Paul Bulcke: Nestle’nin yönetim kurulu başkanı…

Dünyaca ünlü gıda ve içecek üreticisi Nestle‘nin başkanı ve eski CEO’su Paul Bulcke, iş dünyasının ilgiyle takip ettiği isimlerden biridir. Nestle‘deki kariyerine 1979 yılında pazarlama departmanında başlayan Belçikalı iş adamı Paul Bulcke, şirketin dünya pazarındaki büyüme süreçlerinde etkin roller üstlendi. 2008 yılında CEO olmadan önce Nestle‘nin farklı ülkelerdeki birimlerinde üst düzey yöneticilik yaptı. 2017 yılında CEO’luk görevini Mark Schneider‘a bırakırken Nestle‘nin büyüme hedeflerini revize etti. Başta gıda güvenliği olmak üzere çeşitli alanlarda yatırım kararlarını destekledi. Halihazırda Nestle bünyesinde 2 binden fazla marka var ve dünya genelinde 187 ülkede operasyonları devam ediyor. Toplam çalışan sayısı 300 binin üzerinde, fabrika sayısı ise 400’ü aşıyor. Bu kadar büyük bir yapının başında yer alan Paul Bulcke, yöneticilik deneyimleriyle beyaz yakalılar için ilham kaynağı olmayı sürdürüyor. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Paul Bulcke‘nin hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Paul Bulcke kimdir?

Paul Bulcke, 8 Eylül 1954 tarihinde Belçika’nın Flaman Bölgesi’ne bağlı Roeselare’de dünyaya geldi. 1972 yılında Leuven Katolik Üniversitesi‘ne giriş yaptı. 1976 yılında ticaret mühendisi olarak mezun oldu. Yüksek lisansını 1977 yılında Vlerick İşletme Okulu‘nda iş yönetimi alanında tamamladı. Ardından Lozan’da bulunan Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü‘nün yönetici geliştirme programına katıldı. Meslek hayatına 1977 yılında Belçika’nın Anvers eyaletine bağlı Bornem’de faaliyet gösteren Scott Graphics International‘da başladı. 2 yıl süren mali analist görevinin ardından 1979 yılında Nestle ailesine katıldı. Şirketin pazarlama departmanında işe başlayan Paul Bulcke, işletme yönetimi alanında iyi bir eğitim almıştı. Bir işletmenin başarılı olmak için paylaşılan değerler yaratmak ve bunu ölçmek gerektiğine inanıyordu. Bu sayede kârlılık ve sermaye verimliliği konusunda en iyi sonuçları almak mümkündü. Nestle‘deki çalışmalarını bu doğrultuda şekillendiren Paul Bulcke, İsviçre’nin yanı sıra Belçika ve İspanya’daki pazarlama çalışmalarını da takip etti. 

1980’li yıllarda Paul Bulcke, Nestle‘nin Güney Amerika ofislerinde pazarlama faaliyetlerine başkanlık yaptı. Peru, Şili ve Ekvador merkezli bu çalışmalar Nestle‘nin gelişmekte olan ülke pazarlarındaki çalışmaları için önemli veriler sağladı. Nitekim Nestle gibi çokuluslu şirketlerin bir ülke pazarına girmesi ve pazar payını arttırması için farklı unsurları gözetmesi gerekiyordu. Güney Amerika deneyimleri sırasında Paul Bulcke, Nestle‘nin bu pazarlardaki başarısının yalnızca ürün pazarlamadan değil, aynı zamanda da tüketicilerle kurulan bağı güçlendirmekten geçtiğini gördü. Bu bağlamda Bulcke‘ye göre bir markanın sahip olabileceği en değerli şey güvendi. Tüketiciyle güven bağını canlı ve güçlü tutan markalar ticari alanda daha başarılı oluyordu. Güven bağını güçlendirmek için ise kitle iletişim araçlarından etkin şekilde yararlanmak gerekiyordu. Güney Amerika’daki başarılı çalışmalarının ardından Paul Bulcke, 1996 yılında Avrupa’ya geri döndü ve Portekiz ofisinin pazar başkanı oldu. Bu görevini iki yıl sürdürdü. 1998 yılında Çek Cumhuriyeti ofisine pazar başkanı olarak ataması gerçekleşti. 

Paul Bulcke’nin Nestle’deki Yükseliş Serüveni

2000 yılında Paul Bulcke, Nestle‘nin Almanya ofisine pazar başkanı olarak atandı. Bu görevini 4 yıl sürdürdü. Güney Amerika’daki çalışmalarının ardından Almanya deneyimi de Paul Bulcke‘ye önemli kazanımlar sağladı. Bu görevleri sırasında Nestle‘nin dünya pazarındaki potansiyellerini görüyor, şirketin sahip olduğu gücü “sakin güç” olarak nitelendiriyordu. Ne var ki Nestle bünyesinde yer alan marka ve ortak girişimlerin sayısı her geçen gün artıyordu. Dolayısıyla tüm çokuluslu şirketlerde olduğu gibi Nestle de ileride yönetilemez hale gelebilirdi. Bunu önlemenin yolu ise şirketlerin ortak değer stratejilerini benimsemelerini sağlamaktı. Bu vizyonla hareket eden Paul Bulcke, 2004 yılında Nestle S.A.‘nın genel müdür yardımcılığına atandı. Aynı zamanda da Amerika bölge direktörlüğünü yaptı. Böylelikle Nestle‘nin ABD, Kanada, Latin Amerika ve Karayipler’deki operasyonlarını yönetti. Bu süreçte aynı zamanda da gıda güvenlik politikaları ve standartları için bilimsel çalışmalara ağırlık verdi. Çünkü Nestle‘nin farklı gruplarda ürün çeşitliliği artarken ürünlerin standartlarını korumak kritik bir öneme sahipti. 

2008 yılında Paul Bulcke, Nestle‘nin CEO’su oldu. Bu dönemde ürün çeşitliliğini arttırmayı esas alan bir büyüme stratejisi izledi. Ne var ki gıda ve içecek pazarında ihtiyaç ve beklentiler değişiyordu. Nestle‘nin de bu değişimlere ayak uydurması gerekiyordu. Nitekim Nestle, ürünlerini 20. yüzyılda kullandığı formüller ve yöntemlerle artık üretemezdi. Obezitenin hızla arttığı, su kaynaklarının azaldığı bir süreçte Nestle‘nin zarar görmemesi için bazı değişimleri sağlaması gerekiyordu. Paul Bulcke‘nin CEO’luk döneminde bu konularla ilgili bazı çalışmalar gerçekleşti. Özellikle ürünlerin kalorilerinin azaltılması, daha az şeker kullanılması gibi konularda Ar-Ge çalışmaları önem kazandı. Nestle bünyesinde kazandığı başarılar sayesinde Paul Bulcke, 2012 yılında Vlerick İşletme Okulu tarafından “ilham verici liderlik” ödülüne layık görüldü. 2014 yılında Pekin’de faaliyet gösterecek olan Nestle Gıda Güvenliği Enstitüsü‘nün açılışını gerçekleştirdi. Böylelikle Nestle‘nin Uzakdoğu pazarında kârlı büyüme sürecinin temellerini attı. 2017 yılının Ocak ayında CEO’luk görevini Mark Schneider‘a bıraktı ve Nestle‘nin yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. 

Paul Bulcke ve Mark Schneider

Dünyanın en büyük çikolata, kahve, şekerleme ve dondurma üreticilerinden biri olan Nestle‘nin ürünleri yüksek kalorili ürünlerdi. Bu nedenle Paul Bulcke‘nin CEO’luk döneminde Nestle, ürünlerin sağlık risklerini azaltmak konusunda henüz iyi bir noktaya ulaşmamıştı. Çünkü şirketin kuruluş döneminden bu yana devam eden sağlık yatırımları Paul Bulcke döneminde azaldı. Bu dönemde Nestle, kendisini bir gıda şirketi olarak konumlandırdı ve sağlık alanından uzak durdu. 2017 yılında Nestle‘nin CEO’su olan Mark Schneider, Nestle‘nin gerçekleştirmesi gereken dönüşümlerin farkındaydı. Göreve geldiğinde öncelikle beslenme ve sağlık alanına odaklanılacağını açıkladı. Ardından Nestle‘nin küresel hedeflerini revize etti. Böylelikle Nestle ürünlerinin formüllerinin değişimi gerçekleşti. Kalori ve şeker azaltımı konularında hızlı bir ilerleme süreci başladı. Birkaç yıl içinde Nestle, yüzlerce çeşit ürününde kalori ve şeker miktarını azalttı. Aynı zamanda da beslenme ve gıda güvenliği alanında çeşitli yatırımlar yaptı. Bir taraftan da beslenme eğitimine yönelik çeşitli çalışmalar gerçekleştirdi. 

Halihazırda Nestle, sağlıklı yaşam temalı çalışmalara özel bir önem vermekte. Reklamlarda ürünlerin sağlıklı yaşama katkılarına dikkat çekmekte. Özellikle obeziteyi önleme çalışmaları kamuoyu tarafından ilgiyle takip edilmekte. Nitekim Paul Bulcke ve Mark Schneider, sağlıklı yaşam konusunda Nestle‘nin sorunun değil çözümün bir parçası olması gerektiğine inanıyordu. Operasyonların metrik sistemlerle yönetilmesi konusunda Paul Bulcke, 40 yıldan uzun bir deneyim sahibiydi. Özellikle iş gücü kapasitesini yönetmede başarılı bir performans gerçekleştirdi. Diğer taraftan, tüm sektörlerde olduğu gibi gıda ve içecek sektöründe de koronavirüs salgını yeni bir süreci başlattı. Salgınla birlikte ev dışı tüketim ev içi tüketime doğru kaydı. Pandemi öncesinde ev dışında daha fazla gıda tüketen insanlar artık evlerdeydi. Bu süreçte Nestle, bitki bazlı yeni ürünler geliştirdi ve tüketicilerin beğenisine sundu. Ayrıca ambalajlı su ürünlerinde karbon ayak izini azalttı. 

Paul Bulcke’nin Liderlik Sırları

Nestle tarihi içinde Paul Bulcke ismi halihazırda önemini korumayı sürdürüyor. Nitekim uzun yıllar Nestle için çalıştı ve 2017 yılında yönetim kurulu başkanı oldu. Katıldığı toplantılarda Paul Bulcke özellikle liderlik üzerine yaptığı konuşmalarla iş dünyasının dikkatini çekiyor. Paul Bulcke‘ye göre tek tip bir liderlik yoktur. Yani bir insanın nasıl bir lider olacağı onun için kişisel bir konudur. İş dünyasında liderlik, kişinin çalıştığı şirkete ve bulunduğu pozisyona göre değişir. Ancak tüm liderleri başarıya ulaştıracak bazı ortak faktörler vardır. Bunlardan biri bağlamsal düşünmedir. Yani iyi bir lider, tüm cevaplara sahip olmadığının farkındadır. Birlikte çalıştığı insanlara güvenir ve bu sayede onların sorun çözme becerilerini geliştirir. Dahası kendisi de bundan yararlanır. Bir diğeri ekip yönetimidir. Hangi sektörde olursa olsun iyi bir lider, güvenebileceği ve yetenekli bir ekibe sahip olmalıdır. Ayrıca kendisine dışarıdan bakmak, yeri geldiğinde geri adım atmak da iyi bir liderde olması gereken temel özelliklerdir. 

Ofis dostu Nestle ürünleri Ofix.com’da!

Paul Bulcke‘nin hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Nestle ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Nestle Coffee-Mate Kahve Kreması 500 g

Listemizin ilk sırasında, Nestle Coffee-Mate kahve kreması 500 g var. Paket ağırlığı 500 gram olan bu ürünler, kahvenin tadı ve kokusunu bozmadan yumuşamasını sağlıyor. Üstelik yenilenen ambalajı sayesinde raf ömrü uzayan bu ürünleri uzun süre bozulmadan saklayabilirsiniz. Nestle Coffee-Mate kahve kreması 500 g ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Nestle Sıcak Çikolata 1 kg

Listemizin ikinci sırasında, Nestle sıcak çikolata 1 kg var. Bu ürünleri soğuk havalarda içinizi ısıtmak ve lezzetli bir şeyler içmek için tüketebilirsiniz. Sıcak çikolata alanında Nestle, 100 yıldan uzun bir deneyim sahibi. Özellikle soğuk kış günlerinde bu ürünlerle lezzetli bir sıcak kakao keyfi yaşayabilirsiniz. Dilerseniz misafirleriniz için de lezzetli bir içecek olarak kullanabilirsiniz. Nestle sıcak çikolata 1 kg ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Nestle Coffee-Mate Kahve Kreması 5 g x 100 Adet

Listemizin üçüncü sırasında, Nestle Coffee-Mate kahve kreması 5 g x 100 adet var. Bu ürünler bitkisel içerikli olup kahvenin doğal kokusunu koruyor. Üstelik tadını yumuşatarak içimini keyifli hale getiriyor. Nestle Coffee-Mate kahve kreması 5 g x 100 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Nestle ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımızın her gününün bir başarı hikayesi ile geçmesini diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir