Ofiste Verimliliği En Çok Artıran Malzemeler

Ofis malzemeleri nelerdir?” diye sorduğumuzda aklımıza ilk olarak zarf, zımba, delgeç, dosya, fotokopi kâğıdı, daksil, tükenmez kalem, makas gibi kâğıt ve kırtasiye ürünleri gelir. Bunların neredeyse hepsi, dünyanın neresine gidersek gidelim karşılaşabileceğimiz gerekli ve temel ofis araç gereçleri. Bunların yanında öyle ofis malzemeleri var ki işimizi kolaylaştırmanın yanında verimliliğimizi de artıracak maharetlere sahipler. Aynı zamanda ofiste geçirdiğimiz zamanı da daha renkli, yaratıcı ve motive kılabiliyorlar. Ofix Blog’da bugünkü yazımızda “ofiste verimliliği en çok artıran malzemeler” hakkında size detaylı bilgi vereceğiz.

Sonuçta ofisimiz, ister evde ister dışarıda olsun, gün içinde en çok vakit geçirdiğimiz mekânlar. Hatta çalıştığımız süreleri toplarsak, hayatımızın aralıksız on yıl gibi bir süresi çalışmayla geçiyor da diyebiliriz. Hal böyle olunca iyi ve bilinçli olarak düzenlenmiş bir ofis ortamının, verimliğimize katkı sağlayacağı ortada.

Buna karşın -eğer kendi ofisimiz değilse- “Umduğumuzu değil bulduğumuzu yediğimiz” bir ofis düzeniyle karşılaşabiliyoruz. Dağınık, kabloların ve diğer araç gereçlerin düzeninin olmadığı, oturduğumuz sandalyenin belimizi mahvettiği ofislerde çalışabiliyoruz. Bu gibi durumlarda iş bir eziyete dönebiliyor. Bu koşullarda kimse kimseden verimlilik beklemesin.

Patronsak bu gidişe büyük ve köklü çözümler bulmamız mümkün. Değilsek de ufak dokunuşlarla bir noktaya kadar etkili çözümler üretebiliriz. Mesela ofisteki masamız, geçici de olsa bize ait. Uzun saatler geçirdiğimiz bu ortamdaki ufak değişikliklerimize kim ne diyebilir ki!

Verimliliğimizi artıracak birtakım ofis araç gereçleri sayesinde çalışma ortamımızı göze hoş gelen, işlevsel ve ilham verici bir hale getirebiliriz. Üstelik çoğunun fiyatı da bir hayli uygun. Bazılarında ise ya patronun ya da ekipçe pamuk ellerin cebe girmesi gerekir. Unutulmasın; her şey verimlilik için!

Kahve makinesi

Kahve makinesi, ofiste verimliliği artıran malzemeler arasında başı çekiyor. Patronumuza, kahvenin verimlilik üzerindeki etkilerinden bahsedersek, onu ofise hemen bir kahve makinesi almaya ikna edebiliriz. Şimdi ekrana biraz daha yaklaşalım ve arkasındaki bilimsel süreci okuyalım. Adenosin adı verilen moleküllerin sinir hücrelerimizdeki reseptörlere ulaşması ve beyin dokularımızda birikmesi, bizi gün içinde yorgun ve uykulu yapıyor. Bu da verimliliğimizi olumsuz etkiliyor. Kahvenin içinde doğal olarak bulunan kafein ise özellikle günün erken saatlerinde adenosinle etkin olarak savaşıyor, bize de daha yaratıcı ve verimli bir çalışma günü vadediyor. Tabii kararında içersek…

Yapışkanlı not kâğıdı

Her şey bir tesadüfle başladı; 1960’lı yıllarda Dr. Spencer Silver, yüzeylere hafifçe yapışan ve kolaylıkla çıkarılıp yeniden yapıştırılabilen bir yapışkan buldu. Patronları, buna “çöp” dese de Silver’ın meslektaşı Art Fry’ın buna dayanarak geliştirdiği “yapışkanlı not kâğıdı” fikri çığır açtı. Dünyanın her yerinde neredeyse her ofiste ve hatta evlerde kullanılmaya başladı. Bu fikir, bugün verimli bir çalışma gününe aracılık ediyor. Günlük iş devamını sağlayan hatırlatmalardan, yaratıcılığı artıracak iş fikirlerinin yayılmasına kadar birçok kullanım alanı sunuyor.

Geri sayım sayacı

Ofiste saatlerimiz geçiyor ve bazen onca zamana karşı sonraki günlere yük olarak kalan işlerimiz olabiliyor, halbuki bugün bitebilirdi! Bu sebeple iyi bir zaman yönetimi yaparak gün içinde başlayıp işi bitirmemiz gerekiyor. Kısa vadeli zaman yönetimi için de çok basit bir araç var: Geri sayım sayacı! Bu araç, bizde “son teslim tarihi” baskısı yaratarak işe daha iyi odaklanmamızı ve kendimizle rekabetçi bir yarışa girerek verimli çalışmamızı sağlıyor. Bazen verim sağlamasının yanında bu yarış hali, eğlenceli de olabiliyor. Yeter ki acele edip hata yapmayalım.

Ajanda

Geri sayım sayacıyla başladığımız zaman yönetimini, daha genel bir plana yaymak istiyorsak birbirinden çeşitli ajandalar bizi bekliyor. Tarihli (günlük/haftalık/aylık) ya da tarihsiz olarak hazırlanan ajandalar, özellikle 15-20 sene öncesine kadar oldukça popüler ve hatta olmazsa olmaz bir iş planlama aracıydı. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla pabuçları dama atılan ajandalar halen birçok kişinin gözdesi. Ancak telefonlar adeta tuzak gibi; dijital ajandamıza bakalım derken bölünüp verimlilik kaybı yaşamamız olası. Çünkü o tepedeki bildirimi okumak isteyeceğiz! Verimliliğimizi artırmak istiyorsak, telefona not almayı bırakıp tarzımıza uygun güzel bir ajanda kullanmaya başlayabiliriz.

Monitör sehpası

“Ofiste konfor yoksa verimlilik de yok” diye bir kural yok. Ancak yine de verimliliğin bize konfor sağlayan ergonomik ürünlerle bir ilgisi var. Ekranımızın yanlış açıda durması sebebiyle çektiğimiz boyun ağrılarını düşünelim. Kimileri ekranı yükseltmek için altına kitap veya dergi koyuyor. Bunun pek şık bir görüntü olduğunu söyleyemeyiz. Ayrıca daha güvenli bir araç istersek aradığımız kan, ekranımızın ayağına uygun bir monitör sehpası. Bu arada çalıştığımız yer çok karanlıksa ve yeterli aydınlatma yoksa bütçemize uygun bir masa lambasıyla göz konforu sağlayabiliriz.

Portatif çift ve üç ekranlı laptop monitörü

İşimiz gereği birden çok sayfayı aynı anda takip etmek durumunda kalabiliriz. Bir ekranda makale yazarken öteki ekranda bir kitabın açık durmasına ihtiyaç duyabiliriz. Bu portatif aygıt da bizi (veya patronumuzu) yeni bir ekran almaktan kurtarıyor. İki ya da üç ekranlı olan bu pratik araçlar, çoklu işleviyle zamanı ustaca kullanmamızı sağlayarak verimliliğimizi en çok artırabilecek ofis araç gereçlerinden birisi olarak öne çıkıyor.

Çalışma koltuğu

Ergonomi demişken, oturuş şeklimizi düzelten bir çalışma koltuğu ile de verimliliğimizi artırmamız mümkün. Uzun süre oturmamız gereken bir iş yapıyorsak bu konuya çok daha fazla önem vermeliyiz. Doğru sırt eğimi, yastıklı bir oturak, ayarlanabilir kolçak ve bel desteği gibi özellikleri olan bir koltuk seçmeliyiz. Ayrıca ergonomik dizleme sandalyesi de tavsiye edeceğimiz ürünlerden biri. El bileği konforu için de bilek destekli bir klavye ve hatta basit bir mouse pad faydalı olacaktır.

Masa altı eliptik bisiklet

Ofiste otur otur nereye kadar? Standart bir ofis masasının altına rahatlıkla sığan bu kondisyon aletiyle spor yaparken artan kan basıncı ve zindelikle işimizdeki performansımızı artırabiliriz.

Hava temizleyici

Temiz bir hava açık bir zihin demek. Bazen ofisler o kadar havasız kalıyor ki, bu durum sadece çalışma verimimizi değil, sağlığımızı da tehdit ediyor. Hava kalitesi kötü bir ofiste, baş ve boğaz ağrısı, astım, alerji nöbetleri ve göz kuruluğu gibi sorunlar yaşanabiliyor. Bu da çalışma rutinimizi bir hayli bozuyor. Her şeyden önce işe odaklanamıyoruz. Hava temizleyiciler ise ofisteki havayı temizleyerek verimli bir şekilde çalışmamıza aracılık ediyor. Bazılarında HEPA filtresi de bulunuyor. Filtre ile virüs gibi çok küçük mikronlu partikülleri de yok ederek birçok avantaj sağlıyorlar.

Isıtıcı/soğutucu

Bir çalışansak, ofisin genel iklimlendirme sistemini değiştirmemiz mümkün değil. Dereceyle oynarsak da diğer çalışanların gözü üzerimizde oluyor. Ayak parmaklarımız donarken hangi verimlilikten bahsedebiliriz ki? Bu durumda fanlı bir ısıtıcı çok iyi iş görür. Sıcaktan baygınlık geçirecek hale geldiğimiz günlerde de şikayet etmeye gerek yok. Esmiyor demek yerine, masa tipi bir vantilatör alarak işimize odaklanabiliriz.

Organizer

Bazen çok dağınık bir ofis ortamında ve masada çalışabiliyoruz. Sonra kendimizi fotokopi kâğıdı, dosya, makas, ataç, uhu, fosforlu kalem gibi ofis malzemelerini ararken buluyoruz. Bu da zaman kaybettiriyor ve ilgimizi dağıtıp bizi çalışmaktan ve verimlilikten uzaklaştırıyor. Bu durumda yapabileceğimiz en iyi şey, ofis araç gereçleri arasında adının hakkını en iyi verenlerden biri olan organizer almak olmalı. Kablolar bir yere, makas bir yere… Belgelerin karışıklığından muztaripsek de magazinlik ya da askılı dosya havuzu gibi ofis malzemeleri, dağınıklığı gidermeye ve performansımızı artırmaya yarayacaktır.

Umarız ofiste verimliliği artıran malzemeler hakkında verdiğimiz öneriler hoşunuza gitmiştir. Sağlıklı, keyifli ve verimli günler dileriz.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir