Ofiste tasarruf nasıl sağlanır?

Malumunuz, 31 Ekim günü Dünya Tasarruf Günü‘ydü sevgili beyaz yakalılar. Kurdaki son dalgalanmalardan sonra her şeye zam geldi, tasarruf konusunda farkındalıklar arttı. Üstelik bilgisizlik ve dikkatsizlik nedeniyle enerji kaynaklarını hızla tüketiyoruz ve geleceğimizi tehlikeye atıyoruz. Bugünkü yazımda sizlere, ofiste tasarruf yöntemleri hakkında bazı önerilerde bulunacağım. 

Gereksiz ışıkları kapatmalısınız.

Kulağa çok basit gelse de itiraf edelim. Çoğu zaman koridorun sonundaki toplantı odasının ışıklarının boşuna açık olduğunu bilmemize rağmen gidip kapatmaya üşeniyoruz. Şimdi kendine gelme zamanı Ofixboy okuru! Ne kadar çok enerjinin boşa harcandığını bir düşün. Harekete geç ve iş arkadaşlarını da duyarlı olmaları konusunda uyar.

Ampulleri değiştirmelisiniz.

Sadece ışıkları kapatmak yetmiyor arkadaşlar. Ampuller açıkken de enerji israfı oluşabilir. Fazla enerji harcayan ampulleri, enerji tasarrufu yapan LED ya da florasan ampullerle değiştirmelisiniz. Ampulleri hemen bugün değiştirmek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.  

Ofis ekipmanını güncellemelisiniz.

Bu madde patronunuzun kulağına önce hoş gelmeyebilir. Başta daha çok masrafa neden olacakmış gibi görünse de fazla enerji tüketen eski tip bilgisayarlar uzun vadede çok daha masraflı oluyor. Masaüstü bilgisayarlardan kurtulup çok daha az enerji harcayan notebooklara geçmeyi patronunuza teklif edebilirsiniz. 

Bilgisayarınızı kapatmayı unutmamalısınız.

“Bilgisayarı tamamen kapatmak cihazın ömrünü kısaltır.” Ne laf ama! Bu lafı çok duydunuz, öyle değil mi sevgili okurlarım? O zaman size bunun kocaman bir şehir efsanesi olduğunu söylemeliyim. Bu efsanenin aksine, elektronik cihazları kapatmak enerji tasarrufu sağlıyor. Bu konuda iş arkadaşlarınızı uyarmayı da unutmamalısınız. 

Geri dönüşüme önem vermelisiniz. 

Çevreye yapabileceğiniz en büyük katkılardan birinin geri dönüşüm olduğunu biliyor muydunuz? Bugün bilinçli ve çevreci ofislerin hepsi, bünyelerinde geri dönüşüm kutuları bulunduruyor. Belediye çalışanları bu kutuları belirli günlerde topluyor. Sizin yapmanız gereken tek şey çöplerinizi metal, kağıt, cam ya da doğal atık şeklinde ayrıştırarak doğru kutuya atmak.

Ofiste tasarruf yöntemleri hakkında verdiğim basit ama etkili bu önerileri gerçekleştirmeniz durumunda, yalnızca patronunuzun cebi rahatlamayacak, aynı zamanda da doğaya saygılı bireyler olacaksınız sevgili okurlarım. Dünya Tasarruf Günü‘nüz kutlu olsun! 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir