Pikniğe giderken yanımıza neler almamız gerekir?

Sıcak yaz günlerinde ailemiz ve sevdiklerimizle birlikte keyifli vakit geçirmemizi sağlayan etkinliklerin başında piknik geliyor. Açık havada güneşin tadını çıkartmak ve hem eğlenip hem de dinlenmek için piknikler çok uygun. Fakat, pikniğe gitmeden önce iyi bir hazırlık yapmamız şart. Peki, pikniğe giderken yanımıza neler almamız gerekir? Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, piknik hazırlıkları konusunu ele alacağız ve pikniğe giderken yanımıza neler almamız gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Piknik hazırlıkları nelerdir?

Ülkemizde piknik için genellikle ormanlık alanlar veya deniz ya da göl kenarları tercih edilmekte. Piknikte keyifli vakit geçirmek için piknik hazırlıkları içinde ilk olarak, piknik yeri ve zamanını doğru belirlemelisiniz. Ardından yiyecek ve içeceklerinizi hazırlamalı, pişirme gereçlerinizi ihmal etmemelisiniz. Yanınızda yeterince örtü bulundurmalısınız. İsterseniz piknik mobilyalarından da yararlanabilirsiniz. Piknik sepetiniz ihtiyaçlarınıza uygun şekilde hazırlanmış olmalı ve yanınızda gereksiz hiçbir şey götürmemelisiniz. Yazımızın bu kısmında, piknik hazırlıkları bağlamında bu konuları kısaca ele alacağız.

Piknik yeri ve zamanını doğru belirlemelisiniz.

Açık havada yapılan etkinlikler hava koşullarından doğrudan etkileniyor. Piknik yeri ve zamanına karar vermeden önce hava koşullarını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Piknik hazırlıkları içinde mevsim koşullarına ve hava sıcaklığına uygun şekilde giyinmeli, fakat en kötü ihtimallere karşı da hazırlıklı olmalısınız. Hava koşulları ne kadar iyi olursa olsun, piknik hazırlıkları içinde yanınıza mutlaka mont, yağmurluk veya şemsiye almalısınız. En kötü koşullara ne kadar hazırlıklı olursanız, piknik keyfinizin kaçmasını o kadar engelleyebilirsiniz. Piknik yapacağınız alan ne fazla sıcak, ne de fazla gölgede olmamalı.

Yiyecek ve içeceklerinizi hazırlamalısınız.

Açık havada iştahımız açıldığı için her zamanki yemek ve içecek miktarımızın üzerine çıkabiliyoruz. Piknik hazırlıkları içinde bu gibi durumlara hazırlıklı olmakta yarar var. Pikniğe kalabalık bir ekiple gideceksek, yanımızda daha fazla yiyecek ve içecek bulundurmalıyız. Ve tabii, yiyecek çeşitliliğini de sağlamalıyız. Piknik hazırlıkları içinde evden götüreceğimiz yemekler fazla ağır olmamalı, piknik ortamında miktardan çok çeşit daha önemli. Bunun için, basit birtakım atıştırmalıklar tercih edebilirsiniz.

Pikniğin olmazsa olmazlarından biri olan mangalda kızartacağımız etler, kırmızı ve beyaz etler içinde çeşitlilik göstermeli. Yanında közleyeceğiniz sebzelerde de yine çeşitliliği sağlamalısınız. Meyvelerde de yine çeşitlilik sağlamalısınız. Fakat piknik hazırlıkları içinde yanınızda meyve suyu götürecekseniz, meyve miktarını fazla tutmamalısınız. İçeceklerinizi soğutmak içinse portatif soğutuculardan yararlanabilirsiniz. Bu ürünleri etler için de kullanabilir, etleri pişinceye kadar portatif soğutucuda saklayabilirsiniz. İçecekleri saklamak içinse termos kullanabilirsiniz.

Pişirme gereçleri ihmale gelmez.

Piknikte pişirme gereci olarak genellikle mangal tercih edilmekte. Fakat piknik hazırlıkları içinde mangalın yanında yeterince kömür, bunları tutuşturmak için çalı almayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca mangalda kullanmak için şiş, maşa ve ızgara, kömür zehirlenmesini önlemek için de kuru soğan almalısınız. Piknik tüpleri için de yine dikkatli olmalı, hasar görmüş veya paslı tüpler kullanmamalısınız. Piknik tüpünüzü güneşin altında bekletmemeli, mangal gibi ısı yayan gereçlerin yanında tutmamalısınız. 

Yeterince örtü bulundurmalısınız.

Piknik hazırlıkları içinde en önemli konulardan bir diğeri de yanımızda yeterince örtü götürmemizdir. Piknikte oturmak için farklı, yemekler için farklı örtüler kullanmalısınız. Ki bu sayede hem rahat bir oturma düzeni sağlayabilir, hem de yemeklerin dökülmesini engelleyebilirsiniz. Piknik yerine ulaştığınızda, güneşten fazla uzak olmayan gölgelik bir alanda oturma düzeni sağlamalısınız. Piknik hazırlıkları içinde yanınızda hamak getirdiyseniz, oturacağınız yerin yakınlarında uygun özellikte iki ağaç olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer akşam pikniği yapacaksanız, yanınıza mutlaka battaniye almalısınız. 

Piknik mobilyalarından yararlanabilirsiniz.

Yerde oturmak ve yemek yemekte zorluk çekiyorsanız, piknikte kullanmak için yanınıza piknik mobilyaları alabilirsiniz. Piknik hazırlıkları içinde portatif sandalye ve masalar bu gibi sorunlar karşısında hızlı ve pratik çözümler sunuyor. Piknik mobilyaları ayrıca, piknikte masa oyunu oynamak için daha uygundur. Fakat oturma düzeninizi fazla güneş gören bir alanda yapmamalı, güneşe çıkmadan önce koruyucu kreminizi mutlaka sürmelisiniz. Yiyeceklerinizi de güneşin altında bulundurmamalı, gölgelik alanlarda yemeğinizi hazırlamalısınız.

Piknik sepeti hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir?

Pikniğe hazırlıklı gitmek çok önemli, fakat yanımızda gereksiz eşya götürmekten de kaçınmamız gerekir. Piknik sepetine koyacağımız gereksiz eşyalar hem elimizdeki yükü arttırır, hem etrafın daha fazla karışmasına yol açar, hem de daha fazla bulaşık çıkartır. Bu nedenle, piknik hazırlıkları içinde hangi eşyalara gerçekten ihtiyaç duyacağımızı dikkatli düşünmeli, piknik sepetimize gereksiz hiçbir eşya koymamalıyız. Piknik için evden yemek götüreceksek emaye kapları tercih etmeli, yemek servisini ise kullan-at ürünler ile yapmalıyız. Bu sayede, piknik hazırlıkları içinde hem yükümüz azalır, hem de daha az bulaşık çıkar.

Piknik sepetimize yiyecekleri yerleştirirken, sıcak yemek ve içecekleri aynı bölüme, soğuk yemek ve içecekleri aynı bölüme yerleştirmeliyiz. Bu sayede yemek ve içecekler arasındaki ısı alışverişini en aza indirebiliriz. Piknik sırasında ilk kullanacağımız araç ve gereçleri sepetimizin üst kısmına, en az kullanacağımız şeyleri ise alt kısma yerleştirmeliyiz. Piknik hazırlıkları içinde bıçak veya şiş gibi kesici aletleri sepetimize koyarken dikkatli olmalı, herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemeliyiz.

Piknikte kullanabileceğiniz kullan-at ürünler Ofix.com’da!

Piknikte oluşan bulaşığı orada yıkamak veya eve taşımak oldukça güçtür. Piknikte kullanabileceğiniz kullan-at ürünler sayesinde bulaşık yükünden kurtulabilir, piknik keyfinizi arttırabilirsiniz. Piknik hazırlıkları konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da bulabileceğiniz piknik için kullan-at ürünleri kısaca tanıtacağız.

Kullan-at Bardaklar

Piknikte sıvı tüketimimiz artıyor ve hijyeni sağlamak zorlaşıyor. Hijyen şartlarına uygun olmayan araçlarla yapacağımız her tüketim, çeşitli enfeksiyon ve sağlık risklerini beraberinde getiriyor. Kullan-at bardaklar, sıvı tüketimi sırasında hijyen şartlarına uygun çözümler sunmakta. Piknikte sıcak içecekler için karton, soğuk içecekler içinse plastik kullan-at bardak kullanabilir, sıvı tüketiminizi hijyenik şekilde sağlayabilirsiniz.

Karton bardaklar için Selcup 7 Oz karton bardaklar iyi bir seçim olabilir. Paket içi miktarı 100 adet olan bu ürünler 180 ml hacminde.

Plastik bardaklar içinse Lindera 7 Oz plastik bardaklar iyi bir seçim olabilir. Bu ürünlerin de paket içi miktarı 100 adet ve hacmi 180 ml.

Kullan-at Tabaklar

Piknikte tabaklar daha çok atıştırmalık yiyecekler ve salatalar için kullanılmakta, ana yemek olan ızgaralar genellikle ekmek arası tüketilmekte. Bu yüzden, fazla büyük boy bir tabağa aslında ihtiyacınız yok. Bu bakımdan, Roll-up 17 cm plastik tabaklar güzel bir seçim olabilir. Bu ürünlerin paket içi miktarı 50 adet.

Kullan-at Çatal, Kaşık ve Bıçaklar

Piknik ortamında çatal, kaşık ve bıçaklar kolayca kirlenmekte ve bunları temizlemek zahmetli olmakta. Dayanıklı malzemelerden üretilmiş ve kolay kolay kırılmayan kullan-at çatal, kaşık ve bıçak kullanırsanız, piknikte gereksiz zaman ve emek kaybının önüne geçebilirsiniz.

Kullan-at çatallar için Novapac plastik çatallar iyi bir seçim olabilir. Paket içi miktarı 100 adet olan bu ürünleri piknikte kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Kullan-at kaşıklar için Huhtamaki Econo plastik kaşıklar iyi bir seçim olabilir. Paket içi miktarı 100 adet olan bu ürünler 160 mm boyutunda.

Kullan-at bıçaklar içinse Huhtamaki Premio plastik bıçaklar iyi bir seçim olabilir. Bu ürünlerin de paket içi miktarı 50 adet ve uzunluğu 180 mm.

Kullan-at Karıştırıcılar

Piknikte içeceğiniz çay ve kahveler için kullan-at karıştırıcıları tercih edebilirsiniz. Bu ürünler, plastik ve tahta olmak üzere iki türlüdür. Plastik karıştırıcılar sıcağa dayanıklı olup eğilme veya bükülme yapmıyor. Tahta karıştırıcılar ise daha çok plastik ürün kullanmak istemeyenler tarafından tercih edilmekte.

Bu bağlamda örneğin, Huhtamaki tahta karıştırıcılar güzel bir seçim olabilir. Paket içi miktarı 1000 adet olan bu ürünlerin uzunluğu 11 cm.

Peçeteler

Piknikte bol miktarda peçeteye ihtiyacınız olacak. Ofix.com‘da peçeteler içinde en çok Focus Optimum peçete sipariş veriliyor. Paket içi miktarı 100 adet olan bu ürünlerin eni 24.5, boyu 26.5 cm.

Çöp Poşetleri

Piknik ortamında bol miktarda çöp oluşmakta. Market poşetleri, çöp atmak için gerekli niteliklere sahip değil. Çöp atmak için çöp poşetlerini tercih ederseniz doğanın korunmasına katkı sağlayabilirsiniz. Koroplast doğada çözünür çöp poşeti bu bağlamda güzel bir seçim olabilir. Paket içi miktarı 15 adet olan bu ürünler 55 x 60 cm ölçüsünde.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir