Oscar Troplowitz ve Paul Carl Beiersdorf: Yapışkanlı bantların tarihini değiştiren iki mucit…

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız ürünlerin birçoğu, 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında icat edildi. “İcatlar dönemi” olarak bilinen bu dönem, günlük hayatı kolaylaştıran ve pek çok alışkanlığı değiştiren çok önemli buluşlara sahne oldu. Dünyaca ünlü Alman şirketi Beiersdorf AGOscar Troplowitz ve Paul Carl Beiersdorf isimli iki mucidin güç birliği sayesinde başta yapışkanlı bantlar olmak üzere kırtasiye ürünlerinden cilt bakım ürünlerine kadar pek çok ürünle bu değişime öncülük eden şirketlerden biriydi. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Oscar Troplowitz ve Paul Carl Beiersdorf‘un hayatından kesitler sunarak başarı hikayelerini okurlarımızla paylaşacağız.

Kısaca Oscar Troplowitz

Oscar Troplowitz, 18 Ocak 1863 tarihinde Prusya’nın Gleiwitz şehrinde dünyaya geldi. Ludwik isimli bir duvar ustasının oğlu olan küçük Oscar, babasına büyük hayranlık duyuyordu. Ve günün birinde mimar olmak istiyordu. Ne var ki, ortaokulu bitirdikten sonra ekonomik nedenlerle eğitimine devam edemedi. Amcası Gustav Mankiewicz‘in Breslau’daki eczanesinde çıraklık yapmaya başlayan küçük Oscar, ilk başta sevmediği bu işe karşı zamanla ilgi duydu. Eczacılık alanında kendisini geliştirmek için Breslau Üniversitesi‘nde eczacılık okudu. 1886 yılında üniversiteden mezun olan Oscar Troplowitz, kendisini daha da geliştirmek için Heidelberg Üniversitesi‘nde kimya alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

19. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa’da doğa bilimleri alanında büyük keşiflere imza atılıyordu. Bu keşifler kullanılarak geliştirilen yeni ürün tipleri, hemen her alanda olduğu gibi sağlık ve ilaç sektörünü de etkilemekteydi. Patenti alınarak seri üretimi yapılan ürünler hem insanlığa fayda sağlıyor, hem de üretici firmaya büyük ticari başarılar getiriyordu. Alman eczacı ve girişimci Oscar Troplowitz, bu tür bir başarının sağlanmasında markalaşmanın öneminin farkındaydı. 1890 yılında Paul Carl Beiersdorf‘un kimya laboratuvarını satın alıp çalışmalarını burada sürdürdüğü sırada, ileride piyasaya kendi markalarını sunmayı kafasına koymuştu.

Paul Carl Beiersdorf ve Beiersdorf AG

Paul Carl Beiersdorf, 26 Mart 1836 tarihinde Almanya’nın Brandenburg eyaletine bağlı Neuruppin şehrinde dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği hakkında kaynaklarda herhangi bir bilgiye rastlanmayan Paul Carl Beiersdorf, 1870’lerde Berlin’de bir optik şirketinin ortakları arasındaydı. 1880 yılında Hamburg’da kendi eczanesini açtı ve eczacılıkla ilgili çeşitli çalışmalar yapmaya başladı. Bu dönemde geliştirdiği merhem bandajları, halk sağlığı açısından Paul Carl Beiersdorf ve eczanesini Almanların gözünde çok önemli bir konuma getirdi. 

Daha sonra Beiersdorf, yapıştırıcı reçineler ve tıbbi yapışkan sargılar üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Laboratuvarında çalışmaya başlayan dermatolog Paul Gerson Unna, yapıştırıcı reçineler konusunda uzmandı. Birlikte geliştirdikleri kauçuk bazlı yara bantları, yapıştırıcı bantlar konusunda yeni dönemin habercisiydi. Üstelik, kullandıkları reçineler yalnızca tıbbi yapışkan sargılar için değil, farklı yüzeylerde yapıştırıcı olarak da başarılı sonuçlar vermekteydi. 1882 yılında patentini aldıkları ve Guttaperchapflastermulle adını verdikleri tıbbi yapışkan sargı, şirketin büyük bir ticari başarı kazanmasını sağladı.

1886 yılında Beiersdorf AG, tıbbi yapışkan sargılar ve yapıştırıcıların yanı sıra krem ve sabun üretmeye de başlamıştı. Ne var ki, şirket büyüdükçe ve piyasanın taleplerini karşılamak zorlaşınca, Paul Carl Beiersdorf bilimsel araştırmalara yeterince zaman ayıramadığını fark etti ve 1890 yılında şirketi Oscar Troplowitz‘e satmaya karar verdi. Böylelikle şirketin sorumluluğu üzerinden kalkmış oluyor ve kendisini bilimsel araştırmalara vermek için ideal koşulları yaratmış oluyordu. Beiersdorf AG‘yi amcasının sağladığı maddi destekle satın alan Oscar Troplowitz, şirket yönetimi konusunda Paul Carl Beiersdorf‘a oranla çok daha deneyimliydi. 

1892 yılında Oscar Troplowitz, Beiersdorf AG‘nin üretim tesislerinin modernleşmesini sağladı. Lokstedter Weg’de bin 200 metre karelik arsa üzerine kurduğu fabrika, seri üretim süreçlerini hızlandırdı. Geleneksel üretim şekillerinden modern üretim süreçlerine geçişin yaşandığı bu dönemde Oscar Troplowitz yönetiminde Beiersdorf AG‘de işçiler, başta ücretli tatil ve doğum izni olmak üzere ekonomik ve sosyal alanlarda pek çok hakka sahip oldular. Şirketin perakende markası olarak Beiersdorf ismi kullanılmaya devam etti.

Oscar Troplowitz ve Tesa

Paul Carl Beiersdorf‘un geliştirdiği yara bandı, güçlü yapışma özelliğine sahip olduğu için çıkartılması sırasında cilt yüzeyini tahriş ediyordu. Oscar Troplowitz, bu bantlarda kullanılan reçine üzerinde çalışıp cilt üzerindeki tahrişi azaltırlarsa şirketin ticari başarılarını arttıracaklarını düşünüyordu. 1896 yılına gelindiğinde, istedikleri yara bandını geliştirememişlerdi. Fakat, kendinden yapışkanlı bantlar konusunda pek çok buluşa imza atmışlardı. İlk teknik yapışkanlı bant, bu tarihte piyasaya sunuldu. 17 Aralık günü Paul Carl Beiersdorf‘un hayata gözlerini yummasının ardından şirketin tüm Ar-Ge çalışmalarını Oscar Troplowitz bizzat yönetti.

Beiersdorf AG‘nin ürünleri için kullanılan ilk marka ismi Beiersdorf‘tan sonra ürünler için Nivea, Leukoplast, Labello gibi marka isimleri kullanıldı. Tesa ismi ise Nisan 1903’ten Ekim 1908’e kadar şirketin ofis katipliği ve müdürlüğünü yapan sekreter Elsa Tesmer‘in soyadının ilk iki harfi ile isminin son iki harfinden oluşturuldu. Bu isim hem farklı, hem de akılda kalıcılığı yüksek olduğu için özel olarak seçilmişti. Ve başlangıçta şirketin diş macunu, el kremi gibi pek çok ürünü için kullanılmıştı. Fakat şirket, ticari anlamda esas başarıyı yapışkanlı bantlar alanında yakaladı. Tesa marka ismi zaman içinde yalnızca bu grup için kullanılmaya başlandı. 

Oscar Troplowitz, 27 Nisan 1918 tarihinde Hamburg’da hayata gözlerini yumdu. Tesa bantlarının gelişimi iki dünya savaşı arasındaki dönem boyunca devam etti. Tesa‘nın yükselişi, II. Dünya Savaşı’ndan sonra başladı. Bu dönemde Avrupa’da endüstriyel gıda sektörü canlanıyor ve ürünlerin raf ömrünü uzatma yolları aranıyordu. Tesa bantları bu dönemde, kurutulmuş meyve karton ambalajlarından reçel kavanozlarına, ekmek kutularından değişik gıda ambalajlarına kadar pek çok alanda kullanılmaya başlandı. Bu yönüyle Tesa bantları, yalnızca yapışkanlı bantların tarihi için değil, aynı zamanda endüstriyel gıda sektörü ve ambalaj sanayisi için de büyük dönüşümleri beraberinde getirdi.

Ofis dostu Tesa ürünleri Ofix.com’da!

Oscar Troplowitz ve Paul Carl Beiersdorf‘un başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Tesa ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tesa Hotmelt Koli Bandı

Listemizin ilk sırasında, Tesa hotmelt koli bandı var. 45 mm x 100 m ölçüsünde olan bu ürünler, hafif ve orta ağırlıktaki koliler için en iyi koli bantlarından biri. Kolayca açılan ruloları isterseniz bant kesicilerle de kullanabilir, ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tesa Büro Bandı

Listemizin ikinci sırasında, Tesa büro bandı var. 15 mm x 66 m ölçüsünde olan bu ürünleri ofisinizde genel amaçlı tüm yapıştırma işlemleri için kullanabilirsiniz. Şeffaf ve iyi bir yapıştırıcılık gücüne sahip olan bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Tesa Köpük Montaj Bandı

Listemizin üçüncü sırasında, Tesa köpük montaj bandı var. 19 mm x 1.5 m ölçüsündeki bu ürünler, iç mekanlarda şeffaf objelere ve yüzeylere sabitleme için güçlü bir yapıştırıcılık özelliğine sahip. Şeffaf yüzeylerin yanı sıra fayans, alçı, ahşap ve plastik yüzeylerde de başarılı sonuçlar veren bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Tesa ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir