Petek balın faydalarını biliyor musunuz?

Soğuk kış günlerinde enfeksiyonlara yakalanma riski artıyor. Vücut direncini yükseltmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için en faydalı besinlerden biri olan petek bal böyle zamanlarda vücudumuzun imdadına yetişiyor. Zengin besin değeri ve bileşiminde bulunan antioksidanlar sayesinde karaciğerden sindirim sistemine, kan şekerinden kalp sağlığına, kanserden solunum yollarına kadar pek çok konuda fayda sağlayan petek balı özellikle bu dönemde sofralarımızdan eksik etmememizde yarar var. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, petek balın faydaları konusunu ele alacağız. Petek balın faydaları nelerdir, diye merak ediyorsanız, bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz. 

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Petek balın faydaları listemizin ilk sırasında, bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi var. Petek balda bulunan faydalı mineraller, vücudumuzun doğal savunma mekanizmasını güçlendirici etkiye sahip. Petek balın oluşumunda kullanılan invertaz enzimi balın dayanıklılığını arttırır. Arı kovanlarındaki petek hücrelerinde biriken petek bal, bu enzim sayesinde uzun süre korunur. Arıların kullandığı invertaz enzimi, bitki özleri ve nektarlardan elde edilen sakkarozu fruktoz ve glikoza, yani basit şekere dönüştürür. Bu sayede bal, vücut için mükemmel bir enerji kaynağı haline gelir. Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu savunma hücrelerinin üretilmesinde petek balın faydaları daha açık şekilde kendisini gösterir. Arı peteğinin faydaları hem doğal, hem de etkin olması nedeniyle antibiyotiklere iyi bir alternatif olmasını sağlar. Günlük düzenli petek bal tüketimi, zararlı mikroorganizmalara karşı vücudun doğal savunma mekanizmalarını güçlendirir.

Karaciğere iyi gelir.

Petek balın faydaları listemizin ikinci sırasında, karaciğere iyi gelme özelliği var. Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan karaciğer, çok sayıda enzimle birlikte protein sentezi yapar, yağ depolar, yağları metabolize eder, detoksifikasyon sağlar, safra tuzu üretimi gerçekleştirir. Zengin antioksidan içeriği sayesinde petek bal, bu görevleri yerine getirmede karaciğere yardımcı olur. Süzme bala oranla petek balda daha yüksek miktarda demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır ve B kompleks vitaminleri, flavonoid yağlar ve çeşitli aminoasitler bulunur. Bu nedenle petek bal, süzme bala oranla karaciğer için daha faydalıdır. Karaciğer enzimlerinin etkisini arttırmak konusunda petek balın faydaları daha yüksektir. Karaciğer hastalıklarında da yine petek balın faydaları daha açık şekilde görülebilir.

Sindirime yardımcı olur.

Petek balın faydaları listemizin üçüncü sırasında, sindirime yardımcı olma özelliği var. Petek balda bulunan potasyum, magnezyum, sodyum, fosfat ve diğer faydalı mineraller ile organik asitler, sindirimi sağlayan mide sıvılarını güçlendirir. Bu sayede petek bal, mide içi hazım süreçlerine katkı sağlar. Kış aylarında vücudumuzun karbonhidrat isteği artar. Fakat ne var ki, karbonhidrat tüketimi arttıkça hazımsızlık sorunları da artar. Mide içi asit dengesini bozan aşırı karbonhidrat tüketimi karşısında petek bal, iyi bir hazım düzenleyici olarak değerlendirilebilir. Kış aylarında özellikle yemeklerden hemen sonra hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız, yemekten önce 1 kaşık petek bal tüketirseniz hazımsızlık şikayetlerinizde iyileşme görebilirsiniz. Fakat şikayetleriniz uzun süre devam ediyorsa, petek balın faydaları yetersiz kalabilir. Bu durumda medikal yöntemler için hekiminize danışmanız gerekir.

Kan şekerini dengeler.

Petek balın faydaları listemizin dördüncü sırasında, kan şekerini dengeleme özelliği var. 100 gram balda ortalama 75 gram karbonhidrat bulunur ve balı fazla tüketmek kilo artışına yol açabilir. Üstelik, balın yapısı şekerden oluştuğu için ve kana hızlı karışmasından dolayı kan şekerini hızlı yükseltmek gibi bir etkisi vardır. Bu nedenle, kronik bir hastalığı olanların bal tüketmeden önce hekimlerine danışmaları gerekir. Oysa petek bal, kan şekerini yükseltmediği gibi dengede kalmasına da büyük katkı sağlar. Petek balda yüksek miktarda bulunan flavonoid yağlar ve çeşitli aminoasitler, kan şekerinin dengelenmesinde etkin rol üstlenir. Bu özellikleri sayesinde petek bal, insülin direnci ve diyabet riski taşıyanlar için çok faydalı bir besindir. Metabolizmanız kan şekerini dengelemekte güçlük çekiyor ve buna bağlı olarak sürekli açlık hissediyorsanız, petek balın faydaları içinde bu şikayetinizde iyileşme sağlayabilirsiniz.

Kalp sağlığını korur. 

Petek balın faydaları listemizin beşinci sırasında, kalp sağlığını koruma özelliği var. Ülkemizde ve dünya genelinde kalp hastalıkları son yıllarda hızlı bir artış ivmesinde. Bunun en önemli nedenlerinin sağlıksız beslenme ve aşırı stres olduğunu söyleyebiliriz. Petek balda bulunan kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır ve B kompleks vitaminleri, flavonoid yağlar ve çeşitli aminoasitler, kalp sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Günlük düzenli petek bal tüketimi sayesinde kanı inceltmek ve kan basıncını düşürmek mümkündür. Petek balın faydaları içinde ayrıca kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü etkisinden de bahsedilebilir. Petek balın kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin oluşu, kalp damar sağlığı üzerinde olumlu etkilerini arttırıyor. Eğer herhangi bir kalp hastalığınız varsa, hekiminizin de onayını aldıktan sonra petek balın faydaları ile birçok şikayetinizde iyileşme sağlayabilirsiniz.

Kanser riskini azaltır.

Petek balın faydaları listemizin altıncı sırasında, kanser riskini azaltma özelliği var. Petek balda yüksek miktarda antioksidan bulunması, kanserle mücadelede petek balı önemli hale getiriyor. Kansere yol açan hücrelerle mücadelesinde vücudun doğal savunma mekanizmalarını güçlendiren petek bal, kanser hücrelerinin çoğalıp yayılmasını da yavaşlatıcı etkiye sahip. Günlük düzenli petek bal tüketimiyle kanserle mücadelede daha etkin sonuçlar alabilirsiniz. Petek balın bu özelliği, temel antioksidanlardan biri olan polifenollerden gelir. Polifenoller en çok bal peteğinde bulunduğu için petek balın yanı sıra bal peteğinin tüketilmesi de kansere karşı vücudun doğal savunma mekanizmalarını güçlendirir. Petek balın faydaları içinde polifenoller, kanserli hücrelere karşı vücudu doğal olarak korur. Özellikle mide ve bağırsak kanserinde polifenollerin etkin sonuçlar verdiğini gösteren çeşitli araştırmalar mevcut.

Solunum yolunu rahatlatır.

Petek balın faydaları listemizin yedinci sırasında, solunum yolunu rahatlatma özelliği var. Bal peteğinde bulunan faydalı vitamin ve mineraller, özellikle üst solunum yollarında gelişen enfeksiyonlara karşı vücudun doğal savunma mekanizmasını güçlendirir ve solunum yolunu rahatlatır. Üst solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanmamak için günlük düzenli petek bal tüketimi iyi bir yöntem olabilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde gelişen öksürük gibi şikayetleri gidermede de petek balın faydaları oldukça etkindir. Özellikle mevsim geçişlerinde artan öksürük ve boğaz kuruluğu gibi şikayetleri önlemede petek balın faydalarından yararlanılabilir. Boğazları yumuşatan ve rahat nefes almayı sağlayan bal peteğini iyi şekilde değerlendirirseniz balgam ve boğaz yanması gibi şikayetlerden de kurtulabilirsiniz. Bu konuda özellikle karakovan petek balı iyi bir seçimdir.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir