Para nasıl sayılır?

Günümüzde dijital bankacılık hizmetleri ne kadar gelişmiş olursa olsun, alışverişlerimizin halihazırda önemli bir bölümünü nakit parayla gerçekleştiriyoruz. Para sayma makinesi çeşitlerine ilgi her geçen gün artsa da alışverişlerimizde parayı bazen elimizle saymak durumunda kalabiliyoruz. İster sıcak satış olsun, isterse soğuk satışta ödemelerimizi nakit yaparken paraları bazen elimizle saymamız gerekebiliyor. Aslına bakarsanız para saymak hepimizin hemen her gün yaptığı basit bir iştir. Ancak her işte olduğu gibi para saymanın da bazı püf noktaları var. Bunların neler olduğunu bilirsek para sayma işlerimizi daha kısa sürede tamamlarız. Üstelik olası hataları ve kayıpları da kolayca önleriz. Çünkü para sayma işlemi sırasında yapılan çeşitli hatalar, şahısların veya şirketlerin az veya çok maddi kayıp yaşamasına neden oluyor. İster banknot olsun, isterse bozuk para, gerektiğinde işlerimizi kolaylaştıracak hızlı para sayma yöntemleri sayesinde alışverişlerimizi hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirebiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, para sayma yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Desteyi Sol Ele Koyarak Para Sayma Yöntemi

Para sayma yöntemleri içinde en yaygın olanlarından biri, desteyi sol ele koyarak para sayma yöntemidir. Eğer saymanız gereken para bir deste şeklindeyse para sayma yöntemleri içinde ilk olarak bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntemde öncelikle para destesini sol avucunuza yerleştirin. Bunu yaparken baş parmağınız destenin üstünde, işaret parmağınız destenin altında kalsın. Bu tutuş şeklinde parayı, işaret parmağınız ile orta parmağınız arasında sıkıştırın. Eğer destenin kalınlığı fazla değilse para sayma yöntemleri içinde bu tutuş şeklini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ancak kalın bir para destesini elinizle sayarken desteyi işaret ve orta parmağınız arasında sıkıştırmanız zor olur. Böyle bir durumda diğer parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Ülkemizde kalın para destelerini saymak için en fazla serçe parmağı ile yüzük parmağı arasında sıkıştırma yapmak tercih ediliyor. Bu sayede kalın para destesini sayarken baş ve işaret parmağınızı daha rahat kullanabilirsiniz. Paranın elinizden kaymaması için ise sıkıştırma işlemi sırasında yeterince kuvvet uygulamaya dikkat etmelisiniz. 

Para sayma yöntemleri içinde desteyi sol ele koyarak para sayma yöntemi, sol elin parmaklarının yanı sıra sağ elin parmaklarını da etkin şekilde kullanmayı gerektirir. Bu yöntemde özellikle baş ve işaret parmakları ön plandadır. Ülkemizde hemen her yaş ve meslek grubundan insanlar para sayma işlemi sırasında sağ ellerinin baş ve işaret parmağını kullanırlar. Bununla birlikte, yaptığınız işin gereği olarak gün içinde elinizle para sayma işlemini sıkça tekrarlamak durumundaysanız, sağ elinizin diğer parmaklarından da etkin şekilde yararlanabilirsiniz. Nitekim en yaygın para sayma yöntemlerinde baş parmak ile işaret parmağı etkin bir rol üstlenir. Oysa hızlı para sayma yöntemleri söz konusu olduğunda sağ elin orta ve yüzük parmaklarını da kullanmak gerekir. Bu püf noktası, sol elinizde tuttuğunuz banknotların hareketini hızlandırır. Böylelikle para sayma işlerinizi çok daha hızlı hale getirir. Çünkü bu yöntemde sağ elin orta ve yüzük parmakları banknotların daha hızlı hareket etmesini sağlar. 

Yığın Halinde Para Sayma Yöntemi

Para sayma yöntemleri içinde en yaygın bir diğer yöntem, yığın halinde para sayma yöntemidir. Bu yöntemi kullanarak para saymak için düz bir zemin gerekir. Bu yöntemi uygularken öncelikle banknotları kupür değerine göre ayrıştırın. Böylelikle aynı kupür değerine sahip banknotlar bir araya gelecektir. Başka bir deyişle örneğin 5 TL’lik banknotları bir araya, 10 TL’lik banknotları bir araya getirin. Sayacağınız tüm banknotlar yığın halinde para sayma yönteminde bu sayede daha kolay sayılır. Nitekim bu yöntemin en önemli avantajı, diğer yöntemleri uygulamanın zor olduğu durumlarda alternatif bir çözüm sunmasıdır. Kupür değerlerine göre ayrıştırdığınız banknotları daha sonra avuç içi para sayma yöntemiyle kolayca sayabilirsiniz. Yığındaki tüm paraları saydıktan sonra elde ettiğiniz sonuçları toplayarak elinizdeki paranın toplam değerine ulaşırsınız. Bir püf noktası olarak dilerseniz bu yöntemi uygularken 10’luk sistemden yararlanabilirsiniz. Yani her yığındaki banknot adedini 10 ve katları şeklinde oluşturursanız para sayma işiniz çok daha hızlı sonuçlanır. 

Banknotları Gruplandırarak Para Sayma Yöntemi

Bu yöntem, yığın halinde para sayma yönteminin el üzerinde uygulanan basit bir çeşididir. Saymak istediğiniz para destesinde banknotlar kupür değerlerine göre sıralı değilse sayma işlemi sırasında hata riskiniz artar. Para saymak basit bir matematiksel işleme dayansa da karışık kupür değerlerinin hataya yol açması mümkündür. Böyle bir durumda parayı saymadan önce kupür değerlerine göre gruplandırma yapmanız isabet olur. Çünkü bu sayede para sayma süreci çok daha hızlı ve güvenli hale gelir. Bu gruplandırmayı yapmak da aslında kolay bir iştir. Çünkü banknotlar arasında kupür değerlerine göre önemli birtakım ebat farklılıkları vardır. Örneğin TL söz konusu olduğunda ebadı en küçük banknotumuz 5 TL’dir. Ebadı en büyük banknotumuz ise 200 TL’dir. Banknotları gruplandırarak para sayma yönteminde 5 TL’den başlayarak 200 TL’ye kadar banknotları uygun şekilde gruplandırın. Bu sayede bir taraftan banknotları elinizde daha kolay tutarsınız. Bir taraftan da daha hızlı ve kolay şekilde sayımı gerçekleştirirsiniz. 

Sesli Para Sayma Yöntemi

Para sayarken işlemi sesli veya sessiz şekilde yapabilirsiniz. Sesli para sayma yönteminin en önemli avantajı, sayım işlemi sırasında kullanıcının hata riskini azaltmasıdır. Nitekim bu yöntemde kullanıcı, sayma sırasında elde ettiği sonuçları sesli ifade ederek aklında daha kolay tutar. Elinizde özellikle çokça para saymanız gereken durumlarda bu yöntem hata riskinizi azaltır. Bir püf noktası olarak bu yöntemi, 10’luk sistemle birlikte kullanabilirsiniz. Yani örneğin 10 ve katlarına geldiğinizde ulaştığınız sonucu daha vurgulu şekilde ifade edebilirsiniz. Para sayarken yapacağınız bu vurgu, daha sonra hatırlama sürecinizi kolaylaştırır. Örneğin 100 TL’lik banknotlardan oluşan bir para destesini sayarken 1000 TL ve katlarını daha vurgulu ifade edebilirsiniz. Başka bir püf noktası olarak bu vurgu sırasında sayma işleminizi yavaşlatabilirsiniz. Dilerseniz saydığınız paraları ayrı bir yere koyup elinizdeki para miktarını da azaltabilirsiniz. Böylelikle yığın halinde para sayma yöntemi ile elle para sayma yöntemini birlikte daha etkin şekilde kullanabilirsiniz. 

Desteleyerek Para Sayma Yöntemi

Ticari ilişkiler sırasında ödeme yaparken para desteleri önemli avantajlar sağlar. Nitekim para destelerini saymak, banknotları teker teker saymaktan çok daha kolaydır. Herhangi bir alışverişiniz sırasında ödemeyi bir tomar karışık banknotla yapmanız sizin için olduğu kadar satıcı için de zor bir durum yaratır. Oysa para destelerini saymak çok daha kolaydır. Üstelik desteyi oluştururken kullanacağınız lastik, ısısal bant ve benzeri materyaller paraların dağılmasını önler. Destedeki banknotların sayımı da bu sayede kolaylaşır. 1 deste para içinde 100 adet banknot vardır. Banknotların kupür değerine göre 1 deste paranın toplam değeri değişir. Örneğin 1 deste 100 TL’lik banknotun değeri 10.000 TL’dir. 1 deste 200 TL’lik banknotun değeri ise 20.000 TL’dir. Bununla birlikte desteleyerek para sayma yöntemi yüksek miktarda banknotu saymak için kullanılır. Eğer fazla miktarda banknot sayacaksanız iyi bir para sayma makinesi temin ederek süreci daha hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aksi durumda çeşitli hataların oluşması mümkündür. 

Hesap Makinesi ile Para Sayma Yöntemi

Bazen farklı kupür değerine sahip kağıt paralar ile bozuk paraları birlikte saymak gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda süreci hızlandırmak için hesap makinesi kullanmak faydalıdır. Bu sayede para sayarken olası hesap hatalarını etkin şekilde önlemek mümkündür. Hesap makinesi ile para sayma yöntemini diğer yöntemlerle birlikte kullanabilirsiniz. Nitekim öncelikle kağıt paraları elinizde gruplandırın veya düz bir zeminde yığın halinde ayrıştırın. Varsa bozuk paralar için de yığınlar oluşturun. Bu grupları veya yığınları 10’luk sistemle yapmanız avantaj sağlar. Tüm paraları sınıflandırdıktan sonra kupür değerlerini toplamaya başlayın. Bir grup veya yığının toplam değerini bulduğunuzda bu değeri hesap makinesine aktarın. Bu sayede bir grup veya yığından diğerine geçerken herhangi bir unutma durumu oluşmaz. Topladığınız tüm kupür değerleri hesap makinesinde kayda geçer. Böylelikle para sayarken unutma ve hata yapma riskiniz azalır. Özellikle kalabalık ortamlarda para sayarken hesap makinesi kullanmak kafa karışıklığını ciddi ölçüde önler. 

Bozuk Para Sayma Yöntemi

Kağıt paralardan farklı olarak bozuk paraları saymak daha zahmetli bir iştir. Çünkü bozuk paraları elde tutarak saymak elleri yorar. Süreci daha pratik hale getirmek için bozuk paraları öncelikle düz bir zemine yerleştirin. Tıpkı kağıt paralarda olduğu gibi bozuk paralar arasında da ebat farklılığı vardır. Nitekim kupür değeri arttıkça bozuk paranın ebadı artar. Bozuk paraları sayarken bu durum önemli bir avantaj sağlar. Sayım yaparken paraları düz bir zemine yerleştirdikten sonra ebatlarına göre sınıflandırın. Yani örneğin 5 kuruşları bir yerde, 10 kuruşları başka bir yerde toplayın. Bozuk paraları karışık saymak oldukça kafa karıştırıcı bir süreçtir. Özellikle sessiz sayım sırasında hata riski artar. Örneğin market alışverişinizin ardından kasada ödeme yaparken vereceğiniz bozuk paraları kasiyerin yanlış saymaması için dikkatli olması gerekir. Aksi durumda eksik veya fazla ödeme gerçekleşebilir. Üstelik sayma işlemi dakikalarca sürebilir. Bozuk paraları sayarken özellikle sınıflandırma yapmak bu yüzden çok önemlidir. 

Editörün Tavsiyesi: HTM Mini Mix Para Sayma Makinesi

Para sayma yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce bir ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Para sayma işlerinizi daha hızlı ve güvenli hale getirmek için para sayma makinesi kullanabilirsiniz. Bu bağlamda HTM Mini Mix para sayma makinesi iyi bir seçimdir. Renkli LCD ekranı sayesinde saydığı paraların değerini gösteren bu ürünler sahte paraları da anında tespit etmekte. Nitekim elde para sayma yöntemleri özellikle sahte para konusunda önemli bir dezavantaja sahiptir. Günümüzde yüksek teknoloji ürünü baskı cihazları nedeniyle sahte paraları gerçeklerinden ayırt etmek çok zordur. HTM Mini Mix para sayma makinesi bu bağlamda da iyi bir seçimdir. Bu ürünler sayesinde paralarınızı hızlı, doğru ve güvenli şekilde sayabilirsiniz. Online ofis marketiniz Ofix.com üzerinden bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz. Sitemizde satışı devam eden diğer para sayma makinelerini buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için de burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir