Pilot Parallel Pen

Askerliğini yapanların teknik tabiriyle 7.62 mm çapında, şarjörle beslenen, havayla soğuyan, barut gazının geri tepmesi ve yerine getiren yayla milin ileri itmesiyle çalışan, 4 yiv 4 setli muharebe tüfeği AK-47 ya da daha iyi bilinen adıyla Kalaşnikof, dünyada 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip. 1947 yılından beri, barut kokusunun olduğu her yerde var. Basitliği, her ortamda çalışması, kişiselleştirilebilmesi ve ucuzluğu, tercihin kendinden yana kullanılmasını sağlıyor. Kalem dünyasının keleşi ise benim gözümde kesinlikle Pilot Parallel Pen‘dir. Bu yazıda sizler için Pilot Parallel Pen ürün incelemesi yapacağım. 

Neden Pilot Parallel Pen?

Tamam, belki AK-47 gibi 26 ülkede üretilmedi, ama Japon abilerimiz her ülkeye yetecek kadar üretmişler. Pilot Parallel Pen, Japonların yazı sanatlarına olan geleneksel ilgisi ve sadeliğe olan yatkınlığının kesişmesi sonucu ortaya çıkan bir şaheser. O uç tasarımı nedir? Hangi üniversiteye 5 yaşında başlamış abi tasarladı acaba? Birazcık dikkatli yazan herkesin el yazısını mucizevi bir şekilde güzelleştirebilecek bir kalem! Mekanizması gerçekten bir dehanın ürünü! Her yeri sökülüp temizlenebilir şekilde ve gerçekten basit, ama etkili bir tasarıma sahip. İsterseniz konvertörle, isterseniz uyumlu kartuşla (ki yıkayıp yıkayıp şırıngayla kartuşu doldurabilirsiniz) kullanabilirsiniz. Hatta gövdeyi komple mürekkeple doldurup “eye dropper” olarak bile kullanabilirsiniz. Ama bu şekilde kullanımda biraz dikkat etmekte fayda var. 

Efendim bu kalem, sade bir kutuyla geliyor. Plastik kutu içinden siyah ve kırmızı olmak üzere iki kartuş, bir temizleme aleti ve uç temizlemeye yarayan bir plastik parça çıkıyor. Bu parça önemli, bunu kaybetmemekte yarar var. Peki, temizleme parçasını hiç kullandım mı? Hayır. Kalemi söktüm, parçaları ılık suda yıkadım, kurulayıp yerine taktım. Bu kalemin tek kötü yanı, sadece uyumlu kartuşlarla kullanabiliyor olmamız. Yani Pilot markasının Japon kartuşları. Ama, bunlar da benim gibi çok yazan birisiyseniz ya da 6.0 mm kullanıyorsanız çok yakıyor. Fakat, başka renkleri denemek istediğinizde veya konvertörün kapasitesi size az geldiğinde kartuşları yıkayıp doldurabiliyor olmanız çok güzel. 

Güzel bir yazı deneyimi…

Pilot Parallel Pen 1.5, 2.4, 3.8 ve 6.0 mm şeklinde 4 farklı kalınlığa sahip. Bu kalemleri birbirlerinden kapak renkleri ve üzerindeki sayılardan ayırabiliyoruz. İşin ilginç tarafı, yazım sırasında kağıt seçen bir yapıya sahip olmaları. Uç kalınlığı ve mürekkep akışkanlığıyla orantılı olarak bazı kağıt türlerinde kırçıllanma yapabiliyorlar. Ama yazı deneyimi sırasında verdiği his, gerçekten çok güzel. Ucun açısını değiştirerek elde ettiğimiz çizgi varyasyonları o kadar çeşitli ki, sürekli yazma isteği uyandırıyor. En azından bende uyandırdı. 

Bu kalemlerin bir diğer avantajı da kişiselleştirme imkanı sunması. En basiti, 2 farklı renkte mürekkep doldurduğunuz Parallel‘lerin uçlarını birbirine sürtün. Sonra gerçekten “unique” bir tonlamaya ve renk geçişlerine sahip olun. Ya da biraz daha ehil iseniz (ki ben değilim), ucu isteğiniz doğrultuda kesin. İşte karşınızda yepyeni bir Ruling Pen… Mozambik’in bayrağında AK-47 resmi olabilir, ama kalem severlerin ülkesinin bir bayrağı olsa, eminim bu kalemler bayrakta yer alır! Sonuç olarak, ister kaligrafi sanatına yeni başlayın, isterseniz ekmeğinizi bu işten kazanın, Pilot Parallel Pen kaligrafiye, yazı yazmaya, kaleme, mürekkebe sevdalı kişilerin mutlaka sahip olması gereken bir kalem serisi. 

Herkese bol mürekkepli ve kurşunsuz günler dilerim.

Kalem Gurmesi…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir