Ofiste Sağlıklı Ara Öğün Alternatifleri

Sağlıklı beslenme konusunda son zamanlarda artan bilgi kirliliği içinde ara öğünlerle ilgili söylemlerin payı büyük. Özellikle de az ve sık yemek yemeyle ilgili dile getirilen görüşler ara öğünlere ilgiyi yükseltiyor. Fakat ara öğünlerde yapılan beslenme hataları insülin direncinden diyabete kadar birçok hastalığı tetikleyebiliyor. Günde fazla sayıda ara öğün yapmak yanlış olduğu gibi, ara öğünlerde enerji ihtiyacını veya kan şekerini dengelemek adına yüksek kalorili veya glisemik indeksi yüksek besinler tüketmek de son derece yanlış. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, ara öğünlerden kısaca bahsedip ofiste sağlıklı ara öğün alternatifleri paylaşacağız.

Ara öğün nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse ara öğün, kan şekerini dengede tutmak ve şeker metabolizmasının düzenli şekilde çalışmasını sağlamak için yapılan beslenme şeklidir. Ara öğünler sayesinde kişi, hipoglisemi veya diyabet gibi şeker metabolizmasını bozan birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır, ana öğünlerde fazla kalori almaktan sakınır. Kilosunu kontrol altında tutar, obeziteyi önler ve psikolojik açıdan kendisini daha iyi hisseder.

Ne var ki, ara öğünlerin sayısı arttığında veya glisemik indeksi yüksek besinler tüketildiğinde pankreastan fazla miktarda insülin salgılanır ve vücutta insülin direnci, karaciğer yağlanması gibi birçok sağlık sorununa zemin hazırlanır. Özellikle de gofret ve benzeri atıştırmalıklar, pasta veya börek tarzı yiyecekler, gazlı içecekler ve kutu meyve suları, çerez ve cipsler, reçel ve bal türü yiyecekler ara öğünlerde daha fazla insülin salgılanmasına neden olur. Şeker metabolizmanızla ilgili herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bu yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Sağlıklı bir kişi, günde en az 1, en çok 2 ara öğün yapabilir. Şeker metabolizmasıyla ilgili herhangi bir hastalığı olan ve günde 3 ve üzeri ara öğün yapması gereken kişiler, ara öğün sayısı ve içeriğini bir diyetisyen eşliğinde belirlemeli. Çünkü bu kişilerde ara öğünlerde salgılanacak insülin miktarı artacağı için bazı sağlık riskleri oluşabilmekte. Üstelik az bile olsa mideye kısa aralıklarla yiyecek gelmesi hazmı zorlaştırıyor.

Ofiste sağlıklı ara öğün alternatifleri konusunda burada paylaşacaklarımız, sağlıklı beslenme konusunda faydalı bilgilerden ibaret olup şeker metabolizmasıyla ilgili herhangi bir hastalığın tedavisine yönelik değildir. İnsülin direnci, karaciğer yağlanması, obezite, yeme bozukluğu, diyabet veya benzeri bir hastalığınız varsa, ara öğünlerinizin sayısını ve içeriğini mutlaka uzman bir diyetisyen eşliğinde belirlemenizi tavsiye ederiz.

Kuruyemişler

Ofiste sağlıklı ara öğün alternatifleri listemizin ilk sırasında kuruyemişler var. Kuruyemişlerin en önemli özelliği, glisemik indekslerinin düşük olması ve kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olmalarıdır. Kuruyemişler ayrıca, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve mineraller için iyi bir kaynaktır ve birçok sağlık sorununun iyileşmesine katkı sağlar. Örneğin kabızlık şikayetiniz varsa, günde birkaç adet badem tüketerek bağırsaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Hafıza güçlüğü çekiyorsanız veya kalp sağlığınızı korumak için ceviz iyi bir seçim olabilir. Üreme sağlığınız için fındık tercih edebilirsiniz.

Süt veya Süt Ürünleri

Ofiste sağlıklı ara öğün alternatifleri listemizin ikinci sırasında süt veya süt ürünleri var. Protein, demir, kalsiyum, magnezyum, bakır, çinko, fosfor ile A, B12, D ve E vitaminleri açısından zengin bir kaynak olan süt ve süt ürünleri, ofiste kan şekerinizi fazla yükseltmeden enerji ihtiyacınızı karşılayabilir. Bununla birlikte, süt ürünlerini tüketirken yağ oranı yüksek olanları tercih etmekten kaçınmalısınız. Ve tabii, yoğun miktarda laktoz içeren ve gıda intoleransına yol açabilen bu ürünlere karşı hassasiyetiniz varsa mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Süt ürünleri içinde özellikle de yoğurt iyi bir ara öğün olabilir. Probiyotik bakımından zengin bir gıda olan yoğurt, bağırsaklarımızda yaşayan ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkı sağlayan maddeleri ortaya çıkartan yararlı bakteriler için mükemmel bir besindir. Ara öğün olarak günde 1 kase yoğurt tüketerek bağırsak floranızı güçlendirebilir, bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz. Yoğurdun yerine ara öğün olarak kefir, ayran veya beyaz peynir de tüketebilirsiniz.

Salatalar

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin ayrılmaz bir parçası olan salatalar, verdiği tokluk hissi sayesinde karbonhidrat tüketimimizi sınırlamak gibi çok önemli bir işleve sahip. Ofiste sağlıklı ara öğün alternatifleri içinde tüketebileceğimiz salatalarla vücudumuzun vitamin, mineral, protein ve antioksidan ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayabiliriz. Örneğin karışık mevsim salatası iyi bir alternatif olabilir. Marul, havuç, turp, yeşil biber, limon ve nar ekşisiyle hazırlayabileceğiniz karışık mevsim salatasının içine kuruyemiş veya haşlanmış yumurta ekleyerek besin değerini ve vereceği tokluk hissini arttırabilirsiniz.

Mevsim Meyveleri veya Kuru Meyveler

Ofiste sağlıklı ara öğün alternatifleri içinde ister mevsim meyveleri olsun, isterse kuru meyveler, 1 porsiyondan fazla meyve tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Günde 1 porsiyondan fazla meyve tüketirseniz yorgunluk ve halsizlik hissi duyabilir, açlık krizleri yaşayabilirsiniz. Her meyvenin 1 porsiyonu farklı olduğu için bu konuya dikkat etmek çok önemli. Bazı meyveler için belirtmek gerekirse 1 porsiyon, 1 orta boy armut, 8-10 adet çilek veya dut, 1 küçük boy elma, ince 1 dilim karpuz veya kavun, 3-4 adet kayısı, 5-6 adet erik, 10-12 adet kiraz, yarım muz veya nar ile eşdeğerdir.

Meyve seçiminizde posalı meyvelere öncelik verebilirsiniz. Yüksek miktarda lif içeren meyve posaları, özellikle de bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Ve tabii, ara öğün olarak meyve tüketecekseniz, ana öğünün üzerinden birkaç saat geçmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü yemeğin üstüne yenen meyvelerde fruktozun yapısı bozulur ve alkole dönüşen fruktoz, yemekten sonra hissedilen yorgunluk ve halsizliği arttırır.

Editörün Tavsiyesi: Tadım Güneşte Kurutulmuş Kayısı

Ofiste sağlıklı ara öğün alternatifleri içinde değerlendirebileceğiniz kuru meyvelerden biri olarak Tadım güneşte kurutulmuş kayısı iyi bir seçim olabilir. Paket ağırlığı 140 gram olan bu ürünler, kuruyemiş ve kuru meyveler kategorisinde Ofix.com kullanıcılarının en çok sipariş verdiği ürünümüz. Doğal ortamda kurutulan ve hiçbir katkı maddesi içermeyen bu ürünleri sitemiz üzerinden sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir