Pazartesi sendromu nasıl önlenir?

Alarm çaldı. Birkaç kere umutsuzca erteledikten sonra, sonunda pes edip yataktan sürünerek çıktınız. Gözünüz yarı açık şekilde ofise geldiniz. Kahvenizi koydunuz ve boş boş bilgisayar ekranına bakıyorsunuz! Fiziksel olarak oradasınız, ama zihniniz hâlâ hafta sonunda kalmış. Tablo tanıdık geldi mi sevgili beyaz yakalılar? Bunu dünya üzerinde yaşayan yüz binlerce insan var, o yüzden yalnız değilsiniz! Yaşadığınız şeyin adı Pazartesi sendromu. Bu sorundan kurtulmanın pek çok yolu mevcut. Ofixboy kardeşiniz olarak ben sizler için aşağıdaki listeyi hazırladım. 

Pazartesi Sendromundan Kurtulma Yolları

1- Hafta sonu için yaşamamalısınız. Hafta içi çok stresli ya da sıkıcı işleri olan insanlar, hafta sonlarına gereğinden fazla önem yüklüyor. Hafta sonu aşırı mutlu oldukları için, Pazartesi çok fena düşüş yaşıyorlar. İşinizi sevmiyorsanız, bu ciddi bir sorun. Bu sorunu çözmek için kariyer hedeflerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise hafta içi de arkadaşlarınızla planlama yaparak eğlenceyi hafta sonundan çıkarıp tüm haftaya yaymaktır. Bunu yapmak daha kolay olabilir. 

2- Hafta sonu dinlenmek için kendinize zaman ayırmalısınız. Dışarı çıkmak için bir gün seçebilir, diğer günü arkadaşlarınızla veya ailenizle evde dinlenerek geçirebilirsiniz. Bu sayede yeni haftaya daha enerjik bir şekilde başlayabilirsiniz.

3- Uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Biliyorum, öğleye kadar uyumak çok keyifli. Ama öğle yemeği saatinde uyanırsanız, akşam uykuya dalmak zorlaşır ve Pazartesi günü uykusuzluk yaşarsınız. 

4- Pazartesi gününüzü önceden planlamalısınız. Örneğin, ertesi gün ne giyeceğinize Pazar akşamı karar verebilir, Pazartesi günü yapacağınız işleri Cuma günü belirleyebilirsiniz. Pazartesi sabahına ne kadar az iş bırakırsanız, stres seviyeniz o kadar düşer ve Pazartesi sendromu ile o kadar kolay baş edebilirsiniz. 

5- Pazar akşamı yatağa erken girmelisiniz. Pazar gece yarısı Çi‘nin son bölümünü izlemek çok cazip bir fikir gibi görünebilir! Fakat 6-8 saat arasında iyi ve kaliteli bir uykuyla Pazartesi sendromundan kurtulmak daha cazip değil mi? 

6- Güne kahvaltı yaparak başlamalısınız. Sabah 15 dakika fazla uyuyabilmek adına kahvaltıyı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Sabah kahvaltısıyla metabolizmanızı çalıştırın ki, vücudunuz uyandığını anlasın. Aksi durumda, ofise geldiğinizde çay ve kahveye saldırmak zorunda kalabilirsiniz. 

7- Müzik dinleyerek kendinizi motive edebilirsiniz. Sabah evde hazırlanırken, hatta isterseniz ofiste çalışırken şöyle güzel bir playlist açabilirsiniz. Müzik dinlemek modunuzu yükseltecek ve sizi işe daha iyi hazırlayacaktır. 

8- Egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz. Düzenli egzersizin endorfin seviyesini arttırdığı bilinen bir gerçek. Pazartesi sendromundan kurtulmak için güne basit egzersizlerle başlayabilir, egzersizleri gün içinde devam ettirebilirsiniz. 

9- Kıyafetlerinizi özenle seçmelisiniz. Pazartesi günü için seçeceğiniz kıyafetler diğer günlere göre biraz havalı olabilir. Hatta mümkünse, üzerinizde kırmızı veya bordo gibi iddialı renklere sahip giysi veya aksesuarlar olabilir. Bu sayede özgüveniniz artacak ve Pazartesi sendromunu daha kolay yeneceksiniz. 

10- Gülümsemeyi ihmal etmemelisiniz. Sabah uyandığınızda güne gülümseyerek başlayabilir, ofise geldiğinizde herkese gülümseyerek günaydın diyebilirsiniz. Unutmayın, gülümsemek bulaşıcıdır! 

Tüm okurlarıma sendromsuz Pazartesiler diliyorum.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bipolar bozukluk hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...
Hazımsızlık hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...
Sanal ofis hakkında merak ettiklerinizi Ofix Blog'da bulabilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir