Ofiste yüzey temizliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Ofiste yüzey temizliği iş sağlığı ve güvenliğinde en önemli konulardan biri. Başkalarıyla birlikte paylaştığımız ofisimizin temiz olabilmesi için yüzey temizliğine büyük özen göstermemiz gerekiyor. Sağlık için olduğu gibi, motivasyon ve iş verimliliği açısından da temizlik çok önemli. Yeterince temiz olmayan ofislerde keyifli ve verimli çalışabilmemiz mümkün değil. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste yüzey temizliği konusunda faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ofiste yüzey temizliği niçin önemlidir?

Ofisimiz hem çalışma, hem de yaşama alanımız. Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisimizde sağlıklı ve verimli çalışabilmemiz için temizliğine büyük özen göstermemiz gerekiyor. Toplu kullanılan alanlar, çeşitli enfeksiyonlar için pek çok riski barındırmakta. Hastalıkların kolayca yayılabildiği bu gibi ortamlarda temizliğin sağlanabilmesi için aslında tüm ofis çalışanlarının üzerine büyük sorumluluklar düşüyor.

Temiz bir ofis, kendimiz ve iş arkadaşlarımız için olduğu kadar, misafirlerimiz için de son derece önemli. İş görüşmesi veya ziyaretler için ofisimize gelen misafirleri yeterince temiz olmayan ortamlarda ağırlarsak hem kendi imajımız, hem de şirket imajımız bundan olumsuz yönde etkilenecektir. Dolayısıyla, kendi temizliğimize gösterdiğimiz ilgi ve özeni ofisimize de göstermemiz gerekir.

Ofis sarf malzemeleri arasında en önemli gider kalemlerinden biri olan temizlik ürünleri, ofisimizde geçirdiğimiz sürenin niteliğini doğrudan etkileyen konular arasında. Bu iş için kullanacağımız ürünler, yerine ve işlevine uygun özelliklere sahip olmalı. Hangi yüzeyin temizliği için nasıl bir temizlik malzemesi kullanmamız gerektiğini bilirsek, temizlik için hem hızlı ve pratik çözümler sağlayabilir, hem de tasarruf yapabiliriz.

Ofiste yüzey temizliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Ofiste yüzey temizliği hem çok kolay, hem de çok zor bir iştir efendim. Kolay olmasının nedeni, kullanacağınız temizlik malzemeleri ve temizlik gereçlerinin maharetinden kaynaklanıyor. Eğer doğru ürünleri doğru araçlarla kullanırsanız, temizlik işleriniz büyük ölçüde kolaylaşır. Temizliği zorlaştıran nedenlerden biri, yanlış ürünleri yanlış yerlerde kullanmaktır. Bu nedenle, 5 dakikalık bir iş için yarım saat harcamak zorunda kalabilirsiniz. Bir diğer neden ise ofis gibi başkalarıyla paylaştığımız ortamlarda sürekli hareket olması ve yüzeylerin çok çabuk kirlenmesi. Yazımızın bu kısmında, ofiste yüzey temizliği yaparken nelere dikkat etmek gerektiğini kısaca özetleyeceğiz.

Olabildiğince fazla yüzeye ulaşmalısınız.

Ofiste yüzey temizliği sırasında en sık yapılan hatalardan biri, yalnızca ulaşılabilir alanların temizliğini sağlamak oluyor. Oysa, ofisimizde temizliği sağlamak için ulaşılması zor alanları da temizlememiz gerek. Bu gibi alanları temizlerken, ofis eşyaları ve mobilyaları hareket ettirebilir ve gerektiğinde çevremizden yardım isteyebiliriz.

Bu konuda en sık yapılan hatalardan bir diğeri de sıkça kullanıldığı halde pek dikkat çekmeyen kapı kolları ve merdiven kenarları gibi yüzeyleri ihmal etmek. Oysa ellerimiz, bu gibi yüzeylerden pek çok enfeksiyon kapabilmekte. Dolayısıyla, ofiste yüzey temizliği sırasında hem göz önünde olan, hem de göz ardı edilen yerlerin temizliğine aynı derecede özen göstermeliyiz.

Ofisinizi toz kaldırmadan süpürmelisiniz.

Temizlik sırasında bazen o kadar çok toz kalkıyor ki, yalnızca görüntü bakımından değil, aynı zamanda sağlık açısından da ciddi riskleri beraberinde getiriyor. Ofiste yüzey temizliği yaparken toz oluşumunu engellemek için mutlaka vakumlu süpürge kullanmalısınız. Ayrıca, cam veya varsa balkon kapısını açıp ofise temiz hava girişini sağlarsanız, temizlediğiniz kısımların hızlı şekilde kurumasını sağlar, tozlardan daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Kullanacağınız temizlik ürünleri durulama gerektirmemeli.

Ofiste yüzey temizliği sırasında hem hijyenik, hem de pırıl pırıl bir ortam yaratmak isteriz. Fakat bazı temizlik ürünleri, bileşimlerindeki etken maddelerden dolayı durulama gerektirebilmekte. Banyo, mutfak ve tuvalet temizliğinde bu gibi ürünlerden yararlanabiliriz, çünkü bu ortamlarda durulama yapmak kolaydır. Ancak, ofiste yüzey temizliği için durulama gerektirmeyen ürünleri tercih etmeliyiz. Bu ürünler sayesinde ofisimizde hem temizlik ve hijyeni sağlayabilir, hem de su ve zamandan tasarruf yapabiliriz.

Ağır kokulu temizlik ürünlerini tercih etmemelisiniz.

Yüzey temizliği konusunda piyasada pek çok ürün bulmak mümkün. Bunların önemli bir kısmı, benzer etken maddelerden üretilmekte. Ancak, bileşimlerindeki farklı koku aromaları nedeniyle bu ürünlerin etrafa yaydığı kokular ve yarattığı etkiler değişik olmakta. Ofiste yüzey temizliği için kullanacağınız temizlik ürünleri ağır bir kokuya sahip olmamalı. Nitekim ağır kokular, koku duyusu hassas olan ofis arkadaşlarınız veya ziyaretçileriniz için son derece can sıkıcı bir durum ve hatta tehlike yaratabilir.

Toz alırken iz bırakmamalısınız.

Ofis mobilyaları üzerinde oluşan tozlar, nemli bir bez yardımıyla alınmalı. Toz aldıktan sonra iz oluşmaması için, toz aldığınız bölgelerin üzerinden kuru bez veya temizlik kağıtları ile geçebilirsiniz. Mobilyanız üzerinde eğer leke oluşmuşsa, özel temizleyiciler kullanmalısınız. Fakat, mobilyanızın türüne uygun bir temizleyici kullanmanız çok önemli. Aksi durumda, temizlik sırasında mobilyanızda hoş olmayan görüntüler oluşabilir.

Ofis camlarınızı ihmal etmemelisiniz.

Ofiste yüzey temizliği yapılırken en fazla ihmal edilen konulardan biri de cam temizliği. Oysa, ofisimizde gün ışığından etkin bir şekilde yararlanabilmek için ofis camlarının temizliğine dikkat etmemiz gerekir. Camları kirli ofislerde oluşan çirkin görüntüler, motivasyon ve iş verimliliğimizi düşürüyor. Üstelik, gün ışığından yararlanmamızı engellediği için ofis aydınlatma sistemimiz üzerinde gereksiz bir yük oluşturuyor. Ofis camlarımızı mümkünse haftada bir, değilse iki haftada bir mutlaka silmeliyiz.

Yüzey türlerine uygun ürünler kullanmalısınız.

Ofislerde mimari özellikler ve dekorasyon tercihlerine göre farklı çeşitte pek çok yüzey bulunabilmekte. Bunlar içinde fayans yüzeyler, taş yüzeyler, ahşap yüzeyler ve metal yüzeyler en sık karşılaşabileceğimiz yüzey çeşitleri. Her birinin kendine özgü doğal bir yapısı var. Temizlik sırasında kullanacağınız ürünler bu yüzeylere zarar vermemeli. Bu bakımdan, deterjan seçiminize çok dikkat etmeli, bu ürünleri almadan önce açıklama kısımlarını mutlaka okumalısınız. Ayrıca, durulama yapmayacağınız yüzeylerde kullanacağınız temizlik maddelerinin kalıntı bırakmamasına da dikkat etmelisiniz. Yüzeylerde bırakılan bu gibi kalıntılar, vücutla temas etmesi durumunda kanserojen etkiler gösterebilmekte.

Parex Ürünlerindeki Fırsatları Kaçırmayın!

Online ofis marketiniz Ofix.com‘da 2018 kampanyaları tüm hızıyla devam ediyor efendim. Ofiste yüzey temizliği için hızlı ve pratik çözümler sunan pek çok ürünü Parex Ürünlerindeki Fırsatları Kaçırmayın! kampanyamız kapsamında uygun fiyat avantajı ve hediye seçenekleriyle sipariş verebilirsiniz. Kampanyalı ürünlerimizden biri olan Parex Twister temizlik seti, ofislerin ihtiyaç duyduğu profesyonel temizlik çözümleri için en ideal ürünler arasında. Sitemizde devam eden tüm kampanyaları buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Değerli bilgiler için teşekkür ederiz. Bilgilendirmeler işimize yaradı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir