Plastik klasör alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Plastik klasörler iş hayatımızda en sık kullandığımız arşivleme araçlarından biridir. Farklı renk seçenekleri ve ebatlarıyla bu ürünler, arşivlerimizi daha düzenli hale getiriyor, bize zaman kazandırıyor. Elektronik ürünler ne kadar yaygınlaşırsa yaygınlaşsın, belge ve dokümanlarımızı saklamada sunduğu fırsatlar nedeniyle plastik klasörler hep ilk tercihlerimiz arasında yer alacak. Peki diğer klasör türlerine oranla daha sık kullandığımız bu ürünleri alırken nelere dikkat etmemiz gerekir? Online alışveriş rehberiniz Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, bu konulara temas edeceğiz ve Ofix.com‘da en fazla ilgi gören plastik klasörleri tanıtacağız.

Arşivlemenin önemi nedir?

İhtiyaç duyduğumuz bilgi ve belgeleri saklamak, gerektiğinde bunlara hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmak için arşivlere ihtiyaç duyuyoruz. İster devlet arşivleri, isterse özel arşivler olsun, bilgiyi kayıt altına almak ve sınıflandırmak için arşivler gerekli ve faydalıdır. Ve tabii, bilgi ve belgeleri arşivlemek için özel birtakım arşivleme teknikleri ve araçlarından yararlanmamız gerekir. Ofix Blog‘da daha önce yayınlamış olduğumuz Arşivleriniz yeterince düzenli mi? yazımızda bu konuları etraflıca ele almıştık. Arşivleme teknikleri ve araçları hakkında gerekli tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz…

Plastik klasörler niçin daha fazla ilgi görür?

Plastik klasörler, sunduğu pratik çözümler nedeniyle gerek resmi kurumlar, gerekse özel işletmelerde sıkça kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Arşiv değeri taşıyan belge ve dokümanlarımızı saklamamızı kolaylaştıran, farklı sırt kalınlıklarıyla her ihtiyaca uygun çözümler sunan bu ürünler, dayanıklı PP malzemeden üretildiği için arşivlerimizde kalıcılık sağlar. 

Arşivleme ihtiyacının yüksek olduğu kurum ve işletmelerde plastik klasörler, tüm işlerin kontrol altında ilerlemesine büyük katkı sağlıyor. İstediğiniz zaman kolayca ulaşabileceğiniz bilgi ve belgeler, yaptığınız işlerin takibini ve devamlılığını mümkün kılıyor. Bu ürünleri henüz okul yıllarımızda kullanmaya başlıyor, iş hayatımızda da kullanmaya devam ediyoruz. Farklı renk seçenekleriyle plastik klasörleri, ofis dekorasyonu için tamamlayıcı ögeler olarak da kullanabiliyoruz.

Plastik klasörler ihtiyaçlarınıza uygun ölçülerde olmalı.

Plastik klasörler, farklı ölçülerde üretimi yapılan arşivleme ürünleridir. Ofislerde daha çok A4 boyutundaki ürünler tercih edilmekte. Sırt genişlikleri ise genel olarak geniş ve dar şeklinde iki farklı türde olmakta. Geniş sırt kalınlığına sahip olan ürünlerde bu kalınlık 70-80 mm civarında. Bu ürünlerin kapasitesi ise 80 gram A4 kağıdı için yaklaşık 480-550 adeti bulmakta. Dar klasörlerin ise sırt kalınlığı 40-50 mm civarında ve kapasitesi 300-350 adet A4 kağıdı kadar. 

Arşivlik belge ve dokümanlarınız yüksek miktardaysa, sırt kalınlığı geniş plastik klasörler daha uygun bir seçim olacaktır. Aynı şekilde, arşivinizdeki dolap ve raflar da yeterince geniş olmalı. Eğer arşivlik malzemeniz tür olarak çok, içerik olarak azsa, dar plastik klasörler işinizi görür. Ayrıca, plastik klasörünüzü toplantı, eğitim veya seminerlerinizde bir tür sunum dosyası olarak kullanacaksanız, elle taşınabilir ölçülerde olmasına da dikkat etmelisiniz.

Dosyalama mekanizması ve kenar sacı dayanıklı olmalı.

Plastik klasörleri kullanım süreniz, mekanizmasının dayanıklılığıyla yakından ilişkilidir. Bu kısımlar genellikle metal çakma veya nikel kaplama olmakta. Mekanizmanın kolu yeterince sağlam değilse, klasörünüzü değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Mekanizma konusundaki ilk tercihleriniz A kalite paslanmaz mekanizmadan yana olursa daha isabetli olur. Kenar sacının da yine dayanıklı malzemeden üretilmiş olması gerekir. Yüksek hacimli sıkıştırmalar için bu aparat çok önemli.

Plastik klasörler ofis ve arşivinizde renk uyumu sağlamalı.

Plastik klasörlerde renk tercihleri çoğu zaman mavi ve siyah renklerinde yoğunlaşsa da piyasada çok çeşitli renklere sahip plastik klasör bulmak mümkündür. Renk tercihinde bulunurken, ofis ve arşivinizin renk bütünlüğüne dikkat etmelisiniz. Eğer tek renk plastik klasörlerden oluşan bir arşiv oluşturmak istiyorsanız, bu gibi durumlarda seçtiğiniz ürün için toplu sipariş vermek daha doğru olur. Sonraki siparişlerinizde farklı markaların farklı modellerini alırsanız, renk bütünlüğünü sağlamanız zorlaşır.

Eğer karma renklerden oluşan bir arşiv oluşturmak istiyorsanız, belli bir renk grubunun daha önde olması yerine, renk dağılımının eşit veya yakın düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz. Bir renk grubunun baskın olduğu arşivlerde diğer renkler bütünlüğü bozacaktır. Ayrıca, iş toplantıları veya eğitimler için elinizde veya çantanızda taşıyacağınız plastik klasörlerin renginin siyah yerine mavi veya diğer açık renklerden biri olması, ortamda daha olumlu bir etki yaratabilir.

Noki Plastik Klasörler

20 yıldan uzun bir zamandır ofis araç ve gereçlerinde önde gelen markalardan biri olmayı başaran Noki markası, plastik klasörler için oldukça kaliteli ve kullanışlı bir ürün çeşitliliğine sahip. Sitemizde en fazla talep gören Noki ürünleri arasında yer alan Noki geniş plastik klasörler, yaklaşık 540 sayfa kapasiteli. Bu ürünler ayrıca, A kalite paslanmaz mekanizma ve kaliteli PP dış kaplamaya sahip. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

Esselte Plastik Klasörler

Ofis malzemeleri alanında çok önemli markalardan bir diğeri olan Esselte ürünleri de yine sitemizde büyük ilgi görüyor. Sitemizde en fazla satışını yaptığımız Esselte ürünleri arasında yer alan Esselte geniş plastik klasörler, farklı renk seçenekleriyle her beğeniye hitap ediyor. A4 boyutunda, 480 sayfa kapasiteli, çakma sırt cepli bu ürünleri ofisinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

Leitz Plastik Klasörler

Leitz markasına ait plastik klasörlerin en önemli özelliği, 180 derece hareket edebilen özel kolu sayesinde çift taraflı dosyalama yapabilmesidir. Bu sayede bu ürünler, yüzde 50 daha geniş bir açılım imkanı kazanmakta ve yüzde 20 daha hızlı dosyalama imkanı sunmakta. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

Online ofis marketiniz Ofix.com‘da dilediğiniz dosyalama ve arşivleme ürününe uygun fiyat avantajlarıyla sahip olabilir, tüm ofis ihtiyaçlarınızı kolay ve hızlı bir şekilde karşılayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir