Ofisinizde dijital dönüşüm yapmak ister misiniz?

Son birkaç yüzyıldır teknoloji, insan hayatında çok önemli bir yere sahip. Teknolojideki her ilerleme, hayatımızda bir şeyleri değiştiriyor. Bu değişimlere en iyi şekilde uyum sağlayanlar, başarı konusunda birkaç adım öne çıkıyor. İçinde yaşadığımız yüzyıl, bilişim teknolojilerindeki gelişmeler sonucu pek çok alanda dijitalleşmenin hızla yayıldığı bir dönem. Üretim planlamasından yönetim organizasyonuna, satış-pazarlamadan reklamcılık faaliyetlerine kadar pek çok alanda dijitalleşmenin etkilerini ve faydalarını kolayca görebiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste dijital dönüşüm hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Dijital dönüşüm nedir?

Önce biraz dijital dönüşümden bahsedelim efendim. 1990’lı yıllarda yaygınlaşmaya başlayan internet, hayatımızın hemen her alanında pek çok değişimi beraberinde getirdi. İlk olarak iletişimi zaman ve mekandan bağımsız hale getiren internet, e-ticaret alanındaki gelişmelerin etkisiyle üretim ilişkilerinden tüketim alışkanlıklarımıza kadar pek çok şeyi etkiledi. 2000’li yıllarda yaygınlaşmaya başlayan akıllı cihazlar ise internete erişimi kolaylaştırdığı gibi, internet üzerinden yapılan işlemlerin sayısında da büyük bir artış meydana getirdi. Akıllı cihazların önemli bir diğer etkisi de karmaşık komut sistemlerini olabildiğince basitleştirmesiydi.

İşte bu gelişmeler, son yılların hızla yükselen trendlerinden biri olan dijital dönüşümün zeminini hazırladı. Dijital dönüşüm kısaca, bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler doğrultusunda işletmenin verimlilik ve kârlılık düzeyini arttırmasını sağlayan bütüncül bir dönüşüm olarak tanımlanabilir. Bu dönüşümde, VDSL bağlantıları ve geniş bant internet, nesnelerin interneti ve IoT sensörleri, bulut teknolojisi, API’lar ve çeşitli multimedya uygulamalarından etkin bir şekilde yararlanılmakta.

Bu bağlamda dijital dönüşüm, işletmenin son teknoloji birkaç ürün veya hizmeti kullanmaya başlamasının ötesinde bir anlama sahip. Belli bir zihniyet dönüşümünü; yeni bir iş felsefesi ve çalışma kültürünü ifade ediyor. Ofiste dijital dönüşüm ise işletmenin bilişim teknolojileriyle verimlilik ve kârlılık düzeyini arttırmasına dönük stratejik bir program olarak tanımlanabilir.

Ofiste dijital dönüşüm niçin önemlidir?

Teknolojinin hemen her alanda hızlı bir değişime zorladığı bir dönemde, ofislerin bu dönüşüme uyum sağlayamaması gereksiz zaman, emek ve para kaybından başka bir sonuç doğurmaz. Başta iletişim olmak üzere üretim planlamasından yönetim organizasyonuna, satış-pazarlamadan reklamcılık faaliyetlerine kadar pek çok alanda dijital dönüşüm, ofislere büyük faydalar sağlayabilir. Üstelik bu dönüşüm, akıllı cihazlar arasında da hızlı ve kolay veri akışı imkanı sunuyor, operasyon maliyetlerinde büyük bir tasarruf sağlıyor. Yazımızın bu kısmında, ofiste dijital dönüşüm konusunu birkaç başlık altında kısaca özetleyeceğiz.

Çalışma Ortamında Dijital Dönüşüm

Eğer yeni bir işe başlıyorsanız ve kaynak sıkıntısı çekiyorsanız, ofis açmak için yeterli sermayeniz yoksa, ofis mobilyaları ya da personel maaşları gibi konularda henüz bir çözüm bulamadıysanız ve üstelik, prestijli bir iş adresine ihtiyacınız varsa, sanal ofisler aslında tam size göre bir çözüm. Sanal ofis konusunu daha önce Ofix Blog‘da yayınlamış olduğumuz Sanal ofis nedir? yazımızda ele aldığımız için, bu konuya burada çok girmeyeceğiz. Fakat şu noktaların altını çizelim. Dijital dönüşümün sunduğu fırsatlarla sanal ofisler, mekana bağımlılıktan kurtarır, kaliteli bir çalışma ortamı sunar, kira ve personel masraflarından tasarruf sağlar, şirketinizi daha büyük ve itibarlı gösterir. Sanal ofis hizmetlerinden yararlanarak ofisinizi yalnızca gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilir, diğer tüm zamanlarda çalışmalarınızı dilediğiniz ortamlardan sürdürebilirsiniz.

Sabit bir ofisiniz varsa, işlerin zamanında ve verimli bir şekilde tamamlanması için dijital dönüşümden şu şekillerde yararlanabilirsiniz. Farklı etkinlikler için tasarlanmış çalışma alanlarının hangi saatler arasında kimler tarafından kullanılacağını planlayabilirsiniz. Ofisinizde akıllı ve birbiriyle bağlantılı çalışma alanları yaratabilir, kaynak kullanımı ve bilgi akışında hız ve tasarruf sağlayabilir, verimliliği arttırabilirsiniz. Ofis içi iletişim kanallarınız, iş arkadaşlarınızla fiziksel olarak bir araya gelme zorunluluğunu ortadan kaldırabilir, iletişim kalitesini yükseltebilir. 

Diğer taraftan, ofis mobilyaları konusunda, teknolojik çözümleri kolaylaştıran entegre sistemlere sahip ürünleri tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız araç ve gereçler, enerji ihtiyacınızı kolayca karşılamalı, internet erişiminizi zorlaştırmamalı, çalışma ritminizi yükseltmeli. Ofis masanızda veya çok yakınınızda priz, USB şarj, HDMI, CAT6 bağlantısı ve kablosuz şarj alanlarının olması, çalışmalarınız sırasında size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede ayrıca, ofisinizde görüntü kirliliğinin önüne geçebilir, hız ve zaman kaybettiren işlerden kurtulabilirsiniz. 

Ofis Sistemlerinde Dijital Dönüşüm

Nesnelerin interneti (Internet of Things, IoT) hem günlük hayatımızda, hem de iş hayatımızda giderek daha fazla yer almaya başladı. En kısa tanımıyla nesnelerin interneti, insan müdahalesi olmaksızın nesnelerin kendi aralarında belli protokoller aracılığıyla iletişim kurmasıyla oluşan veri ağıdır. IoT sensörleriyle internet üzerinden etkileşimde bulunan nesneler, özellikle de doğal kaynakların yönetimi ve enerji tasarrufu konusunda çok önemli sonuçlar doğuruyor. Ofis sistemleriniz içinde ısıtma ve soğutma sistemleriniz ile aydınlatma sistemlerinizde dijital dönüşüm sağlayarak hem doğanın korunmasına katkı yapabilir, hem de enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Veri Paylaşımında Dijital Dönüşüm

Ofiste dijital dönüşüm bağlamında veri paylaşımı konusunda her zaman için ilk önceliğiniz multimedya paylaşımı olmalı. Veri paylaşımını bu yolla hızlı ve kolay hale getirebileceğiniz gibi, ofiste tasarruf önemleri konusunda da büyük bir başarı sağlayabilirsiniz. Gereksiz kullanılan yazıcılar ve fotokopi kağıtları, ofisler için ciddi bir mali yük meydana getiriyor. Aynı şekilde, iş hayatının ayrılmaz bir parçası olan toplantılar için de çıktı almak hiçbir zaman ilk tercihiniz olmamalı. Toplantı salonunda kullanacağınız teknolojik ürünlerin USB, VGA ve HDMI girişlerinden yararlanarak sunum veya video konferanslar yapabilir, dosyalarınızı ve toplantı notlarınızı ilgili kişilere e-postayla gönderebilirsiniz.

Veri Depolamada Dijital Dönüşüm

Veri depolama sistemleri, işletmeler için kritik bir öneme sahip. Tüm operasyon hakkında gerekli bilgileri içinde barındıran bu sistemlere erişim hem hızlı ve pratik olmalı, hem de güvenlik riski barındırmamalı. Ofiste dijital dönüşüm konusunda veri depolama sistemleri için bulut teknolojisi ideal çözümler sunuyor. Herhangi bir kurulum gerektirmeyen Web tabanlı uygulamalarla alabileceğiniz online depolama hizmetleri, internet bağlantısı olan tüm cihazlarla ve her lokasyondan verilerinize ulaşım imkanı sağlıyor. Bulut teknolojisi ayrıca, işletmeyi donanımsal engellerden kurtarıyor ve çoklu yedekleme hizmetleriyle veri kaybını engelliyor.

Veri depolamada bulut teknolojisiyle birlikte yaygınlaşmaya başlayan bir diğer uygulama da high availability (yüksek erişebilirlik) olarak tanımlanan yedekli altyapı sistemleridir. Ofiste dijital dönüşüm bağlamında siz de bu sistemlerden yararlanabilir, operasyonunuzun kritik bileşenlerini yedekleyerek sistem kırılganlığını azaltabilirsiniz. Bu sayede teknik altyapınızın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilir, sistemde oluşabilecek bir hatanın tüm operasyona zarar vermesini engelleyebilirsiniz. High availability sisteminizle, Web sunucunuzu ve internet bağlantınızı yedekleyebilir, fiber ve EFM bağlantınızda bir kesinti oluştuğunda yedekte bekleyen VDSL bağlantınızla operasyonunuzu sürdürebilirsiniz.

Tabletiniz Bu İndirimi Çok Tutacak!

Ofiste dijital dönüşüm hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da devam etmekte olan Snapper Ürünlerinde Fırsat! kampanyamızı da hatırlatmak istiyoruz. Kampanyamız kapsamında Snapper tablet tutucu standları % 10’luk indirim fırsatıyla sipariş verebilirsiniz. Sitemizde devam etmekte olan tüm kampanyaları buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir