Ofiste maske kullanıyor musunuz?

Tüm dünyada korku ve paniğe yol açan corona virüsü, enfeksiyonlardan korunma yollarına dair farkındalıkların artmasını sağladı. Şu an için ülkemizde corona virüsü vakıasına rastlanmamış olsa da solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonlara karşı farkındalıkların üst düzeye ulaştığını söyleyebiliriz. Kendimize ne kadar dikkat edersek edelim, toplu alanlarda enfeksiyonlara yakalanmamız mümkün. Özellikle hapşırma ve öksürük yoluyla vücudumuza giren mikroorganizmalar, enfeksiyonların hızla yayılmasına yol açıyor. Bunu önlemenin en iyi yollarından biri, toplu alanlarda maske kullanmak. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofiste maske kullanmanın önemi hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Enfeksiyonlar nasıl bulaşır?

Enfeksiyonları kısaca bakteriler, virüsler, parazitler ve diğer mikroorganizmaların insan vücuduna girmesiyle ortaya çıkan hastalıklar şeklinde tanımlayabiliriz. Mikroorganizmaların vücuda girmesiyle birlikte, bağışıklık sisteminde belirli birtakım savunma mekanizmaları harekete geçiyor. Bu mekanizmalar yeterince güçlüyse ve kişinin vücut direnci yüksekse, enfeksiyon oluşumu ortaya çıkmıyor. Aksi durumlarda, mikroorganizmalar hızla çoğalıp kişiyi hasta ediyor ve başkalarına da bulaşıyor.

Enfeksiyonlar en çok solunum, temas, ara kaynaklar ve vektörler yoluyla bulaşmakta. Solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonlar içinde en sık nezle, grip, verem, boğmaca, suçiçeği, menenjit ve kızamık vakıalarıyla karşılaşılmakta. Temas yoluyla bulaşan enfeksiyonlar ya doğrudan, ya da dolaylı temas yoluyla bulaşabilmekte. Bunlar içinde doğrudan temas, insandan insana gerçekleşen fiziksel temastır. Uçuk ve bit enfeksiyonu gibi hastalıklar, doğrudan temas yoluyla bulaşmakta. Dolaylı temas ise mikrop bulaşan nesnelerle gerçekleşmekte. Örneğin, ofiste en sık kullandığınız masaüstü gereçler, kapı kolları, ofis telefonları, kumandalar ve elektrik düğmeleri, dolaylı temas yoluyla bulaşan enfeksiyonlar için risk oranı yüksek yüzeylerdir.

Diğer taraftan, ara kaynaklar yoluyla bulaşan enfeksiyonlar, mikroorganizmaların yaşam döngüsünü sağlayan su, kan, serum, çeşitli yiyecek maddeleri ve dışkı yoluyla gerçekleşmekte. Bu şekilde bulaşan enfeksiyonlar içinde en sık karşılaşılan vakıaların tifo, hepatit A ve kolera gibi hastalıklar olduğunu söyleyebiliriz. Vektör yoluyla bulaşan enfeksiyonlar ise mikroorganizmayı canlı bir organizmaya aktaran pire, kene veya sivrisinek gibi ara taşıyıcılarla gerçekleşen enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar içinde en sık karşılaşılan vakıanın ise sıtma olduğunu söyleyebiliriz.

Maske kullanmak enfeksiyonlardan korur mu?

Maske kullanmak, solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Mevsim geçişlerinde ve kış döneminde ciddi bir artış ivmesi yakalayan nezle ve grip gibi vakıalar, toplu mekanlarda ve özellikle enfekte olmuş kişilerin arasındayken maske kullanıldığında önlenebilecek vakıalardır. Bununla birlikte, maske kullanmanın tek başına çözüm olmadığının da altını çizmekte yarar var. Nitekim, enfeksiyonlardan korunmak için sağlıklı beslenmeli, kişisel hijyeninize dikkat etmelisiniz. Ellerinizi sık sık yıkamalı, elleriniz yeterince temiz değilse ağız ve göz bölgenize temas sağlamamalısınız. Hapşıran veya öksüren kişilerden en az 1.5-2 metre uzakta durmalı, özel eşyalarınızı kimseyle paylaşmamalısınız. Açıkta satılan yiyecekleri tüketmemeli, ofisinizi sık sık havalandırmalısınız.

Ofiste maske kullanmak niçin önemlidir?

Günün büyük bir bölümünü ofiste geçiren beyaz yakalılar, enfeksiyonlara yakalanma riski oldukça yüksek gruplardan biridir. Ofis temizliği ve havalandırma konusuna ne kadar özen gösterilirse gösterilsin, ofislerde enfeksiyonların yayılması her zaman için mümkündür. Solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonlarda mikroorganizmalar, hapşırma veya öksürük yoluyla partikül veya toz parçacıklarının içinde havada uzun süre asılı kalabilmekte. Başka deyişle, ofisiniz ne kadar temiz ve havalandırılmış olursa olsun, ofiste enfekte olmuş bir hastanın hapşırması veya öksürmesi, özellikle 1.5-2 metre yakınlarındaki kişilerin enfeksiyona yakalanması için yeterli. Bu gibi durumlardan korunmak için ofiste maske kullanmayı ihmal etmemeli, maske kullanmanın sosyal ilişkilerinize zarar vereceğini düşünmemelisiniz.

Ofiste maske kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Ofiste maske kullanmanın önemini bilmek yetmez, hangi tür maskeyi ne şekilde kullanmanız gerektiğini de bilmenizde yarar var. Nitekim, corona virüsü nedeniyle özellikle büyük şehirlerimizde oluşan korku ve panikten dolayı gerek dış mekanlarda, gerekse toplu taşıma araçları ve işyerlerinde maske kullanımının arttığını görüyoruz. Fakat ne var ki, bu maskelerin büyük bir bölümünün toz maskesi olması, enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yeterli olmamakta.

Enfeksiyonlardan maske takarak korunabilmeniz için her şeyden önce, doğru maske tipini seçmelisiniz. Mavi yaka işyerlerinde kullanılan ventilli toz maskeleri, sıcak ve nemli ortamlarda tozdan korunmak için etkin çözümler sunsa da bu ürünlerdeki polipropilen dış tabakalar, solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonları önlemede yetersiz kalmakta. Enfeksiyonlardan korunmak için kullanılması gereken maskeler, cerrahi maske olarak ifade edilen maskelerdir. Mikroorganizmalara karşı partikül filtrasyonu güçlü olan bu maskeler, enfeksiyonlardan yüzde 80 düzeyinde koruma sağlamakta. Daha yüksek bir koruma sağlamak için, N95 maddeli maskeleri veya mikroplara karşı etken madde içeren T maskelerini tercih edebilirsiniz.

Ofiste maske kullanmak için doğru maske türüne karar verdikten sonra, maskenizi kullanım şeklinize de dikkat etmelisiniz. Bu noktada en sık yapılan hata, maskeyi yalnızca ağız bölgesinde kullanmak ve burnu dışarıda bırakmaktır. Ne var ki, burnu açıkta bırakan maskeler enfeksiyonlara karşı etkin bir koruma sağlayamamakta. Ofiste maske kullanırken, maskenizin ağız ve burun bölgenizi kaplamasına dikkat etmelisiniz. Maskeniz yumuşak ve esnek bir yapıya sahip olmalı, rahat nefes alıp vermenizi engellememeli. Tek kullanımlık olmalı, yıkanmak suretiyle tekrar tekrar kullanılmamalı. Cilde ve insan sağlığına zarar veren veya alerjik etkiler yaratan bir kimyasal ya da bitki özü içermemeli.

Online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden maskeleri buradan inceleyebilir, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Ofiste maskeden ziyade toplu taşıma araçlarında özellikle metro ve tramvaylarda kesin takmak gerekiyor, dar bir alan, bir de mesai çıkışına geldiyseniz, üstüne okul çıkışı da denk geldiyse, adım atacak yer yok ve havasız, hayal etmek bile istemiyorum. Maske şart kısacası…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir