Omuz ağrılarından kurtulmak için neler yapmak gerekir?

Kas ve eklem ağrıları konusunda en fazla sorun yaşadığımız bölgelerimizden biridir omuzlarımız. Özellikle de masa başı işlerde çalışan ve gün içinde yeterince hareket etmeyen beyaz yakalılar, omuz ağrıları konusunda büyük sıkıntılar çekebiliyor. Uzun süre ve aralıksız bilgisayar kullanmak, tablet veya akıllı telefonları elden bırakmamak, omuzlara aşırı baskı uygulamak gibi nedenlerden dolayı artan omuz ağrıları, yaşam kalitemizi ve iş performansımızı düşürebiliyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, omuz ağrılarından kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Omuz ağrılarının nedenleri nelerdir?

Önce biraz omuz ağrılarından bahsedelim efendim. Omuz bölgemizde vücudumuzu hareket ettirmemizi sağlayan çok sayıda kas, bağ doku ve tendon bulunmakta. Vücudumuzdaki en karmaşık kas gruplarının bulunduğu omuz bölgemiz, en hassas eklemlerimizden biri olan omuz eklemimizi içinde barındırmakta. Bu eklemin çevresindeki yumuşak dokular, hareketlerimize istediğimiz esnekliği kazandırmamızı sağlıyor. Fakat bu dokular, dış etkenlerden kolayca etkilenebiliyor ve doku lezyonları nedeniyle esnekliğini kaybedebiliyor. Bu dokuları çevreleyen kapsül, ligament, tendon ve kaslarda oluşabilecek en küçük bir zedelenme, omuz ağrılarına yol açıyor.

Omuz ağrılarının büyük bir bölümü, omuz tendonlarında oluşan sıkışma nedeniyle ortaya çıkmakta. Ayrıca tendonlara kireç birikmesi, kemik dikeni, kıkırdak dokusu ve omurilikte zedelenme, omuz gevşemesi veya yarı çıkıkları da omuz ağrılarına yol açmakta. Bunlara ek olarak bazı karaciğer, kalp ve safra kesesi hastalıkları da omuz ağrılarına yol açabiliyor. Gün içinde doğru şekilde kullanılmayan omuzlarda kasların gördüğü hasarlar nedeniyle omuz ağrılarının yanı sıra omuzlarda güçsüzlük hissi de oluşabilmekte.

Omuz ağrılarına her yaş grubunda ve tüm meslek gruplarında rastlanılabilir. Fakat, uzun süre ve aralıksız bilgisayar kullanan, tablet veya akıllı telefonları elinden düşürmeyen, notebook çantasını uzun süre tek omuzda taşıyan beyaz yakalılarda omuz ağrıları daha sık görülmekte. Omuz ağrılarının bir kısmı, basit önlem ve müdahalelerle giderilebilecek türdendir. Ancak, belirtilerin kötüleşmesi durumunda vakit geçirmeden hekime gidip muayene olmak gerekir. Omuz ağrılarının yüzde 80’e yakını erken dönemlerde ilaçla veya fizik terapiyle iyileşebilmekte. İhmal nedeniyle kötüleşen omuz ağrılarının tedavi süreci çok daha zor olmakta.

Omuz ağrılarından kurtulma yolları nelerdir?

Omuz ağrıları konusunu bu şekilde kısaca ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, omuz ağrılarından kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Fakat şu noktayı özellikle vurgulayalım. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında olup hiçbir tedavi edici niteliğe sahip değildir. 3 günden uzun süren omuz ağrısı şikayetiniz varsa, mutlaka hekiminize giderek muayene olmalı ve gerekli tedavi sürecini hekiminizin gözetiminde sürdürmelisiniz.

Akut ağrılarda soğuk kompres uygulamalısınız.

Akut ağrılara karşı en etkili yöntemlerden biri soğuk kompres uygulamaktır. Bu yöntemi omzunuz ağrımaya başladığında kolayca uygulayabilirsiniz. Omuz ağrılarından kurtulma yolları içinde ilk sırada değerlendirebileceğiniz soğuk kompres için bir plastik torbaya birkaç parça buz koyup bunu ince bir havluya sarabilirsiniz. Ağrıyan kısma yaklaşık 10 dakika soğuk kompres uyguladığınızda, ilgili alanın uyuşmasını sağlayıp ağrıyı hafifletebilirsiniz. Fakat, omuz ağrınız tekrar ediyorsa veya kötüleşiyorsa, kesin çözüm için mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Ağır kaldırmamalısınız.

Yapılan işin niteliğine bağlı olarak gün içinde ağır nesneleri kaldırmamız gerekebiliyor. Ne var ki, ağır kaldırırken yaptığımız hareketlerin bir çoğu, dikkatsizlik ve bilinçsizlik nedeniyle omuz ağrılarına yol açabiliyor. Omuz ağrılarından kurtulma yolları içinde ağır kaldırmamaya dikkat etmelisiniz. İşiniz gereği gün içinde ağır kaldırmanız gereken durumlar varsa, doğru eğilme ve kalkma pozisyonları hakkında iş sağlığı ve güvenliği uzmanınızdan mutlaka gerekli bilgileri almalısınız. İş sırasında ayrıca, ağır kaldırmak için uygun özellikteki araçları kullanmalı, yaralanmalara karşı dikkatli olmalısınız.

Araç kullanırken camları gerekmedikçe açmamalısınız.

Havaların giderek soğumaya başladığı şu günlerde araç kullanırken camları pek açmamaya dikkat etmelisiniz. Omuz bölgenizde soğuğa karşı hassasiyet varsa, kısa süreli bir soğuk hava akımı bile omuz ağrısı oluşmasına yol açabilir. Üstelik, araç kullanırken camları açmak yakıt sarfiyatının artmasına yol açar ve araç içinde ısıyı korumak zorlaşır. Omuz ağrılarından kurtulma yolları içinde araç kullanırken camı açmak yerine klimayı kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Çantanızı uzun süre tek omzunuzda taşımamalısınız.

Çantamızda taşıyabileceğimiz maksimum ağırlık miktarı, vücut ağırlığımızın yüzde 10 ile 15’i arasındadır. Fakat bu ağırlığı tek omza yüklemek omuz ağrılarının nedenleri arasında ilk sıralarda yer almakta. Omuz sağlığınızı korumak için ağırlığı tek omzunuza yüklemek yerine, her iki omzunuza eşit şekilde dağıtmaya çalışmalısınız. Tek omuzda taşınan notebook çantaları kullanıyorsanız, kısa aralıklarla diğer omzunuzu kullanmalısınız. Ayrıca, evrak çantanızı olabildiğince hafifletmeye çalışmalı, önemli belge ve evraklarınız için veri depolama ürünleri ile dijital çözümler geliştirmelisiniz.

Düşük etkili egzersizler yapmalısınız.

Omuz ağrılarından kurtulma yolları içinde düşük etkili egzersizler de oldukça faydalıdır. Özellikle de yüzmek ve bisiklete binmek, omuz bölgenizdeki kasların güçlenmesini sağlayacak ve günlük hareketleriniz sırasında denge kurmanıza yardımcı olacaktır. Fakat süreyi yarım saatle sınırlamanızda yarar var. Süreyi aşmanız durumunda omuz ağrılarınızın artmasına yol açabilirsiniz. Bu konuda dilerseniz, bir fizyoterapistten yardım alabilirsiniz. Egzersiz yapmaya orta yaş ve sonrasında başlamışsanız, özellikle de esneme hareketleri konusunda mutlaka profesyonel destek almalısınız. Esneme adına yapılan pek çok yanlış hareket, orta yaş ve üzeri hastalarda kas ve eklem sağlığı için kötü sonuçlar doğurabiliyor. 

Omuz ağrılarından kurtulmak için ayrıca, ofiste çalışırken kollarınızı bir desteğin üzerine koymaya dikkat etmeli, omuz seviyenizin üzerine fazla kaldırmamalısınız. Ağrılar devam ediyorsa, omuz masajları ve magnezyum sülfattan oluşan tuz banyoları, iltihap veya şişme halinde elma sirkesi uygulaması da denenebilir. Fakat, 3 günden uzun süren veya kötüleşen omuz ağrılarınız varsa en doğru yönlendirmeyi hekiminizin yapabileceğini bir kez daha hatırlatalım.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir