Poşet çay kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Ofiste veya evde çay içmek istediğimizde poşet çaylar bu isteğimizi hızlı ve kolay şekilde karşılamamızı sağlıyor. Çay demlemek için vakit bulamadığımızda bardak poşet çay kullanarak çayımızı kolayca hazırlayabiliyoruz. Dökme çayı temizlemek için vakit bulamıyor veya bu iş için üşeniyorsak demlik poşet çay kullanmayı tercih edebiliyoruz. Bitki çayları söz konusu olduğunda poşet çay kullanımı en önemli tüketim şekillerinden biri konumunda. Ofiste veya evde ıhlamur, nane limon, papatya çayı gibi bitki çayları tüketmek istediğimizde poşet çayları daha fazla tercih ediyoruz. Peki, poşet çay kullanırken nelere dikkat etmek gerekir? Poşet çay kullanımının püf noktaları nelerdir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, poşet çay kullanımı hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Kullandığınız poşet çaylardan istediğiniz lezzeti ve aromayı alamıyor, bu nedenle poşet çay kullanmayı tercih etmiyorsanız, bu yazımızı okuduktan sonra poşet çay kullanımı konusunda yeni bir sayfa açabilirsiniz. 

Musluk suyu değil, içme suyu kullanmalısınız.

Poşet çay kullanımı sırasında her şeyden önce musluk suyu değil, içme suyu kullanmaya dikkat etmelisiniz. İster bardak poşet çay olsun, isterse demlik poşet çay, kullanacağınız poşet çayın lezzeti ve aroması suyun niteliklerinden doğrudan etkilenecektir. Poşet çay kullanımı sırasında içme suyunu değil de musluk suyunu tercih ederseniz, lezzetli bir çay elde edemezsiniz. Üstelik, musluk suyu kullanmanın yaratabileceği sağlık riskleriyle de karşılaşabilirsiniz. Musluk sularındaki klor çayın lezzetini düşürdüğü gibi, metabolizma üzerinde bazı olumsuz etkilere de yol açabilir. Musluk suyundaki kireç de yine hem çayın lezzetine ve aromasına zarar verir, hem de sağlık sorunlarına yol açabilir. Çay demlerken kullanacağınız suyun kaynayacak olması, bileşimindeki zararlı maddelerin etkisiz hale gelmesi için yeterli değildir. Su kaynadığında bileşimindeki klor ve kireç etkisini kaybetmemekte. Musluk suyu eğer sert ve kireçli bir suysa, poşet çay kullanımı ile çayın lezzetini neredeyse hiç hissetmemeniz mümkündür. Uygun pH değerine sahip içme suları ise çayın lezzetini ve aromasını en iyi şekilde almanızı sağlar. 

İyi kalitede içme suyu kullanarak hazırlayacağınız çaylar yumuşak içimli, hafif ve hoş kokuludur. Marka tercihiniz ne olursa olsun, sallama çay çeşitleri söz konusu olduğunda suyun kalitesi marka tanınırlığından çok daha önemlidir. Çünkü piyasada reklamı çokça yapılan özellikle sallama bitki çayı çeşitleri, yanlış su kullanımı nedeniyle tüketicinin hayal kırıklığı yaşamasına neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, çay poşeti seçimine gösterilen özenin sağlıklı su kullanımına da gösterilmesi gerekir. Demlik poşet çay kullanımı ile bardak poşet çay kullanımı ülkemizde her geçen gün artarken, sağlıklı su tüketimi konusunda da bilincin arttığını söyleyebiliriz. Çay hazırlarken sağlıklı içme suyu kullanırsanız yalnızca çayın değil, aynı zamanda suyun da faydalı etkilerinden yararlanabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan çaylar daha yüksek bir zindelik hissi verir, kendinizi daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olur. Musluk suyuyla kullanılan çay demleme poşeti çeşitleri ise bileşimindeki toksik maddelerden dolayı kendinizi zayıf ve yorgun hissetmenize yol açabilir. 

Bardağa veya demliğe önce poşet çayı koymalısınız.

Poşet çay kullanımı sırasında en sık yapılan hatalardan biri, bardağa veya demliğe önce sıcak suyu koymaktır. Dökme çay demlerken gerekli ve faydalı olan bu yöntem, poşet çay demlerken maalesef yanlış ve zararlı hale gelmekte. Dökme çay demleme sırasında demliğe önce az miktarda sıcak su koyup ısınmasını sağlarsanız, sıcak suyu döktüğünüzde ısı kaybı oluşmaz. Bu sayede çayınız iyi demlenir. Fakat demlik poşet çay kullanımı için bu durum söz konusu değildir. Demliğinize önce sıcak suyu değil, demlik poşet çayı koymalısınız. Aksi durumda çayın lezzetini ve aromasını alamazsınız. Bardak poşet çay için de aynı durum söz konusudur. Bardağın hijyenini sağlamak için önce sıcak suyla çalkalamak yaygın bir uygulamadır. Ancak bardağa önce sıcak su konduğunda poşet çayın lezzetini ve aromasını vermesi zorlaşır. Poşet çay kullanımı sırasında bardağınızı veya demliğinizi sıcak suyla ısıtmanıza gerek yok. Hijyen için başka yollar deneyebilir, poşet çayın üzerine sıcak su dönerek çayın lezzeti ve aromasını daha iyi alabilirsiniz. 

Bardak poşet çay kullanımı sırasında 90 derecelik su idealdir.

Poşet çay kullanımı konusunda eğer demlik poşet çay değil de bardak poşet çayı tercih ediyorsanız, suyun 90 derecede olması idealdir. Poşet çay kullanımı sırasında en sık yapılan hatalardan biri, suyun sıcaklığına dikkat etmeden poşet çayın üzerine kaynar suyu boca etmektir. Oysa bardak poşet çay kullanımı sırasında kaynar su, çayın lezzeti ve aromasında bozulma meydana getirir. Üstelik, kaynar su kullanımı nedeniyle çay tüketiminde kullandığınız bardak veya fincanda çatlamalar da oluşabilir. Bardak poşet çay kullanımı sırasında suyu kaynattıktan sonra 1 dakika kadar bekletirseniz, sıcaklığı 90 derece düzeyine doğal olarak inecektir. Bu sıcaklık düzeyi bardak poşet çay hazırlama için ideal düzeydir. Bu sıcaklıkta bardak poşet çayın içindeki parçacıklar daha iyi çözünür. Çayın içinde acımsı bir tat oluşmaz. Bardağınıza poşet çayı yerleştirdikten sonra kaynar su kullanırsanız, çayda acımsı bir tat oluşacaktır. Bitki çayları söz konusu olduğunda kaynar su, çayın bileşimindeki faydalı mineral ve vitaminlerin etkisini kaybetmesine de yol açabilir. 

Poşet çay kullanımı konusunda su sıcaklığı, sudaki karbon düzeyinin azalması ve asiditenin düşmesi açısından da önemlidir. Poşet çay çeşitleri 70 derecenin altındaki sıcak suda son derece lezzetsiz ve kötü bir aroma verebilir. Su kaynatılarak 1 dakika beklendiğinde, hem sıcaklığı 90 dereceye düşer, hem de asiditesi azalır ve çayın daha iyi bir dem vermesi sağlanır. Suyun 100 derece olan kaynama noktasına ulaşmasıyla birlikte oluşan kabarcıklar, sudaki karbonu azaltır ve asiditeyi düşürür. Sallama bitki çayı çeşitlerinde de yine karbon oranı ve asiditesi düşük su kullanmak gerekir. Suyu ısıtmak içinse ısıtıcı veya çaydanlık kullanabilirsiniz. Suyu mikrodalgada ısıtmak da doğru bir yöntem değildir. Poşet çay kullanımı sırasında suyun kalitesini demin rengine bakarak kolayca anlayabilirsiniz. Doğru su kullanımıyla hazırlanan çaylarda demin rengi çok daha berraktır. Karbon oranı ve asiditesi yüksek çaylarda ise demin rengi daha koyudur. Çayı eğer klor kalıntısı barındıran ve kireçli musluk suyunda hazırlarsanız çok daha koyu bir demle karşılaşabilirsiniz. 

Sıcak suyu yavaş dökmelisiniz.

Poşet çay kullanımı sırasında sıcak suyu yavaş dökmek de diğerleri kadar önemli bir konudur. İster bardak poşet çay olsun, isterse demlik poşet çay, sıcak suyu bardağa veya demliğe birden boca ettiğinizde çayın tadı bozulacaktır. Poşet çaylar sıcak suyla temas eder etmez çözünmeye başlar. Ancak bu çözünmenin yavaş yavaş gerçekleşmesi gerekir. Aromalı bitki çayları söz konusu olduğunda sıcak suyu yavaş dökmenin önemi daha da büyüktür. Çünkü poşet çaylarda kullanılan aroma özleri sıcak suyla temasta kolayca bozulabilir. Bu bozulmayı çayda oluşan acımsı tattan kolayca anlayabilirsiniz. Meyve özlü karışık bitki çayı tüketiyorsanız, sıcak suyu boca ettiğinizde bazı meyve özlerinin aromasını hiç alamayabilirsiniz. Tropik meyve özleri söz konusu olduğunda sıcak suya dayanıklılık çok daha düşük hale gelmekte. Eğer bir de uygun pH düzeyine sahip olmayan bir su kullanıyorsanız, suyu boca ettiğinizde içindeki kireç poşet çayı çok daha lezzetsiz hale getirebilir. 

Çayın demlenmesi için sabırlı olmalısınız.

Bardak poşet çaylar ile dökme poşet çaylar arasındaki en önemli farklardan biri, çayın demlenme süresiyle ilgilidir. Bardak poşet çaylar yaklaşık 2 dakika içinde tüketime hazır hale gelir. Demlik poşet çaylar içinse bu süre 15-20 dakika arasındadır. Demlik poşet çay kullanımı sırasında yapılan en önemli hatalardan biri, bu ürünleri bardak poşet çaylarla bir tutup demlenmesi için yeterince beklememektir. Demlik poşet çayın üzerine sıcak suyu döküp 5 dakika sonra çayınızı tüketmeye başlarsanız çayın ne rengi, ne kokusu, ne de lezzeti istediğiniz gibi olmayacaktır. Bu konuda marka veya ürünler arasında önemli bir ayrımdan bahsedemeyiz. Hangi markanın hangi ürünü olursa olsun, ideal demlenme süresi 15-20 dakika arasındadır. Bu süreyi beklemezseniz, çayınız hazır olmadığı için bu durum sizi o marka veya üründen uzaklaştırabilir. Farklı bir markanın ürününü kullandığınızda da bu süre dolmadan çayınızı içmeye kalkarsanız benzer bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olur ve demlenme süresinin dolmasını beklerseniz, kullandığınız üründen maksimum lezzet ve aroma alabilirsiniz. 

Her bardak poşet çaydan 1, demlik poşet çaydan 3 bardak çay elde edilir.

Poşet çay kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken konulardan biri de poşet çaylardan elde edilebilecek çay miktarıdır. Tüm poşet çaylar aslında tek kullanımlıktır. Fakat açık çay içmeyi tercih eden kullanıcıların poşet çayları birden fazla kez kullanabildiğini görüyoruz. Demlik poşet çaylar söz konusu olduğunda demliğe koyacağınız poşet çay miktarına dikkat etmeniz gerekir. Eğer 3 bardaktan fazla çay tüketecekseniz demlik poşet çay miktarını doğru hesaplamanız gerekir. Demlik poşet çayları da yine bardak poşet çay çeşitleri gibi birden fazla kez kullanmamak gerekir. Bu gibi durumlarda çayın lezzeti ve aroması kaybolacağı gibi, çayda bazı toksik maddeler de oluşabilir. Bitki çayları söz konusu olduğunda birden fazla kez kullanılan poşet çaylarda toksik madde oluşumu daha yüksektir. Poşet çay kullanımı sırasında demlik poşet çayın aşırı sıcaktan etkilenmemesi için çaydanlığın altına koyacağınız su miktarının 2/3’ten fazla olmamasını tercih edebilirsiniz. Demliği de yine fazla doldurmamakta yarar var. Gereğinden fazla doldurulan demlikte çayın rengi bozulur, aroması azalır. 

Bardak poşet çaylar demlik poşet çay yerine geçmez.

Poşet çay kullanımı sırasında yapılan hatalardan biri de bardak poşet çayları demlik poşet çay gibi kullanmaktır. Yukarıdaki ölçüden hareketle, demlik poşet çay bulunmadığı zaman demliğe 3 adet bardak poşet çay koymanın doğru olduğu zannedilir. Fakat ne var ki, bu tüketim şekli doğru değildir. Çünkü bardak poşet çaylarda çayın çözünme şekli ile demlik poşet çaylarda çayın çözünme şekli farklıdır. Her iki ürün tipi de kendi kullanım amacına uygun şekilde üretilir. Sallama çay çeşitleri demlik içinde kullanım için uygun olmadığı gibi, demlik poşet çaylar da bardakta kullanım için uygun değildir. En iyi sallama çay çeşitleri bile yalnızca bardağa batırıp çıkarma işlemi sonucunda çayın lezzeti ve aromasını verir. Demlik poşet çay kullanımı sırasında ise batırıp çıkarma işlemi çayın sağlıksız şekilde çözünmesine yol açabilir. Bu nedenle, bardak poşet çay çeşitlerini demlik poşet çay gibi kullanmamak gerekir. Marka ve ürün tercihiniz ne olursa olsun, tüm ürün tiplerini kullanım amacına uygun şekilde kullanmalısınız. 

Bardak poşet çayı yaklaşık 2 dakika bardağa batırıp çıkarmalısınız.

Poşet çay kullanımı konusunda tercihiniz bardak poşet çaydan yanaysa, çayın lezzetini ve aromasını alabilmeniz için yaklaşık 2 dakika çay poşetini bardağa batırıp çıkarmalısınız. Bu hareketi toplamda 8-10 defa yapmanız yeterli olacaktır. Ancak seri şekilde yapar ve sürenin dolmasını beklemezseniz, çayınız sadece rengini verir, lezzeti ve aromasını vermez. Bitki çayları söz konusu olduğunda da yine bu süreye dikkat etmelisiniz. Bitki çaylarındaki özlerin suda çözünebilmesi için belli bir süreye ihtiyaç vardır. Karışık bitki çayları için bu süre 3 dakikaya kadar uzayabilir. Sert iklim kuşaklarında yetişen bitkilerin özleri ile ılıman iklim kuşaklarında yetişen bitkilerin özleri aynı süre içinde çözünmez. Bardağa batırıp çıkarma işlemi sırasında poşet çayın içindeki maddeler suda daha iyi çözünür. Mineral ve oksijen oranı zengin su kullanırsanız, çözünmeyi rahatça görebilirsiniz. Sert ve kireçli musluk sularında ise çözünme daha yavaş ve sınırlı düzeyde gerçekleşir. Bardağa batırıp çıkarma işlemini sıcak suyu koyduktan biraz sonra yapmaya başlayabilirsiniz. 

Çayınızı fazla bekletmeden tüketmelisiniz.

Poşet çay kullanımı sırasında dikkatli olmanız gereken bir diğer konu da çayı bekletmeden tüketmektir. Hangi markanın hangi ürünü olursa olsun poşet çaylar, uzun süre bekletildiğinde lezzetini ve aromasını kaybeder. Poşet bitki çayları içinde özellikle C vitamini barındıran poşet çaylar, bekleme süresi konusunda daha hassastır. Yüksek ısı nedeniyle kolayca etkinsiz hale gelebilen bu çaylar, uzun süre bekletilmeleri durumunda da etkinsiz hale gelebilir. Demlik poşet çaylar söz konusu olduğunda maksimum tüketim süresi yaklaşık yarım saat düzeyindedir. Bardak poşet çaylar içinse bu süre 10 dakikaya kadar düşebilir. Ofiste veya evde demlik poşet çay hazırlamış ve çeşitli nedenlerle yarım saat içinde tüketememiş olabilirsiniz. Bu durumda çayı ısıtarak kullanmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Çay demlenirken zaten suda çözünmüş ve çayın besin bileşimi suya geçmiştir. Suyun ısınmasıyla birlikte bu bileşenler toksik maddeye dönüşebilir. 

Poşet çayları kaynatarak kullanmamalısınız.

Poşet çay kullanımı ile ilgili en önemli yanlışlardan biri de poşet çayları kaynatarak tüketmektir. Bu tüketim şekli genellikle demlik poşet çay kullanımı sırasında gerçekleşmekte. Ancak kimi zaman karışık bitki çayı hazırlamak adına farklı poşet bitki çaylarının poşetlerinin açılıp karıştırıldığını ve kaynatılarak tüketildiğini görebiliyoruz. Poşet çay kullanımı sırasında bu tüketim şekilleri hem sağlıksız, hem de zararlı tüketim şekilleridir. Poşet çay tüketim şeklinin özünde, yalnızca çay tüketimini kolaylaştırma çabası yok. Aynı zamanda da çaya renk ve koku veren, besin değerini arttıran, çayın antioksidan niteliğini güçlendiren etken maddeleri sıcak suyun zararlarına karşı koruma çabası var. Bu nedenle poşet çayı kullanırken poşeti yırtmamalı, yırtılan bir poşet çayı kullanmamalısınız. Poşeti sağlam bile olsa hiçbir poşet çayı kaynatarak tüketmemeli, kaynamış suda bekletmemelisiniz. Poşet çay hazırlarken etrafa keskin bir koku yayılıyorsa, bunun nedeni muhtemelen poşet çay hazırlama yöntemleriyle ilgili bir yanlıştır. Bu konulara dikkat ederek hazırlayacağınız poşet çaylar ile lezzetli bir çay keyfi yaşayabilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışı devam eden bardak poşet çayları buradan, demlik poşet çayları buradan inceleyebilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir