Osman Can Özcanlı: Hayallerinizdeki hayatı yaşamanın yoludur girişimci bir karaktere sahip olmak! Ozpack bunun örneklerindendir.

Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Ozpack markasının kurucusu Osman Can Özcanlı ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 2008 yılında “Türkiye’nin genç tasarım girişimcisi” unvanını alan Özcanlı ile hem Ozpack markasının kuruluş süreci ve ürünlerinin tasarım özelliklerini, hem de Türkiye’de çanta sektörünü konuştuk. Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan ve deneyimlerini bizlerle paylaşan Osman Can Özcanlı‘ya Ofix ailesi olarak teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz. 

Merhabalar, öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Ozpack markanıza geçmeden önce sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Asıl ben teşekkür ederim röportaj için… 1980 yılında Londra’da doğdum. Liseyi İzmir Amerikan Koleji‘nde bitirdikten sonra üniversite için Amerika’ya gittim. Mühendislik eğitimimi University of Wisconsin‘de tamamladıktan sonra, 4 yıl Chicago’da bir start-up’ta çalıştım. Ardından İzmir’de yaşamaya karar verdim ve Türkiye’ye geldim. 2008 yılında, British Council ve Eczacıbaşı tarafından “Türkiye’nin genç tasarım girişimcisi” unvanına layık görüldüm. 2010 yılından bu yana, dünyada bir benzeri olmayan Ozpack çantaların tasarımını ve üretimini yapıyorum.

Bize biraz Ozpack’ten bahsedebilir misiniz? Marka isminiz ve konseptinizin kaynağı nedir?

Ozpack öğrencilik yıllarımda bulduğum bir fikirdi. Bir öğrenci projesi olarak doğdu. Bana yurt dışında kısaca Oz diyorlardı. Ben de “Oz‘un eşyalarını paketleme şekli” olarak Ozpack ismini koydum. Türkiye’ye döndükten sonra çantaları İzmir’de üretip satmaya başladım.

Türkiye’de Çanta Kullanımı

13 yıldır çanta sektörünün içindesiniz. Türkiye’de çanta kullanımı hakkında ne gibi gözlemleriniz var?

Türkiye’de insanlar pratikliğe, modaya ve markaya önem veriyorlar bence. Yerli üretim kaliteli kalem kutusu ve çanta almak kolay değil. Yerli çantalar, en fazla 1 yıl dayanabiliyor. Kaliteli çanta üretmek istediğinizde ise pahalı malzeme ve pahalı fermuar kullanmanız gerekiyor, bu da fiyatları arttırıyor. Ancak müşteriler bunun farkında bence. Kaliteli bir şey yaptığınızda, müşteriler bunu fark ediyor. Ve bu ürünleri yıllar içinde hiç bozulmadan kullandıklarında, arkasındaki müşteri hizmetine de şahit olduklarında, artık markalaşmış oluyorsunuz. Bence Türkiye’nin daha çok markaya ihtiyacı var.

“Birçok Ozpack tasarımı Ozpack fanlarına ait.”

Peki, tüm ürünlerinizin tasarımı size mi ait yoksa bir ekiple mi çalışıyorsunuz?

Orijinal Ozpack‘i ben tasarladım, ancak artık öğrencilerin tasarım yapması için çalışıyorum. Birçok Ozpack tasarımı Ozpack fanlarına ait. Örneğin öğrencilerin birçok zamanı okula gidiş geliş sürecinde geçiyor ve toplu taşımada çalışmak zorunda kalıyorlar. Nitekim bu çalışanların A4’leri ile beraber diğer taşırken zorlandıkları temel eşyalarını güvenli ve kolay ulaşılabilir halde taşımaları için Paper Ozpack ismini verdiğimiz yeni bir Ozpack geliştirildi. O dönem stajyerimiz olan Saltuk Buğra Doğan tarafından tasarlandı. Üç gözlü üçgen prizma Tripack ise İzmir Amerikan Koleji‘nde okuyan Sanem Ildız adlı çok yetenekli bir öğrenciye ait. Bunların dışında ekibimizde, Yaşar Üniversitesi‘nde öğretim üyesi Nilüfer Üstündağ ve bize tasarım konusunda İtalya’dan destek veren ödüllü tasarımcı Zeynep Nural var.

Tasarımını yaptığınız kalem kutuları, çantalarınıza monte edilebilir özellikte. Bu düşünce ilk olarak nasıl doğdu?

Şeffaf neon kumaşı bulduğumuzda, bu malzemeden Ozpack yapmak istedim. Sanem Ildız‘ın Tripack kalem kutusu tasarımını farklı kumaşlardan deniyordum. Neondan denedim ve çok güzel oldu. Bunun üzerine, neon Ozpackler ve neon Tripack kalemlikleri beraber piyasaya çıkartmaya karar verdim, çünkü çok uyumlu oldular. Yine ayrı ayrı satılıyorlar, ancak beraber kullanılınca çok uyumlu oluyorlar. 

Ozpack Ürünlerinin Hedef Kitlesi

Ozpack ürünlerinin nasıl bir hedef kitle planlaması var? Ürünlerinizi sizce kimler hangi nedenle tercih etmeli?

Ozpack ilk çıktığında, üniversiteye hazırlanan öğrencilerdi hedef kitlemiz daha çok. Sonra ortaokul ve ilkokul öğrencilerine yöneldik. Yeni tasarımlarımız, özellikle üniversite öğrencileri arasında popüler oldu. Artık internetten alışveriş yapan kullanıcılarımızın yarısından fazlası üniversite öğrencisi. Diğer büyük hedef kitlemiz ise çalışan kesim. Onlar daha çok suni deri tercih ediyor. Erkek ve kadın müşteriler arasında eşit bir dağılım var. Ancak kadınların yıl içinde birden fazla ürün satın aldıklarını görüyorum.

Ozpack sürekli gelişim göstermek zorundalığını hisseden bir firma. Teknolojinin gelişmesiyle beraber öğrencilerimiz de bizden talebi karşılığında çalışanlarımıza da hitap edecek laptop çantaları tasarlamaya başladı. Laptop çantalarında kalite ve eğlenceyi birleştirmeyi planladık. Kalite söylediğim gibi internet alışverişinde öncelik haline gelmeye başladı ve biz de Ozpack kalitesi diye bir kalıp getirdik müşterilerimize. Laptop çantalarının yanında tüm Ozpacklere ömür boyu garanti sözü veriyoruz ve bunun da arkasında başarılı bir girişim olarak duruyoruz.

Eğlence kısmında ise özel sektör çalışanları, kamu çalışanları vb. kesimler, iş yoğunluğu nedeniyle kendilerini zorluyorlar. Aynı şekilde öğrencilerimiz de derslerin içinde kaybolabiliyorlar. Ozpack bütün bu yoğunluğun, koşuşturmanın içinde onların başarılarına giden yolda içlerinde bulunan çocukları hissettirmek amaçlı tasarımlarıyla birlikle ömür boyu garantili laptop çantalarını tasarladı. Bu şekilde hem Ozpack kullanıcılarının yaşam kalitesine ayak uydurdu hem de eğlencelerine ortak oldu.

Ozpack ve Sosyal Medya

Sizi sosyal medyada değişik etkinliklerde sıkça görmekteyiz. Farklı alanlarda pek çok reklam çalışmanız oldu. Bize bunlardan biraz bahsedebilir misiniz?

Yıllar içerisinde Ozpack‘i anlatmak için en uygun platformun sosyal medya olduğunu anladık. Instagram ile başladık. En çok yukarıdan kuşbakışı çektiğimiz hızlı videolar sevildi. Çağrı Taner, Karikatürhane gibi sayfalarla çalıştık. Daha sonra Ozpack‘i yüksekten içinde iPad ve defterlerle atıp ne olduğunu test etmek istedik. Hem kendimiz eğlendik, hem de videolar Instagram ve Facebook‘ta çok sevildi. 

Türk Hava Kurumu desteği ve gözetiminde Ozpack‘i, İzmir Paraşüt Kulesi‘nden 15, 30 ve 40 metreden aşağı attık. Videoları Instagram‘da görebilirsiniz. İzlememiş olanlar için ne olduğunu merak etsinler diye burada başka detay vermeyeceğim. Ardından, Instagram‘da Gökhan Tevek‘e çok güldüğüm için onunla tanıştım ve aklımıza Ozpack‘i yamaç paraşütünden atarak test etmek geldi. Çok eğlenceli olur diye düşündük. Ben de yamaç paraşütünden atlamak istemediğim için Gökhan Tevek atladı. Hep beraber çok eğlendik. Onun da videosu Instagram‘da.

“Hayallerinizdeki hayatı yaşamanın yoludur girişimci bir karaktere sahip olmak!”

Sizi üniversite etkinliklerinde de sıkça görmekteyiz. Girişimcilikle ilgili konuşmalarınız büyük ilgi görüyor. Sizce gençler yeterince girişimci bir ruha sahip mi?

Böyle düşünüyor olmanıza çok sevindim. Ben de çok keyif alıyorum. Bence gençler daha da girişimci olabilirler. Hayallerinizdeki hayatı yaşamanın yoludur girişimci bir karaktere sahip olmak! Ozpack bunun örneklerindendir. Ancak doğru kararlar almak gerekir. Doğru adımlar atabilmek için internetteki videolarımı izleyebilirler. Pek yakında bir kitap yazmayı planlıyorum girişimcilere yardımcı olmak için. 

Önümüzdeki süreçte yeni ürünlerinizi görecek miyiz? Markanızı ilerilere taşımak için ne gibi projeleriniz var?

Yeni ürünlerimiz önümüzdeki aylarda gelecek. Ayrıca, gerçek deri Ozpackler için projelerimiz var, Ar-Ge sürecimiz devam ediyor. ABD pazarı için düşünüyoruz bu ürünleri. Yurt dışında da büyük talep görüyoruz, her gün farklı ülkelerden siparişler geliyor. Bu konuda da heyecanlıyız, çünkü dünya çapında tanınan ve kullanılan bir marka olmak istiyoruz.

Umarız her şey gönlünüzce gelişir. Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederiz…

Ben teşekkür ederim. Sevgiyle… 

İlgili yazılar

  1. Tebrik Ediyorum. Güzel bir girişim hikayesi olmuş. Müşteri dönüşlerini merak ettim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir