Pınar: 46 yıllık bir başarı hikayesi…

Yaşar Holding tarafından 20 Mart 1973 tarihinde kurulan Pınar Süt, Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük ve UHT teknolojisiyle üretim yapan ilk özel sektör fabrikasıydı. Sütün yanı sıra peynir, yoğurt, tereyağı ve süt tozu üretimi yapan Pınar ailesine zaman içinde Pınar Su ve Pınar Et katıldı. Aradan geçen süreçte gıda ve içecek pazarında büyük bir hacme sahip olan Pınar Süt‘ün kuruluşunun 46. yıl dönümüne denk gelen bu haftaki başarı hikayeleri köşemizde, Pınar markasının başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Yaşar Holding

Önce biraz Yaşar Holding‘den bahsedelim efendim. Yaşar Holding‘in kuruluşu, 1927 yılına kadar uzanıyor. İzmir’in Şeritçiler Çarşısı’nda Durmuş Yaşar tarafından kurulan Durmuş Yaşar Müessesesi, denizcilik malzemeleri ve boya satışı yapmaktaydı. Cumhuriyet’in ilk yıllarında milli ekonominin geliştirilmesi için sağlanan teşvik ve destekler sayesinde büyüyen şirket, 1941 yılında Türkiye’nin ilk yerli boya üretimini gerçekleştirdi. Yaşarin markasıyla piyasaya sunulan hazır boyalar, şirketin büyüme ve gelişme sürecini hızlandırdı ve 1945 yılında Yaşar Holding kuruldu.

1954 yılında Yaşar Holding, İzmir Bornova’da boya üretim tesisini hizmete açtı ve perakende markası olarak Dyo‘yu sektöre kazandırdı. 1960’lı yıllarda faaliyet alanını geliştiren ve yabancı ortaklık sistemiyle büyümesini sürdüren holding, 1965 yılında Türkiye’nin ilk mikronize maden tesisini kurdu. Bu dönemde ülkemizde büyük eksikliği duyulan matbaa mürekkebi üretimine başlayan holding, 1973 yılında kurduğu Pınar Süt fabrikasıyla Türkiye’nin ilk uzun ömürlü sütlerini piyasaya sundu.

Pınar Süt

Pınar Süt fabrikası, Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük ve UHT teknolojisiyle üretim yapan ilk özel sektör fabrikasıydı. Bu fabrikayla Yaşar Holding, gıda ve içecek pazarında ürün çeşitliliğini arttırmaya başladı. Türkiye’de ilk uzun ömürlü süt üretimini gerçekleştiren, süt ve süt ürünleri pazarının gelişmesine büyük katkı sağlayan Pınar Süt, sütün yanı sıra peynir, yoğurt, tereyağı ve süt tozu üretimi de gerçekleştirmekteydi. 1976 yılında ürün çeşitleri arasında eritme peynir ve kakaolu süt yerini aldı. Süt üreticilerine yönelik olarak hazırlanan Pınar Gazetesi, ilk sayısını 1978 yılında yayınladı.

1980’li yıllarda ürün çeşitliliği içinde dilimli kaşar, çilekli süt, krem peynir, ketçap, mayonez, bal ve salata sosları gibi ürünler yer almaya başladı. İlk ihracat ise 1982 yılında Orta Avrupa ülkelerine yapıldı. Yurt içinde ve dışında artan talebi en iyi şekilde karşılamak için 1983 yılında, süt üreticilerinin yem ihtiyacını karşılamak üzere Pınar Yem kuruldu. Bu girişimle şirket, ülkemizde tarıma dayalı sanayi zincirinin gelişmesinde öncü ve yenilikçi olma misyonunu yerine getirdi. Günümüzde faaliyetlerini Çamlı Yem Besicilik adı altında sürdüren bu şirket, süt üreticilerine sağladığı ucuz ve kaliteli yemle ülkemizde süt ve süt ürünleri pazarında çıtanın yükselmesini sağladı.

Sektörde 45 yılı geride bırakan Pınar Süt, ülkemizde gıda ve hayvancılığa katkılar yapmaya devam ediyor. Ürün çeşitleri her gün milyonlarca kullanıcı tarafından beğeniyle tüketiliyor. 2005 yılında Türkiye’nin ilk organik sütünü piyasaya sunan şirketin bugün itibariyle İzmir, Eskişehir ve Şanlıurfa’da 3 fabrikası var. AB standartlarına uygun şekilde üretim yapan şirket, ham madde tedariki için halihazırda 144’ü çiftlik olmak üzere 358 ayrı noktada yaklaşık 20 bin üreticiyle sözleşmeli olarak çalışmakta. 2015 verilerine göre Pınar Süt, uzun ömürlü süt pazarında yüzde 31.3, sade sütte yüzde 29, light sütte yüzde 64.1, zenginleştirilmiş çocuk sütünde ise yüzde 75.5’lik bir pazar payına sahip.

Pınar Su

1984 yılında Pınar ailesine katılan Pınar Su, Türkiye’nin ilk ambalajlı suyunu tüketiciyle buluşturdu. İzmir Menderes’te kurulan fabrika, ambalajlı kaynak suyu piyasasında Yaşar Holding‘in büyümesini sağladı. Kuruluşunun 4. yılında şirket, Türkiye’den yapılan su ihracatının yüzde 90’ını gerçekleştirdi. Madran, Gökçeağaç ve Akçaağaç kaynaklarından temin edilen bu sular, günümüzde çeşitli boyutlardaki pet şişe, cam şişe ve damacanalarla birlikte tüketiciye sunulmakta. Kalitesi ABD merkezli NSF tarafından tescillenen bu sular, kaynaktaki doğal yapısı bozulmadan ve içeriğindeki mineral dengesi değiştirilmeden dolum işlemine alınmakta.

Pınar Su‘nun ürün yelpazesinin yüzde 61’ini pet şişe su, yüzde 38’ini damacana, yüzde 1’ini ise cam şişe su ve maden suyu oluşturmakta. Clean room teknolojisiyle el değmeden hijyenik koşullarda hazırlanan bu sular, sektörde 35 yıllık bir deneyime sahip olan şirketi ambalajlı su pazarında çok önemli bir konuma taşıdı. 2015 verilerine göre Pınar Su, ambalajlı su pazarında ülkemizin 4. büyük şirketi. Ürünlerini 24 ülkeye ihraç eden şirket, cirosunun yüzde 10’unu yurt dışı kanallardan elde etti.

Pınar Et

1985 yılında Pınar ailesine katılan Pınar Et, Türkiye’nin ilk entegre modern et tesisini ülkemize kazandırdı. Hijyenik ortamda yapılan kesimlerden elde edilen etlerle üretilen sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerini tüketiciyle buluşturan şirket, dondurulmuş et ürünleri pazarında liderliği kısa sürede elde etti. 1986 yılında karkas et çeşitlerinin satışı için kurduğu Birmaş Market‘ler sayesinde müşteri portföyünü genişleten şirket, ürün yelpazesinde bugün itibariyle 6 kategoride 300’den fazla ürün bulundurmakta.

2015 verilerine göre Pınar Et, ülkemizde şarküteri pazarında yüzde 23.7’lik paya sahip. İşlenmiş et ürünleri grubunda ise yüzde 14.8’lik pazar payıyla liderliği elinde bulundurmakta. Ürünlerini 15 ülkeye ihraç eden şirket, yıllık 6.1 milyon dolar ihracat cirosu elde etmekte.

Pınar Meyve Suları

Pınar ailesine meyve suları, 1986 yılında katıldı. Karadut suyu ve limonata üretimiyle başlayan meyve suyu üretimi, 1998 yılında yüzde 100 saf meyve suyu üretimiyle devam etti. 2009 yılında ferahlatıcı etkiye sahip meyve aromalı içecek türlerini arttıran şirket, 2012 yılında meyve suyu ürün grubunu daha da genişletti. 2017 yılında bu ürünler, tüketici beklentileri ve satış optimizasyonu doğrultusunda bir kez daha yenilendi ve çeşit sayısında azalmaya gidildi. 2’li meyve karışımlarıyla “Çılgın 2’li” konseptini geliştiren şirket, eğlenceli tasarımlara yer veren yeni ambalajları ve koruyucu, yapay tatlandırıcı veya renklendirici içermeyen yeni ürünleriyle meyve suları pazarında da çok önemli bir yere sahip.

Ofis dostu Pınar ürünleri Ofix.com’da!

Ülkemizin sağlık, lezzet ve yenilik pınarı Pınar markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Pınar ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Pınar Meyve Suyu Akdeniz Kokteyli

Listemizin ilk sırasında, Pınar meyve suyu Akdeniz kokteyli var. 200 ml hacmindeki bu ürünlerin paket içi miktarı 27 adet. Akdeniz meyvelerinin lezzetini ofisinize taşıyacak bu ürünlerle gün içinde düşen enerjinizi yükseltebilir, içindeki vitaminler sayesinde kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Pınar Meyve Suyu Şeftali Aromalı

Listemizin ikinci sırasında, Pınar meyve suyu şeftali aromalı var. Aynı hacim ve miktardaki bu ürünler, özellikle de uykusuzluk sorunu olanların ilk sırada değerlendirebileceği meyve sularından biri. Ofiste gün içinde fazla sayıda çay veya kahve içiyor ve akşamları uyumakta güçlük çekiyorsanız, bu ürünler iyi bir alternatif olabilir. Sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Pınar Meyve Suyu Vişne Aromalı

Listemizin üçüncü sırasında, Pınar meyve suyu vişne aromalı var. İyi bir antioksidan kaynağı olan vişne ülkemizde genellikle reçel ya da meyve suyu olarak tüketilmekte. Yaşlanmaya karşı etkin bir koruma sağlayan, cildi güzelleştiren, bağışıklık sistemini destekleyen vişne suyunu tüketmek, göz sağlığı için de oldukça faydalı. Ofiste çalışırken göz yorgunluğu veya göz kuruluğu gibi şikayetler yaşıyorsanız, göz sağlığına iyi gelen A ve C vitamini açısından zengin bir içecek olan vişne suyu tüketiminizi arttırabilirsiniz. Diğer ürünlerle aynı hacim ve miktardaki bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Pınar ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir