Portakalın faydalarını biliyor musunuz?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da sonbaharın gelişi, mevsim değişikliği hastalıklarını beraberinde getiriyor. Başta nezle, grip ve soğuk algınlığı olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz şart. Soğuk havalarda özellikle gribe yakalanmamak için portakaldan etkin bir şekilde yararlanmak mümkün. C vitamini deposu olarak bilinen portakal, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kalp sağlığından cilt sağlığına kadar pek çok şeye iyi geliyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, portakalın faydaları konusunu ele alacağız. 

Bağışıklığı arttırır.

Portakalın faydaları listemizin ilk sırasında, bağışıklığı arttırıcı etkisi var. Portakalın bileşiminde bulunan kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, bakır, sitrik asit, tiamin, niasin ve beta-karoten maddeleri, enfeksiyonlara karşı bağışıklığı arttırıcı etkiye sahip. Portakaldaki hesperetin ve arigenin flavonoidleri ise güçlü birer antioksidan olup vücuttaki serbest radikallerin ve kararsız oksijenlerin nötralize edilmesine büyük katkı sağlıyor. Portakalın bağışıklığı arttırıcı etkisinden yararlanmak için günde 1 bardak portakal suyu tüketebilirsiniz. Bu sayede vücudunuzun günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 70’ten fazlasını karşılayabilirsiniz.

Kansere karşı korur.

Listemizin ikinci sırasında, kansere karşı koruma etkisi var. Portakalda yüksek miktarda antioksidan bulunması, kanserle mücadelede portakalı önemli hale getiriyor. Kansere yol açan hücrelerle mücadelesinde vücudun doğal savunma mekanizmalarını güçlendiren portakal, kanser hücrelerinin çoğalıp yayılmasını yavaşlatıcı etkiye sahip. Günlük düzenli portakal tüketimiyle kanserle mücadelede daha etkin sonuçlar alabilirsiniz.

Kalp sağlığını güçlendirir.

Kalp hastalıkları son yıllarda hızlı bir artış ivmesinde. Bunun en önemli nedenlerinin sağlıksız beslenme ve aşırı stres olduğunu söyleyebiliriz. Portakalda bulunan hesperetin ve arigenin flavonoidleri, kalp sağlığını güçlendirici bir etkiye sahip. Portakalın faydaları ile ilgili olarak yapılan bilimsel çalışmalara göre, 4 hafta boyunca günlük düzenli olarak alınan portakal suyu kanı inceltmekte ve kan basıncını azaltmakta. Portakalın suyu olduğu gibi, lifleri de kalp sağlığı için çok faydalı. Nitekim portakalda bulunan lifler, kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahip. Portakalın magnezyum bakımından da zengin oluşu, kalp damar sağlığı üzerinde olumlu etkilerini arttırıyor.

Kansızlığı azaltır.

Listemizin dördüncü sırasında, kansızlığı azaltma etkisi var. Kansızlığın esas nedeni demir eksikliği olsa da B12 ve folik asit eksikliği de kansızlık nedenleri arasında yer almakta. Folik asit bakımından zengin bir içeriğe sahip olan portakal, kansızlığı azaltıcı etkiye sahip. Üstelik, C vitamini yönünden zengin bileşimi sayesinde vücudun demir emilimini arttırıyor ve kansızlıkla mücadeleyi destekliyor. Demir eksikliğinizi gidermek için yeterli miktarda et ve et ürünleri tükettiğiniz halde kansızlık şikayetiniz devam etmekteyse, hekiminizin de onayını alarak portakal tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Kilo kontrolüne yardımcı olur.

Portakalın faydaları listemizin beşinci sırasında, kilo kontrolüne yardımcı olma etkisi var. Portakalın kalorisinin düşük, lif miktarının yüksek olması kilo kontrolü konusunda portakalın tercih nedenleri arasında yer alıyor. Hem çok besleyici, hem de sağlıklı beslenmenin bir parçası olan portakalla kan şekerinizi dengeleyebilir, fazla kalori alımından uzak durabilirsiniz. Bununla birlikte, portakalın fazla tüketimi durumunda şeker metabolizmanızın olumsuz etkilenebileceğini belirtelim. Portakalın fruktoz, yani meyve şekeri düzeyi yüksek olduğu için fazla tüketim durumunda kan şekerinizde düzensizlik yaratma riski yüksektir. Bu nedenle, örneğin diyabet hastasıysanız ve insülin tedavisi görüyorsanız fazla portakal tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Böbrek taşını önler.

Listemizin altıncı sırasında, böbrek taşını önleme etkisi var. Böbrek taşının en önemli nedenlerinden biri olan idrardaki sitrat eksikliğini portakal tüketerek gidermek mümkün. İdrardaki sitrat seviyesini yükselten portakal, böbrek taşı riskini azaltıcı etkiye sahip. Portakalda bulunan strik asitin yanı sıra kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, bakır gibi faydalı mineraller de böbrek taşı oluşumunu önleyici etkiye sahip. Portakal ayrıca, çeşitli böbrek hastalıklarına da iyi gelmekte. Bununla birlikte, böbrek taşı ve diğer böbrek hastalıkları nedeniyle potasyum sitrat kullanmaktaysanız, portakal tüketmeden önce hekiminize danışmanızda yarar var.

Cildi yeniler, yaşlanmayı geciktirir.

Portakalın faydaları listemizin yedinci sırasında cildi yenileme, yaşlanmayı geciktirme etkisi var. C vitamini deposu olan portakalın ciltte biriken toksinleri uzaklaştırmak, yara ve lekeleri gidermek, sivilceleri önlemek, cilt yüzeyinde kan akışını arttırıp cildin doğal güzelliğini ortaya çıkartmak gibi etkileri mevcut. Cildin nem dengesini korumasına yardımcı olan portakal, sağlıklı kolajen üretimini hızlandırıyor, çevresel etkenlerden dolayı zarar gören hücrelerin kendisini yenilemesine katkı sağlıyor, saçları besliyor ve saçların sağlıklı uzamasını sağlıyor.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir