Post-it nasıl bulundu?

Yapışkanlı not kağıtlarına ismini veren post-it’in doğuşu 1968 yılında gerçekleşti. Dünyaca ünlü 3M firmasında yapışkanlar üzerine çalışan bilim adamı Dr. Spencer Silver, aslında güçlü ve sert bir yapıştırıcı bulmak istiyordu. Yaptığı çalışmalar sonucunda hem yüzeylere kolay yapışan, hem de kolayca çıkartılan yeni bir yapışkan buldu. Üstelik bu yapışkan, yapıştırıcılık özelliğini uzun süre koruyabiliyordu. Dr. Spencer Silver, bulduğu yapışkana “çıkarılabilir özellikte mikroküre” ismini verdi. 

3M‘de çalışan bir diğer bilim insanı Arthur Fry, bu yapıştırıcıyı not kağıtları üzerinde uygulamak istedi. Kendisi Çarşamba geceleri kilise korosunda ilahiler söylüyor, programda söyleyeceği ilahileri işaretlemek için küçük kağıt parçaları kullanıyordu. Ne var ki, program sırasında bu kağıt parçaları kayıp düşüyor ve kendisini zor durumda bırakıyordu. Arthur Fry, ilahi kitabının kenarlarını katlamak istemiyor, kitaba zarar vermeyen başka bir çözüm bulmak istiyordu. 

Dr. Spencer Silver‘ın bulduğu yapıştırıcı Arthur Fry için bu konuda bir çözüm olabilirdi. Not kağıtlarının arkasına bu yapışkandan sürerse kitap sayfalarına zarar vermeden işaretleme sağlayabileceğini düşündü. Ve düşündüğü gibi de oldu. Dr. Spencer Silver ve Arthur Fry, yapışkanlı not kağıtlarını daha sonra şirket içi yazışmalarda kullanmaya başladılar. 

1970’lerde şirket içi iletişim, yazıların kenarlarına iliştirilen iğneler, ataşlar, raptiyeler veya bantlarla sağlanıyordu. Oysa, bu ikilinin bulduğu yapışkanlı not kağıtları, şirket içi iletişime son derece hızlı ve pratik bir çözüm sağlamıştı. Bunun üzerine, bu kağıtların kolay kullanımını ifade etmek üzere post-it adını verdiler. Post-it’lerin bir ürün olarak piyasaya sunulması ise 1980 yılında gerçekleşti. 

Aradan geçen 41 yıllık süre zarfında en çok öğrenciler ve ofis çalışanları tarafından kullanılan post-it’ler, iletişim ve öğrenme süreçlerine farklı boyutlar kazandırdı. Hatırlamak istediğimiz şeyleri bize hatırlatan, hızlı ve kolay kullanım özelliğine sahip, bulunduğumuz ortamları renklendiren post-it’ler, kırtasiye bağımlılarının en sevdiği ürünler arasındaki yerini uzun yıllardır koruyor.

Kalem Gurmesi… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir