Ofiste deprem anında neler yapmak gerekir?

26 Eylül Perşembe günü İstanbul’da yaşadığımız 5.8’lik deprem, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini tekrar hatırlamamızı sağladı. Deprem aslında bir felaket değil, bir doğa olayıdır. Yer kabuğunun alt katmanlarının kırılıp yer değiştirmesiyle oluşan depremler, belirli zaman aralıklarıyla tekrar eden büyük yer sarsıntılarıdır. Gerekli önlemler alındığı takdirde, depremleri sıfır hasarla atlatmak mümkün. Peki, ofiste çalıştığımız sırada depreme yakalanırsak neler yapmamız gerekir? Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, ofiste deprem anında neler yapmak gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Asla panik yapmamalısınız.

Deprem anında karşılaşılan çeşitli kayıp ve yaralanmaların esas nedenlerinden biri paniktir. Nitekim panik, kişide birdenbire ortaya çıkan güçlü bir korku ve endişe duygusudur. Panikle baş etmenin en iyi yolu, beklenmedik durumlara karşı kişinin olabildiğince hazır olmasıdır. İşyerlerinde zaman zaman yapılan yangın veya deprem tatbikatları, paniği önleyecek doğru bilgilerin aktarılmasını sağlıyor. Bu tatbikatlar sırasında edindiğiniz bilgileri zihninize yerleştirdiğinizde, panikten büyük oranda kurtulabilirsiniz. Unutmayın ki, depremi önlemek mümkün değildir, ama depremleri hasarsız veya en az zararla atlatmak bizlerin elinde. Paniğin artması durumunda, hayati tehlikeler de artacaktır. Bu nedenle, ofiste deprem anında yapılması gerekenler listemizde ilk sıraya paniği önlemeyi koyuyoruz.

Kendinizi güvene almalısınız.

Deprem anında yapılan en önemli yanlışlardan biri, binadan hızlıca çıkmaya çalışmak oluyor. Oysa bu davranış şekli, yangın gibi diğer beklenmeyen olaylarda yapılabilecek bir şey. Ofiste deprem anında olabildiğince az hareket etmeli, kendinizi güvene almak için o anda bina dışına çıkmaya çalışmak yerine ofis masası veya dolgun hacimli koltuk ya da kanepe gibi eşyaların altına ya da yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturmalısınız. Bu sırada iki elinizle başınızı tutmalı ve yakınınızda bel yastığı ya da kitap gibi şeyler varsa bunları da kendinizi korumak için kullanmalısınız. 

Ofiste deprem anında masa veya diğer ofis mobilyaları uzağınızda kalmışsa, etrafta anlamsızca koşuşturmak yerine, sabitlenmemiş dolap ve kırılma riski olan pencerelerden uzak bir yer bulup yere diz üstü çömelip başınızı iki elinizle korumalısınız. Ofiste deprem anında koridorlarda koşuşturduğunuzda, başınız ve diğer uzuvlarınızda oluşabilecek yaralanma risklerini arttırmış olursunuz. Deprem anında olabildiğince az hareket etmek, koridor gibi alanlar için de geçerli. Ayrıca, düşme riski bulunan aydınlatma sistemleri veya armatürlerinden de olabildiğince uzak bir noktada durmalısınız. 

Asansörleri kullanmamalısınız.

Deprem nedeniyle asansör boşluğunda hasar oluşma riski oldukça yüksektir. Deprem anında eğer asansördeyseniz, en yakın katın düğmesine basmalı ve asansörün durduğu katta hemen inmelisiniz. Ofiste deprem anında eğer yüksek kattaysanız, alt katlara oranla sarsıntıyı daha fazla hissedersiniz. Fakat asansörde daha yüksek bir riske maruz kalırsınız. Asansör boşluğuna düşme, bu gibi anlarda oldukça sık karşılaşılan bir durum.

Kapı ve balkonlara yaklaşmamalısınız.

Yaygın kanının aksine, deprem anında kapı ve balkonlara yaklaşmamanız gerekiyor. Ülkemizde özellikle de iç mekanlarda kullanılan kapıların basitçe monte edildiği ve depreme pek dayanıklı olmadığı bilinen bir gerçek. Bu nedenle, kapı kirişlerinde beklemek yaralanma riskini arttırmakta. Balkonlar da yine, binanızın mimari özellikleri zayıfsa ilk etkilenecek alanlardan biridir ve yaralanma risklerinin artmasına yol açar. Deprem anında veya depremin ardından balkondan atlamaya çalışmak da yine, ülkemizde en yaygın yanlışlardan biri. Oysa, binanızda deprem nedeniyle hasar oluşmuş olsa dahi deprem anında içeride beklemeniz balkondan atlamanızdan daha az yaralanma riskine sahip. Ofiste deprem anında hasar oluşmuşsa ve çıkışları kullanamıyorsanız, güvenliğinizi sağladığınız yerde kalıp depremin bitmesini ve kurtarma ekiplerinin gelmesini beklemelisiniz.

Elektrik düğmelerine dokunmamalısınız.

Deprem anında oluşabilecek hasarlar içinde elektrik ve gaz tesisatlarındaki hasarlar hayati bir öneme sahip. Deprem sırasında eğer gaz vanasına çok yakın değilseniz, önceliği kendi güvenliğinize vermeli ve vanaları kapatmak için etrafta kesinlikle koşuşturmamalısınız. Depremin ardından, vanalar eğer ulaşabileceğiniz bir yerdeyse ve güvenliğinizi sağlamışsanız, vanaları kapatmanız gerekir. Ancak, vanalar açık olsa da olmasa da elektrikli araçlardan uzak durmalı, elektrik düğmelerine dokunmamalısınız. Olası bir gaz sızıntısı durumunda elektrikle oluşacak kıvılcım, büyük patlama ve can kayıplarına yol açabilir. Aynı şekilde, depremin ardından ortamda kesinlikle sigara içmemeli, kibrit çakmamalısınız. 

Toplanma alanına inmek için depremin bitmesini beklemelisiniz.

Ana depremin ardından çoğu zaman artçı bir ya da birkaç deprem daha ortaya çıkmakta. Bunların bir kısmı çok zor hissedilebileceği gibi, bir kısmı da ana deprem kadar şiddetli hissedilebilir. Ana deprem sırasında zarar gören pek çok nesne veya yapı malzemesi, artçı depremler sırasında oluşan sarsıntı nedeniyle hasar riski veya hayati tehlike yaratabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için, ana deprem ve artçı depremler devam ederken kendinizi güven altına aldıktan sonra kesinlikle hareket etmemeli, toplanma alanına inmek için depremin bitmesini beklemelisiniz. Toplanma alanına inerken yeni bir artçı depremle karşılaşırsanız, panik yapmadan yeni bir hayat üçgeni oluşturarak depremin durmasını beklemeli, koridorda veya acil çıkış merdiveninde koşuşturmamalısınız.

Ofiste deprem çantanızı hazır bulundurmalısınız.

Depreme ne zaman nerede yakalanacağımızı bilemeyiz. Eğer ofiste yakalanmışsak, içeride hasar büyükse ve kendi imkanlarımızla dışarı çıkamıyorsak, hayatımızı bir süre zor şartlar altında geçirmemiz gerekecektir. Ofisimizde bulunduracağımız bir deprem çantası, bu gibi anları daha iyi şekilde geçirmemize katkı sağlayacaktır. Ofiste deprem için hazırlayacağımız çantada mutlaka bolca su, konserve ve atıştırmalıklar, kronik bir hastalığımız varsa kullandığımız ilaçların birer kutu yedeği, düdük, el feneri ve yedek pil, kalın birkaç giysi, ıslak mendil, peçete veya tuvalet kağıdı, çok amaçlı çakı ve sargı bezi bulunmalı.

Editörün Tavsiyesi: Dr. Plus Acil Durum Yardım Kiti

Ofiste deprem anında neler yapmamız gerektiği konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, Dr. Plus acil durum yardım kiti ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Ofiste yaşanabilecek deprem, su baskını, yangın gibi doğal afetlerde yaşamsal ihtiyaçlarınızı karşılamak için gerekli pek çok malzemeyi bu sette bulabilirsiniz. Acil durum battaniyesi, düdük, fener, maske, yara bandı, elastik flaster, disk pamuk gibi ürünlerden oluşan toplam 34 parçalık bu set, ofiste hazır bulunduracağınız deprem çantası içinde yer alabilir.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir