Ofiste Profesyonel Olmak İçin 5 Öneri

Merhaba sevgili beyaz yakalılar, yeni bir Ofixboy gününde daha birlikteyiz. Bugün sizlere ofiste profesyonel olmak için 5 öneri yapacağım. Ofiste profesyonel olmanın sizlere sayısız faydası olacak. En başta, zamlar ve terfiler hayal olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşecek. Ayrıca iş arkadaşlarınızın saygı ve takdirini kazanacaksınız. Burada vereceğim önerileri gerçekleştirir ve işlerinize odaklanırsanız, karşılığını mutlaka alacaksınız. Hadi başlayalım o zaman…

Şirket politikasına saygı göstermelisiniz. 

Pek çok şirket, çalışanların uymaları gereken kural ve prosedürlerin yazılı olduğu bir belgeyi çalışanlarına verir. Bu belgeyi bir kenara atmak yerine dikkatlice incelemeli ve tüm yazılanları özümsemelisiniz. Gerçi bu belgede yazılanların önemli bir kısmı genel geçer ifadeler içerir. Fakat şirketinizin öncelikleri ve sizden beklentilerinin anlatıldığı kısımları çok iyi özümsemeniz gerek. Anlamadığınız veya emin olamadığınız konuları iş vereninize sorabilirsiniz. 

Organize olmalısınız. 

Koridorda yürürken yöneticilerden biri duruyor ve size bir işi en kısa sürede bitirmenizi söylüyor. Tamam, deyip masanıza dönüyorsunuz. Fakat ertesi gün, yöneticiniz yanınıza geliyor ve bitiremediğiniz iş yüzünden ekipçe mesaiye kalmanız gerektiğini söylüyor. Tüm ekibin öfke dolu bakışları bir anda üzerinizde! Böyle bir olayla karşılaşmamak için organize olmalı, tüm işleri zamanında bitirmelisiniz. İyi organize olursanız, zaman yönetiminde başarı sağlayabileceğiniz gibi, hata risklerini azaltır ve daha iyi motive olur, ekipçe daha büyük başarılara imza atabilirsiniz. 

Zaman yönetimine dikkat etmelisiniz.

Eğer mesainiz saat 09.00’da başlıyorsa ve tam bu saatte bir toplantınız varsa, en geç 08.45’te ofiste olmalısınız. Eğer patronunuz size Cuma akşamına yetişmesi gereken bir iş vermişse, bu işi 1 saat önce, hatta daha erken sürede bitirmeye çalışmalısınız. İş hayatında zaman yönetimi, profesyonelliğin olmazsa olmazlarından biridir. 

İletişimde uzmanlaşmalısınız. 

Ofiste herkesin omzunda ağladığı kişi olmak zorunda değilsiniz arkadaşlar, ama herkese saygı ve nezaket gösterirseniz emin olun arkadaşlarınız ve yöneticileriniz bunu fark edecektir. Ofiste bozuk iletişim şekilleri iş düzeni ve huzuru fena halde bozuyor. İşin gerçek uzmanları, farklı departmanlar ve insanlar arasında köprü kurmayı çok iyi bilirler. Başkalarının sözüne kulak verirler, her zaman sağduyulu ve sakin kalırlar. İletişim yeteneklerinizi geliştirirseniz, siz de onlardan biri olabilirsiniz. 

Dedikodudan uzak durmalısınız. 

En zor maddeyi sona sakladım arkadaşlar! Maalesef ofiste dedikodu ve arkadan çevrilen dolaplar bazen Ufak Tefek Cinayetler dizisini aratmıyor! Siz siz olun, ne arkadaşlarınız ne de yöneticileriniz hakkında hiçbir zaman dedikodu yapmayın, bulunduğunuz ortamda dedikodu yapılıyorsa oradan sıvışmaya bakın. Unutmayın ki, gerçek başarıyı ancak işinize gösterdiğiniz özen ve geliştireceğiniz doğal yeteneklerinizle kazanabilirsiniz. Dedikodu yaparak, birilerinin yerine göz dikip kuyularını kazarak elde edebileceğiz tek şey hüsrandır!

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir