Ofix hayat kurtarıyor!

Benim sevgili şirketim Ofix ile ne kadar övünsem azdır arkadaşlar! Geçenlerde Bir hayat da sen kurtar! isimli yazımda da bahsettiğim üzere, Kızılay‘ın kış döneminde kan bağışlarında ciddi bir azalma ortaya çıkmakta. Kök hücre konusunda ise durum çok daha kritik. Böyle bir ortamda Ofix ekibi olarak harekete geçelim ve bağışta bulunalım dedik. Hızlı bir şekilde organize olduk ve Kızılay‘la temasa geçtik. Mobil kan alma aracı, 12 Şubat Salı günü şirketimizi ziyaret etti ve yüksek bir katılımla kan ve kök hücre bağışında bulunduk.

Acar editörünüz Ofixboy kardeşiniz bendeniz, konuyla ilgili olarak Kızılay yetkilisiyle küçük bir röportaj yaptım. Bugünkü yazımda bu röportajı paylaşacağım. Yaptığımız bağışlarla sağlıklarına kavuşacak hastalara nice uzun ömürler diliyor, düzenlediğimiz etkinliğin başka firmalara örnek olmasını umut ediyoruz…

Merhabalar, öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Kızılay’ın kış aylarında düşen kan bağışlarına katkı sağlamak için düzenlediğimiz Ofix Kan Bağışlıyor! etkinliğimiz hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Merhabalar, böylesine anlamlı bir etkinlik düzenlediğiniz için çok teşekkür ederiz. Bahar ve yaz döneminde havalar iyi olduğu için insanlar kendilerini daha enerjik hissediyor ve kan vermeye daha yatkın oluyorlar. Kış aylarında ise enfeksiyonlar artıyor ve bağışçı bulmak zorlaşıyor. Şehirlerin en kalabalık meydanlarına konuşlandırdığımız mobil kan toplama araçlarımız, popülasyon az olduğu için daha az kişiye ulaşıyor. Kan verebilecek durumda olanlar ise vücut ısılarını korumakta zorluk çekecekleri gibi endişelere kapılıp bağış yapmak istemeyebiliyor. Düzenlediğiniz etkinlik sayesinde birçok insana umut ışığı oldunuz. Duyarlılığınızdan dolayı çok teşekkür ederiz.

Kış aylarında düşen kan bağışı sayısını arttırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Kızılay bu konuda birçok alternatifi değerlendirerek etkin bir kampanya sürecini birçok kanaldan başarıyla yönetiyor. Gazete ve televizyonların temsilcileriyle görüşülüyor, duyurular yapılıyor, sosyal medyadan çağrılar yapılıyor. Kızılay‘ın stoklarının azalması, tüm toplumumuzu ve geleceğimizi etkileyen çok ciddi bir sorun. Böyle bir sorunu Ocak ayı itibariyle yaşamaya başladık. Kızılay yönetimi, sorunun çözümü için kampanya başlattı. Kampanyamız, medya ve kamuoyunun sevdiği isimler tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Bu bağlamda Kadın dizisi oyuncularının gösterdiği duyarlılığı özellikle vurgulamak istiyorum. Televizyondan ve sosyal medya üzerinden yaptıkları çağrılar o kadar etkili oldu ki, 1 yılda yapılan bağışı 2 ayda topladık. Bu gibi destekler bizim için çok önemli. TV dizileri, sosyal medyada yaratılan hareketlilik, haber bültenlerinde bu konuların konuşulması, toplumumuzdaki farkındalık düzeyini olumlu yönde etkiliyor. Kan ve kök hücre bağışı konusunda çeşitli sivil toplum örgütlerinin düzenlediği kampanyalar da oldukça etkili oluyor.

Peki kurumların desteği nasıl? Bağış konusunda kurumsal talepleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kurumların desteği toplumumuzdaki farkındalıklarla paralel bir şekilde artıyor. Fakat bu konuda henüz istediğimiz düzeyi yakalayamadığımızı belirtmek isterim. Bizim için gönüllü ve düzenli kan bağışı çok önemli. Gerekli şartlara sahip herkes, 2 ayda bir kan bağışında bulunabilir. Bu sayede daha fazla ihtiyaç sahibine umut ışığı olabiliriz. Yapılan her ünite kan bağışı, 3 kişiye hayat veriyor. Kan bağışında yıllık 2.5 milyon üniteden fazla kan topluyoruz. Bu yıl için hedefimiz 3 milyon ünite kanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak.

Kök hücre bağışı konusunda da ilginin giderek artmakta olduğunu söyleyebilirim. Bunun en önemli nedenlerinden biri, 5 yıl öncesine kadar kök hücre bağışlarının yalnızca üniversite hastanelerinde yapılmasıydı. Kızılay‘ın bu konuya dahil olmasıyla birlikte, kök hücre bağışlarında epeyce mesafe kat edildi. Ancak yine de yolun henüz başındayız. Daha fazla donöre ulaşabilmek için kurumsal destekler bizim için çok önemli. Çünkü kurumlar, daha hızlı bir şekilde organize olup bize ulaşabiliyor. Biz de en kısa sürede dönüş yaparak bağışları topluyoruz.

Sizi Ofix’te ağırlamaktan büyük keyif aldık. Umarız kan ve kök hücre bağışı konusunda belirlediğiniz hedeflerin de üzerine çıkarsınız. Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ofix ekibi nice hastaya umut ışığı oldu. Dilerim bu etkinliğiniz, tedarikçilerinize ve müşterilerinize de örnek olur ve daha fazla insana ulaşabiliriz. Tüm ekibinize teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir