Ofiste enerji tasarrufu için neler yapmak gerekir?

Ofiste enerji tasarrufu, ofis yönetiminin en önemli konu başlıklarından biri. Enerji kullanmadan işlerimizi halletmemiz mümkün olmasa da enerjiye bağımlılığımızı azaltabiliriz. Bu sayede hem tasarruf yapabilir, hem de doğanın korunmasına katkı sağlayabiliriz. Ofiste enerji tasarrufu için işverenlere ve ofis çalışanlarına bazı görevler düşüyor. Tasarruf için ofisimizde bazı yapısal dönüşümler yapmamız gerektiği gibi, çok basit birtakım alışkanlık değişiklikleriyle de etkin sonuçlar elde edebiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste enerji tasarrufu konusunu ele alacağız ve tasarruf önlemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Aydınlatma Sistemleri İçin Tasarruf Önlemleri

Ofise geldiğimiz anda ilk yaptığımız şey, ışıkları yakmak oluyor. Sonra günlük işlerimizle ilgilenmeye başlıyoruz ve havanın aydınlandığını pek fark edemiyoruz. Oysa, günün en aydınlık anlarında çalışmaya devam eden aydınlatma sistemleri, ofis giderleri arasında önemli bir başlığı oluşturmakta. Üstelik, gün ışığının rahatsız etmemesi için kullandığımız perde ve güneşlikler, aydınlatma sistemimizin daha fazla enerji tüketmesine yol açıyor. Ofisimizde bu gibi önlemler konusunda abartıya kaçmamalı, her zaman için ilk önceliğimiz gün ışığından etkin bir şekilde yararlanmak olmalı. Elektrik düğmelerinin üzerine hatırlatıcı notlar yerleştirmek, bu konuda oldukça etkin bir önlem.

Ofiste enerji tasarrufu konusunda aydınlatma armatürlerinin niteliği de oldukça önemli. Enerji tasarrufu sağlamanızı kolaylaştıracak armatürler kullanırsanız, enerji maliyetinizin ciddi anlamda düşeceğini görebilirsiniz. Üstelik bu armatürler, diğerlerine oranla yaklaşık 10 kat daha uzun ömürlü. Bu bakımdan, ofisinizde eski tip akkor ampuller yerine LED veya CFL armatürler kullanmalısınız. Ayrıca, ofisten çıkarken aydınlatma sisteminizi kapatmayı unutursanız, oluşacak enerji israfının miktarı büyük olacaktır. Bunun önüne geçmek için, ofisten çıkarken ışıkları kapattığınızdan emin olmalısınız. 

Eğer farklı lokasyonlarda ve takip edilmesi güç bir aydınlatma sistemi kullanıyorsanız, belirlenen zaman diliminde sistemin enerjisini otomatik olarak kesen özel mekanizmalar kullanabilirsiniz. Nitekim bu mekanizmalar, tuvaletler gibi ışık kontrolü yapması zor olan ortamlar için hızlı ve kolay çözümler sunar. Ve tabii, bu gibi ortak kullanım alanlarında sensörlü sistemleri tercih etmek, enerji tasarrufu düzeyini arttıracaktır.

Bilgisayarlar ve Yazıcılar İçin Tasarruf Önlemleri

Ofisimizde en sık kullandığımız araçlardan biri olan bilgisayarımız, enerji israfının da en önemli nedenleri arasında. Bilgisayarımızı kullanmadığımız anlarda kapatmak yerine bekleme moduna aldığımızda, enerji israfına yol açıyoruz. Bunun önüne geçmek için, kısa süreli beklemeler dışındaki tüm durumlarda bilgisayarınızı kapatmalısınız. Bu şekilde bilgisayarların kullanım ömürleri artar, hız ve performansları yükselir. Bilgisayarınıza bağlı hoparlör gibi başka birtakım elektronik cihazlar varsa, bunları da kullanmadığınız durumlarda kapalı tutmalısınız. Bilgisayarınızın güç tüketim programını da yine kendi kullanım türünüze göre ayarlamalısınız. Ayrıca, bilgisayarınızda kontrastı düşürmek ve % 50 düzeyine indirmek, aylık ortalama 40 watt’lık bir enerji tasarrufu sağlıyor.

Yazıcılar konusunda en iyi tasarruf önlemi ise ofiste her masada bir yazıcı bulundurmak yerine, tüm çalışanlar için genel kullanıma açık tek bir yazıcı kullanmaktır. Her masada bulunan yazıcıların gereksiz kullanımını önlemek çok zordur. Genel kullanıma açık tek bir yazıcı kullanmak ise enerji ve kağıt masraflarında ciddi bir düşüş sağlar. Ve tabii, çıktı almak ancak son seçenek olarak değerlendirilmeli. Ofiste pek çok işimizi online olarak ve çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirdiğimiz için zorunlu olmadıkça çıktı almamalıyız. Çıktı alırken kağıtları önlü arkalı kullanmalı, bu mümkün olmuyorsa işi biten çıktıların arka yüzeyini not almak için kullanmalıyız.

Isıtma ve Soğutma Sistemleri İçin Tasarruf Önlemleri

Isıtma ve soğutma sistemlerinin gereksiz ve aşırı kullanımı, ofislerde enerji israfının en önemli nedenleri arasında. Üstelik, ofis sıcaklığınızı kış aylarında olması gerekenden daha yüksek, yaz aylarında ise daha düşük düzeyde tuttuğunuzda, iş verimliliğinde ciddi bir düşüş yaşanmakta. Bu sistemlerin gereksiz ve aşırı kullanımı enerji maliyetlerini arttırdığı gibi, ekolojik ayak izi için de ciddi sorunları beraberinde getiriyor. Ayrıca, ısıtma ve soğutma sistemleri ofisinize temiz hava girişini engellememeli. Ortamda biriken karbondioksit miktarına bağlı olarak iş verimliliği ve performansı ciddi oranda düşecektir. Klima açıkken cam veya balkon kapısını açık bırakmak da yine, enerji israfını arttıran esas nedenlerden bir diğeri.

Isıtma ve soğutma sistemlerinde tasarruf için bu araçların bakımlarının düzenli olarak yaptırılması da çok önemli. Tasarruf için ayrıca, cihazlarınızın otomatik zaman ayarlarından yararlanabilirsiniz. Mesai bitimine 1 saat kala otomatik olarak kapanacak cihazlar, ofiste enerji tasarrufu konusunda önemli bir katkı sağlayacaktır. Ilık havalarda bu cihazları çalıştırmamak konusunda ofis ortamında gereken farkındalığı sağlamak da hem işverenlerin, hem de ofis çalışanlarının bir görevi. Mevsim şartlarına uygun bir şekilde giyindiğinizde ofiste enerji tasarrufu konusunda önemli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Diğer Tasarruf Önlemleri

Ofis binanız uygunsa, kullandığınız enerjinin niteliğini tümüyle değiştirip yenilenebilir enerji kullanabilir, güneş panelleri veya diğer araçlarla kendi enerjinizi üretebilirsiniz. Ofisinize ulaşmak için asansör kullanıyorsanız, haftada en az 2 gün merdivenleri kullanabilirsiniz. Açık ofiste çalışıyorsanız, çalan telefonlara en kısa sürede cevap vermeli, görüşme sürenizi olabildiğince kısa tutmalısınız. Uzun süre çalan telefonlar ve uzayan görüşmeler, açık ofislerde dikkat kaybı yaratıyor ve bu da enerji israfını arttırıyor.

Atığını Azalt, Tasarruf Et!

Ofiste enerji tasarrufu konusunu ele aldığımız ve tasarruf önlemleri hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da devam etmekte olan GP Pillerde Kaçırılmayacak Fırsatlar! kampanyamızı da hatırlatalım efendim. Ofislerde en sık kullanılan ürünler içinde yer alan GP pillerde % 20’ye varan indirim fırsatları sunduğumuz bu kampanyamız kapsamında hem ofisinizde enerji tasarrufu yapabilir, hem de çevrenin korunmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir