Portakalın faydalarını biliyor musunuz?

Kış aylarının gelişiyle birlikte kış hastalıklarında artış yaşanıyor. Kış aylarında başta nezle, grip ve soğuk algınlığı olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz şart. Soğuk havalarda özellikle gribe yakalanmamak için portakaldan etkin bir şekilde yararlanabiliriz. C vitamini deposu olarak bilinen portakal, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kalp sağlığından cilt sağlığına kadar pek çok şeye iyi geliyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, portakalın faydaları konusunu ele alacağız. Portakalın faydaları nelerdir, diye merak ediyorsanız bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz. 

Bağışıklığı arttırır.

Portakalın faydaları listemizin ilk sırasında, bağışıklığı arttırıcı etkisi var. Portakalın bileşiminde bulunan kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, bakır, sitrik asit, tiamin, niasin ve beta-karoten maddeleri, enfeksiyonlara karşı bağışıklığı arttırıcı etkiye sahip. Portakaldaki hesperetin ve arigenin flavonoidleri ise güçlü birer antioksidan olup vücuttaki serbest radikallerin ve kararsız oksijenlerin nötralize edilmesine büyük katkı sağlıyor. Portakalın yararları içinde bu konu, aynı zamanda kanserden korunmaya da yardımcı oluyor. Portakalın bağışıklığı arttırıcı etkisinden yararlanmak için günde 1 bardak portakal suyu tüketebilirsiniz. Bu sayede vücudunuzun günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 70’ten fazlasını karşılayabilirsiniz. Portakal suyu yararları içinde günlük C vitamini ihtiyacını karşılaması ilk sırada değerlendirilebilir. Portakal suyunun alkalize edici ve detoksifiye edici özellikleri de yüksektir. 

Kansere karşı korur.

Portakalın faydaları listemizin ikinci sırasında, kansere karşı koruma etkisi var. Portakalda yüksek miktarda antioksidan bulunması, kanserle mücadelede portakalı önemli hale getiriyor. Portakal faydaları içinde bu özellik, kanserden korunmak için portakal tüketimini önemli hale getirmekte. Portakalın içinde olduğu kadar kabuğunda da aynı özellikler mevcut. Bu nedenle portakal kabuğunu örneğin sütlü tatlılar içinde değerlendirebilirsiniz. Portakalın faydaları sütle birleştiğinde daha etkili hale gelmekte. Portakal kabuğunun faydaları içinde en önemlilerinden biri ise kansere yol açan hücrelerle mücadelede vücudun doğal savunma mekanizmasını güçlendirmesinden geliyor. Portakal kabuğu kurusu ne işe yarar, diye merak ediyorsanız sütlü tatlılara lezzet katmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar diyebiliriz. Portakal suyu ve portakal kabuğu, kanser hücrelerinin çoğalıp yayılmasını yavaşlatıcı etkiye sahip. Günlük düzenli portakal tüketimiyle kanserle mücadelede daha etkin sonuçlar alabilirsiniz.

Kalp sağlığını güçlendirir.

Kalp hastalıkları son yıllarda hızlı bir artış ivmesinde. Bunun en önemli nedenlerinin sağlıksız beslenme ve aşırı stres olduğunu söyleyebiliriz. Portakalda bulunan hesperetin ve arigenin flavonoidleri, kalp sağlığını güçlendirici bir etkiye sahip. Portakalın faydaları ile ilgili olarak yapılan bilimsel çalışmalara göre, 4 hafta boyunca günlük düzenli olarak alınan portakal suyu kanı inceltmekte ve kan basıncını azaltmakta. Bu konuda kan portakalının daha etkili olduğu da bilinmekte. Ayrıca, kan portakalının yüksek miktarda folat içermesi, vücudun kırmızı kan hücresi üretmesine yardımcı oluyor. Kan portakalının faydaları içinde kırmızı kan hücresi oluşumunu desteklemesi, diğer portakal türleri arasında öne çıkmasını sağlıyor. Portakalın suyu olduğu gibi, lifleri de kalp sağlığı için çok faydalı. Nitekim portakalda bulunan lifler, kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahip. Portakalın magnezyum bakımından da zengin oluşu, kalp damar sağlığı üzerinde olumlu etkilerini arttırıyor.

Kansızlığı azaltır.

Listemizin dördüncü sırasında, kansızlığı azaltma etkisi var. Portakalın faydaları kansızlık sorununa etkin çözümler sunmasını sağlıyor. Kansızlığın en önemli nedenleri demir, B12 vitamini ve folik asit eksikliğidir. Folik asit bakımından zengin bir içeriğe sahip olan portakal, kansızlığı azaltıcı etkiye sahip. Bu konuda dilerseniz, halk arasında “altın portakal” olarak anılan kamkattan yararlanabilirsiniz. Kamkatın kabuğunun soyulmadan tüketilebilir olması, portakalın faydaları bağlamında bu konuda daha yararlı olmasını sağlamakta. Altın portakal meyvesi faydaları içinde folik asit eksikliğini gidermesi, kansızlığa karşı bu meyveyi önemli hale getirmekte. Üstelik, C vitamini yönünden zengin bileşimi sayesinde vücudun demir emilimini arttırıyor ve kansızlıkla mücadeleyi destekliyor. Demir eksikliğinizi gidermek için yeterli miktarda et ve et ürünleri tükettiğiniz halde kansızlık şikayetiniz devam etmekteyse, hekiminizin de onayını alarak portakal tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Kilo kontrolüne yardımcı olur.

Portakalın faydaları listemizin beşinci sırasında, kilo kontrolüne yardımcı olma etkisi var. Portakalın kalorisinin düşük, lif miktarının yüksek olması kilo kontrolü konusunda portakalın tercih nedenleri arasında yer alıyor. Hem çok besleyici, hem de sağlıklı beslenmenin bir parçası olan portakalla kan şekerinizi dengeleyebilir, fazla kalori alımından uzak durabilirsiniz. Bu konuda ayrıca, portakal kabuğu suyundan da yararlanabilirsiniz. Portakal kabuğu suyunun faydaları içinde kilo kontrolüne yardımcı olması en önemlilerinden biridir. Bununla birlikte, portakalın fazla tüketimi durumunda şeker metabolizmanızın olumsuz etkilenebileceğini belirtelim. Portakalın şeker türleri içinde fruktoz, yani meyve şekeri düzeyi yüksek olduğu için fazla tüketim durumunda kan şekerinizde düzensizlik yaratma riski mevcuttur. Bu nedenle, örneğin diyabet hastasıysanız ve insülin tedavisi görüyorsanız fazla portakal tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Diyabet hastaları için portakal suyundan ziyade portakal kabuğu daha doğru bir seçimdir. 

Böbrek taşını önler.

Listemizin altıncı sırasında, böbrek taşını önleme etkisi var. Böbrek taşının en önemli nedenlerinden biri olan idrardaki sitrat eksikliğini portakal tüketerek gidermek mümkün. İdrardaki sitrat seviyesini yükselten portakal, böbrek taşı riskini azaltıcı etkiye sahip. Bu konuda portakal kabuğu kurusu da faydalıdır. Portakal kabuğu kurusu faydaları içinde bu özellik, portakalı böbrek taşını önlemek için etkin kılmakta. Portakalda bulunan strik asitin yanı sıra kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, bakır gibi faydalı mineraller de böbrek taşı oluşumunu önleyici etkiye sahip. Portakal ayrıca, çeşitli böbrek hastalıklarına da iyi gelmekte. Bununla birlikte, böbrek taşı ve diğer böbrek hastalıkları nedeniyle potasyum sitrat kullanmaktaysanız, portakal tüketmeden önce hekiminize danışmanızda yarar var. Portakal kabuklarının faydaları, potasyum sitrat kullanan hastalarda bazı yan etkilere yol açabilir. Böbrek taşını önlemek için kalsiyum ihtiyacınız varsa, portakal kabuğu faydaları bağlamında portakal tüketiminizi hekiminizin onayıyla arttırabilirsiniz. 

Cildi yeniler, yaşlanmayı geciktirir.

Portakalın faydaları listemizin yedinci sırasında cildi yenileme, yaşlanmayı geciktirme etkisi var. C vitamini deposu olan portakalın ciltte biriken toksinleri uzaklaştırmak, yara ve lekeleri gidermek, sivilceleri önlemek, cilt yüzeyinde kan akışını arttırıp cildin doğal güzelliğini ortaya çıkartmak gibi etkileri mevcut. Portakalın faydaları içinde bu etkiler, bileşiminin cilt için gerekli yüksek miktarda vitamin ve mineral içermesinden geliyor. Cildinizin doğal güzelliğine kavuşması için portakal kurusundan da yararlanabilirsiniz. Portakal kurusu ne işe yarar, diye merak ediyorsanız, portakal kurusunu cildinize portakal kabuğu maskesi olarak uygulayabilirsiniz. Cildin nem dengesini korumasına yardımcı olan portakal, sağlıklı kolajen üretimini hızlandırıyor. Çevresel etkenlerden dolayı zarar gören hücrelerin kendisini yenilemesine katkı sağlıyor. Saçları besliyor ve saçların sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir