Sizin ofise yaz geldi mi?

Merhaba arkadaşlar! 1 Temmuz itibariyle kademeli normalleşme sürecinin üçüncü aşamasına geçtik. Koronaya karşı uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte hayatımız hızla normale dönmeye başladı. Ancak yine de temkinli olmak lazım. Aşılamada hâlâ iyi bir noktada değiliz. Bu süreçte maske, mesafe ve hijyen konusu önemini korumaya devam ediyor. Salgın nedeniyle uzun süredir ofise gidememiş olabilirsiniz. Normalleşme sürecinde yeniden ofis yaşamına dönecekseniz, şöyle dip bucak elden geçecek şekilde iyi bir yaz temizliği yapmanız bu süreci daha sağlıklı geçirmenizi sağlayabilir. Siz ofiste değilken her taraf toz içinde kalmış, masanız ve ofis eşyalarınız üzerinde mikroplar koloni kurmuş olabilir. Normalleşelim derken enfeksiyonlara yakalanmamak için ofiste yaz temizliği yapmak doğru bir adım olabilir. Hem bu sayede ofisinize yazı getirebilirsiniz. Yaz temizliği yapılmadan yaz gelmez! Bu haftaki blogumda sizler için, ofiste yaz temizliğinin püf noktalarını paylaşacağım. 

Yaz temizliği ne zaman yapılır?

Yaz temizliği ile ilgili internette yapılan aramalara şöyle bir baktım. En çok “Yaz temizliği ne zaman yapılır?” ve “Yaz temizliği hangi ayda yapılır?” soruları aranıyormuş sevgili arkadaşlar. Bu soruların cevapları aslında kendi içinde saklı. Yine de belirteyim, yaz temizliği elbette yaz aylarında yapılır. Tercihen, Mayıs sonu veya Haziran ayı içinde olabilir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı yaz temizliği konusunu ihmal etmişseniz, Temmuz ayında da elbette yapabilirsiniz. Korona nedeniyle uzaktan çalışma sistemine geçip evden çalıştığınız için ofise gidememiş, temizlik işleriyle ilgilenememiş olabilirsiniz. 1 Temmuz’da başlayan yeni aşamayla birlikte artık işlerinizi ofisten takip edecekseniz, çalışmaya başlamadan önce güzel bir yaz temizliği yapabilirsiniz. Ve tabii, yaz temizliğinin püf noktalarını bilirseniz işlerinizi daha kısa sürede ve en iyi şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Yaz temizliğini ne zaman yapacağınıza karar verdiyseniz, yaz temizliği nasıl yapılır diye kafa yormanıza gerek yok arkadaşlar. Çünkü çok sevdiğiniz Ofixboy kardeşiniz bendeniz, her hafta olduğu gibi bu hafta da sizler için yaptığım derlemeyle sizi gereksiz emek ve zaman kaybından kurtaracağım. Yaz temizliği püf noktaları konusunda derlediğim aşağıdaki bilgiler, ofiste yaz temizliği için çok faydalı olacaktır. Ama diyorsanız ki, ofiste yaz temizliği yapmak için gerekli malzemeler yok, o zaman buyrunuz benim sevgili şirketim Ofix.com‘a, neye ihtiyacınız varsa kolayca siparişinizi verin. Kendi şirketim diye söylemiyorum, gerçekten de ne ararsanız var. Temizlik beziymiş, deterjanmış, genel yüzey temizleyici spreymiş, ne ararsanız hepsi var. Üstelik, uygun fiyat avantajıyla birlikte! Araya sıkıştırdığım bu küçük reklamın ardından, gelelim esas mevzumuza. 

Temizlik için önce planlama yapmalısınız.

Her işte olduğu gibi ofiste yaz temizliği yapmadan önce ilk olarak planlama yapmalısınız. Hangi işi hangi işten önce veya sonra yapmanız gerektiğini belirlemezseniz, yaptığınız işlerin tekrar tekrar üzerinden geçmek durumunda kalabilirsiniz. Bu size gereksiz emek ve zaman kaybettirir. Söz gelişi, temizliğe toz alarak başlarsanız, yerleri süpürürken çıkacak toz nedeniyle tekrar toz almanız gerekir. Planlama yapmak ayrıca, ofis ortamı içinde yaz temizliği yaparken hangi işin kim tarafından yapılacağını da belirleme imkanı sunar. Böylelikle aynı işin farklı kişiler tarafından birçok defa yapılması önlenir. Planlama yapmanın en önemli avantajlarından biri de temizlik ürünlerinde tasarruf imkanı sunmasıdır. Yaz temizliği için iyi bir planlama yaparsanız gereksiz emek ve zaman kaybının yanı sıra, temizlik ürünlerinde israfın da önüne geçebilirsiniz. Temizliğe ne zaman ve nasıl başlayacağınıza, nasıl ilerleyeceğinize doğru şekilde karar verirseniz, işlerinizde gecikme veya sarkma oluşmaz. 

Yaz temizliğine nereden başlamalı?

Planlama aşamasında doğal olarak soracağınız ilk soru, “Yaz temizliğine nereden başlamalı?” sorusu olacaktır. Ofiste yaz temizliğine başlamak için masa ve çekmeceler iyi bir seçim olabilir. Ofis masa ve çekmecelerinde zaman içinde çok sayıda evrak, dosya ve diğer dokümanlar birikebiliyor. Üstelik bunların büyük bir bölümünün işi bitmiş olsa da arşive kaldırılması ihmal edildiği için masa veya çekmecelerde gereksiz yer işgal etmesi devam ediyor. Ofiste yaz temizliği yapmak, bu gibi sorunlardan kurtulmak için güzel bir vesile olabilir. Ofis masa ve çekmecelerinizde, yalnızca en önemli ve en gerekli araç ve gereçlerinizi bulundurmalısınız. Arşivde olması gereken dosya veya klasörleri burada bulundurmamalı, önemini yitiren belgeler içinse ofiste geri dönüşüm olanaklarını değerlendirmelisiniz. Ofis masanız çeşitli nedenlerden dolayı sıkça ve yoğun miktarda kirlenir. Ofiste yaz temizliği yaparken bu durumu dikkate almalı, basit bir ıslak mendille yüzeylerin üzerinden geçmekle yetinmemelisiniz. 

Ofis masa ve çekmecelerinizi temizledikten sonra dolap ve raf temizliğine geçebilirsiniz. Ofislerde dolap ve raf temizliğine yeterince önem verildiğini söyleyemeyiz. Günlük ve haftalık temizlik işleri sırasında ofislerde daha çok dış yüzeyler üzerinde durulur, iç yüzeyler ise ihmal edilir. Ofiste yaz temizliği gerçekleştirecekseniz, dolap ve raf temizliğini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Çünkü bu kısımlar temizlenmezse diğer yüzeylere mikropların yayılmasına neden olabilir. Dolap ve raf temizliğine başlarken öncelikle, dolap içleri ve rafların üzerindeki tüm eşyaları almalısınız. Ardından, dolap içini özel temizlik maddeleriyle iyice silebilirsiniz. Silme işlemi bittikten sonra, dolap içinde nem kalmaması için kuru bir bezle üzerinden geçebilirsiniz. Tüm nemi aldıktan sonra eşyalarınızın tozunu alarak dolabınıza yerleşmesini sağlayabilirsiniz. Dolap ve raf temizliğinin ardından yüzey ve cam temizliğine geçebilirsiniz. Ofiste yaz temizliği kapsamında yüzeyleri temizlerken, olabildiğince fazla yüzeye ulaşmaya çalışmalısınız. Yüzeylerde iz bırakmamak için uygun ürünler seçmelisiniz. 

Yaz temizliğinde neler yapılır?

Yaz temizliğinde neler yapılabileceği konusunda sınır çizmemiz zor. Genel olarak şunu söyleyebilirim ki, günlük ve haftalık temizlik işlerinizde ihmal ettiğiniz konuları yaz temizliği sırasında gerçekleştirebilirsiniz. Dolap ve raf temizliği bunların başında gelen konulardan yalnızca biri. Bunun yanı sıra ofisinizde koltuk ve ofis mobilyalarının derinlemesine temizliği, dolap ve konsolların alt kısımlarının silinmesi, aydınlatma sistemlerinin derinlemesine temizliği gibi işleri de yaz temizliği kapsamında değerlendirebilirsiniz. Ofisinizde varsa mutfak, banyo ve tuvalet temizliğini de yaz temizliği sırasında kapsamlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu ortamlarda hijyeni sağlamak diğerlerine oranla çok daha zordur. Üstelik, bu ortamları hijyenik tutmak da bir o kadar zordur. Yaz temizliği kapsamında ofisinizde mutfak, banyo ve tuvalet temizliği gerçekleştirirken çamaşır suları iyi bir seçim olabilir. Bu ürünler sayesinde yüzeylerde tam koruma sağlayabilirsiniz. 

Söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama, ben yine de bir noktayı hatırlatayım. Tuvalet temizliğinde kullandığınız fırça, bez ve diğer ürünleri başka hiçbir yerde kullanmamalısınız arkadaşlar. Ayrıca, pratik yaz temizliği yapmak adına mutfak, banyo ve tuvaletlerde genel yüzey temizleyicileriyle yetinmemelisiniz. Bu gibi ortamlarda en doğru seçim çamaşır sularıdır. Bunun yanı sıra Arap sabunu da tercih edilebilir. Ancak Arap sabununu durulamak zordur. Bunun için az miktarda kullanmaya dikkat etmeli, kullanımın ardından yüzeyde kalıntı bırakmadığınızdan emin olmalısınız. Klozet temizliği için de yine çamaşır suları en doğru seçimdir. Klozetin günlük temizliğinde farklı losyonlara sahip temizlik ürünleri veya klozet bloklarını tercih edebilirsiniz. Fakat yaz temizliği kapsamında klozetinizi iyice temizlemek için çamaşır suyu kullanabilirsiniz. 

Ağır kokulu ürünleri tercih etmemelisiniz.

Yazın ev temizliği veya ofis temizliği yaparken oluşabilecek en önemli sorunlardan biri ağır kokulardır sevgili arkadaşlar. Temizlik sırasında sarf edeceğiniz efor nedeniyle solunumunuz hızlanacak, vücudunuz daha fazla oksijene ihtiyaç duyacaktır. Buna bir de hava sıcaklıkları ve vücudun su kaybı eklenince, ağır kokular nedeniyle yaz temizliği sırasında bazı istenmeyen durumlar gelişebilir. Piyasada yüzey temizliği konusunda pek çok ürün bulunmakta. Bu ürünlerin hemen hepsinde aynı etken maddeler kullanılsa da bir kısmında yüksek koku aromaları mevcut. Temizlik sırasında ortamda güzel kokular yaratmak adına eğer ağır kokulu ürünleri tercih ederseniz, nefes almanız zorlaşır, daha çabuk yorulursunuz. Hatta baş ağrısı ve baş dönmesi gibi şikayetler yaşayabilirsiniz. Oysa düşük koku aromalarına sahip ürünleri kullanırsanız hem ferahlık hissini daha iyi alırsınız, hem de solunum sisteminiz zarar görmez. 

Cam temizliğini en sona bırakmalısınız.

İster evde yaz temizliği olsun, isterse ofiste yaz temizliği, camları en sona bırakmalısınız arkadaşlar. Çünkü diğer ortamları temizlerken oluşan toz, camlarınız üzerinde birikecektir. Cam temizliğinden önce ortamı süpürmüş ve tozunu almış olmalısınız. Cam temizliğine ise ilk olarak çerçevelerden başlamalısınız. İşe önce camdan başlarsanız, çerçeve temizliği sırasında camınız kirlenebilir. Çerçeveyi temizledikten sonra, camınızın önce içe bakan kısmını, ardından dış cephesini temizleyebilirsiniz. Cam temizliğini eğer serin havada yaparsanız, camda iz kalmadan temizlik işlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Temizlik sırasında dairesel hareketler yapmanız hem işinizi kolaylaştırır, hem de tüm yüzeyin temizlenmesini sağlar. Ve tabii, cam temizliği sırasında gazete kağıdı kesinlikle kullanmamalısınız. Çünkü gazete kağıdındaki mürekkep, camınızın temizlenmesini engeller. Camınızda kalan nemi almak için bile gazete kağıdı kullanmamalısınız. İyi bir mikrofiber bez kullanırsanız hem nem kalmaz, hem de camınız daha temiz görünür. 

Yaz temizliği için gerekli ürünler Ofix.com’da!

Bu blogumu da yine bir reklamla bitireyim. Benim sevgili şirketim Ofix.com‘da çamaşır suyundan çok amaçlı temizleyici spreye, temizlik setlerinden mikrofiber bezlere, bulaşık yıkama ürünlerinden yağ ve kir sökücülere kadar onlarca çeşit ürün grubunda yüzlerce çeşit ürün bulabilirsiniz. Uygun fiyat avantajı ve hızlı teslimat güvencesiyle Ofix.com, yaz temizliği işlerinizi de daha ekonomik ve hızlı şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Kurumsal müşterilerimize sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir