Paul Allaire, Xerox’u nasıl yönetti?

1966 yılında Xerox‘a finansal analist olarak giriş yapan Paul Allaire, 1970’li yıllardan itibaren Xerox‘un küresel fotokopi pazarında büyümesinde çok önemli roller üstlendi. 1990 yılında CEO’luğa getirilen Paul Allaire‘ın yönetiminde Xerox, dijital fotokopi makineleri ve bilgi teknolojilerinde büyük atılımlar yaptı, ürün yelpazesini genişletti. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Paul Allaire‘ın hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Kısaca Paul Allaire

Paul Allaire, 21 Temmuz 1938 tarihinde ABD’nin Massachusetts eyaletine bağlı Worcester şehrinde dünyaya geldi. Müteahhit olan babası, işlerinden arta kalan zamanlarda çiftçilik yapıyordu. Çocukluk yıllarını Worcester’daki aile çiftliğinde geçiren genç Paul, WPI‘da (Worcester Politeknik Enstitüsü) elektrik mühendisliği okudu. Lisans eğitimine devam ederken, Amerika’daki en eski mühendislik onur topluluğu olan Tau Beta Pi Derneği‘ne seçildi. Üniversiteden mezun olduktan sonra, iş uygulamaları için genel amaçlı elektronik dijital bilgisayar tasarımı firması Univac‘ta bellek geliştirme mühendisi olarak çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra, General Electric‘e sistem mühendisi olarak geçiş yaptı.

Paul Allaire‘ın gençlik döneminde Soğuk Savaş’ın etkileri en yoğun şekilde hissedilmekteydi. ABD ile SSCB arasında başlayan üstünlük kurma yarışı en çok teknoloji alanında görülüyor, yeni teknolojilere öncülük yapma merakı pek çok sektörde yeni atılımların yapılmasını sağlıyordu. İş hayatında daha iyi noktalara yükselebilmek için Paul Allaire, eğitime büyük önem veriyordu. Kariyerinde yükselebilmek için, Carnegie Mellon Üniversitesi‘nde yüksek lisans yaptı. 1966 yılında Xerox‘a finansal analist olarak giriş yaptı.

Paul Allaire ve Xerox

1960’lı yıllarda Xerox, fotokopi makineleri pazarında çok önemli bir konuma yükselmişti. Baskı teknolojilerinde Chester Floyd Carlson ile birlikte yakaladığı teknolojik üstünlüğü pazar gücüne dönüştürmede başarılı bir performans sergileyen şirket, dijital baskı sistemleri ve bilgisayar donanımları alanında güçlenerek pazar liderliğini ele geçirmek istiyordu. 1970 yılına kadar şirkette finansal analist görevinde bulunan Paul Allaire, Xerox‘un büyümesi için yalnızca teknolojik üstünlüğün yeterli olmadığını, satış ve pazarlama konusunda güçlü bir altyapıya da sahip olması gerektiğini anlamıştı. Şirketin satış ve pazarlama alanında gücünü arttırmak için yaptığı çalışmalar sonucunda, 1970 yılında finansal analiz direktörü olmayı başardı.

1970’li yıllarda Xerox, baskı teknolojileri alanında peş peşe birçok yeniliğe imza attı. 1960’lı yıllara damgasını vuran ilk otomatik fotokopi makinesi Xerox 914, belgeleri çoğaltmayı çok hızlı ve ekonomik hale getirmişti. Fakat ağırlığı 650 kilogramı bulduğu için daha çok kurumsal firmaların ihtiyaçlarına karşılık vermişti. 1970’li yıllarda şirket yönetimi, pazar gücünü arttırmak için daha kullanışlı ürünler geliştirmeye öncelik verirken son kullanıcıya hitap eden reklam ve pazarlama faaliyetlerine de hız vermeye başladı. Paul Allaire‘ın yönlendirmesiyle, ürünlerin reklamlarında televizyondan daha etkin bir şekilde yararlanılmaya başlandı. Küçük işletmeler için daha ekonomik ve kullanışlı ürünlerin tasarım çalışmaları devam ederken Xerox 914‘ün küçük işletmelere aylık olarak kiralanmasına başlandı. Bu iki alanda Xerox‘a kazandırdığı başarılardan dolayı Paul Allaire, 1973 yılında Xerox‘un uluslararası finans direktörlüğü görevine getirildi.

Paul Allaire’ın Xerox’ta Yükseliş Serüveni

Uluslararası finans direktörlüğü görevi sırasında Paul Allaire, Xerox‘un bağlı şirketleri ve farklı departmanları arasında koordinasyon eksikliği olduğunu fark etti. Bu eksiklik nedeniyle şirket, satın almadan üretime, satış ve pazarlamadan lojistiğe kadar hemen her alanda ciddi mali kayıplar yaşıyordu. Kayıpların önüne geçmek için Paul Allaire, bağlı şirketler ve farklı departmanlar arasında koordinasyonu sağlayacak şekilde Xerox‘un iş planlaması ve çalışma düzenini yeniden organize etmeye başladı. Göreve gelişinden henüz 1 yıl sonra Xerox, maliyetleri düşürme konusunda önemli kazanımlar elde etti ve bu durum, ürünlerin satışında fiyat avantajı elde etmesini sağladı.

Maliyetleri düşürmenin yanı sıra Paul Allaire, Xerox‘un küresel pazar gücünü arttırmak için yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda öncü bir rol üstlendi. Kurumsal müşterilerin yanı sıra küçük ofisler ve süpermarketler gibi ofis dışı ortamlarda da kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan ürünler geliştirilmesi gerektiğini düşündü. Geliştirdiği pazarlama teknikleri arasında, ürünlerden memnun olmayan müşterilerin ürünleri ücretsiz olarak değiştirmelerinin sağlanması en dikkat çeken tekniklerden biriydi. Bu başarıları sonucunda, 1975 yılında şirketin Londra merkezinin yöneticiliğini üstlendi, 1980 yılında ise genel müdür oldu.

Xerox’ta Paul Allaire Dönemi

1980’li yıllar, Xerox‘un dünya pazarında liderlik yarışında hızlı bir ivme yakaladığı yıllardı. Baskı teknolojilerinde yarattığı devrimleri yazıcılar ve dijital baskı sistemleri için de başarıyla uygulayan şirket, bilgisayar donanımları için gerekli sistem desteğini sağlayarak dünya pazarında büyük bir güç elde etti. 1983 yılında Paul Allaire, Xerox‘un kıdemli başkan yardımcılığına seçildi. 1986 yılında yönetim kurulu üyeliğine getirildi, 1990 yılında CEO oldu, 1991 yılında Xerox‘un başkanlığını üstlendi. Paul Allaire‘ın yönetiminde Xerox, dijital fotokopi makineleri ve bilgi teknolojilerinde büyük atılımlar yapmaya başladı.

1990’lı yıllarda Xerox‘un büyüme stratejisi, Paul Allaire tarafından yönetici yardımcılığına getirilen Ursula Burns tarafından geliştirildi. Daha sonra şirketin CEO’luğunu üstlenecek olan Ursula Burns, küresel iş planlarının oluşturulması ve kontrolünün sağlanmasında üst düzey görevlerde bulunmuştu. Geliştirdiği stratejik büyüme vizyonu doğrultusunda Xerox, ürün yelpazesini fotokopi çekme, çıktı alma ve tarama yapma özelliğine sahip çok fonksiyonlu yazıcılarla genişletmeye başladı. Küresel yatırımlar konusunda ise şirketin yeni yatırımlar yapmasındansa satın almalar yoluyla büyümesi hedeflendi. Bu vizyon doğrultusunda Paul Allaire, Xerox tarafından önce XL Connect Solutions Inc. şirketinin, ardından Tektronix Inc. şirketinin satın alınmasını sağladı. Böylelikle Xerox‘un renkli baskı ve görüntüleme alanındaki küresel gücü arttı.

2000’li yıllarda şirketin pazar gücü yeni ürünlerle büyük bir ivmeyle artmaya devam etti. Öyle ki, 2002-2003 döneminde tam 38 farklı ürünü piyasaya sundu ve rakiplerinin pazar gücünü zorladı. 2003 yılında belgeleri dijital olarak aktaran ve saklayan, talep üzerine baskı (POD) endüstrisinin gelişmesini sağlayan DocuTech ürün serisiyle IEEE Kurumsal Yenilik Ödülü‘nü kazandı. 2007 yılında ABD Ulusal Teknoloji ve İnovasyon Madalyası‘nı kazanan şirketin CEO’luğunu 2009 yılında Ursula Burns üstlendi.

Ofis dostu Xerox ürünleri Ofix.com’da!

Paul Allaire‘ın başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Xerox ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Xerox A4 Dijital Fotokopi Kağıdı

Listemizin ilk sırasında, Xerox A4 dijital fotokopi kağıdı var. Paket içi miktarı 500 yaprak olan bu ürünlerin gramajı 80 gram. Ormanların korunması için gerekli kriterlere uygun olarak üretilen bu ürünleri ofisinizde fotokopi, faks ve yazıcınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Xerox WorkCentre 6027V NI Çok Fonksiyonlu Renkli Lazer Yazıcı

Listemizin ikinci sırasında, Xerox WorkCentre 6027V NI çok fonksiyonlu renkli lazer yazıcı var. Renkli ve siyah beyaz baskı hızı dakikada 18 sayfa olan bu ürünlerin baskı kapasitesi aylık 30 bin sayfa düzeyinde. Wi-Fi bağlantı özelliğine sahip bu ürünlerle fotokopi çekebilir, çıktı alabilir, tarama yapabilir ve faks gönderebilirsiniz. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Xerox 006R01573 Siyah Toner

Listemizin üçüncü sırasında, Xerox 006R01573 siyah toner var. Baskı verimliliği 9 bin sayfayı bulan bu ürünlerle her sayfada yüksek bir görüntü kalitesi sağlayabilirsiniz. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Xerox ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir