Papia: Temizlik kağıtlarında fark yaratan marka…

1987 yılında faaliyete başlayan Hayat Kimya, yıllar içinde ürün çeşitliliğini arttırarak hızlı tüketim sektöründe yurt içi ve yurt dışı pazarlarda önemli bir pay sahibi olmayı başardı. Ev bakımı, hijyen ve temizlik kağıtları alanında yarattığı markalar, günümüzde 5 kıtada 100’den fazla ülkede milyonlarca ev ve ofiste kullanılmakta. Bu markalardan biri olan Papia, temizlik kağıtlarında fark yaratan marka olmayı başardı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine, bu hafta Papia markasıyla devam ediyoruz.

Hayat Holding

Önce biraz Hayat Holding‘den bahsedelim efendim. Hayat Holding‘in kuruluşu 1937 yılına kadar uzanıyor. Sultanhamam’da Fahri ve Avni Kiğılı kolektif tekstil şirketiyle başlayan kuruluş süreci, Türkiye’nin hızlı sanayileşme sürecinden büyük izler taşıyor. Tümüyle yerli sermayeyle kurulan ve zor koşullar altında faaliyet gösteren şirketin yönetimi, 1961 yılında Ahmet Yahya Kiğılı tarafından üstlenildi. Kumaş toptancılığıyla ticari hayatını sürdüren Kiğılı ailesi, sanayi alanındaki ilk girişimini 1967 yılında kumaş üretimiyle gerçekleştirdi. 1969 yılında Ahmet Yahya Kiğılı, Kastamonu’da kurulan Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘yle farklı bir sektöre giriş yaptı ve yonga levha üretimine başladı.

Hayat Holding‘in hızlı tüketim sektörüne girişi, 1987 yılında Savaş Kimya isimli bir deterjan fabrikasını satın almasıyla gerçekleşti. Bu tarihte kurulan Hayat Kimya, 1998 yılına kadar yalnızca deterjan üretti. Yenibosna’daki tesislerinde üretimi yapılan deterjanlar Bingo ve Test markalarıyla tüketiciye sunuldu. Bu ürünlere Türk halkının gösterdiği büyük ilgi, holdingin yurt dışı pazara açılmak konusunda cesaretini arttırdı. İlk deterjan ihracatı, Rusya ve Irak’a yapıldı.

Hayat Kimya‘nın ürün çeşitliliği zaman içinde ev bakımı ve hijyen kategorilerinde daha da genişledi ve yeni markalar yaratıldı. 1998 yılında ilk çocuk bezi tesisi kuruldu ve bu kategorideki ürünler için Molfix markası yaratıldı. Bir yıl sonra şirket, hijyenik ped alanına giriş yaptı ve Molped markasını yarattı. Ne var ki, 2001 yılının başlarında şirket, oldukça zor bir dönem geçirdi; İkitelli’deki çocuk ve hijyenik ped tesisi tümüyle yandı. Bu tarihte yaşanan ekonomik kriz ve devalüasyon da şirketin yaşadığı sorunları daha da arttırdı. Sonraki 1.5 yıl boyunca piyasada Hayat Kimya‘nın ürünlerini göremedik. 

Hayat Kimya Kağıt Grubu

Hayat Kimya‘nın üretim faaliyetleri, 2002 yılında İzmit’teki yeni fabrikasında tekrar başladı. Yer için İzmit’in seçilmesinin esas nedeni, limana yakın olması ve ham maddelerin doğrudan fabrikaya girişinin sağlanması; ihracatın da yine doğrudan bu liman aracılığıyla yapılabilir olmasıydı. Hızla devam eden üretimle şirket, ciddi bir büyüme ivmesi yakaladı. Öyle ki, 2002 öncesinde deterjanda Bingo‘nun pazar payı yüzde 2 düzeyine kadar inmişti. Fakat kısa sürede yüzde 12’ye kadar yükseldi. Devam eden her 3 yılda bir şirket, cirosunu ikiye katlayarak büyümesini sürdürdü.

Hayat Kimya‘nın bu hızlı büyümesinin en önemli nedenlerinden biri de 2006 yılında temizlik kağıtları sektörüne giriş yapmasıydı. Önce Papia, ardından Familia ve Teno markalarıyla şirket tuvalet kağıdı, peçete ve kağıt havlu üretmeye başladı. Şirket tarihinde 2010 yılı, bir diğer önemli dönüm noktasıydı. İkinci ana makine yatırımı sayesinde Hayat Kimya Kağıt Grubu‘nun üretim kapasitesi yıllık 130 bin tona ulaştı ve Türkiye’nin kapasite lideri oldular. Tüketim pazarına yönelik markalarının ardından endüstriyel pazara yönelik Focus markasıyla Hayat Kimya, çok geniş bir ürün yelpazesine sahip oldu.

Bununla birlikte Hayat Kimya Kağıt Grubu‘nun üretimleri yalnızca iç pazarla sınırlı değil. Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin Alabuga Serbest Ekonomik Bölgesi’nde yer alan LLC Hayat Kimya Rusya Kağıt Fabrikası, 73 bin metrekarelik kapalı alanda temizlik kağıdı üretiminin yanı sıra, yarı mamul ve bobin üretimi de gerçekleştirmekte. Cezayir’in Blida şehrinde 50 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösteren Hayat DHC Fabrikası ise deterjandan çocuk bezine, hijyenik pedden cam temizleyicilere kadar çok geniş bir yelpazede üretim yapıyor. Bu fabrikada ayrıca, sodyum silikat ve sulfonasyon üretiminin yanı sıra, PET ve PE şişe üretimi de gerçekleştirilmekte.

Hayat Kimya Kağıt Grubu‘nun ayrıca İran, Mısır ve Bosna Hersek’te de fabrikaları mevcut. Tüm fabrikalarında çalışan sayısı 8 bini buluyor. İSO‘nun ilk 500 sıralamasında 45. sırada yer alan Hayat Kimya‘nın ürünlerini 5 kıtada 100’den fazla ülkede görmek mümkün. Küresel gücünü sürekli arttıran Hayat Kimya‘nın ürünleri günümüzde milyonlarca ev ve ofiste kullanılmakta.

Doğuşundan Günümüze Papia

Hayat Kimya Kağıt Grubu‘nun bir markası olan Papia, 2006 yılında faaliyete başladı. Bu markayla birlikte Hayat Kimya, temizlik kağıtları sektörüne adım attı ve Selpak gibi büyük markalara meydan okudu. Markanın lansmanı, “Çünkü daha iyisine layıksın!” sloganıyla yapıldı. Bu slogandan da kolayca anlaşılabileceği gibi Papia, Türkiye’nin en kaliteli temizlik kağıdı olma iddiasıyla yola çıktı. O güne kadar tek katlı ve iki katlı üretimi yapılan temizlik kağıtlarından farklı olarak Papia, ilk 3 katlı temizlik kağıtlarını tüketiciye sundu.

3 katlı tuvalet kağıtlarının ardından kağıt havlular geldi. Zaman içinde 4 ve 6 katlı tuvalet kağıtları, 4 renk baskılı havlular, 6 renkli peçeteler gibi ürünleriyle Papia, sektörde kendine özgü bir yer edinmeyi başardı. Kullandığı B-side teknolojisi yalnızca yerli pazarda değil, yurt dışı pazarlarda da büyük ilgi gördü. Ürünlerinin kalitesinin yanı sıra yenilikçi çözümler de tüketiciler tarafından çok beğenildi. Başka deyişle Papia, pazara yalnızca yeni bir ürün çeşidi sunmakla kalmadı, temizlik kağıtlarında yeniliklerin öncüsü olmayı da başardı.

Temizlik kağıtları alanında Papia, günümüzde önemli bir pazar payına sahip. Ürünlerinin kalitesinin yanı sıra estetik tasarımları da çok beğenilmekte. Tuvalet kağıtlarından dekor havlulara, peçetelerden kağıt havlulara kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Papia markası, “Herkes daha iyisini ister!” sözüyle ürün kalitesini sürekli geliştirmekte. Papia ürünlerinin yüksek emiş gücüne eşlik eden hafifliği, tüketici memnuniyetini üst sıralara taşımakta. “Tek yaprak yeter!” sözünü zihinlere kazıyan 6 katlı ürünleriyle bu marka, Türkiye’de temizlik kağıdı kullanım alışkanlıklarını yeniden şekillendirmeyi başardı. Kağıt havlular için kullandığı “Sil gitsin!” sloganı da tüketiciler tarafından büyük beğeni topladı.

Ofis dostu Papia ürünleri Ofix.com’da!

Papia markasının başarı hikayesini özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Papia ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız efendim. Bu arada, küçük bir hatırlatma yapalım. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Papia Dekor Kağıt Havlu

Listemizin ilk sırasında, Papia dekor kağıt havlu var. Paket içi miktarı 12 adet olan bu ürünler 3 katlı. Düz renklere sahip kağıt havlulardan farklı olarak dekor havlular, ofislere farklı bir renk katmakta. Her yeni ruloda farklı bir şehrin sokaklarından görüntüler bulabileceğiniz bu ürünlerle ofisinize New York, Paris, Milano gibi modanın başkentlerinden renkler taşıyabilirsiniz. Bu ürünleriyle Papia, kağıt havluların yalnızca bir temizlik ürünü olmayıp aynı zamanda da dekoratif bir obje olabileceğini gösteriyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Papia 3 Katlı Tuvalet Kağıdı

Listemizin ikinci sırasında, Papia 3 katlı tuvalet kağıdı var. Paket içi miktarı 32 adet olan bu ürünlerin yaprak eni 101, boyu ise 123 mm. Standart tuvalet kağıdı askılarına ve dispenserlere uyum sağlayan bu ürünler, Türkiye’nin ilk ve tek B-side teknolojisiyle üretilmekte. Bu sayede, diğer tuvalet kağıtlarına oranla daha dolgun ve dayanıklı olmayı başarıyor. Ön ve arka yüzeyi aynı yumuşak dokuya sahip bu ürünler, ciltte tahriş oluşturmadığı gibi suda kolayca eridiği için klozetlerde tıkanma oluşturmuyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Papia 2 Katlı Kutu Mendil

Listemizin üçüncü sırasında ise Papia 2 katlı kutu mendil var. Paket içi miktarı 150 adet olan bu ürünleri ofisinizin yanı sıra evde, arabada ve ihtiyacınız olan her yerde kullanabilirsiniz. E vitamini yönünden zenginleştirilmiş bir içeriğe sahip bu ürünler, tümüyle selülozdan üretilmekte ve zararlı hiçbir katkı maddesi içermemekte. Enfeksiyon dönemlerinizde cildinizin bağışıklık kazanmasına katkı sağlayacak bu ürünleri ofis masanızın üzerinde her an bulundurmak isteyebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışını yapmakta olduğumuz diğer Papia ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Size oncelikle cokk tesekkur ederim.bu zor zamanlarda bile insanlari ticari kötü emellere alet etmediginiz icin ve kalitenizden hic odun vermediginiz icin..papia tuvalet kagadi su an piyadalarda bulunan tum kagitlardan daha kaliteli,kullanirken yirtilma topaklanma asla yapmiyor..ve en onemliside banyo dolabimdaki cekmeceme diger kagatlardan yanyana 5 rulo sigmasina ragmen papia tuvalet kagadindan ancak 4 adet rulo sigiyor yani diger firmalar gibi kagattan calmadiginizin en acik kanitidir bu.ve benim esim 5 yil once gecirdigi trafik kazasi sonucu yatalak tedavi goruyor..onda bile gonul rahatligiyla kullaniyorum kullanirken elimde parcalanmiyor…insanlarin emeklerinin ve basarilarinin onlara tesrkkur ederek onure edilmesi getektigini dusunenlerdenim ve her ne kadar ocretini odeyerek alsamda tek kurusuna kadar helali hos olsun demek istedim..basarilarinizin devaminli olmasini ve bol kazanclar getirmesini dilerim…

  2. Tebrik ederim çok hoş ve bilgilendirici bir yazı olmuş.Daima yerli olanı tercih eden bir tüketici olarak Hayat kimya ürünlerini bir kere daha takdir ederek tercihimi bu minvalde devam ettikleri sürece kendilerinden yana kullanacağımı belirtmek isterim.Yolunuz açık olsun.Daima yerli olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir