Okul kırtasiye alışverişlerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da okulların açılmasına kısa bir süre kala okul kırtasiye alışverişleri tüm hızıyla devam ediyor. Çocukların öğrenme motivasyonlarını doğrudan etkileyen, motor becerilerinin gelişmesini sağlayan, duygu ve düşüncelerini ifade etme yeteneklerini geliştiren okul kırtasiye ürünleri için alışveriş yaparken bazı konulara dikkat etmek şart. Bu konuların neler olduğunu bilirseniz, çocuğunuz için yapacağınız okul kırtasiye alışverişleri güzel ve faydalı sonuçlar doğurur. Çocuğunuzun okul ihtiyaçlarını karşılarken hangi kriterleri dikkate alacağınızı bilirseniz bu sizi gereksiz emek, zaman ve para kaybından kurtarır. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, okul kırtasiye alışverişlerinde nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Okul kırtasiye alışverişlerinin püf noktalarını araştırıyor ve bütçenize en uygun okul kırtasiye ürünlerini nasıl bulacağınızı merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Okul kırtasiye ürünleri nelerdir?

Okullarda devam eden eğitim faaliyetlerinde kullanılan ürünlerin büyük bir bölümünü okul kırtasiye ürünleri oluşturur. Yazı araç ve gereçleri içinde ahşap kurşun kalemler, versatil kalemler, keçe uçlu kalemler ve renkli kalemler en sık kullanılan okul kırtasiye ürünleri arasında yer alır. Ayrıca fosforlu kalemler, roller kalemler, tükenmez kalemler de yazı ihtiyaçlarına göre tercih edilebilir. Kalem uçları, kalemtıraşlar ve silgiler ise yazı, çizim ve işaretleme ihtiyaçlarını gidermeyi sağlayan yardımcı ürünlerdir. Defter grubunda çizgili defterler, kareli defterler ve çizgisiz defterler, eğitim hayatının olmazsa olmazlarıdır. Bu grupta ayrıca ödev defterleri, bloknotlar, güzel yazı defterleri, resim defterleri ve müzik defterleri de öğrencilerin en çok kullandığı kırtasiye ürünleri arasında yer alır. Bu ürünlerin yanı sıra ölçüm ve çizim aletleri, dosyalar, yapıştırıcılar ve resim malzemeleri de yine okul kırtasiye ürünleri arasında değerlendirilir. Çocuğunuz için yapacağınız okul kırtasiye alışverişleri öncesinde bu ürünlerle ilgili farkındalıklarınızı arttırırsanız alışverişlerinizi güzel, faydalı ve ekonomik şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Kalem alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Okul kırtasiye alışverişleri içinde kalem alışverişleri en önemli konuların başında gelir. Çocuğunuzun okulda veya evde gerçekleştireceği eğitim faaliyetleri içinde kalemler, en fazla kullanacağı okul kırtasiye ürünlerinden biri olacaktır. Kalem türleri söz konusu olduğunda kullanıcının önünde geniş bir ürün yelpazesi bulunur. Bunlar içinde ahşap kurşun kalemler ile versatil kalemler iki temel kategoriyi oluşturur. Ayrıca keçe uçlu kalemler, renkli kalemler, fosforlu kalemler, roller kalemler ve tükenmez kalemler de öğrencilerin okul alışverişleri listesinde yer alır. Kurşun kalemler söz konusu olduğunda, hangi kalemin hangi iş için uygun olduğunu üst kısmındaki harf ve rakamlardan anlayabilirsiniz. Kalem alırken bu harflere ve rakamlara dikkat ederseniz doğru ürünleri seçmekte zorluk çekmezsiniz. Bu konuda yeterli farkındalığa sahip olmayan veliler maalesef, kalem alırken yalnızca uç ya da gövde renklerine bakmakta, kalemlerin diğer özelliklerine dikkat etmemekte. Ne var ki, yazı için kullanılan yazı kalemleri ile çizimlerde kullanılan çizim kalemleri arasında önemli farklar vardır. Bunları bilirseniz doğru ürünleri daha kolay seçebilirsiniz. 

Kurşun kalemler esas olarak, sertlik ve yumuşaklık durumlarına göre 3 gruba ayrılır. Bu gruplar kalemin üzerinde B (Black / koyu ve yumuşak uçlu), H (Hard / açık renk ve sert uçlu) ve F (Fine / ne açık ne de koyu ve sert uçlu) şeklinde ifade edilir. F uçlu kalemleri sayı doğrusunun 0 noktası olarak düşünebilirsiniz. H uçlu kalemleri sayı doğrusunun sol kısmında düşünürseniz, bu kalemlerde numara büyüdükçe çizimdeki sertlik ve renkteki solukluk artacaktır. B uçlu kalemleri ise sayı doğrusunun sağında düşünebilirsiniz. Bu kalemlerde numara büyüdükçe koyuluk ve yumuşaklık artar. 2H kalemleri, çizimlerde en sık kullanılan kalemlerdir. B grubu kalemler içinde 2B kalemleri ise sınav kalemi olarak ifade edilir. 2B kalemlerinin en önemli özelliği, daha koyu ve yumuşak işaretlemeler için uygun özellikte olmasıdır. Resme ya da çizime yeni başlayanlar için 3B ya da 4B kalemleri daha doğru bir seçimdir. Genel kullanım içinse F ve HB kalemleri daha uygundur. 

Kalemlerdeki tehlikelerin farkında mısınız?

Okul kırtasiye alışverişleri içinde kalem alışverişi yaparken kalemlerin üzerindeki harfler ve rakamlara dikkat etmekle iş bitmiyor. Kalemlerin sahip olabileceği tehlikeler hakkında da farkındalıklarınızı arttırmanız lazım. Kalemlerde kullanılan materyallerin niteliği ile boya maddelerinin zararlı bir bileşen içerip içermediği konusunda dikkatli olmalısınız. Ahşap kurşun kalemlere oranla versatil kalemler, yani mekanik uçlu kalemler, farklı uç kalınlıkları ve birbirinden güzel renk seçenekleriyle öğrencilerin gönlünü kazanır. Kurşun kalemlere oranla kullanımı daha kolay olan bu ürünler, yüzeylerde kalınlık farklı oluşturmaksızın hızlı yazım imkanı sunar. Ne var ki, sayıları her geçen gün artan merdiven altı işletmeler, okulların açılmasına kısa bir süre kala piyasaya sürdükleri kalem çeşitleriyle öğrencilerin sağlığını ciddi ölçüde tehdit etmekte. Versatil kalemlerde ucuz seçenekleri arayan veliler bu ürünlere yöneldiğinde çocuklarının sağlığını riske atmış oluyor. İçerdiği kanserojen maddelerden dolayı ucuz kalemler ve ucuz okul kırtasiye ürünleri, kısa süre içinde çocukların sağlığını bozmaya başlıyor. 

Okul kırtasiye alışverişleri sırasında çocuğunuzun sağlığını riske atmamak için merdiven altı işletmelerden alışveriş yapmamalısınız. Merdiven altı işletmelerden yapılan okula dönüş kırtasiye alışverişi bütçe dostu gibi görünse de çocuğunuza vereceği zararları ölçmek mümkün değildir. Uygun fiyata okul kırtasiye ürünleri bulmak için dilerseniz online alışveriş sitelerini kullanabilirsiniz. Özellikle okulların açılmasına kısa bir süre kala online kanallarda okul kırtasiye alışverişleri konusunda uygun fırsatlar bulabilirsiniz. Okul kırtasiye alışverişleri için eğer güvenilir kanalları kullanırsanız, merdiven altı işletmelerden kaynaklanan risklerden doğal olarak korunmuş olursunuz. Böylelikle uygun fiyata okul kırtasiye ürünleri aldığınız gibi, kanserojen maddelerin yaratacağı tehlikelerden çocuğunuzu korumuş olursunuz. Okul kırtasiye alışverişleri sırasında ayrıca alışverişe başlamadan önce bir okul kırtasiye malzemeleri listesi hazırlamanızı tavsiye ederiz. Bu sayede gereksiz ürünleri sepetinize eklemekten uzak durabilirsiniz. Bu da size okul kırtasiye alışverişleri için tasarruf imkanı sunar. 

Silgi alırken nelere dikkat etmek gerekir? 

Piyasada farklı silme ihtiyaçlarına uygun şekilde üretilen pek çok silgi çeşidi bulabilirsiniz. Bunlar içinde en sık rastlanan silgi türlerinin kauçuk silgi, hamur silgi, plastik silgi ve mürekkep silgisi olduğunu söyleyebiliriz. Okul kırtasiye alışverişleri sırasında silgi alırken her şeyden önce silgi türlerini tanımanız ve özelliklerini bilmeniz gerekir. Çocuğunuz için tercih edeceğiniz silgi, yüzeye fazla baskı uygulamadan kullanılabilmeli, yüzeyde iz bırakmamalı ve kağıda zarar vermemeli. Silgi türleri içinde kauçuk silgiler, kauçuk ve ponza karışımından elde edilir. Bu silgilerin en önemli özelliği, başlangıçta yüzeyde yayılma oluşturmasa bile bir süre sonra yayılma yapmalarıdır. Silgiye dayanıklılık özelliği kazandıran ponza ise kağıt yüzeylerde aşınmaya yol açabilir. Bu nedenle kauçuk silgiler okul kırtasiye alışverişleri bağlamında çocuğunuz için iyi bir seçim olmayabilir. Fakat hamur silgiler, yumuşak bir lastik türünden elde edilir. Bu sayede yüzeylerde iz bırakmaz ve aynı zamanda da kolay temizlenir. Bu özelliklerinden dolayı hamur silgiler çocuklar için daha uygun bir seçim olabilir. 

Yüzeylerde tortu bırakan plastik silgiler, topaklanmaya yol açtığı için çocuğunuzu rahatsız edebilir. Tüm okul eşyaları için olduğu gibi silgi alırken de fiyata değil, kaliteye bakmalı ve ürünleri sadece dış görünüşleriyle değerlendirmemelisiniz. Silgi gibi okul malzemeleri söz konusu olduğunda ürün yelpazesi içinde yüzlerce markanın binlerce ürününü bulmak mümkündür. Ürünlerin dış görünüşlerine, renklerine bakarak çocuğunuz farklı bir ürünü tercih etmek isteyebilir. Ancak bu ürün materyal bakımından uygun olmayabileceği gibi, ürüne canlı ve parlak bir görünüm kazandırmak için kullanılan kimyasal bileşikler de çocuğunuz için zararlı olabilir. Okul malzemeleri için alışveriş yaparken ürünlerin türü ve niteliği, ürünlerde kullanılan materyaller ve seçilen markalara göre ürünler arasında ciddi fiyat farklılıkları görebilirsiniz. Bu bağlamda, satın alacağınız hiçbir ürünü önemsiz görmemeli, üründe kullanılan materyalin niteliğine ve hangi firma tarafından üretildiğine mutlaka bakmalısınız. Basit bir silgi deyip geçtiğiniz bir ürün, kullanım sırasında çocuğunuzun öğrenme motivasyonunun azalmasına ve ileride bazı sağlık sorunları yaşamasına yol açabilir. 

Kalemtıraş alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Kalemtıraşlar konusunda da yine piyasada pek çok alternatif bulabilirsiniz. Piyasada en yaygın kalemtıraş türlerinin manuel kalemtıraş, kollu kalemtıraş ve hazneli kalemtıraş olduğunu söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra otomatik kalemtıraş, elektrikli kalemtıraş, pilli kalemtıraş gibi farklı kalemtıraş çeşitlerinden de bahsedilebilir. Okul kırtasiye alışverişleri içinde kalemtıraş alırken plastik ve metal gövdeli ürünler daha doğru bir seçim olabilir. Metal gövdenin daha dayanıklı olması, çocukların bu ürünleri uzun süre kullanılmasını sağlıyor. Genel olarak tek delikli ve küçük boy kalemtıraşlar, okul kırtasiye alışverişleri içinde kullanım kolaylığı ve fiyat avantajı nedeniyle daha fazla tercih edilir. Çift delikli kalemtıraşlar ise tercihe göre kalemi daha kısa veya daha uzun ve sivri açmaya imkan tanır. Çocuğunuzun kalemtıraşı kullandıktan sonra çöplerini etrafa saçtığını gözlemliyorsanız, hazneli kalemtıraş çeşitlerini değerlendirebilirsiniz. Renk konusunda ise tercihinizi çocuğunuzun sevdiği renklerden yana kullanabilirsiniz. Kalemtıraş alırken ürünün türüne karar verdikten sonra kullanılan materyalin türüne ve rengine karar verebilirsiniz. 

Kalem kutusu alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Okul kırtasiye alışverişleri içinde kalem kutusu alışverişleri de en az diğerleri kadar önemli bir konudur. Ülkemizde kalem kutularının oldukça geniş bir kullanım alanı olduğunu görüyoruz. Kimi çocuklar kalem kutularıyla okul öncesi dönemde tanışırken, kimi çocuklarsa okula başladıklarında tanışıyor. Yıl içinde birden fazla kalem kutusu alışverişi yapıldığını da görebiliyoruz. Okul kırtasiye alışverişleri içinde kalem kutusu alırken her şeyden önce ürünün çocuğunuzun yaşına ve ihtiyaç duyduğu kalem türleri ile diğer okul malzemelerinin miktarına uygun hacimde olmasına dikkat etmelisiniz. Gereğinden büyük ya da küçük kalem kutuları, çocuğunuzun ihtiyaçlarını etkin şekilde karşılamaz. Aynı zamanda da parmak ve kol kaslarının gereksiz yere zorlanmasına yol açar. Fakat çocuğunuz eğer tüm yazı araç ve gereçlerini yanında taşımak istiyor ve bunun için çok geniş bir kalem kutusu almanızı istiyorsa, bu tutumun yanlış olduğunu ona anlatmalısınız. Çocuğunuz, gerçekten neye ihtiyaç duyduğunu ve bunu nasıl karşılaması gerektiğini ne kadar erken öğrenirse ileride o kadar mutlu olur. 

Okul eşyaları içinde kalem kutuları, birbirinden güzel renklere ve tasarımlara sahip olabilir. Ülkemizde en fazla tercih edilen kalem kutularının fermuarlı, mıknatıslı, mekanik aksamlı ve şifreli kalem kutuları olduğunu söyleyebiliriz. Okul kırtasiye alışverişleri içinde çocuğunuza ne tür bir kalem kutusu alırsanız alın, ürünün kullanışlı ve hafif olmasına dikkat etmelisiniz. Boş ağırlığı fazla olan ve gereksiz detaylara sahip kalem kutuları çocuğunuzu mutsuz edebilir ve motivasyonunu düşürebilir. Bazı kalem kutularında birden fazla bölme olabilmekte. Böyle bir ürün tercih ediyorsanız, ağırlığın eşit dağıtılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bölmeler arasında ağırlığın eşit dağıtılmadığı ürünlerin ergonomik tutuş özelliği yoktur. Bu ürünler kullanım sırasında çocuğunuzu mutsuz edebilir. Alacağınız kalem kutusu aynı zamanda da çocuğunuzun beğenisine hitap etmeli. Kendi beğenilerine uygun ürünleri büyük bir keyifle kullanacak çocuklar, bu sayede okul malzemelerinden en iyi şekilde yararlanabilir. Çocuğunuz eğer sevdiği çizgi film karakterinin görselini taşıyan bir kalem kutusu istiyorsa, diğer kriterlere uygun olmak şartıyla bu ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Defter alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Okul ve eğitim hayatının en önemli bileşenlerinden biri de defterlerdir. Piyasada defterler konusunda da geniş bir ürün yelpazesinden bahsedilebilir. Bunlar içinde spiralli defterler, lastikli defterler, plastik kapaklı defterler, ciltli defterler, resim defterleri, müzik defterleri, güzel yazı defterleri, kelime defterleri, kasa defterleri, günlükler, eskiz defterleri gibi ürünler, en sık karşılaşılan defter çeşitleridir. Defterler daha çok not tutmak için kullanılsa da piyasada farklı ihtiyaçlara cevap veren adres defteri gibi pek çok defter çeşidinden de bahsetmek mümkündür. Defterlerde kağıtların bir araya getirilme şekilleri, sayfaların açılma ve katlama özellikleri, kullanılan kağıtların nitelikleri birbirinden farklıdır. Okul kırtasiye alışverişleri sırasında defter alırken, çocuğunuza okul tarafından verilen listeye uygun şekilde defter alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Okullarda en çok çizgili ve kareli defterler ile spiralli defterler tercih edilir. Okul kırtasiye alışverişleri içinde çocuğunuz için alacağınız defterler yazı, çizim ve işaretleme konusunda pratik çözümler sunabilmeli. Bu bağlamda spiralli defterler, diğerlerine oranla daha kullanışlıdır. 

Ölçüm ve çizim aletleri alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Okul araç ve gereçleri içinde ölçüm ve çizim aletleri içinde en çok cetveller, pergeller ve gönyeler kullanılır. Çocukların çizim becerilerini geliştiren ve geometrik formlar hakkında farkındalıklarını arttıran bu ürünler, farklı hesaplama şekillerini öğrenmelerini sağlar. Cetvel çeşitleri konusunda piyasada T cetveli, yay cetveli, üçgen cetvel gibi farklı pek çok cetvel bulabilirsiniz. Okul kırtasiye alışverişleri içinde cetvel alırken her şeyden önce, çocuğunuzun yapacağı çizimin niteliğine ve ölçeğine dikkat etmelisiniz. Büyük ölçekli çizimler için T cetvelleri daha uygundur. Okullarda tercih edilen küçük ölçekli çizimler içinse 15 ile 30 cm arasındaki cetveller daha doğru bir seçimdir. Cetvelin ahşap olması taşıma kolaylığı sağlarken, çelik materyalden yapılmış olması dayanıklılığını arttırır. Dairesel çizimlerde kullanılan pergeller ve açı hesaplamalarında kullanılan gönyeler de yine okul kırtasiye alışverişleri içinde ihtiyaç duyulan ürünlerdir. Pergel çeşitleri arasında plastik pergeller, sert bir düşme anında kırılabilir. Metal pergeller ise daha dayanıklıdır. Gönye çeşitleri konusunda da kullanışlı ve dayanıklı ürünleri değerlendirebilirsiniz. 

Dosya alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Okul kırtasiye alışverişleri içinde dosya alışverişleri de yine önemli konulardan biridir. Piyasada hemen her amaca uygun pek çok dosya çeşidi bulabilirsiniz. En fazla tercih edilen dosya çeşitlerinin poşet dosya, telli dosya, askılı dosya, kapaklı dosya, körüklü dosya, sıkıştırmalı dosya, çıtçıtlı dosya ve lastikli dosya olduğunu söyleyebiliriz. Okul malzemeleri içinde poşet dosyalar, hemen tüm öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen dosya türlerinden biridir. Şeffaf ve oldukça ince malzemelerden üretilen poşet dosyalar, önemli yazı veya notları üzerinde delme yapmadan saklamayı sağlar. Her ne kadar poşet dosyalar birbirlerine çok benzese de kalite ve kullanılan materyaller bakımından poşet dosyalar arasında bazı farklılıklar mevcuttur. Dayanıklı materyallerden üretilen poşet dosyalar çok daha uzun ömürlüdür. Okul kırtasiye alışverişleri sırasında dosya seçerken ürünlerin kullanım amacına, üretildiği materyalin niteliğine, estetik özelliklerine ve fiyatına dikkat etmelisiniz. Bu sizi yanlış ürün seçiminden kurtarır. Yerine göre çıtçıtlı dosyalar, poşet dosyalara oranla daha kullanışlı olabilir. 

Yapıştırıcı alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Yapıştırıcılar konusunda da yine piyasada farklı pek çok ürün çeşidinden bahsetmek mümkün. En sık kullanılan yapıştırıcıların solvent bazlı yapıştırıcılar olduğunu söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra solvent içermeyen yapıştırıcılar, hızlı yapıştırıcılar, sıcak tutkal yapıştırıcılar, elastik yapıştırıcılar ve basınca duyarlı yapıştırıcılar da farklı yapıştırma ihtiyaçlarını karşılamada kullanılır. Okul kırtasiye alışverişleri içinde çocuğunuz için alacağınız yapıştırıcılar, solvent içermeyen yapıştırıcılar olmalı. Çünkü bu ürünlerde, çocuklar için zararlı olabilecek kimyasal bileşikler yoktur. Yapıştırma özelliği tümüyle doğal materyallerden sağlanan solvent içermeyen yapıştırıcılar, çocuğunuzun cildine zarar vermez. Diğer ürünler olası bir temas durumunda çocuğunuzun cildinde kızarıklık, yanma ve başka birtakım istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Solvent bazlı yapıştırıcılar çocuklarda cilt sağlığının yanı sıra göz, ağız ve sindirim sistemi sağlığı açısından da risklidir. Çünkü çocuklar ellerini gözlerine veya ağzına götürdüğünde, solvent ve diğer kimyasal maddelerin vücuda girme ihtimali vardır. Okul kırtasiye alışverişleri içinde yapıştırıcı tercihinizi solvent içermeyen ürünlerden yana kullanabilirsiniz. 

Resim malzemeleri alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Okul kırtasiye alışverişleri içinde önemli bir başlığı da resim malzemeleri oluşturur. En sık kullanılan resim malzemelerinin pastel boya, sulu boya, yağlı boya, guaj boya, resim fırçası, resim defteri, resim kalemi, tuval ve palet olduğunu söyleyebiliriz. Okul kırtasiye alışverişleri içinde resim malzemesi alırken ürünlerin markasına dikkat etmeniz gerekir. Alışverişlerinizi güvenilir markaların ürünleriyle gerçekleştirirseniz, resim malzemelerinde karşılaşılabilecek risklerden çocuğunuzu koruyabilirsiniz. Çocuğunuz için alacağınız resim malzemelerinde TSE ve CE işaretlerinin olması, ürünlerin güvenilirliği konusunda önemli bir ipucu sağlar. Bu iki sertifikaya ek olarak EN14362 (azo boyar madde sınırlaması), EN14372 (fitalat sınırlaması), EN71-1 (fiziksel standartlara uygunluk), EN71-2 (ateşe dayanıklılık) ve EN71-3 (ağır metal sınırlaması) sertifikaları da resim malzemelerinin gerekli standartlara uygun olup olmadığını anlamaya katkı sağlar. Okul kırtasiye alışverişleri sırasında bu konulara dikkat ederseniz çocuğunuzun geleceğini riske atmamış olursunuz. Alışverişlerinizi online kanallar üzerinden yapmanız durumunda, sitelerin sunduğu özel fırsatlar sayesinde okul kırtasiye alışverişleri için ayırdığınız bütçede tasarruf yapabilirsiniz. 

Okulların açılmasına kısa bir süre kala okul kırtasiye alışverişleri konusunda eksiklerinizi tamamlamak için Ofix.com yanınızda! Sitemizde okul kırtasiye ürünleri konusunda pek çok markanın pek çok ürününü uygun fiyat avantajıyla kullanıcılarımızın beğenisine sunuyoruz. Bu ürünleri inceleyip sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir