Ofiste Kavgaları Önlemenin Yolları

Haftada ortalama 40 saatten fazlasını ofiste mi geçiriyorsunuz sevgili beyaz yakalılar? Yani hepimiz iş arkadaşlarımızı aile ve yakın dostlarımızdan daha çok görüyoruz. Dolayısıyla, iş arkadaşlarımızla olan ilişkimiz sandığımızdan daha önemli. Ve tabii, ofiste iş uyumunu bozan kavgaların etkileri sandığımızdan daha büyük olabiliyor. Bugünkü yazımda, ofiste kavgaları önlemenin yolları hakkında birkaç öneride bulunacağım. Bu öneriler sayesinde, ofiste görmek zorunda olmasanız asla yüzüne bakmayacağınız, tahammül etmekte zorluk çektiğiniz iş arkadaşlarınızla başa çıkabilir, ofiste kavgasız bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz. Hemen başlıyoruz…

Sizi rahatsız eden davranışları belirlemelisiniz.

Öncelikle iş arkadaşlarınızın sizi neden rahatsız ettiğini bulmalısınız. Bunu yaparken, olayları objektif bir şekilde değerlendirmeli, “Onun varlığı bile sinirimi bozuyor!” türünden yaklaşımlardan uzak durmalısınız. Sorunların esas kaynağını bulabilirseniz, çözüm yolları geliştirmek için planlama yapabilirsiniz. Kimseye “Kaşının üstünde gözü var!” gibi bir bahaneyle sinir olamazsınız. O kişinin hangi hareketleri sinirinizi bozuyor ve bu durumun esas kaynağı ne? Ofiste kavgaları önlemenin yolları için kilit soru işte budur arkadaşlar.

Ani tepkiler vermekten kaçınmalısınız.

Biliyorum, bazı durumlarda bunu yapmak çok zor olabiliyor. Ne var ki, ani verilen tepkiler sorunların çözümüne katkı sağlamadığı gibi, çözümü daha da zorlaştırabiliyor. Ofiste iş arkadaşınız canınızı sıkan bir şey yaptığında, ani tepki vermek yerine sakin olmalı, eğer sizi kızdıracak bir şey yapmışsa sinirinizin yatışması için bir süre beklemelisiniz. Siniriniz yatıştıktan sonra onunla baş başa görüşmeyi deneyebilirsiniz. Bu da işe yaramıyorsa, sorunu yöneticinizle veya iş vereninizle paylaşabilirsiniz. 

Ortak noktalar bulmalısınız. 

Ofiste iş arkadaşınızla didişmenizin nedeni, belki de hiçbir ortak noktanızın olmamasıdır. Hal böyle olunca, onu gördüğünüzde konuşacak hiçbir şey bulamayabilirsiniz. Ve aklınıza yalnızca, sinirinizi bozan hareketleri gelebilir. Oysa ofiste mola anlarınızda birlikte biraz vakit geçirseniz, ortak konular bulup sosyal ilişkilerinizi geliştirseniz, ofiste kavgaları önleme konusunda her ikiniz de çok daha başarılı olabilirsiniz. Ortak noktalar üzerinden ilişkilerinizi geliştirip daha uyumlu davrandıkça, diğer arkadaşlarınıza örnek olabilirsiniz. 

Basit hataları görmezden gelmelisiniz.

Şarkıda üstat ne güzel demiş; “Hatasız kul olmaz,” diye! Aynen öyle, sevgili beyaz yakalılar. İş arkadaşlarınızın kusurlarını bulmaya çalışmak yerine başarılı oldukları konularda kendilerini geliştirmelerine katkı sağlayabilirsiniz. Basit hatalar üzerine konuşur, yorum yapar, hatta işi sataşma noktasına taşırsanız, ofiste kavgaların çıkmasına sebebiyet verebilirsiniz. Ortada büyük bir hata varsa ve bunu yalnızca siz fark etmişseniz, konuyu yöneticinizle konuşup çözüm geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Basit hataların ise üzerinde durmayın, hiç kimseye hiçbir konuda herhangi bir ima veya sataşma yapmayın. 

Olaylara olumlu tarafından yaklaşmalısınız. 

Bazen olaylara yaklaşım şekliniz, sonucun seyrini büyük ölçüde değiştirebilir. Ofiste çalışırken tüm dünya sanki size karşıymış gibi bir anlayış içinde olmamalısınız. Olaylara olumlu tarafından yaklaşırsanız, sorunları çözme şansınız artar. Olumsuz tarafından yaklaşmanız ise kavgaların büyümesine yol açar. Ofiste kavgaları önlemek için iletişim kanallarını kapatmamalı, sağlıklı iletişim konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. Davranışlarından rahatsız olduğunuz iş arkadaşlarınız belki de sizi rahatsız ettiklerinin farkında bile değildir. Çözüm konusunda umudunuzu yitirmeden, olaylara olumlu tarafından yaklaşıp sağlıklı iletişim kurarsanız ofisinizde güzel bir çalışma ortamına sahip olabilirsiniz. 

Adını hatırlayamadım şimdi ama, Ofix atalarından birinin çok önemli bir sözü vardır: “İyi bir iş arkadaşı en kötü işi bile çekilir kılar, kötü bir iş arkadaşı ise en güzel işten bile istifa etmenize neden olabilir.” 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

Mustafa Kemal Atatürk‘ün bizlere en büyük hediyesi olan Cumhuriyet’imiz bu yıl 96 yaşına basıyor. Ofix.com ekibi olarak tüm okurlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir