Olumlu düşün, hayatı yakala!

Ünlü filozof Herakleitos, “Aynı ırmakta iki kere yıkanılmaz!” demişti. Irmağa ikinci kez girdiğimizde ne biz, ne de ırmak aynı kalmıyor. Hayat her gün değişiyor ve bizi de değişmeye zorluyor. Bu değişimlere ayak uydurabilmek ve hayatımızda başarı ve mutluluğu yakalayabilmek için olumlu düşünmeyi alışkanlık haline getirmemiz şart. Çünkü yalnızca olumlu düşünen insanlar, şartlara uyum sağlayıp hayatı yakalayabilirler. Peki, olumlu düşünmenin yolları nelerdir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, olumlu düşünme konusunu ele alacağız ve olumlu düşünmenin yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Olumlu düşünme niçin önemlidir?

Önce biraz olumlu düşünmeden bahsedelim efendim. Hani meşhur bir örnek vardır; yarısı su ile dolu bir bardağa baktığınızda “yarısı dolu” mu dersiniz, yoksa “yarısı boş” mu? “Yarısı boş” diyenler, bardağın dolu tarafını göremez. Aslında hayatta gördüğümüz her şey, gerçekliğin yalnızca bir kısmıdır, fakat olumlu düşünenler diğer yarıyı da görmeyi başarırlar. Hayatlarında başarı ve mutluluğu yakalayan tüm insanların ortak özelliği, işte bu diğer yarıyı görmeleridir. Bu insanlar, karşılaştıkları sorunların üstesinden gelmek için daha fazla çaba sarf eder, geleceğe umutla bakarlar. Geçmişteki başarısızlıklar ve yenilgilere takılıp kalmazlar, geleceğin zaferlerini düşünürler.

Kariyerinizde yükselmek istiyorsanız, olumlu düşünmeyi bir alışkanlık haline getirmeli, zihninizi olumsuz düşüncelerden mutlaka temizlemelisiniz. Nitekim düşünceler tutumları, tutumlar davranışları, davranışlar konumları belirler. Hayata ve insanlara karşı ne kadar olumlu düşünce geliştirirseniz, o kadar olumlu tutum ve davranışlar geliştirir, kariyerinizde daha yüksek konumlara erişebilirsiniz. Olumlu düşündüğünüz sürece iş ilişkilerinizi başarıyla yönetir, hayatın önünüze çıkarttığı fırsatları etkin bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Olumlu düşünmenin yolları nelerdir?

Olumlu düşünmek, yaygın kanının aksine, doğuştan gelen bir nitelik değil, sonradan öğrenilen bir davranıştır. Sonradan öğrenildiği için, geliştirilmesi de mümkündür. Fakat bazı insanlar yaradılışları bakımından olumlu düşünmeye daha yatkın olabilirken, bazılarının biraz daha fazla çaba sarf etmesi gerekebilir. Burada önemli olan, olumlu düşünme konusundaki farkındalıklarımızı arttırmak ve kişisel gelişim sürecimize paralel bir şekilde kariyerimizdeki yükselişe kendimizi hazırlamaktır. Yazımızın bu kısmında, olumlu düşünmenin yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Özgüveninizi ve özsaygınızı asla yitirmemelisiniz.

Kişinin kendisine güveni ve saygısı, tüm varoluşunun temeli ve güvencesidir. Özgüven ve özsaygısını yitiren insanlar, hayatın hiçbir kesitinde başarı ve mutluluğu yakalayamaz. Nitekim özgüven ve özsaygı, kişinin hedef ve amaçlarını gerçekleştirmesini sağlar, sorun çözme becerisini geliştirir, hayat enerjisini yükseltir. Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız, kendinizle o kadar barışık olursunuz. Neyi nasıl ve nereye kadar yapabileceğinizi bilir, sizi aşan konularda ilgili kişilerden yardım ister, herhangi bir özgüven ve özsaygı yitimi yaşamazsınız.

Özgüveni ve özsaygısı yüksek kişilerin empati yetenekleri yüksektir. Kendilerini olduğu kadar başkalarını da daha iyi anlarlar. Özgüveni ve özsaygısı düşük insanlar ise baktıkları her yerde ve gördükleri her şeyde hep olumsuzluklara odaklanır, empati kurmaya ve yardım etmeye yanaşmazlar. Başarısızlık korkusu düşünce dünyalarını esir aldığı için, el attıkları hiçbir işi başarıyla sonuçlandıramayacaklarına inanırlar. Çoğu zaman kendi kabuklarına çekilmeyi ve insan ilişkilerinden uzak kalmayı tercih eden bu kimselerin kariyerlerinde yükselme şansları yoktur.

Başkalarının deneyimlerinden yararlanmalısınız.

Hani diyoruz ya, “Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok!” diye, olumlu düşünmenin yolları konusunda da durum aynen budur efendim. Mesleklerinde başarılı olmuş ve hayatlarında mutluluğu yakalamış kişilerin deneyimlerine bakarsanız, olumlu düşünmeyi nasıl bir alışkanlık haline getirdiklerini kolayca görebilirsiniz. Başkalarının deneyimlerine duyduğunuz ilgi ne kadar yüksek olursa, sorun çözme beceriniz o kadar yükselir ve kendi deneyimlerinize daha objektif bir şekilde bakabilirsiniz.

Bu bağlamda Ofix Blog‘da biz de her Pazartesi günü başarı hikayeleri köşemizde, yerli ve yabancı markaların deneyimlerini okurlarımızla paylaşıyoruz. Kuruluş ve yükseliş süreçlerinde bu markaların hangi sorunları ne şekilde aştıklarını göstererek başarı hikayelerinin okurlarımıza ilham vermesini diliyoruz. Köşemizde de sıkça vurguladığımız gibi, hiçbir başarı hikayesi tümüyle tek bir kişi ya da markaya ait değildir. Siz de kendi başarı hikayenizi başkalarının deneyimlerinden yararlanarak yazabilirsiniz.

Olumsuz cümleleri hayatınızdan çıkartmalısınız.

Olumsuz cümleler, iyi ve güzel şeyleri görmeyi engeller, motivasyonu düşürür, ilişkilerin zarar görmesine yol açar. Bilinçaltımızı olumsuzluklara şartlandıran bu cümleler, her zaman ve her şeyde bir kusur bulma konusunda bizi etkisi altına alır, iyi ve güzel şeylerin değerini azaltır. Bir konu hakkında görüş ve düşüncelerinizi ifade ederken daima olumlu noktalara odaklanmalı, olumsuz noktaları dile getirirken olumlu ifadeler kullanmaya dikkat etmelisiniz.

İş ilişkilerinizde olduğu kadar, kendi duygu ve düşünceleriniz hakkında da olumlu düşünmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Örneğin, “Toplantıda heyecanlanmayacağım” yerine “Toplantıda sakin ve rahat olacağım” gibi cümlelerle kendi kendinizi telkin edebilirsiniz. Olumlu düşünmenin yolları içinde bu gibi telkinlerin ne kadar işe yaradığını kısa sürede görebilirsiniz.

Olumsuz düşünen insanlardan uzak durmalısınız.

Olumsuz düşünme, bulaşıcı bir hastalık gibidir ve olumlu düşüncelerden çok daha hızlı bir şekilde yayılır. Olumsuz düşünmeyi alışkanlık haline getiren kişiler, önlerine çıkan fırsatları anlama ve gerçekleştirme gücünden yoksundur. Hayattan umutlarını kesen bu kimseler, çevrelerindeki insanların umutlarını söndürmekten haz alır, herkesi kendilerine benzetmek isterler. Her türlü yenilik ve yaratıcı düşünceyi kendi varlıklarına yönelik bir tehdit olarak görürler.

Bardağın hiçbir zaman dolu tarafını görmeyen bu insanların yanında hayattan keyif almanız mümkün değildir. Çevrenizde olumlu düşünen insanları belirlemeli, zamanınızı daha çok onlarla geçirmelisiniz. Nitekim, sosyal etkileşimler ve örnek alma davranışı, kişisel gelişim ve kariyer yönetimi için son derece etkili yöntemlerdir. Olumsuz düşüncelerini her fırsatta etrafa yayan insanlarla vakit geçirdikçe olumlu düşünme fırsatlarını kaçırır, enerjinizi kaybeder, hayattan keyif alma şansınızı yitirirsiniz.

Yersiz kaygı ve endişelerden kurtulmalısınız.

İçinde yaşadığımız teknoloji çağının bir handikapı olarak hemen her an çok sayıda uyarıcıya maruz kalıyoruz. Telefonlarımıza ve e-posta kutumuza gelen kısa mesajlar ve bildirimler, indirdiğimiz uygulamalarla kurduğumuz etkileşimler, takip ettiğimiz haber siteleri, vb. gün boyunca bize doğru yanlış pek çok bilgiyi sunuyor. Bunların belki büyük bir bölümü işimize yaramasa da zihnimizde çeşitli kaygı ve endişelerin oluşmasına yol açıyor. Yaptığımız işlere yeterince yoğunlaşamadığımız zaman, yersiz kaygı ve endişelerimiz misliyle artıyor.

Hangi kaygı ve endişelerimizin sağlam bir nedene dayanıp hangilerinin yersiz olduğunu anlamak için, yaptığımız işlere daha fazla odaklanmalıyız. Bilgimizin yetersiz kaldığı konularda kendimizi geliştirdikçe, yersiz kaygı ve endişelerden daha kolay kurtulabiliriz. Bu bağlamda, özellikle de teknolojik ürünleri hayatınızın merkezine hiçbir zaman koymamanızda yarar var. Gün içinde maruz kaldığınız uyarıcıların sayısını ne kadar azaltırsanız işinize o kadar yoğunlaşır, eksiklerinizi daha kolay görebilirsiniz. Yersiz kaygı ve endişeleri arttıran uyarıcılar, olumsuz düşünme girdabına bizi kolayca sürükleyebilir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nız Kutlu Olsun!

Ulusal kurtuluş mücadelemizin başladığı 19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda en önemli dönüm noktalarından biridir. İtilaf devletlerinin Anadolu’yu paylaştığı ve Türk milletini esarete zorladığı bir dönemde Mustafa Kemal Paşa, ulusal kurtuluş mücadelemizi Samsun’a giderek başlatmış, Türk milletinin emperyalistlere karşı zafer kazanmasını sağlamıştır. Bu anlamlı günü gençlere hediye eden Mustafa Kemal Paşa‘yı tüm Ofix.com ekibi olarak saygı ve özlemle anıyor, tüm okurlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı‘nı kutluyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir