Oluklu mukavva nedir ve nerelerde kullanılır?

160 yıldan uzun bir süredir taşımacılık alanında oluklu mukavvalar kullanılmakta. Ambalaj malzemeleri içinde en dayanıklılarından biri olan bu ürünler, nazik eşyaların yanı sıra dayanıklı eşyaların taşınması için de pratik çözümler sunuyor. Taşıma işlerinin ayrılmaz bir parçası olan oluklu mukavva kutu ve koli çeşitleri, ofiste veya evde bazı eşyaları saklamak için de kullanılabiliyor. Arşivlerde ve depolarda mukavva kutu çeşitleri ile dosya ve özel evrakları uzun süre güvenli şekilde saklamak mümkün. Koli imalatı yapan firmalar oluklu mukavva üretimine özel bir önem vermekte. Kolinin dayanıklı ve sağlam olması için oluklu mukavvanın gerekli niteliklere sahip olması gerekir. Aksi durumda taşıma işlerinde eşyalar zarar görür. Bu nedenle büyük mali kayıplar oluşur. Diğer taraftan oluklu koli çeşitleri geri dönüşüm için de son derece uygun ürünlerdir. Bu ürünleri çöpe atmak yerine geri dönüşüme kazandırmak ekonomik anlamda ve çevre bakımından önemli sonuçlar doğurur. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, oluklu mukavva hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Oluklu mukavva nedir?

Oluklu mukavva kısaca, iki kağıt plaka arasına yivle dalga verilmiş kağıt kökenli bir malzemedir. Bu malzemeye halk arasında genellikle karton denir. Ne var ki karton ile oluklu mukavva farklı malzemelerdir. Nitekim karton, kağıt hamuruyla yapılan ve birkaç lif tabakasından oluşan kalın ve sert bir kağıt çeşididir. Oysa oluklu mukavvada iki kağıt plaka arasında yivle dalga verilmiş başka bir tabaka vardır. Bazı ürün çeşitlerinde birden fazla oluklu tabaka kullanılabilir. Ancak oluklu mukavvada, oluklu tabakaların üzerine yerleştirilen kağıt plakalar vardır. Bu plakaların kalınlığı ürün tipine göre değişebilir. Kalınlık için genellikle 0.25 mm’nin üzerindeki plakalar ön plandadır. Standart bir oluklu mukavvada tek dalga vardır. Bu ürünler üç kısımdan oluşur. Dış kağıt yüzeyde, baskı yüzeyini oluşturan kaliteli liner vardır. Ara ondüle kağıdı olarak fluting kağıdı kullanılır. Bu kağıtların özelliği, fiziksel değişimlere karşı dayanıklı olmasıdır. İç kağıt yüzeyde ise farklı dayanıklılık derecelerine göre kraft, testliner veya fluting kağıdı kullanılabilir. 

Oluklu mukavva çeşitleri nelerdir?

Katman ve dalga sayıları ile kağıt türlerine göre oluklu mukavvalar arasında farklı ayrımlardan bahsetmek mümkündür. Piyasada en yaygın oluklu mukavva çeşidi tek dalgalı mukavvadır. Bunun yanı sıra çift dalgalı ve üç dalgalı ürünlerle de karşılaşmak mümkündür. Oluklu mukavvalarda dalga dipleri A, B, C, D, E ve F harfleriyle ifade edilir. Bu harfler herhangi bir boyuta değil, dalga şeklinin icat sırasına işaret eder. Oluklu mukavvanın üretiminde kullanılan kağıtların farklı tür ve gramajlarda olması mümkündür. Yüksek kalitede oluklu mukavva üretebilmek için ham maddelerin türü ve kalitesi önemlidir. Nitekim oluklu mukavva koli ham maddeleri büyük ölçüde selüloz ve bakır liflerinden oluşur. Bu ham maddelerle oluklu nakliye kutuları sağlam bir yapı kazanır. Bu tür kolilerin ön yüzünde liner kağıt vardır. İç kısmında ise fluting veya kraft kağıt vardır. Kraft malzemeden üretilen taşıma kolileri çok daha dayanıklıdır. Koli ağırlığının düşük kalması için ise iç kısımda fluting kağıdı tercih edilebilir. 

Oluklu mukavvalar arasında önemli farklardan biri de oluk boyutudur. Nitekim oluk boyutu, 1 metreye düşen oluk sayısını ifade eder. Oluk katsayısı yüksek ürünler, ürünün ilk haline göre daha fazla uzayan ürünlerdir. Başka bir deyişle, oluk katsayısı arttıkça ondüle kağıdın ütülenmiş hali uzar. Diğer taraftan kağıt türleri içinde fluting kağıdı, yüzde 100 geri dönüştürülmüş atık kağıtlardan elde edilir. Geri dönüşüme gönderilen atık kağıtlar fluting kağıt yapımı için oldukça elverişlidir. Oluklu mukavvada katmanlar arasında ondüle kağıdı olarak fluting kağıdı kullanılır. Bu kağıtlar arasında da bazı kalite farkları mevcuttur. Testliner kağıdının üretimi, fluting kağıt hamuruna elyaf karıştırarak gerçekleşir. Bu elyafın birincil olması veya atık kağıtlardan gelen ikincil elyaf olması mümkündür. Hamura katılan boya nedeniyle bunların rengi kraft kağıdına benzer. Testliner kağıdı fluting kağıttan daha dayanıklı, kraft kağıttan daha dayanıksızdır. Kraft kağıtta ise odun yongaları kullanıldığı için dayanıklılık çok yüksektir. Bu ürünlerin su geçirgenliği de çok düşüktür. 

Oluklu mukavva nasıl ortaya çıktı?

19. yüzyıla kadar Avrupa’da gelişmiş bir posta teşkilatı yoktu. Bu dönemde posta teşkilatının gelişmesiyle birlikte bir yerden başka bir yere mektup göndermenin yanı sıra farklı eşyaların gönderimi de mümkün hale geldi. Böylelikle nazik eşyaların nakliyesi için ambalaj malzemesi bulmaya dönük çeşitli çalışmalar başladı. Eşyaların güvenliğini arttırmayı sağlayan bu malzemelerden biri oluklu mukavvaydı. Bu malzeme için ilk patent 1856 yılında İngiltere’de alındı. Ne var ki oluklu mukavvanın bu türü henüz taşımacılık işleri için yeterince uygun değildi. Bu nedenle kullanımı daha çok şapkalarla sınırlı kaldı. Günümüzde kullandığımız oluklu mukavvaya en çok benzeyen malzeme New York’ta Albert Jones tarafından geliştirildi. Jones‘un tasarladığı ilk oluklu mukavva çeşidi, lamba camlarının taşınmasında mükemmel çözümler sağladı. Şekli de lamba camlarıyla uyumlu olacak şekilde silindirdi. Katman sayısı ise sadece bir adetti. Bu nedenle dayanıklılığı zayıftı. Günümüzde üç katmanlı standart oluklu mukavvalardan farklı olarak Jones‘un oluklu mukavvası tek katmandan oluşuyordu. 

Bununla birlikte, Albert Jones‘un geliştirdiği oluklu mukavva çeşidi, yeni ürün tipleri için prototip haline geldi. Kısa süre içinde taşımacılık alanı için özel olarak yeni oluklu mukavvalar tasarlanmaya başlandı. Fakat üretim henüz elle yapıldığı için imkanlar sınırlıydı. Oluklu mukavvanın üretimi için ilk makine 1874 yılında ortaya çıktı. Ardından ilk toplu üretimi Oliver Long gerçekleştirdi. Long‘un geliştirdiği yeni oluklu mukavvada esasen Jones‘un tasarımı ön plandaydı. Ancak Long bunu daha da geliştirdi. Nitekim Long‘un tasarımında merkezi bir oluklu mukavva tabakası etrafında iki plaka şeklinde oluklu mukavva vardı. O günden bu yana oluklu mukavva üretiminde kullanılan temel yöntemler neredeyse hiç değişmedi. Kağıt üretimi alanında ortaya çıkan gelişmeler, oluklu mukavvanın üretim teknolojilerinin gelişmesini sağladı. Kağıt hamuru üretiminde 20. yüzyıla kadar devam eden geleneksel yöntemler, modern makinelerin yaygınlaşmasıyla birlikte önemini kaybetti. Elle yapılan üretimin makinelerle yapılması hem miktar, hem de kalite artışını beraberinde getirdi. Aynı zamanda da fiyatların düşmesini sağladı. 

Oluklu nakliye kutuları nasıl ortaya çıktı?

Günümüzde kullandığımız oluklu nakliye kutuları 20. yüzyılın başlarında ortaya çıktı. O yıllarda oluklu mukavvaların kullanımı sınırlıydı. En önemli kullanım şekli ise eşyaları sarmak şeklindeydi. Nitekim kağıt üretim teknolojileri henüz dayanıklı bir kağıt çeşidi bulamamıştı. Oysa İsveçli kimyager ve mucit Carl Dahl, 1884 yılında kraft kağıdı bularak bu konuda yeni bir süreci başlattı. Bulduğu kraft kağıdı yırtılmaya karşı oldukça dirençliydi. Çünkü bileşiminde toz haline gelmiş ağaç yongaları vardı. Bu sayede 20. yüzyılda kraft kağıt pazarı hızlı bir büyüme ivmesi yakaladı. Bu süreçte oluklu mukavvada kraft kağıt kullanımı başladı. Böylelikle oluklu nakliye kutuları ortaya çıktı. Günümüzde de dayanıklı taşıma kolileri kraft kağıttan yapılan oluklu mukavvalar ile şekillenmekte. Bu ürünler ilk başlarda seramik, cam ve benzeri hassas eşyaları paketlemek için ön plandaydı. Daha sonra gıda alanında öne geçtiler ve diğer alanlara yayıldılar. 20. yüzyılın sonlarında sadece ABD’de oluklu mukavva üretimi yıllık 25 milyon tonun üzerinde gerçekleşti. Bu rakam her geçen gün artıyor. 

Oluklu mukavva nasıl üretilir?

Bu üretim için özel makineler gerekmekte. Nitekim bu makineler ürünlerde eğrilme ve diğer deformasyonların oluşmaması için gerekli niteliklere sahiptir. Aynı zamanda da birbirleriyle bağlantılı şekilde entegre üretim kompleksleri meydana getirirler. Yüksek teknolojiye sahip bu makinelerde dakikada 200 ve üzeri sayıda oluklu mukavvanın üretimi mümkündür. Diğer taraftan üretimde kağıtların nemlenmesi buhar makineleri ile gerçekleşir. Keza kağıtta dalga şeklinin oluşması için yüzeyin nemli olması gerekir. Ondüle kağıt için özellikle fluting kağıdı daha avantajlıdır. Nitekim bu kağıt nem yoluyla kolay şekil alır. Ayrıca oluklu mukavvanın tabakalarının yapışması için de neme ihtiyaç vardır. Bu bakımdan, oluklu mukavvanın üretiminde önemli miktarda su gerekir. Oluklu mukavvanın su direnci testliner kağıtla oluşur. Kağıtlar plaka şekline geldikten sonra ise yüzeydeki nemi kurutmak gerekir. Nemden arındırma işlemi 120 ile 180 derece arasında kurutma işlemiyle gerçekleşir. Oluklu mukavvanın üretiminde farklı enerji kaynakları gerekir. Bu nedenle bu üretim için yüksek enerjiye ihtiyaç söz konusudur. 

Oluklu mukavva nerelerde kullanılır?

Kutu ve koli üretiminin en önemli bileşenlerinden biri oluklu mukavvadır. Nitekim oluklu mukavvadan elde edilen kutu ve koliler günümüzdeki en yaygın ambalaj malzemeleri içinde yer alır. Bu malzemeler sadece taşıma için değil, ürünleri korumak ve satmak için de gereklidir. Örneğin ayakkabı kolisi hem ürünü taşımak, hem de saklamak için pratik çözümler sunar. Oluklu karton olarak da bilinen bu ürünler, ayakkabıları toz ve nemden korur. Üstelik ayakkabı kutuları evlerde farklı eşyaları saklamak için de elverişlidir. Dahası mukavva kutu çeşitleri her türlü kağıt ürün, fotoğraf, belge ve benzeri materyallerin saklanması için faydalıdır. Koli imalatı sırasında dayanıklılık, hassas eşyaların nakliyesinde en önemli kriterdir. Örneğin tekstil kolisi ürünleri modern oluklu mukavva teknolojisi içinde en dayanıklı ürünlerden biridir. Oluklu mukavva üreticileri daha basit ihtiyaçları karşılamak için de farklı ürün tipleri geliştirmiştir. Örneğin pizza kutusu ürünlerinde mikro dalga mukavva vardır. Bunlar kolay katlanır, ısı ve neme dayanıklıdır. 

Oluklu mukavvanın avantajları nelerdir?

Oluklu mukavvanın en önemli avantajı, eşya veya ürünleri taşımak, saklamak ve satmak için pratik çözümler sunmalarıdır. İyi bir oluklu mukavva ambalaj kullanarak bir eşya veya ürünü dünyanın bir ucundan öbür ucuna güvenli bir şekilde ulaştırmak mümkündür. Eşya veya ürünün türüne göre farklı oluklu mukavvaların uygun olması mümkündür. Özellikle basit eşyalar için kullanacağınız oluklu mukavva koliler hafif ve ekonomiktir. Dayanıklı ürünlerde ise maliyet artar. Ancak bu ürünleri işi bittikten sonra saklayıp lazım olunca tekrar kullanabilirsiniz. Bu sayede nakliye giderlerinizi azaltabilirsiniz. Oluklu mukavvalar farklı ebatta koli yapımında kullanıldığı için her çeşit taşıma kolisi ihtiyacına pratik çözümler sunar. Üstelik yivler arasında hava sirkülasyonu vardır. Bu sayede koli içindekiler sıcaklık değişimine dayanır. Bu nedenle gıda ürünlerinin taşımasında da oluklu mukavvanın avantajları büyüktür. Ayrıca ürünlerin üst katmanına baskı yapmak kolaydır. Büyük firmalar ürün gönderiminde kendi logolarının bulunduğu taşıma kolilerini tercih eder. Diğer firmalar ise baskısız taşıma kolileri ile ürün gönderimi gerçekleştirir. 

Oluklu mukavva hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Online ofis marketiniz Ofix.com, ofislerin en önemli gider kalemlerinden biri olan taşıma kolilerine uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Sitemizde satışı devam eden tüm taşıma kolilerini buradan inceleyebilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için de burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir