Papaz kaçtı nasıl oynanır?

Dünya genelinde ve ülkemizde en çok oynanan iskambil oyunlarından biri şüphesiz ki papaz kaçtı oyunudur. Papaz kimde adıyla da bilinen bu oyun arkadaş ortamında veya evde boş zamanları değerlendirmek için sıkça oynanmakta. İskambil oyunları denildiğinde akla ilk gelen oyunlardan biri de bu oyundur. Oyunun kurallarının basit, heyecan düzeyinin yüksek olması 7’den 70’e herkesin ilgisini çekmesini sağlıyor. Çocukların ve yetişkinlerin birlikte oynayabilecekleri oyunlardan biri olan papaz kaçtı oyunu, birlikte geçirilen zamanı daha eğlenceli hale getiriyor. İster ofiste olsun, isterseniz evde sevdiklerinizle birlikte boş zamanlarınızda papaz kaçtı oyunu ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bugüne kadar bu oyunu hiç oynamadıysanız ve nasıl oynandığını bilmiyorsanız endişe etmenize gerek yok. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, papaz kaçtı oyunu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Papaz kaçtı nedir, papaz kaçtı kuralları nelerdir, püf noktaları nelerdir diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Papaz kaçtı nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse papaz kaçtı hemen her yaş grubu tarafından keyifle oynanan bir iskambil oyunudur. Bu oyunu en az 2 kişiyle oynayabilirsiniz. Oyuncu sayısı için üst sınır yoktur. Ancak en fazla 6 kişiyle oynanması daha yaygındır. Oyunda amaç, eldeki kağıtları diğer oyunculardan önce bitirip oyunu kazanmaktır. Oyuna ismini veren papaz kartı son turda hangi oyuncunun elinde kalırsa o kişi oyunu kaybeder. Oyun başında kartların eşit şekilde dağıtımı gerçekleşir. Her oyuncu elindeki kartları çift yaparak masaya atar. Elindeki kartları bitirmek için oyuncunun sayı eşleştirmeleri yapması gerekir. Çift yaparken sadece sayılar önemlidir. Örneğin sinek 2 ile kupa 2’yi çift yapmak mümkündür. Elindeki kartları bitirmek için her oyuncunun kartlarını sadece sayılara göre çift yapması gerekir. Oyunun başında dağıtımı gerçekleşen kartlarla birlikte oyuncular, ellerindeki çiftleri masa üstüne atarlar. Saat yönünde ilerleyen oyunda her oyuncu kendi rakibinden bir kart seçerek elindekilerle eşleştirmeye çalışır. Son turda elinde papaz kalan oyuncu oyunu kaybeder. 

Papaz kaçtı oyunu için gerekli malzemeler nelerdir?

Bu oyun için 1 veya 2 adet iskambil destesi yeterlidir. Papaz kaçtıyı eğer puanlı oynamak istiyorsanız yanınızda kağıt ve kalem bulundurabilirsiniz. Bu sayede puanları kaydedebilir, skorları daha sağlıklı şekilde tutabilirsiniz. Oyunun 2 ve 3 kişilik oynanma şekillerinde 1 deste iskambil kağıdı kullanmak daha yaygın bir durumdur. Ancak oyuncular isterlerse 2 deste iskambil kağıdı da kullanabilirler. Bu konuda oyuncular diledikleri şekilde uzlaşım yapabilirler. 4 ve daha fazla kişiyle oynanma şekillerinde ise 2 deste iskambil kağıdı kullanmak gerekir. Aksi durumda oyunculara daha az kart düşer. Bu nedenle oyun daha kısa sürede biter. Oysa bu oyun içinde heyecan düzeyi, oyuncu ve kart sayısıyla birlikte artar. Oyunda sadece 1 adet papaz kartı mevcuttur. Nitekim papazın eşleşmeyecek olması oyunun bitişini sağlar. Dolayısıyla deste içindeki diğer papazlar oyun dışı kalır. Kart sayısı tek deste için 49, iki deste için 97 adettir. Oyun kaç kişiyle oynanırsa oynansın, iki desteden fazla iskambil destesi kullanılmaz. 

Papaz kaçtı oyunu nasıl başlar?

Papaz kaçtı oyununun başlaması için öncelikle oyun kağıtlarını dağıtmak gerekir. Kartları dağıtmadan önce ise iyice karıştırmak gerekir. Eğer üst üste birkaç tur papaz kaçtı oynuyorsanız, kartların iyi karışmaması durumunda sıralı gelmesi mümkündür. Bu da oyunun heyecanı azaltır. Dolayısıyla papaz kaçtıya başlamadan önce oyuncular kartların iyice karıştığından emin olmalıdır. Kartları karıştırma işi dağıtıcıya aittir. Dağıtıcı oyuncuların önünde kartların iyice karışarak sıralı gelmemesini sağlar. Kartları karıştırmak için dilediği yöntemi uygulayabilir. Karıştırma aşamasının ardından dağıtım aşaması başlar. Kağıtların dağıtımıyla ilgili herhangi bir kural yoktur. Dağıtıcı isterse kağıtları birer birer dağıtabilir. Ancak bu dağıtım şeklinde süre epeyce uzar. Dağıtım aşamasını kısa tutmak için oyun kartları 4’er 4’er veya 3’er 3’er dağıtılabilir. Bu konuda tek kural dağıtım işinin saat yönünde ilerlemesidir. Başka bir deyişle dağıtıcı ilk kartı veya kartları kendi sağındaki oyuncuya verir. Ardından onun sağındakine dağıtım gerçekleşir. Son kartın da dağıtımı tamamlandıktan sonra oyuncular ellerindeki sayıları eşleştirmeye başlar. 

Elinde çift yaptığı kartları masaya atış önceliği, dağıtıcının sağında bulunan yani ilk kartı alan oyuncuya aittir. Ardından kendi sağındaki oyuncu çift yaptığı kartları masanın üzerine atar. Son sırada dağıtıcı elindeki çift kartları masaya atar. Böylelikle her oyuncunun elinde çift yapmaya hazır kartlar kalır. Bir oyuncuda ise papaz kartı mevcuttur. Oyun içinde tek papaz kartı bulunduğu için bunun atılması mümkün değildir. Eşleştirmeler bittikten sonra dağıtıcı, kendi elindeki kartlardan birini sağındaki oyuncunun çekmesini sağlar. Böylelikle oyunun ikinci aşaması başlamış olur. Sağdaki oyuncu çektiği kartın elindekilerle eşleşmesi durumunda, bu eşleştirmeyi yaparak elindeki iki kartı masaya atar. Eşleşme olmuyorsa kendi sağındaki oyuncunun bir adet kart çekmesini sağlar. Kart çekim aşamasında oyuncular ellerini kapalı tutmaya özen gösterir. Oyunun 4’ten fazla kişiyle oynanması durumunda kartları gizli tutmak zorlaşır. Oyunculardan biri eğer papaz kartını seçerse, bunu da gizli tutmak durumundadır. Papazın kimde olduğu ancak oyunun sonunda belli olur. 

Papaz kaçtı oyunu nasıl ilerler?

Papaz kaçtı oyununda ilerleme oyuncuların birbirinden kart çekmeleriyle gerçekleşir. Her oyuncu sadece kendi solundaki oyuncudan kart çekebilir. Aynı şekilde kendi sağındaki oyuncuya kart çektirebilir. Elindeki çift kartları masaya açması için oyuncunun sırasının gelmiş olması gerekir. Sırası gelmeden çift atımı yapamaz. Herhangi bir nedenle oyuncu elinde çift kart olduğunu görmemişse, bunu atabilmesi için sıranın kendisine gelmesini beklemek durumundadır. Bu durumla oyunun başında daha sık karşılaşmak mümkündür. Çünkü oyun başladığında elde daha fazla kart mevcuttur. Bunlar arasında bazı çiftler gözden kaçabilir. Gözden kaçma durumunun oyunun ileriki aşamalarında da söz konusu olması mümkündür. Dolayısıyla oyuncuların kartları iyi kontrol etmeleri gerekir. Bu da sırası gelen oyuncunun farkındalıklarını arttırmasını sağlar. Oyunda elindeki kartları bitiren oyuncu diğerlerinin önüne geçer. Bu durum oyunun özellikle puanlı oynanma şekillerinde daha önemlidir. Elindeki kartlarda çift olup olmadığını iyi takip etmeyen oyuncu geride kalır ve bu durum puanlama aşamasına kayıp yaşamasına neden olur. 

Papaz kaçtı oyunu nasıl sona erer?

Oyunun sona ermesi için tüm çift kartların masaya açılmış olması gerekir. Papaz kaçtı oyununu 4 kişiyle oynuyorsanız, 3 oyuncunun elindeki kartları tümüyle çift yaparak masaya açmaları oyunun bitişini sağlar. Oyunu eğer 2 kişiyle oynuyorsanız, papazın aslında kimde olduğu bellidir. Bu nedenle 2 kişilik papaz kaçtı oyunu daha az heyecanlıdır. Ancak 3 ve üzerinde kişiyle oynanan papaz kaçtıda heyecan düzeyi son ana kadar yüksektir. Bu oyunu 2 ile 6 arasında değişen oyuncu sayısıyla oynayabilirsiniz. Nitekim tüm oynanma şekillerinde bitiş için aynı kurallar geçerlidir. Bununla birlikte, 6’dan fazla oyuncuyla oynandığında oyun bazı güçlüklere sahne olur. Özellikle kartları gizli tutmak zor hale gelir. Bu nedenle üst sınır için 6 oyuncu sayısı idealdir. Papaz kaçtı oyununu puansız şekilde oynuyorsanız, elinde papazı bulunduran oyuncu kaybetmiş olur. Ancak puanlı oyunlarda kazananın belirlenmesi için puanlama işleminin başlaması gerekir. Puanlama için de farklı yöntemler mevcuttur. Dolayısıyla oyuncular istedikleri puanlama şekline oyunun başında karar verebilir. 

Papaz kaçtı oyununda puanlama nasıl yapılır?

Papaz kaçtı oyununda puanlama için farklı yöntemler kullanmak mümkündür. Bunlardan biri, her oyunun sonunda elinde papaz kalan oyuncunun hanesine eksi 1 puan yazmaktır. Oyun başında belirlenen skora ulaşıldığında oyun biter. Bu skorun örneğin eksi 5 veya eksi 7 olması mümkündür. Diğer oyuncuların puanlarına göre oyunda sıralama yapılabilir. Bir başka yöntem, her turun sonunda elinde papaz kalan oyuncunun hanesine 1 puan yazmaktır. Böylelikle oyun sonunda en az puana ulaşan oyuncu papaz kaçtıyı kazanmış olur. Bu bağlamda bir diğer yöntem de elinde papaz kalan oyuncunun tur sonunda oyun dışı kalmasıdır. Oyunun özellikle fazla sayıda kişiyle oynama şekillerinde bu yöntem kazananı eleme usulüyle belirler. İster sıralama yöntemi olsun, isterse eleme yöntemi, papaz kaçtı kuralları tüm oynama şekillerinde sabittir. Kurallarının basit olmasından dolayı bu oyun arkadaş buluşmaları veya aile ortamında kolayca oynanır. İster puanlı, isterseniz puansız olsun, yılbaşı eğlenceleri gibi ortamlarda da papaz kaçtı oyunu ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. 

Papaz kaçtı oyunu kuralları nelerdir?

Papaz kaçtının en önemli kuralı oyunda sadece 1 adet papaz kartı kullanmaktır. Kişi sayısına göre oyunda 1 veya 2 deste iskambil kağıdı kullanabilirsiniz. Ancak tüm oynama şekillerinde sadece 1 adet papaz kartı kullanmalısınız. Oyuncu sayısı konusunda kesin bir kural olmamakla birlikte oyunun en az 2, en çok 6 oyuncuyla oynanması yaygın bir durumdur. Oyun ne kadar fazla kişiyle oynanırsa o kadar eğlenceli hale gelir. Az kişiyle oynanması durumunda oyun içinde 1 deste iskambil kağıdı kullanılır. Fazla kişiyle oynanacaksa 2 deste kağıt kullanmak gerekir. Kaç kişiyle oynanırsa oynansın bu oyunda 3 ve üzeri deste iskambil kağıdı kullanılmaz. Kartları eşleştirmek için sadece sayılar önemlidir. Örneğin sinek 5 ile kupa 5 çift yapılabilir. Her oyuncu kendi çift kartlarını sırası geldiğinde masaya atar. Sırası gelmeden kart atımı yapılmaz. Aynı şekilde oyun içinde papazın kimde olduğunun oyun sonuna kadar saklı kalması gerekir. Oyuna heyecan kazandıran en önemli unsur da budur. 

Papaz kaçtı oyununun püf noktaları nelerdir?

Papaz kaçtı oyununun en önemli püf noktası kartları iyi kontrol etmek ve gizli tutmaktır. Elinizde çift varsa sıra sizdeyken mutlaka bu çifti masaya atmalısınız. Aksi durumda diğer oyuncu bunlardan birini çekip çifti bozabilir. Oyun sırasında oyuncuların birbirlerinin elini görmemesi gerekir. Dolayısıyla gizlilik şartına dikkat etmelisiniz. Rakip oyuncunun kartlarınızı görmesi oyunun tadını kaçırır. Diğer taraftan 3 ile 6 kişilik oynama şekillerinde papazın elden ele daha fazla dolaşması mümkündür. Bu nedenle 2 kişilik papaz kaçtı oyunu birçok kişi için sıkıcı gelebilir. Ancak 6’dan fazla kişiyle oynamak da pratik açıdan bazı güçlükler doğurur. Ve tabii, oyuna başlamadan önce kartları çok iyi karıştırmak gerekir. Aksi durumda kartlar sıralı geleceği için çift yapmak kolaylaşır. Bu da oyunun heyecanını azaltır. Oyun sırasında oyuncular ellerini gizledikleri gibi, papazın kimde olduğunun da gizlemelidir. Elinde papaz bulunan oyuncunun bunu açık etmesi kural ihlalidir. Aynı şekilde, rakip oyuncudan papaz kartını seçen oyuncu da papazın kendisine geldiğini belirtmemelidir. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

En güzel 10 Sting şarkısı için öneriler Ofix Blog'da...
9 taş oyunu hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...
En güzel 10 Pink Floyd şarkısı için öneriler Ofix Blog'da...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir