Okul çantası alırken nelere dikkat etmek gerekir?

2018-2019 eğitim ve öğretim döneminin başlamasına sayılı günler kaldı. Eylül ayının gelişiyle birlikte, yeni dönem için okul alışverişleri tüm hızıyla devam ediyor. Yüzlerce markanın binlerce ürününden oluşan okul malzemeleri piyasasında hem kalite, hem de fiyat bakımından en uygun ürünleri seçmek için velilerin bazı konulara dikkat etmeleri şart. Özellikle de okul çantaları konusunda veliler çok daha dikkatli olmalı. Çünkü gerekli niteliklere sahip olmayan okul çantaları, çocukların kas-iskelet sistemlerine büyük zararlar verebiliyor. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, okul çantası alırken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Boş ağırlığı fazla olmamalı.

Okul çantaları farklı materyallerden üretilmekte. Kullanılan materyallere bağlı olarak okul çantalarının boş ağırlıkları değişebilmekte. Okul çantasının içindeki eşyalarla birlikte toplam ağırlığı, çocuğunuzun vücut ağırlığının yüzde 10’unu geçmemeli. Çocuğunuz örneğin 30 kiloysa, sırtında taşıyabileceği maksimum ağırlık 3 kilodur. Satın alacağınız okul çantasının boş ağırlığı fazla olursa, çocuğunuzun okul araç ve gereçlerini taşıması zorlaşacaktır. Boş ağırlık konusunda üst sınır olarak 1 kilogramı esas alabilirsiniz.

Çocuklar arasında oldukça yaygın olan postür bozuklukları ile sırt ve bel ağrılarının en önemli nedenleri arasında ağır sırt çantaları başı çekiyor. Ağır sırt çantaları bir de tek omuzda taşındığında, çeşitli kas zorlanmalarına yol açabilmekte. Omurgaya yüklenen aşırı ağırlık sonucunda oluşan fiziksel şikayetler, gerekli önlemler alınmadığında psikolojik sorunlara yol açabiliyor ve çocukları okuldan soğutabiliyor. Taşıma süresi uzadığında, ortaya çıkan şikayetler çok daha ağır hale gelebiliyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için, çocuğunuzun okul çantasının olabildiğince hafif olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde, okul çantası üzerinde çeşitli aksesuarlar veya süsler kullanılmışsa, bunların da taşıma zorluğu yaratmadığından emin olmalısınız.

Omuz genişliği ve askı uzunluğu yeterli olmalı.

Okul çantaları için omuz genişliği ve askı uzunluğu son derece önemli. Hızlı büyüme çağında olan çocukların okul çantalarında omuz genişliği kısa sürede yetersiz hale gelebiliyor. Olması gerekenden daha kısa veya daha uzun bir omuz genişliğine sahip olan okul çantaları kullanım sırasında çeşitli zorlukları beraberinde getirecektir. Askı uzunluğu için de yine dikkatli olmalısınız. Özellikle de dar askılar, omzu sıkmakta ve omuz üzerinde oluşan baskıyı arttırmakta. Satın alacağınız okul çantasının askı uzunluğunu ayarlamayı sağlayan askı klipsleri sağlam olmalı ve her iki askının da eşit uzunlukta olmasını sağlamalı. Çocuğunuzun omuz genişliğine uygun olmayan ve askı uzunluğu yetersiz kalan okul çantaları konforlu bir kullanım imkanı sunmayacaktır.

Sünger desteği olmalı.

Okul çantalarının omuz, sırt ve taban kısımlarındaki sünger desteği, kullanım konforunu arttıran en önemli unsurlardan biri. Çantalarda kullanılan materyallerin vücut üzerinde oluşturduğu baskıyı azaltan sünger destekleri, çantanın taşınmasını büyük ölçüde kolaylaştırmakta. Aynı şekilde, çantanın içinde taşınan sert cisimlerin veya defter ya da kitap kenarlarının oluşturabileceği rahatsızlıkları önleme konusunda da sünger desteğinin önemi büyük. Fakat okul çantaları uzun süre sırtta taşınmayacağı için yere konulduğu zaman düzgün duracak şekilde sağlam bir taban yapısına sahip olmalı. Ayrıca, çocuğunuzun omuz ve sırt bölgesinde özel bir rahatsızlığı varsa, ortopedik okul çantaları veya çek-çekli çantalar daha doğru bir seçim olabilir.

Fonksiyonel özellikleri olmalı.

Farklı nitelikte okul araç ve gereçlerini taşımayı sağlayan okul çantaları birden fazla göze, yan ve ön ceplere, kenar kısımlarında suluk veya matara için özel bölümlere sahip olmalı. Birden fazla göze sahip olan okul çantaları, araç ve gereçlerin dengeli bir şekilde taşınmasına büyük katkı sağlar, yük dağılımını dengeler. Satın alacağınız okul çantasının bölme sayısı en az 2, mümkünse 3 olmalı. Yan ve ön cepler ise ihtiyaç duyulan eşyalara hızlı ve kolay şekilde ulaşmayı sağlar. Suluk veya matara kısımları da yine, çocuğunuzun su ihtiyacını kolayca karşılamasını sağlar ve ayrıca, olası sızmalara karşı okul eşyalarının zarar görmesini engeller.

Okul çantaları için en önemli fonksiyonel özelliklerden biri de bel kemeri ve göğüs askılıklarıdır. Nitekim, çantanın omuzlarda ve sırt bölgesinde kaymasını önleyen bu kısımlar, ağırlığın dengeli bir şekilde taşınmasına yardımcı olur. Ağırlığı dengeli dağıtmak için ağır eşyaların sırta ve bele daha yakın konulması gerek. Bel kemeri ve göğüs askılıkları çantanın kaymasını önleyerek çocuklarda kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının oluşmasını engeller.

Bu konuların yanı sıra, satın alacağınız okul çantasının su geçirmez olmasına, fiziksel etkilere karşı dayanıklı olmasına ve fermuarlarının dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Ve tabii, çocuğunuzun istek ve beğenilerini mutlaka gözetmeli, okul çantası başta olmak üzere her türlü okul alışverişini onun tercihlerini dikkate alarak yapmalısınız. Aksi durumda, satın alacağınız ürün fiziksel ve egonomik açıdan çocuğunuz için uygun olsa bile okul başarısına olumlu bir katkı yapamayabilir.

Öğrenci dostu okul çantaları Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com, birbirinden güzel ve kullanışlı okul çantalarına uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Örneğin, Hello Kitty 86006 sırt çantası kız çocukları için iyi bir okul çantası olabilir. 36 x 28 x 11 cm ölçüsündeki bu ürünlerde fermuarlı 2 göz ve 1 yan cep var. Yan cep fileli. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Erkek çocuklar içinse örneğin, Spiderman 86722 sırt çantası iyi bir okul çantası olabilir. 40 x 30 x 12 cm ölçüsündeki bu ürünlerde fermuarlı 2 göz ve fileli 2 yan cep var. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Sitemizde satışı devam eden Angry Birds, Barbie, Pepee ve diğer pek çok markanın birbirinden güzel okul çantalarını incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Okula Dönüşe Hediye Çeki Yakışır!

Okul çantası alırken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da bu hafta başlayan Ofix Hediye Çeki Kazandırıyor! kampanyamızı okurlarımıza hatırlatmak istiyoruz. Okulların açılmasına kısa bir süre kalmışken Ofix kullanıcılarının okul alışverişlerine katkı sağlamak için, Kalemlik.com sitesinde geçerli 30 TL değerinde hediye çeki veriyoruz. Kampanyamızın detaylarını buradan okuyabilir, okul alışverişlerinizde Kalemlik.com sitesinin sunduğu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir