Öksürüğe iyi gelen bitki çayları nelerdir?

Kış aylarında artan üst solunum yolu enfeksiyonlarının en önemli belirtilerinden biri olan öksürük, yaşam kalitemizi ve iş performansımızı olumsuz yönde etkiliyor. 3 haftadan uzun süren öksürük vakıaları, ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeksizin hekime başvurmak gerekir. Daha basit öksürük vakıalarında ise bitki çayları ile olumlu sonuçlar almak mümkün. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, öksürüğe iyi gelen bitki çayları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Öksürük nedir?

Önce biraz öksürükten bahsedelim. Öksürük aslında, vücudumuzun boğaz ve solunum yollarındaki sekresyonları ve yabancı cisimleri temizlemesini sağlayan bir savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle öksürmenin, sağlığımızı korumamıza önemli bir katkı sağladığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte öksürük, birçok üst solunum yolu hastalığının en önemli belirtilerinden biridir. Özellikle de 3 haftadan uzun süren öksürükler üst solunum yollarında enfeksiyon belirtisi olarak değerlendirilir. Bu vakıalarda öksürüğün yanı sıra yüksek ateş ve terleme şikayetleri de görülebilir. Bu gibi durumlarda öksürük tedavisi için öksürük şurubu veya öksürük hapları ile balgam söktürücü ve antibiyotik kullanmak gerekir.

Tıp literatüründe öksürük, balgamlı-balgamsız ve kronik-akut olmak üzere iki grupta incelenmekte. Öksürük çeşitleri içinde en sık rastlanılanı, balgamsız kuru öksürüklerdir. Bu öksürükler daha çok mevsim geçişlerinde ve kış aylarında oluşan enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkar. Öksürükle birlikte balgam geliyorsa, bu öksürük türüne prodüktif öksürük denir. Üst solunum yollarında iltihaplanma sonucu oluşan prodüktif öksürük bronşitten tüberküloza, akciğer apsesinden pnömoniye kadar birçok hastalığın belirtisi olabilir. 3 haftadan uzun süren ve yıllarca devam edebilen öksürükler kronik öksürük olarak tanımlanır. Akut öksürük ise sinüzit, farenjit veya nezle vakıaları ile akciğere yabancı bir cisim kaçması nedeniyle oluşan öksürüktür.

Öksürüğün nedenleri nelerdir?

Öksürüğün birçok nedeni olabilir. Bunlar içinde en önemlilerini nezle, grip, farenjit, astım, geniz akıntısı ve reflü olarak sıralayabiliriz. Bunların yanı sıra sinüzit, bronşit, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanması, kalp yetmezliği, sigara kullanımı, uzun süre kullanılan tansiyon ilaçları da öksürüğün nedenleri arasında sayılabilir. Öksürük bazen korku ve heyecan nedeniyle sırf psikolojik nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmekte. Balgamsız kuru öksürük daha çok viral üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle oluşsa da alerji nedeniyle de ortaya çıkabilmekte. Öksürük eğer harekete bağlı olarak oluşuyor ve hareket ettikçe artıyorsa, astıma işaret ediyor olabilir.

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları nelerdir?

Öksürük konusunu bu şekilde kısaca ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, öksürüğe iyi gelen bitki çayları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Bununla birlikte, başta da belirttiğimiz gibi 3 haftadan uzun süren öksürük vakıaları, ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda bitki çayları ile öksürük için doğal önlemler almak yerine hekiminize başvurmalısınız. Öksürük tedavisi için bitki çayları, medikal önemlerin yanında uygulanabilecek ikincil yöntemlerdir. Özellikle de balgamlı ve kronik öksürük vakıalarının yalnızca bitki çaylarıyla tedavisi mümkün değildir. Öksürük için ilaç kullanmanız gereken durumlar hakkında hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

Zencefil Çayı

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları listemizin ilk sırasında zencefil çayı var. Zencefil çayının en önemli özelliği vücut direncini yükseltmesidir. Özellikle de mevsim geçişlerinde ve kış aylarında oluşan balgamsız kuru öksürüklere iyi gelen zencefil çayı, iltihap ve bakterilere karşı vücudumuzun doğal savunma mekanizmalarını harekete geçirmek gibi bir özelliğe sahip. Zencefil çayı ayrıca, kan basıncının düzene girmesine yardımcı olur, ateşi düşürür ve baş ağrıları için iyi gelir. Aynı zamanda da mukoza tabakasını onarır, mide bulantısını yatıştırır. Soğuk algınlığı, nezle veya grip gibi şikayetlerinize bağlı olarak ortaya çıkan öksürük şikayetleriniz için öksürüğe iyi gelen bitki çayları içinde zencefil çayını ilk sırada değerlendirebilirsiniz.

Ada Çayı

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları listemizin ikinci sırasında ada çayı var. Ada çayının ateşi düşürmek ve öksürüğü kesmek için kullanımı M. Ö. 2000’lere kadar geri gidiyor. Üstelik ada çayının faydaları ve iyileştirici etkisi zamanla o kadar abartılmış ki, bu güzel kokulu ve sevimli bitkiye “ölümsüzlük otu” ismi verilmiş. Mitolojik anlatıların yanı sıra dinsel kaynaklarda da bu bitkiden hep övgüyle bahsedilmiş. Doğal antibiyotiklerden biri olan ada çayı, boğazları yumuşatmakta ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelmekte. Öksürüğe iyi gelen bitki çayları içinde ada çayında bulunan salvin, carnosol asiti, cirsimaritin ve cineol maddeleri öksürük kesici etkiye sahip. Ada çayı ayrıca, strese iyi gelir, sakinleştirir, ateşi düşürür, terlemeyi azaltır ve iltihap söktürür.

Ihlamur Çayı

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları listemizin üçüncü sırasında ıhlamur çayı var. Ülkemizde en sevilen bitki çaylarından biri olan ıhlamur çayının tüketimi kış döneminde artmakta. Vücut direncini yükselten, ağrıları azaltan, iltihapları önleyen ıhlamur çayı soğuk algınlığı, nezle veya grip nedeniyle oluşan balgamsız kuru öksürükler için daha etkilidir. Üst solunum yollarında biriken bakteri ve mikropların vücuttan atılmasına önemli bir katkı sağlayan ıhlamur çayını yalnızca hasta olduğunuz zamanlarda değil, günlük tüketim için de değerlendirebilirsiniz. Öksürüğe iyi gelen bitki çayları içinde ıhlamur çayı ayrıca nefesi açar, kan basıncını dengeler, çarpıntıyı azaltır. Sinirleri yatıştırır, endişe ve kaygıları giderir. Migrene iyi gelir, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Yeşil Çay

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları listemizde dördüncü sırada yeşil çay var. Hem iyi bir antioksidan olan, hem de vücudumuzdaki antioksidanları aktive eden yeşil çay, doğal savunma mekanizmalarımızı güçlendirici özelliğe sahip. Öksürüğe iyi gelen bitki çayları içinde yeşil çay, öksürüğün yanı sıra boğaz enfeksiyonları ve iltihaplarına da iyi gelir. Yeşil çayın etkisini arttırmak için limonla birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz. Nitekim, limonlu yeşil çay kansere karşı korur, sindirime yardımcı olur, kalp sağlığını güçlendirir. Kilo vermeyi kolaylaştırır, hücre ve dokuların onarılmasına katkı sağlar, cilt sağlığına iyi gelir.

Nane Çayı

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları listemizde beşinci sırada nane çayı var. Ülkemizde çok sevilen ve pek çok yemekte kullanılan nane bitkisi, her mevsim yetişebilen son derece lezzetli bir bitki. Nane çayı da yine soğuk algınlığı, nezle veya grip nedeniyle oluşan balgamsız kuru öksürüklerde daha etkili. Aynı zamanda da sakinleştirici ve rahatlatıcı etkilere sahip olan nane çayı boğaz iltihaplarının yanı sıra mide ve bağırsak sorunları için de kullanılabilir. Öksürüğe iyi gelen bitki çayları içinde nane çayını yaş naneden yapabileceğiniz gibi, kurutulmuş naneden de yapabilirsiniz. Fakat, diğer bitki çaylarında olduğu gibi nane çayını da kaynatarak değil, demleyerek yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com üzerinden bitki çaylarını uygun fiyat avantajlarıyla sipariş verebilirsiniz. Öksürüğe iyi gelen bitki çayları içinde zencefil çayı için Naturali zencefil kökü iyi bir seçim olabilir. Paket ağırlığı 100 gram olan bu ürünleri tüketirken 5-6 parça zencefil kökünü küçük parçalara kesip bir çubuk tarçınla 500 ml sıcak suda demleyebilirsiniz. Bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları içinde ada çayı için Lipton bardak poşet ada çayı iyi bir seçim olabilir. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları içinde ıhlamur çayı için önerimiz Doğadan ayva ıhlamur aromalı bardak poşet çay. Ayva kokusu ve tadını ıhlamurla birleştiren bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları içinde yeşil çay için önerimiz Doğadan limon aromalı bardak poşet yeşil çay. Türkiye’nin ilk poşet çay markası olan Doğadan‘ın en beğenilen bitki çaylarından biri olan bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları içinde nane çayı içinse önerimiz Doğuş nane limon aromalı bardak poşet çay. Özellikle de kış aylarında tüketimi artan bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Not: Bitki çayı tercihiniz ne olursa olsun, karton bardağınız Ofix‘ten olsun… 😉 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir