Ofiste Serinleme Yöntemleri

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde kapalı mekanlarda serinleme ihtiyaçları artıyor. Sıcak havalarda serinleme yöntemleri tüm yaş gruplarının ilgisini çekiyor. Halihazırda en etkili yöntemler klima ve vantilatörler olsa da artan enerji maliyetleri nedeniyle farklı yöntemler de merak konusu. Dahası, ortamda yapay hava sirkülasyonu yaratan bu araçlar, koronavirüs salgınının yeniden uyanışa geçmeye başladığı şu günlerde birçok kullanıcıda endişe uyandırıyor. Günün büyük kısmını ofiste geçiren beyaz yakalılar, klima veya vantilatör kullanırken hem maliyete, hem de salgın önlemlerine dikkat etmek durumunda. Peki ofiste serinlemenin farklı yolları olamaz mı? Hem ucuz, hem güvenli, hem de etkili serinleme yöntemleri nelerdir? Ucuz serinleme yolları nasıl daha etkili hale getirilir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste serinleme yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Bu yöntemleri dilerseniz evde veya diğer kapalı ortamlarda da rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Böylelikle artan hava sıcaklıklarını sorun olmaktan çıkarıp yazın keyfini daha iyi sürdürebilirsiniz. 

Klima

Yaz sıcaklarıyla mücadelede en etkili yöntemlerin başında şüphesiz ki klimalar geliyor. Ortam sıcaklığını konforlu hale getiren klimalar yaşam kalitesi ve iş performansını arttırır. Ofiste serinleme yöntemleri içinde en etkili yöntem de aslında klima kullanımıdır. Özellikle soğuk havayı içeride muhafaza etmede klimaların faydaları yüksektir. Serinleme yolları içinde klima kullanımı, ofislerin yanı sıra evlerde de yaygındır. Ayrıca araç klimaları da seyahat sırasında yolcuların serinlemesini sağlar. Fakat bununla birlikte, artan enerji maliyetleri nedeniyle klima kullanımı bu yıl ciddi bir sorun haline geldi. Klimada enerji tasarrufu yöntemleri ile kullanıcılar, elektrik faturalarını düşürmek için ellerinden geleni yapıyor. Aslına bakarsanız, kalabalık ofislerde klima kullanımı ciddi bir zorunluluktur. Çünkü bu ortamları diğer araçlarla serin tutmak çok zordur. Yine de klima kullanımını azaltmak için diğer serinleme yöntemlerinden de yararlanmakta fayda var. Klima kullanırken de kanat ayarlarını ve diğer ayarları doğru yapmak gerekir. Böylelikle verimlilik artar. 

Vantilatör

Ofiste serinleme yöntemleri içinde etkili bir diğer yöntem vantilatördür. Fakat vantilatörlerin serinlemeye etkisi klimalara oranla daha düşüktür. Çünkü vantilatörler sadece etki alanları içinde göreli olarak daha serin bir ortam yaratır. Ve aslında ortamı değil, insanları serinletirler. Yani mekanda genel bir sıcaklık düşüşü meydana getirmezler. Dahası, vantilatörden etkin şekilde yararlanmak için etki alanı içinde bulunmanız gerekir. Oysa vücudunuz uzun süre aynı hava akımına maruz kalırsa eklem ağrısı ve benzeri şikayetler yaşamanız mümkündür. Vantilatörü sağlıklı şekilde kullanmak için yapay hava akımının vücuda doğrudan temas etmemesi gerekir. Oysa gerçekte çok az kullanıcı buna dikkat eder. Hatta tam aksine, vantilatörü doğrudan yüzüne çevirenlerin oranı hiç de az değildir. Ofiste serinleme yöntemleri içinde vantilatörlerin sınırlı bir etki yarattığını unutmamalısınız. Ve vantilatörü hiçbir zaman doğrudan yüzünüze çevirmemelisiniz. Daha etkin sonuçlar almak için vantilatörleri diğer yöntemlerle birlikte kullanabilirsiniz. Doğal serinleme yöntemleri de en az bu yöntemler kadar etkilidir. 

Yelpaze

Sıcak yaz aylarında kullanımı artan yelpazeler ofiste serinleme yöntemleri içinde bir diğer yöntemdir. Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan yelpazeler zaman içinde birçok evrim geçirdi. Günümüzde kullandığımız şekliyle açılıp kapanan yelpazeleri 7. yüzyılda Japonlar icat etti. Ticaret ilişkileri ve savaşlar yoluyla yelpazeler geniş coğrafyalara ulaştı. Klima ve vantilatörün henüz olmadığı dönemlerde yelpazeler serinleme ihtiyaçlarını karşıladı. Ofiste serinleme yöntemleri içinde yelpazeler de bu bağlamda iyi bir alternatiftir. Nitekim düşük ölçekli hava akımı yarattıkları için eklem sağlığı üzerinde tehdit oluşturmazlar. Kol gücüyle kullanıldıkları için enerji maliyeti yaratmazlar. Günün herhangi bir zaman diliminde kolayca kullanacağınız bir yelpaze, serinlemenize güzel bir katkı sağlar. Çantanızda veya çekmecenizde bulunduracağınız bir yelpazeyle ofiste serinleme yöntemlerinden etkin şekilde yararlanırsınız. Klimasız serinlemenin yolları içinde yelpazeler akla ilk gelen yöntemlerden biridir. Ayrıca birbirinden güzel tasarımlara sahip yelpazeleri mekanda dekoratif bir obje haline getirmek de mümkün. 

Cam ve Perde

Klimalı ortamlarda camları kapalı tutmak temel bir fizik kuralına dayanmakta. Nitekim klimanın oluşturduğu yapay hava sirkülasyonunu korumak için dışarıdan hava girişinin olmaması gerekir. Fakat bununla birlikte, camları kapalı tutmak çok sıcak yaz aylarında klimasız ortamlarda da faydalıdır. Çünkü dışarıdan gelen sıcak hava akımları ortam sıcaklığını yükseltir. Ayrıca perdeleri kapatmak da yine güneş ışığını önlemeye katkı sağlar. Ortamda ısı yayan araçlar varsa durum kötüleşir. Bir taraftan içeriden, bir taraftan da dışarıdan gelen etkilerle mekanda sıcaklık artar. Böyle bir durumda camları açmak yerine kapatmak ve perdeleri çekmek faydalıdır. Böylelikle ortama sıcak hava akımları girmez. Ofiste serinleme yöntemleri içinde cam ve perdeleri hava serinledikten sonra açabilirsiniz. Örneğin akşam saatleri bu konuda daha uygundur. Bu sayede öğle sıcaklarından daha az etkilenirsiniz. Bazı durumlarda camları karşılıklı açmak da fayda sağlar. Ancak cereyanda kalmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi durumda ne yazık ki eklemleriniz zarar görür. 

Su ve Buz

Sıcakta serinleme yolları içinde öteden beri en yaygın yöntemlerden biri de su ve buzdur. Nitekim sıcak havalarda vücudun ter atarak serinlemesi için vücutta yeterli miktarda su olması gerekir. Yaz aylarında bu nedenle vücudun su ihtiyacı artar. Günlük su tüketimi konusunda farkındalıkları yüksek kişiler bu süreci daha rahat geçirir. Oysa su tüketimine dikkat etmeyen kişilerde baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik gibi şikayetler başlar. Daha ileriki aşamalarda böbrek ağrısı başlar. Hatta böbrek taşı riski artar. Ofiste serinleme yöntemleri içinde günlük su tüketiminize mutlaka dikkat etmelisiniz. Nitekim günlük işlerinize kendinizi kaptırırsanız su içmeyi unutmanız mümkün. Bunu önlemek için yanınızda termos bulundurmanız faydalı olur. Böylelikle suya erişiminiz kolaylaşır. Termos kullanmak aynı zamanda da suyun sıcaklığını dış ortam koşullarına karşı korur. Suyu uzun süre taze ve serin tutmak için termos kullanmak faydalıdır. Ofiste serinleme yöntemleri içinde su tüketimiyle vücuttan suyun buharlaşması, vücut sıcaklığının düşmesine önemli bir katkı sağlar. 

Ofiste serinleme yöntemleri içinde bir diğer etkili yöntem de buzdur. Ofisinizde buzdolabı varsa, buz torbası ve bir miktar buzla vücut sıcaklığınızı düşürmeniz mümkün. Örneğin kollarınıza uygulayacağınız buz torbası ofiste kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bununla birlikte buz miktarına ve uygulama süresine dikkat etmek gerekir. Nitekim buz torbası uygulamasının ardından vücudunuzda yanma hissi başlarsa uygulamayı sonlandırmalısınız. Buz torbasına erişim imkanı olmayan kişiler ise bir fısfısla vücutlarına soğuk su püskürtebilir. Doğal serinleme yöntemleri içinde her ikisi de faydalıdır. Vücut sıcaklığını düşüren bu gibi yöntemler özellikle ileri yaş grupları için kritik bir öneme sahiptir. Çünkü artan hava sıcaklıkları nedeniyle en fazla zararı onlar görür. Kronik hastalığı olan kişiler de bu bağlamda daha dezavantajlıdır. Ofiste serinleme yöntemleri bu bağlamda bazen hayat kurtarıcı hale gelir. Ucuz serinleme yolları aynı zamanda da daha sağlıklıdır. Bu nedenle de önemli bir tercih nedenine sahiptir. 

Soğuk Yiyecekler

Ofiste serinleme yöntemleri içinde en etkili yöntemlerden biri de soğuk yiyeceklerdir. Bu bağlamda örneğin dondurma yemek iyi bir seçimdir. Her yıl yaz aylarının gelişiyle birlikte dondurma sezonu başlamakta. Birbirinden güzel çeşitleriyle dondurmalar kapalı ortamlarda serinlemek için güzel bir alternatiftir. Fakat elbette tüketim şekline de dikkat etmek gerekir. Dondurma tüketirken dikkat edilmesi gerekenler dondurma tüketimini sağlıklı hale getirir. Dondurmanın yanı sıra soğuk tatlılar ve meyveler de ofiste serinleme yöntemleri içinde faydalıdır. Mevsim meyvelerinden örneğin kavun ve karpuz serinleme yöntemleri içinde en iyi seçimlerdir. Bunlara ek olarak şeftali, kayısı, çilek gibi meyveler de serinlemeye katkı sağlar. Dilerseniz bu meyveleri evde serinleme yöntemleri bağlamında da tüketmeniz mümkün. Evde örneğin güzel bir meyve salatası hazırlayabilirsiniz. Nitekim yaz meyvelerinden oluşan meyve salataları doğru tüketim durumunda vücudunuzun yaz sıcaklarına daha kolay uyum sağlamasına yardımcı olur. Ancak miktara dikkat etmelisiniz. Fruktoz oranı yüksek meyveleri fazla tüketmek sağlıklı değildir. 

Sıcak İçecekler

Aslına bakarsanız sıcak içeceklerin yaz aylarında serinletip serinletmediği tartışmalı bir konudur. Bu bağlamda çay hakikaten harareti alır mı diye merak eden geniş bir kitle var. Sıcak havalarda çayın sağladığı ferahlık hissi çayın kendisinden değil, sıcaklığından kaynaklanır. Nitekim vücuda giren sıcak çay, vücut içinde ısıyı yükseltir. Ve terlemeyle birlikte vücuttan çıkan su buharıyla vücut ısısı düşer. Bu yönüyle aslında tüm sıcak içecekler sıcak havalarda tüketiciye ferahlık hissi verir. Ancak kafeinli içecekleri fazla tüketmek başka birtakım şikayetlere yol açar. Örneğin tansiyon ve kalp çarpıntısı böyledir. Ofiste serinleme yöntemleri içinde sıcak içecek tüketiminize bu bağlamda dikkat etmelisiniz. Gereğinden fazla sıcak içecek tüketirseniz, sıcak içeceklerin sağladığı ferahlık hissini almanız mümkün olmaz. Üstelik bu içecekleri fazla tüketmekten kaynaklı şikayetlerle karşılaşırsınız. Ayrıca hiçbir içeceği aç karnına tüketmemek gerekir. Aksi durumda ne yazık ki mide ve bağırsaklar zarar görür. Dolaşım sistemiyle ilgili şikayetler günlük işlerinizi sürdürmenizi zorlaştırır. 

Pencere Önü Bitkileri

Bazı bitkiler pencere önünü çok sever. Çünkü güneş ışığına fazla ihtiyaç duyar. Örneğin ateş çiçeği, mercan çiçeği, gazanya gibi bitkiler pencere önü bitkileridir. Ofiste serinleme yöntemleri içinde pencere önüne saksı veya fanus içinde bu tür bitkiler koymak faydalıdır. Böylelikle bu bitkiler güneş ışınlarının bir kısmını emer ve kullanır. Daha az güneş ışığı yansıttıkları için ortamda sıcaklık artışını sınırlandırırlar. Ayrıca içerideki oksijen miktarını arttırırlar. Bu da yine kapalı ortamlarda aşırı sıcaklardan bunalmamak için faydalı bir yöntemdir. Ortamda oksijen miktarı arttıkça serinlik hissi artar. Bu bitkileri dilerseniz evde serinleme yolları içinde de değerlendirebilirsiniz. Pencere önü bitkileri, camları kapalı tutmaktan kaynaklı oksijensizlik sorununa güzel bir çözümdür. Ofiste veya evde klimalı ortamlarda da gün içinde cam açmak sorun yaratır. Ofiste serinleme yöntemleri bağlamında pencere önü bitkileriyle ortamdaki oksijen miktarını yükseltmeniz mümkün. Bu sayede kendiniz ve çevreniz için daha sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmış olursunuz. 

Isı Yayan Araçlar

Günümüzde hemen her ofiste kettle ve kahve makinesi mevcut. Ayrıca tost makinesi ve fırın da birçok ofiste ve evlerde mevcut. Sıcak içecekleri hazırlamak için kullandığınız ortamlarda sıcaklık diğer ortamlara oranla daha yüksektir. Ofiste örneğin kahve hazırlamak için odanızda kettle veya kahve makinesi kullanmamanızda yarar var. Çünkü bu araçlar oda sıcaklığını arttırır. Oysa bunları mutfakta veya bu işler için ayrılan özel alanlarda kullanabilirsiniz. Böylelikle çalışma alanınızda gereksiz bir sıcaklık artışı oluşmaz. Tost makinesi ve fırın söz konusu olduğunda bu araçlar için daha çok mutfaklar tercih edilmekte. Ancak kettle ve kahve makinesi söz konusu olduğunda ofislerde birçok yanlış kullanım şeklini görüyoruz. Her odada kettle veya kahve makinesi çalıştırmak sadece oda sıcaklığını arttırmaz. Aynı zamanda da israf yaratır. Ofiste serinleme yöntemleri bağlamında odalardaki kettle ve kahve makinelerini kaldırırsanız bu bağlamda faydasını görürsünüz. Aynı şekilde, etrafa ısı yayan aydınlatma araçlarını da gereksiz yere kullanmamalısınız. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir