Papatya çayının faydalarını biliyor musunuz?

Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi Antik dönemden beri bilinen papatya çayı, ülkemizde en sevilen bitki çaylarından biri. Bileşimindeki faydalı maddeler sayesinde mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelen, spazm çözücü özelliği olan, kan şekerini dengeleyen, romatizmal hastalıklara iyi gelen papatya çayının daha pek çok faydasından bahsetmek mümkün. Papatya çayı aynı zamanda zayıflamak isteyenlerin de en fazla tercih ettiği bitki çaylarından biri. “Papatya çayı zayıflatır mı?” sorusu arama motorlarında her gün binlerce kullanıcı tarafından soruluyor. Aynı şekilde, “Papatya çayı ne işe yarar?” sorusu da internet kullanıcıları tarafından sıkça soruluyor. Antioksidan etkisi yüksek olan papatya çayının birçok sağlık sorununa iyi gelmesi, konuya ilişkin soruların artmasına yol açıyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, papatya çayının faydaları konusunu ele alacağız. Papatya çayının faydaları nelerdir, diye merak ediyorsanız, bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz. 

Papatya nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse papatya, çayırlarda ve ekinler arasında kendiliğinden yetişebilen, boyu 50 cm’ye kadar ulaşabilen, gövdesi çok dallı ve yaprakları beyaz, ortasında sarı kömeçli çiçeği bulunan bileşik parçalı bir kır bitkisidir. Bilimsel adı anthemis nobilis olan bu bitkinin hem adı, hem de çiçeği halk arasında papatya olarak adlandırılmakta. Papatya bitki çayı faydaları hakkında tarih boyunca sayısız inceleme yapılmış. Anavatanı Türkiye olan ve şifalı bitkiler arasında değerlendirilen papatyanın faydalarından tarih boyunca pek çok alanda yararlanılmış. Örneğin güzelliğiyle tarihte adından sıkça bahsettiren Kleopatra, papatyadan etkin bir şekilde yararlanabilmek için papatya özlerinden sabun yaptırmış ve bu sabunu her gün kullanmış. Papatya çayının yatıştırıcı etkisini arttırmak için melisa çayıyla birlikte tüketilmesi de değerlendirilmiş. Papatya ve melisa çayı, geleneksel tıpta yatıştırıcı olarak kullanılan en eski bitki çayları içinde yer almış. 

Tarih boyunca papatya çayı en çok sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi nedeniyle tercih edilmiş. Bunun yanı sıra hazımsızlık sorunlarına karşı da papatya çayı sıkça kullanılmış. “Papatya çayı mideye iyi gelir mi?” sorusu günümüzde de internet kullanıcıları tarafından sıkça sorulan sorulardan biri durumunda. Buna bağlı olarak, “Papatya çayı günde kaç kez içilir?” sorusu da merak edilen konulardan biri. Bütün bitki çaylarında olduğu gibi papatya çayını da günde 2 bardaktan fazla tüketmemek gerekir. Dahası, papatya çayının zararları konusunda da dikkatli olmak gerekir. Nitekim, hamilelerin ve kronik bir hastalığı olanların papatya çayını günde 1 bardak bile tüketmeleri sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Çünkü papatyadaki etken maddelerin ilaçlarla etkileşime girmesi zehirlenmeye yol açabilmekte. Ayrıca, papatya çayının uyku getirici özelliği olduğu için araç kullanmadan önce içilmemesi gerekir. Eğer herhangi bir nedenle uzun süre araç kullanmanız gerekiyorsa, papatya çayından uzak durmanızda yarar var. 

Papatyanın bileşiminde hangi maddeler vardır?

Papatyanın bileşiminde uçucu yağlar, fenolik bileşikler, amino asitler, salisik asitler ve yağ asitleri ile tanen, glikozit, azülen, bisabolol, chamuzelen, cadinen, cholin, fernesen, geroniol, triptofan, terpenler ve pitosterin gibi faydalı maddeler bulunmakta. Bu bileşiminden dolayı tarih boyunca bitkisel tedavi amacıyla kullanılan papatya bitkisi, günümüzde daha çok bitki çayı olarak tüketilmekte. Papatya çayı faydaları ve zararları ile iyi tanınması gereken bitki çaylarından biridir. Papatya çayı doğru şekilde hazırlandığında ve tüketildiğinde papatyanın faydalarından daha etkin bir şekilde yararlanmak mümkündür. Yanlış hazırlama ve tüketim şekilleri ise papatya çayı yan etkileri oluşumuna neden olabilir. Diğer bitki çaylarında olduğu gibi, papatya çayını da kaynatarak değil, demleyerek hazırlamak gerekir. Kaynatılarak hazırlandığı zaman papatyanın bileşimindeki birçok etken madde işlevini yitiriyor. Aynı zamanda da toksik etki yaratabiliyor. 

Papatya çayının faydaları nelerdir?

Papatya hakkında paylaştığımız bu bilgilerin ardından, papatya çayının faydaları hakkında bazı noktalara kısaca temas edeceğiz. Fakat şu noktayı özellikle vurgulayalım. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca genel sağlık bilgileri açısından faydalı bilgilerdir. Herhangi bir hastalığın tedavisi için öneri niteliğinde değildir. Nitekim bitki çayları bir ilaç olmadığı gibi, herhangi bir hastalığı yalnızca bitki çaylarıyla tedavi etmek de mümkün değildir. Herhangi bir hastalığınız varsa, papatya çayının faydaları konusunda daha etkin sonuçlar almak için hekiminize danışmanızı öneririz. Eğer herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, papatyanın zararları ile karşılaşmamak için hekiminize danışmanızda yarar var. Bu bağlamda örneğin, “Papatya çayı tansiyonu yükseltir mi?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Papatya çayının tansiyonla doğrudan bir ilişkisi olmamakla birlikte, çeşitli ilaçlarla birlikte kullanılması durumunda tansiyonu yükselttiğini söyleyebiliriz. Bu gibi konularda en doğru bilgileri hekiminizden alabilirsiniz. 

Sindirime yardımcı olur.

Papatya çayının faydaları listemizin ilk sırasında, sindirime yardımcı olma etkisi var. Bileşimindeki uçucu yağlar, fenolik bileşikler ve amino asitler sayesinde papatya çayı, yemekten sonra tüketildiğinde mide ve bağırsakları rahatlatır. Hazma yardımcı olur ve hazımsızlık şikayetlerini azaltır. Papatya çayındaki bisabolol maddesi ülsere iyi gelirken, azülen maddesi mide yanmasına iyi gelir. Hazımsızlık şikayetleriniz eğer yemeğin hemen ardından başlıyorsa, yemekten sonra tüketeceğiniz 1 bardak papatya çayıyla bu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Fakat 2 günden uzun süren şikayetleriniz için mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Papatya çayının antispazmodik ve antienflamatuar özellikleri de yüksektir. Bu sayede mide ve bağırsak kramplarının tedavisinde de faydalı olabilir. Günlük düzenli papatya çayı tüketimiyle huzursuz bağırsak sendromu, mide bulantısı, kas spazmı gibi şikayetlerinizde de iyileşme sağlayabilirsiniz. 

Kan şekerini dengeler.

Papatya çayının faydaları listemizin ikinci sırasında, kan şekerini dengeleme etkisi var. Papatya çayı zayıflatıyor mu, diye merak ediyorsanız, buna kısmen evet cevabını verebiliriz. Fakat zayıflamanın tek bir değişkene bağlı olmadığını unutmamak gerekir. Gün içinde kan şekerinde meydana gelen düzensizlikler, şeker metabolizmamızın olumsuz etkilenmesine yol açar. Ve bu durum, insülin direncinden diyabete kadar birçok hastalığa zemin hazırlar. Papatya çayıyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalara göre papatya özütleri, şeker metabolizmasına zarar veren enzimlerin oluşmasını engelleyici özelliğe sahip. Bu sayede papatya çayı, insülin salgılanmasını destekler ve kan şekerindeki ani değişimlere karşı etkin bir koruma sağlar. Papatya çayının şeker içermemesi de bu bağlamda önemli bir avantajdır. Bununla birlikte, diyabet hastasıysanız ve insülin tedavisi görüyorsanız, papatya çayını kullanmadan önce hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz. Çünkü insülin tedavisinde kullanılan etken maddeler ile papatya özütleri arasındaki etkileşimi hekiminizin değerlendirmesi gerekir. 

Sakinleştirir ve sinirleri yatıştırır.

Papatya çayının faydaları listemizin üçüncü sırasında, sakinleştirici ve sinirleri yatıştırıcı etkisi var. Papatya çayının bu etkisini henüz ilk yudumda hissedebilirsiniz. Kendinizi gergin ve sinirli hissettiğiniz zamanlarda papatya çayıyla sakinleşebilir, sinirlerinizi yatıştırabilirsiniz. “Papatya çayı sakinleştirir mi?” sorusu öteden beri papatya çayıyla ilgili en çok merak edilen konulardan biridir. İyi bir sakinleştirici olan papatya çayındaki fenolik bileşikler ve yağ asitleri sayesinde hem kas ve iskelet sisteminizde, hem de sinir sisteminizde sakinleşme sağlayabilirsiniz. Bu bağlamda, “Papatya çayı ne zaman içilmeli?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Papatya çayını kendinizi gergin ve sinirli hissettiğiniz zamanlarda tüketebilirsiniz. Aç veya tok, sabah veya akşam papatya çayı tüketimi arasında önemli bir fark yok. Papatya çayını kas ağrılarınız için kullanmayı tercih ediyorsanız, öncesinde ılık bir duş yapabilirsiniz. Bu sayede papatya çayı etkileri kas ve iskelet sisteminizde daha güçlü şekilde ortaya çıkacaktır. 

Uyku sağlığını korur.

Papatya çayının faydaları listemizin dördüncü sırasında, uyku sağlığını koruma etkisi var. Papatya çayının yarattığı sedatif etkiler, beyinde bulunan pineal bezinden salgılanan ve uyku hormonu olarak bilinen melatoninin üretimini desteklemekte. Özellikle triptofan amino asidi, melatonin salgılanmasına yardımcı oluyor. Melatonin ayrıca, eklemlerin gelişmesine de katkı sağlamakta. Papatya çayıyla ilgili en sık sorulan sorulardan biri olan “Papatya çayı uyku getirir mi?” sorusuna evet cevabını verebiliriz. Papatya çayı uyku konusunda en doğru tercihlerden biridir. Gün içinde yaşadığınız strese bağlı olarak artan kortizol seviyeniz, papatya çayındaki etken maddeler sayesinde azalır, kaslarınız gevşer. Bu sayede uykuya daha kolay dalabilirsiniz. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız, yatmadan yarım saat önce papatya çayı tüketebilirsiniz. Fakat, 2 haftadan uzun süren uyku bozukluğu şikayetiniz varsa hekiminize başvurmanızı tavsiye ederiz. 

Ses kısıklığına iyi gelir.

Papatya çayının faydaları listemizin beşinci sırasında, ses kısıklığına iyi gelme etkisi var. Papatya çayının ses tellerimiz üzerindeki onarıcı ve yumuşatıcı etkisini henüz ilk yudumda hissedebilirsiniz. Özellikle toplantı öncesinde tüketeceğiniz 1 bardak papatya çayıyla ses tellerinizi açabilir, sesinizi daha iyi kullanabilirsiniz. Papatya çayı ayrıca, sedatif etkileri sayesinde toplantı stresini üzerinizden atmanıza yardımcı olur ve vücudunuzu sakinleştirerek toplantıya hazırlar. Her gün papatya çayı içmek sesinizi daha iyi kullanmak konusunda önemli başarılar elde etmenize yardımcı olur. Bununla birlikte, çayınız çok sıcak olmamalı. Aksi durumda ses telleriniz zarar görebilir. Ayrıca kronik ses kısıklığı şikayetiniz varsa ve herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, papatya çayını tüketmeden önce hekiminize danışmalısınız. Mevsim geçişlerine bağlı olarak ses kısıklığı şikayeti yaşıyorsanız, sesinizi açmak için papatya çayı iyi bir tercih olabilir.  

Papatya çayının faydaları içinde ayrıca, şu etkilerden de bahsedilebilir. Cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar, saç köklerini besler, saç kaşıntısını giderir. Sinüzite karşı etken maddelere sahiptir. Âdet sancılarına iyi gelir. Vücut direncini yükseltir. Kemik erimesini yavaşlatır, kemik yoğunluğunun artmasını sağlar. Menopoz sancılarını yatıştırır. Karaciğeri temizler. Sabahları oluşan mide bulantısını giderir. Ağız iltihaplarının iyileşmesini kolaylaştırır, diş eti hastalıklarını önler. Diğer taraftan, papatya çayının faydaları konusunda en fazla merak edilen konulardan biri de “Papatya çayı ve melisa çayı karıştırılır mı?” sorusudur. Papatya çayının özellikle sedatif etkileri söz konusu olduğunda bu karışımın etkili olduğu düşünülmekte. Oysa, bitki çaylarını karıştırarak tüketmenin çeşitli yan etkileri olmakta. Hangi amaçla olursa olsun, bitki çaylarını birbirine karıştırarak tüketmemenizi tavsiye ederiz. Eğer papatya çayından istediğiniz sonuçları alamıyorsanız, sedatif etkiler konusunda bir diğer alternatif olarak melisa çayını değerlendirebilirsiniz. 

Editörün Tavsiyesi: Doğadan Bitki Çayı Papatya 1.2 g x 20 Adet

Papatya çayının faydaları konusunda paylaştığımız bu bilgilerin ardından, Doğadan bitki çayı papatya 1.2 g x 20 adet ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Bitki çayları söz konusu olduğunda poşet çaylar en sık tercih edilen tüketim şekillerinden biridir. Dökme çaylara oranla hazırlanması ve tüketilmesi daha kolay olan bu ürünler, evde veya ofiste bitki çayı tüketimini kolaylaştırmakta. Yukarıda bahsettiğimiz şikayetleriniz için hekim gözetiminde alacağınız diğer önlemlerle birlikte papatya çayı tüketmeniz faydalı olabilir. Papatya çayı için Doğadan bitki çayı papatya 1.2 g x 20 adet ürünümüz iyi bir seçim olabilir. Bu ürünleri doğru demlemek için önce bardağa poşeti koymalı, ardından sıcak suyu üzerine yavaşça dökmelisiniz. Suyu ekledikten sonra ürünü bardağa 8-10 kez batırıp çıkararak papatya çayınızı tüketime hazır hale getirebilirsiniz. Ürünü 2 dakikadan fazla bardağın içinde tutmamalısınız. Aksi durumda toksik etkiler oluşabilir. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünleri günde 2 bardaktan fazla tüketmemeniz gerektiğini de özellikle belirtelim. Sipariş için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir