Palandöken’de tatil keyfi…

Yakın dönemde birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapan Palandöken, toplam 22 adet kayak pistiyle ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden biri. Yüksekliği 3.185 metreyi bulan Palandöken, 12 km’lik pist uzunluğuyla ülkemizin en uzun kayak pistine ev sahipliği yapıyor. Bölgenin 6 ay boyunca karla kaplı olması, kış turizmi ve kayak sporu için Palandöken’in en büyük avantajı. Ofix Blog‘da bu ayki gezi rehberi köşemizde, Palandöken hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Palandöken kayak merkezi nerededir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli kış turizmi merkezlerinden biri olan Palandöken, Erzurum’un şehir merkezini oluşturan ilçesidir. Şehir merkezinin güneyinde kalan Palandöken Dağları, 70 km uzunluğunda ve 25 km genişliğinde bir alanı kapsamakta. Palandöken kayak merkezi, şehir merkezinin 30 km güneybatısında yer alıyor.

2011 yılında düzenlenen Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’yla birlikte hizmet vermeye başlayan Palandöken kayak merkezi, 460 hektarlık bir alan üzerinde 2.200 ile 3.185 metre rakım farkında kuruldu. Merkez en son, 2017 yılında düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde ülkemizi başarıyla temsil etti. Ayrıca, Palandöken Dağları’nın batı yamacındaki Konaklı Köyü’nün sınırları içinde bulunan Konaklı kayak tesisleri de en az diğerleri kadar güzel ve eğlenceli.

Palandöken kayak merkezine ulaşım nasıl sağlanır?

Erzurum’a ulaşım için hava veya kara yolunu kullanabilirsiniz. Erzurum havalimanı, şehir merkezine 40 km uzaklıkta. Erzincan havalimanına uzaklığı 240, Kars havalimanına ise 260 km. Ulaşım için karayolunu tercih ediyorsanız Erzurum’un İstanbul’a uzaklığı 1.455, Ankara’ya 1.100 , İzmir’e ise 1.700 km. Palandöken kayak merkezine ulaşım, bölgedeki çok sayıda yönlendirici tabela sayesinde kolay bir şekilde sağlanmakta. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları vesilesiyle şehrin hemen tüm önemli noktalarında Palandöken kayak merkezine ulaşımın nasıl sağlanacağını gösteren pano ve tabelalar yerleştirilmiş.

Şehir merkezinden kayak merkezine dolmuş seferi bulunmamakta. Özel aracınız yoksa, kayak merkezine taksiyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca, Erzurum şehir merkezinden ve çevre ilçelerden günübirlik turlar ve kayak programlarına katılabilir, ya da tur şirketlerinin düzenlediği turlara katılarak Palandöken’de tatil keyfini yaşayabilirsiniz. Palandöken Dağları’nın en yüksek zirvelerinden biri üzerinde bulunan kayak merkezinden Erzurum’u en güzel şekilde görebilir, tepelerin üzerinden kayarken manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Palandöken kayak merkezinde yol durumu nasıldır?

Bölgenin 6 ay boyunca karla kaplı olması, ulaşımın zaman zaman kesintiye uğramasına yol açmakta. Fakat karayolları ekiplerinin sürdürdükleri çalışmalar sayesinde Palandöken’e giden yolların çoğu zaman açık olduğunu söyleyebiliriz. Şiddetli kar veya tipi yağışı olması durumunda trafikte geçici aksamalar oluşabiliyor. Ve tabii, kış lastiği kullanmamakta inat eden bazı sürücüler nedeniyle yol üzerinde istenmeyen durumlar da oluşabiliyor.

Palandöken kayak merkezine ulaşımın büyük bir bölümü, tek gidiş tek geliş olarak 2 şerit üzerinden sağlanıyor. Yolun genişleyen bazı kesimlerinde gidiş ve geliş çift şeritten sağlanmakta. Bölgeye otobüsle ulaşım sağlayacaksanız, yol genişliği uygun düzeyde. Ulaşım yolunun güncel durumunu, Karayolları Genel Müdürlüğü‘nün internet sayfasından öğrenebilirsiniz.

Palandöken’de konaklama imkanları nasıldır?

Palandöken’de 4 otel bulunmakta. Kayak merkezine 100 ile 300 metre mesafe arasında bulunan bu otellerde resmi tatil dönemlerinde yoğunluk oluşmakta. Diğer zaman dilimlerinde ise bu oteller, ziyaretçilerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamaları için yeterli olmakta. Otellerin toplam yatak kapasitesi 2 bin düzeyinde. Oteller ayrıca, bölgeye günübirlik gelen ziyaretçiler için otopark hizmetleri de sağlamakta.

Palandöken’de kayak sezonu nasıl geçiyor?

Palandöken’de kayak sezonu Kasım ayında başlayıp Mayıs ayına kadar devam ediyor. Kar kalitesinin Aralık ortasından Mart ortasına kadar yüksek düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Bu zaman diliminde kar kalınlığı ortalama 1.5 metreyi buluyor. Ülkemizde Uludağ’dan sonra en önemli kayak merkezi olan Palandöken’de yoğunluk Aralık ayının ortalarından itibaren artmaya başlıyor. Fakat yine de Uludağ kadar yoğun olmadığını söyleyebiliriz.

Palandöken’de kayak keyfini henüz yaşamadıysanız, Mart ayının ortalarına kadar bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Kayak için gerekli ekipmanlara ve kayak kıyafetlerine sahip değilseniz, otellerin kayak odasında veya şehir merkezinde kayak kiralayan yerlerden bunları temin edebilirsiniz. Kayak konusunda eğitiminiz yoksa, bütçenizi zorlamayacak bir ücret aralığında kayak dersi alabilirsiniz. Bölgede ayrıca tüm cep telefonu operatörlerinin baz istasyonu bulunmakta ve kesintisiz iletişim imkanı sunulmakta.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Görsel Kaynaklar:

http://101bilge.com
http://gezilecekyerler.com
http://www.hurriyet.com.tr
https://www.birhayalinpesinde.com

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir