Pilot: Yazı araçlarında bir dünya markası…

Ofiste en çok kullandığımız yazı araç ve gereçlerinin başında kalemler geliyor. Bu kalemler arasında Pilot kalemlerin özel bir önemi var. Nitekim, kalem piyasasında çok az marka, benzerlerine kendi ismini vererek kalem türü haline gelmeyi başarmıştır. 100 yılı bulan marka serüveninde Pilot kalemler, yenilikçi yazma çözümlerine daima öncülük yaptı ve dünya genelinde milyonlarca kalem severin en sık kullandığı kalemler arasındaki yerini korudu. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Pilot markasıyla devam ediyoruz.

Pilot Markasının Doğuşu

Pilot markasının doğuşu 1918 yılına kadar uzanıyor efendim. O dönemlerde Japonya, yoğun bir Batı etkisindeydi ve pek çok alanda Batı tekniklerini uygulayarak ekonomik ve siyasi gücünü arttırmak istiyordu. Fakat, Japonların geleneksel yazı dili özellikle de ticari anlaşmalar sırasında bazı zorluklar yaratıyordu. Yüzlerce yıllık bir geçmişi olan ve geleneksel yazı araçlarıyla yazılan Japoncanın modern yazı diline kavuşması için çeşitli çalışmalar devam ediyordu. Dönemin kalem üreticileri, fırça gibi geleneksel yazı araçlarının yerine dolma kalem gibi modern araçların geçmesine dönük bazı girişimlere öncülük ettiler. 

Bu üreticiler arasında Namiki Manufacturing şirketi, Ryosuke Namiki ve Masao Wada tarafından 1918 yılında kuruldu. Dolma kalemlerin Japon pazarında hızlı bir yükseliş ivmesi yakaladığı bu dönemde şirket, tüm parçaları Japonya’da üretilen ilk dolma kalemleri piyasaya sundu. Bu konuda yaşanan teknik zorlukların üstesinden gelmeyi başaran Ar-Ge ekibi, Japonların geleneksel yazı araçlarının yerine geçebilecek yeni ürünler geliştirmek üzere çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Bu çalışmalar devam ederken, bir grup teknisyen gazete basımında kullanılan mürekkebin dolma kalem mürekkebine oranla çok daha hızlı kuruduğunu fark etti ve bu mürekkebi dolma kalemlerde de denemek istedi. Fakat baskıda kullanılan mürekkep çok daha yoğun olduğu için kağıda kolay akmıyordu. Mürekkebin kağıda kolay akmasını sağlamak için, dolma kalemin düzeneğini değiştirip ucuna bir bilye yerleştirmeyi denediler. Bu sayede, bilye kağıda sürtündükçe dönebilir ve her turda az miktar mürekkebi kağıda düzgünce geçirebilirdi.

Ar-Ge ekibinin sürdürdüğü çalışmalar olumlu sonuç verdi ve dolma kalemlere oranla hem daha kolay kullanılan, hem de daha hızlı kuruyan yeni bir kalem türü geliştirildi. Bu kalemlerin en önemli özelliklerinden biri de yüksek irtifada akıtma yapmamasıydı. Ki bu durum, o güne kadar dolma kalemlerin yüksek irtifada akıtma yapmasından muzdarip pilotlar arasında büyük ilgi görmesini sağladı ve bu kalemler, “pilot kalemler” olarak anılmaya başlandı. Bunun üzerine şirket, 1938 yılında isim değişikliğine gitti ve Pilot Pen Co. Ltd. kuruldu.

Pilot Markasının Yükselişi

1950’li yıllarda Pilot kalemler, dünya genelinde farklı ülkelerde ilgi görmeye başladı. Hem kullanım kolaylığı, hem de yazıya kazandırdığı estetik özelliklerden dolayı bu ürünler, II. Dünya Savaşı’nın yaralarını sarmaya çalışan Japonlara kalem piyasasında büyük bir avantaj sağladı. Yalnızca günlük yazı deneyimleri için değil, aynı zamanda her türlü çizim ve haritacılık alanında da kullanılmaya başlanan bu ürünler, şirketin yurt dışına açılma sürecine paralel bir şekilde dönemin en popüler yazı araçlarından biri haline geldi.

Pilot‘un ürün çeşitliliği, 1950’lerin ikinci yarısından itibaren hızlı bir şekilde artmaya başladı. 1955 yılında piyasaya sunulan Pilot Super, dünya genelinde en fazla satışı yapılan kalemlerden biri haline geldi. 1959 yılında şirket, yağ bazlı mürekkep üretimine başladı. Bir yıl sonra, mekanik kurşun kalem piyasasına girme kararı aldı ve Mizuho Kiko Co. bağlı şirketini kurdu. 1961 yılında, lüks dolma kalemlerde kullanılan teknolojileri tükenmez kalemlere uygulayan Pilot Pen tükenmez kalemlerinin üretimine başlandı. Bir yıl sonra şirket, Hiratsuka Fabrikası‘nın inşaatını tamamladı ve modern üretim tesislerinde çalışmalarına devam etti.

Pilot markasının yükselişinin en önemli nedenlerinden biri, yazı araç ve gereçlerinin üretimi ve geliştirilmesi için gerekli tüm aşamaları kendi bünyesinde geliştiren tek kalem üreticisi olmasıydı. Nitekim, Hiratsuka Fabrikası‘nda Ar-Ge birimlerine eşlik eden entegre tasarım departmanı, bu kalemlerin dünya pazarında yükselişini olanaklı kıldı. Ürünlerini sürekli yenilediği gibi yeni teknolojilere de öncülük yapan şirket, pek çok yazı araç ve gerecinde genel standartların oluşmasını sağladı. Ürün çeşitleri içinde özellikle de roller kalemler, jel mürekkepler ve FriXion serisi dünya genelinde kalem severler tarafından büyük beğeniyle karşılandı.

Dünya Pazarında Pilot

1960’lı yıllarda Pilot‘un ürün çeşitliliği artmaya devam etti ve dünya pazarındaki gücü pekişti. 1963 yılında piyasaya sunulan Capless, dünyanın ilk geri çekilebilir dolma kalemiydi. Bu ürünler o kadar büyük bir beğeni topladı ki, 1964 yılında Paris’te düzenlenen Uluslararası Hediye Fuarı‘nda En Çok Tavsiye Edilen Ürün Ödülü‘nü kazandı. Aynı tarihte, yüksek aşınma direncine sahip paslanmaz çelik uçlu tükenmez kalemlerin üretimine başlandı. Şirket ayrıca, bilgisayar endüstrisinin gelişmesini sağlayacak yazıcılar için şerit üretimi ve satışına başladı.

1965 yılında dünyanın ilk 0.5 mm ultra ince tükenmez kalemi, Pilot Pen etiketiyle tüketiciyle buluştu. Bir yıl sonra, kara tahtaların yerini alacak beyaz tahtalar için yazı tahtası kalemleri üretimine başladı. 1968 yılında Elite S isimli kısa dolma kalemleri ve Super Ballpen tükenmez kalemleri piyasaya sundu. 1969 yılında yazı tahtası üretimi ve satışına başladı, eğitim malzemelerinde büyüme devam etti.

1972 yılında şirket, Pilot Corporation of America‘yı kurarak Amerikan pazarına giriş yaptı. Amerikan pazarında elde ettiği güç, Avrupa’da yeni yatırımları teşvik etti. 1975 yılında Almanya’da kurulan GmbH, Avrupa pazarında büyümenin motor gücü haline geldi. Bir yıl sonra piyasaya sunulan su bazlı roller kalemler oldukça hafif ve sağlamdı. 1977 yılında piyasaya sunulan siyah ve kırmızı tükenmez kalemler ile versatil kalemleri birleştiren yeni ürünler ise piyasadaki gücünü daha da arttırdı.

1979 yılında şirket, The Pilot Pen Company‘le İngiliz pazarına giriş yaptı. Bir yıl sonra, paslanmaz çelik uçlu Hi-TecPoint su bazlı roller kalemler piyasaya sunuldu. 1991 yılında, kolay yazım pratiğini arttıran yağ bazlı mürekkepli Grip serisi tükenmez kalemler piyasaya sunuldu. 1994 yılında şirket, Hi-Tec-C 0.3 mm mikro ince tükenmez kalemlerle kalem piyasasında dikkatleri yeniden üzerinde topladı. 2000’li yıllarda Asya ve Afrika pazarlarına girdi ve ürün çeşitliliğini piyasanın ihtiyaçlarına göre geliştirmeye devam etti.

Ofis dostu Pilot kalemler Ofix.com’da!

Pilot markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Pilot kalemler içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Pilot V-Ball 0.5 mm Roller Kalem

Listemizin ilk sırasında, Pilot V-Ball 0.5 mm roller kalem var. Ofis kullanımı için en uygun kalemlerden biri olan bu ürünler, paslanmaz çelik uca ve su bazlı özel mürekkebe sahip. Mürekkebi son damlasına kadar kullanmanızı sağlayan özel regülatörü, yazı keyfinizi arttıracak nitelikte. Bu ürünler kırmızı, mavi ve siyah renk seçeneklerine sahip olsa da sitemizde en çok mavi renk sipariş veriliyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Pilot V-Signpen İmza Kalemi

Listemizin ikinci sırasında, Pilot V-Signpen imza kalemi var. 0.2 mm uç kalınlığına sahip bu ürünleri ofiste özel imzalarınız ve etiketler ile fakslar üzerinde daha koyu yazılar için kullanabilirsiniz. Kapak içi hava basıncını dengeleyen özel mekanizması sayesinde bu ürünlerde mürekkebin sızması ve kapak açıldığında aniden aşırı miktarda mürekkep akması engellenmekte. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Pilot V7 Hi-TecPoint Kalem

Listemizin üçüncü sırasında, Pilot V7 Hi-TecPoint kalem var. 0.7 mm uç kalınlığına sahip bu ürünler, ofiste günlük yazı ihtiyaçlarınızı karşılamanıza katkı sağlayacağı gibi, iğne uçlu özel yapısından dolayı cetvel ve şablonlu çizimler için de büyük kolaylık sağlamakta. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Pilot ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir