Papatya çayının faydalarını biliyor musunuz?

Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi Antik dönemden beri bilinen papatya çayı, ülkemizde en sevilen bitki çaylarından biri. Bileşimindeki faydalı maddeler sayesinde mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelen, spazm çözücü özelliği olan, kan şekerini dengeleyen, romatizmal hastalıklara iyi gelen papatya çayının daha pek çok faydasından bahsetmek mümkün. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, papatya çayının faydaları konusunu ele alacağız.

Papatya nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse papatya, çayırlarda ve ekinler arasında kendiliğinden yetişebilen, boyu 50 cm’ye kadar ulaşabilen, gövdesi çok dallı ve yaprakları beyaz, ortasında sarı kömeçli çiçeği bulunan bileşik parçalı bir kır bitkisidir. Bilimsel adı anthemis nobilis olan bu bitkinin hem adı, hem de çiçeği halk arasında papatya olarak adlandırılmakta. Anavatanı Türkiye olan ve şifalı bir bitki olan papatyanın faydalarından tarih boyunca yararlanılmış. Örneğin güzelliğiyle tarihte adından sıkça bahsettiren Kleopatra, papatyadan etkin bir şekilde yararlanabilmek için papatya özlerinden sabun yaptırmış ve bu sabunu her gün kullanmış.

Tarih boyunca papatya çayı en çok sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi nedeniyle tercih edilmiş, hazımsızlık sorunlarına karşı papatya çayı kullanılmış. Fakat bütün bitki çaylarında olduğu gibi papatya çayını da günde 2 bardaktan fazla tüketmemek gerekir. Bununla birlikte, hamilelerin ve kronik bir hastalığı olanların papatya çayını günde 1 bardak bile tüketmeleri sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Papatyadaki etken maddelerin ilaçlarla etkileşime girmesi zehirlenme vakıalarına yol açabilmekte. Ayrıca, papatya çayının uyku getirici özelliği olduğu için araç kullanmadan önce içilmemesi gerekir. 

Papatyanın bileşiminde hangi maddeler vardır?

Papatyanın bileşiminde uçucu yağlar, fenolik bileşikler, amino asitler, salisik asitler ve yağ asitleri ile tanen, glikozit, azülen, bisabolol, chamuzelen, cadinen, cholin, fernesen, geroniol, triptofan, terpenler ve pitosterin gibi faydalı maddeler bulunmakta. Bu bileşiminden dolayı tarih boyunca bitkisel tedavi amacıyla kullanılan papatya bitkisi, günümüzde daha çok çay olarak tüketilmekte. Nitekim, papatya çayı doğru şekilde hazırlandığında papatyanın faydalarından daha etkin bir şekilde yararlanmak mümkün. Diğer bitki çaylarında olduğu gibi, papatya çayını da kaynatarak değil, demleyerek hazırlamak gerekir. Kaynatılarak hazırlandığı zaman papatyanın bileşimindeki birçok etken madde işlevini yitiriyor.

Papatya çayının faydaları nelerdir?

Papatya hakkında paylaştığımız bu bilgilerin ardından, papatya çayının faydaları hakkında bazı noktalara kısaca temas edeceğiz. Fakat şu noktayı özellikle vurgulayalım. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca genel sağlık bilgileri açısından faydalı bilgilerdir, herhangi bir hastalığın tedavisi için öneri niteliğinde değildir. Nitekim bitki çayları bir ilaç olmadığı gibi, herhangi bir hastalığı yalnızca bitki çaylarıyla tedavi etmek de mümkün değildir. Herhangi bir hastalığınız varsa, papatya çayının faydalarından daha etkin bir şekilde yararlanmak için hekiminize danışmanızı öneririz.

Sindirime yardımcı olur.

Papatya çayının faydaları listemizin ilk sırasında, sindirime yardımcı olma etkisi var. Bileşimindeki uçucu yağlar, fenolik bileşikler ve amino asitler sayesinde papatya çayı, özellikle yemekten hemen sonra tüketildiğinde mide ve bağırsakları rahatlatır, hazma yardımcı olur, hazımsızlık şikayetlerini azaltır. Papatya çayındaki bisabolol maddesi ülsere iyi gelirken, azülen maddesi mide yanmasına iyi gelir. Hazımsızlık şikayetleriniz eğer yemeğin hemen ardından başlıyorsa, yemekten sonra tüketeceğiniz bir bardak papatya çayıyla bu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Fakat 2 günden uzun süren şikayetleriniz için mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Kan şekerini dengeler.

Listemizin ikinci sırasında, kan şekerini dengeleme etkisi var. Gün içinde kan şekerinde meydana gelen düzensizlikler şeker metabolizmamızın olumsuz etkilenmesine yol açıyor ve bu durum, insülin direncinden diyabete kadar birçok hastalığa zemin hazırlayabiliyor. Papatya çayıyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalara göre papatya özütleri, şeker metabolizmasına zarar veren enzimlerin oluşmasını engelleyici özelliğe sahip. Bu sayede insülin salgılanmasını destekliyor, kan şekerindeki ani değişimlere karşı etkin bir koruma sağlıyor. Bununla birlikte, diyabet hastasıysanız ve insülin tedavisi görüyorsanız, papatya çayını kullanmadan önce hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Sakinleştirir ve sinirleri yatıştırır.

Papatya çayının faydaları listemizin üçüncü sırasında, sakinleştirici ve sinirleri yatıştırıcı etkisi var. Papatya çayının bu etkisini henüz ilk yudumda hissedebilirsiniz. Kendinizi gergin ve sinirli hissettiğiniz zamanlarda papatya çayıyla sakinleşebilir, sinirlerinizi yatıştırabilirsiniz. Papatya çayındaki fenolik bileşikler ve yağ asitleri sayesinde hem kas ve iskelet sisteminizi, hem de sinir sisteminizi güçlendirebilir, beden ve ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz. Papatya çayını kas ağrılarınız için kullanmayı tercih ediyorsanız, öncesinde ılık bir duş yapmanızda yarar var. Bu sayede papatya çayının etkilerini kas ve iskelet sisteminizde daha güçlü bir şekilde hissedebilirsiniz.

Uyku sağlığını korur.

Listemizin dördüncü sırasında, uyku sağlığını koruma etkisi var. Papatya çayının yarattığı sedatif etkiler, beyinde bulunan pineal bezinden salgılanan ve uyku hormonu olarak bilinen melatoninin üretimini desteklemekte. Özellikle de triptofan amino asidi, melatonin salgılanmasına yardımcı oluyor. Melatonin ayrıca, eklemlerin gelişmesine de katkı sağlamakta. Gün içinde yaşadığınız strese bağlı olarak artan kortizol seviyeniz, papatya çayındaki etken maddeler sayesinde azalır, kaslarınız gevşer ve uykuya daha kolay dalabilirsiniz. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız, yatmadan yarım saat önce papatya çayı tüketebilirsiniz. Fakat, 2 haftadan uzun süren uyku bozukluğu şikayetiniz varsa mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Ses kısıklığına iyi gelir.

Papatya çayının faydaları listemizin beşinci sırasında, ses kısıklığına iyi gelme etkisi var. Papatya çayının ses tellerimiz üzerindeki onarıcı ve yumuşatıcı etkisini henüz ilk yudumda hissedebilirsiniz. Özellikle de toplantı öncesinde içeceğiniz bir bardak papatya çayıyla ses tellerinizi açabilir, sesinizi daha iyi şekilde kullanabilirsiniz. Papatya çayı ayrıca, sedatif etkileri sayesinde toplantı stresini üzerinizden atmanıza yardımcı olur ve vücudunuzu sakinleştirerek toplantıya hazırlar. Bununla birlikte, kronik ses kısıklığı şikayetiniz varsa ve herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, papatya çayını tüketmeden önce hekiminize danışmalısınız.

Papatya çayı ayrıca, cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar, saç köklerini besler, saç kaşıntısını giderir. Sinüzite karşı etken maddelere sahiptir, âdet sancılarına iyi gelir, vücut direncini yükseltir. Kemik erimesini yavaşlatır, kemik yoğunluğunu arttırmaya katkı sağlar, menopoz sancılarını yatıştırır. Karaciğeri temizler, sabahları oluşan mide bulantısını giderir, ağız iltihaplarının iyileşmesini kolaylaştırır, diş eti hastalıklarını önler.

Editörün Tavsiyesi: Doğadan Papatya Bardak Poşet Çay

Bitki çayları doğru şekilde kullanıldığında birçok konuda faydalı olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz şikayetleriniz için hekim gözetiminde alacağınız diğer önlemlerle birlikte papatya çayı tüketmeniz faydalı olabilir. Papatya çayı için Doğadan papatya bardak poşet çay iyi bir seçim olabilir. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünleri günde 2 bardaktan fazla tüketmemeniz gerektiğini de özellikle belirtelim. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir