hastalığımız varsa kullandığımız ilaçların birer kutu yedeği, düdük, el feneri ve yedek pil, kalın birkaç giysi, ıslak mendil, peçete veya tuvalet kağıdı, çok amaçlı çakı ve sargı bezi bulundurmalıyız.

Gücünüz Kesintiye Uğramasın, İndirime Girsin!

Ofiste deprem anında neler yapmamız gerektiği konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da bu hafta başlayan ve stoklarımızla sınırlı Makelsan Güç Kaynaklarında Fırsat! kampanyamızdan da kısaca bahsetmek istiyoruz. Bilindiği üzere, kesintisiz güç kaynakları, elektrik enerjisiyle beslenen sistemleri hem şebekede meydana gelen ani değişiklikler, hem de elektrik kesintileriyle oluşan aksaklıklardan kurtarıp elektronik cihazların enerji ihtiyacını karşılamakta. Ofiste beklenmedik durumlarda enerji ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacak Makelsan kesintisiz güç kaynaklarını kampanyamız kapsamında yüzde 20 indirim fırsatıyla sipariş verebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir