Pritt: Hayalleri renklendiren marka…

Dünyaca ünlü Henkel firmasının yarattığı Pritt markası, dünyanın ilk stick yapıştırıcısı olma unvanına sahip. Ruj tüplerinden esinlenilerek geliştirilen Pritt stick yapıştırıcılar, yapıştırma işlerine büyük kolaylıklar kazandırdı. Ürün çeşitliliğini yapıştırıcıların yanı sıra yazı grubu, yaratıcı ürünler ve boya ürünleriyle genişleten Pritt markası, 50 yıldan uzun bir süredir hayallerimizi renklendirmeye devam ediyor. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Pritt markasının başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Pritt Markasının Doğuşu

Pritt markasının doğuşu, 1969 yılına kadar uzanıyor. Dünyanın ilk stick yapıştırıcısı, Henkel firması tarafından icat edildi. Kişisel bakım ve güzellik ürünleri alanında lider firmalardan biri olan Henkel, ruj tüplerinin çevirme kolaylığını yapıştırıcılarda kullanmak istiyordu. Konuyla ilgili sürdürülen çalışmalar olumlu sonuç verdi ve ilk stick yapıştırıcılar ruj tüplerindeki aplikatörlerden esinlenilerek geliştirildi.

Stick yapıştırıcı fikri, ilk olarak 1967 yılında Henkel araştırmacılarından Dr. Wolfgang Dierichs tarafından ortaya atılmıştı. 2 yıl süren Ür-Ge sürecinin ardından Dierichs ve ekibi, ruj tüpüne benzer bir aplikatör içinde hem küçük ve kolay, hem de temiz kullanım olanağı sunan dünyanın ilk stick yapıştırıcısını geliştirmeyi başardılar. Pritt yapıştırıcı içeriği daha çok patates nişastasından oluşuyor ve solvent içermiyordu. Özel bileşimi ve aplikatörü sayesinde bu ürünler, genel kullanıcıların yanı sıra çocuklar için de yapıştırma işlerini hızlı, kolay ve sağlıklı hale getirdi. 

Patates Nişastası ve Ruj Aplikatörü

İlk olarak 1969 yılında piyasaya sunulan Pritt stick yapıştırıcı çeşitleri, sadece 3 yıl içinde 40’a yakın ülkede kullanılmaya başlandı. Pritt yapıştırıcı çeşitleri, yalnızca yeni bir ürün değildi. Aynı zamanda da kağıt yapıştırıcılar için büsbütün yeni bir konseptti. O güne kadar piyasada satışı yapılan sıvı yapıştırıcılardan farklı olarak stick yapıştırıcılar, yüzeylere daha kolay sürülüyordu. Üstelik, kuruma süreleri de kısaydı. Ham madde olarak patates nişastası kullanıldığı için bu ürünler, herhangi bir sağlık riski barındırmıyordu. Pritt fiyatları da yapıştırıcılarda piyasa ortalamasına göre makul düzeydeydi. Stick yapıştırıcı fiyatları sıvı yapıştırıcılarla rekabette markaya önemli bir avantaj kazandırdı. Bu nedenlerden dolayı Pritt yapıştırıcı çeşitleri, 1970’li yıllarda dünya genelinde büyük ilgi gördü.

Yapıştırıcılar en çok eğitim ve iş hayatında kullanılmakta. Okul öğrencilerinin defter kitap kaplamalarından el becerilerini geliştirmeye dönük çeşitli etkinliklerine kadar bu ürünlerin eğitim hayatında yeri büyük. Aynı şekilde, ofiste çeşitli kağıt, dosya, karton vb. yüzeylerde yapıştırma yapmak için de yapıştırıcılara gereksinim duyulmakta. Pritt‘in marka tarihinde elde ettiği başarının en önemli nedeni, geliştirdiği ürün tipinin farklı kullanım şekillerine uygun olmasıydı. İster okul için, isterse ofis için olsun, Pritt‘in ürünlerini çok geniş bir kullanıcı kitlesine sunmadaki başarısı takdire şayan. Patates nişastası ve ruj aplikatörünü birleştiren stick yapıştırıcılar, farklı yüzeylerde yapıştırma ihtiyaçlarına etkin çözümler sağlıyordu. Ürünlerin solvent içermemesi de bu bağlamda önemli. Çünkü solvent içeren yapıştırıcıların özellikle çocuklar üzerinde çeşitli zararlı etkilere yol açtığı bilinmekte.    

Dünya Pazarında Pritt

Pritt‘in dünya pazarındaki yükselişi, 1970’li yıllarda artarak devam etti. Ürün yelpazesi, 1972 yılında piyasaya sunduğu çok amaçlı yapıştırıcılar ile 1989 yılında piyasaya sunduğu Ecomfort şerit düzelticiler ile genişledi. 2 farklı uç alternatifiyle dar ve geniş kağıt, karton, kumaş, keçe, fotoğraf, tahta veya strafor yüzeylerde mükemmel sonuçlar veren çok amaçlı yapıştırıcılar, yüzde 90 oranında bitkisel bazlı plastikten üretilmişti. Çok amaçlı yapıştırıcıların ardından Pritt‘in ürün yelpazesi sıvı yapıştırıcı, renkli yapıştırıcı, mum yapıştırıcı, simli yapıştırıcı ve renkli yapıştırıcı çeşitleriyle genişlemeye devam etti. Bu ürünlerin ham maddesi de yine büyük ölçüde doğal bitkilerden temin ediliyordu. Ecomfort şerit düzelticiler ise yüzde 90 oranında dönüştürülebilir materyal içeriyordu ve dünyanın ilk geri dönüştürülebilir şerit düzelticisi unvanını kazandı. 

Pritt markasının dünya pazarındaki yükselişi 1990’lı yıllarda büyük bir ivme kazandı. Teknolojik gelişmelerle birlikte tasarımını yenilemesi ve pazarın ihtiyaçlarına uygun şekilde ürün yelpazesini genişletmesi, markanın yükseliş sürecini hızlandırdı. 1995 yılında şirket, Alman firması Pelikan‘dan şerit düzeltici işini satın alarak yapıştırıcı portföyünü genişletmek üzere çok önemli bir atılım yaptı. Böylelikle Pritt markası, artık yalnızca stick yapıştırıcı pazarında değil, aynı zamanda yazı araç ve gereçleri pazarında da önemli bir güce erişecekti. Geliştirdiği şerit düzelticiler, 2000’li yılların başlarından itibaren 120’den fazla ülkede kullanılmaya başlandı ve yıllık satış rakamları 1 milyar adeti aştı. Yazı araç ve gereçleri pazarında ise keçeli kalem çeşitleri ile silinebilir keçeli kalem çeşitleriyle öne geçmeyi başardı. İnce uçlu keçeli kalem çeşitleri hem okullarda, hem de işyerlerinde sıkça kullanıldı. 

“Galaksi Markası” Pritt

Pritt‘in dünya pazarındaki yükselişinde en önemli dönüm noktalarından biri, 1999 yılında kaydedildi. Şerit düzeltici portföyüne kuru fosforlu kalemleri kazandıran Pritt, sektörde yeni bir buluşa imza attı. Nitekim bu ürünler, fosforlu kalemler için iki önemli yeniliğe sahipti. Bunlardan ilki, ürünlerin kuru olarak kullanılması, ikincisi ise silinebilir olmasıydı. Bir yıl sonra piyasaya sunulan tek karakter düzeltmeleri için küçük boyutlu düzeltme kalemleri de yine, markanın dünya pazarındaki gücünü pekiştirdi. Bu ürünler sayesinde artık harf hataları hızlı ve kolay bir şekilde düzeltilebilir hale geldi. Ürün portföyünde aynı zamanda da keçeli kalem ve keçeli boya çeşitleri de genişlemeye devam etti. Kalın uçlu keçeli kalem çeşitleri, profesyonel keçeli kalem kullanıcıları için iyi bir alternatifti. Fırça uçlu keçeli kalem çeşitlerinde ise 12’li keçeli kalem setleri öne çıktı. Keçeli boya kalemleri arasında ince uçlu keçeli kalem seti de büyük beğeni topladı. 

Marka tarihinde bir diğer dönüm noktası da 2001 yılında kaydedildi. 17 Mart günü Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) kargo taşıyan Soyuz roketinin içinde Pritt ürünleri de vardı. Rus kozmonot Yury Usachev tarafından sıfır yer çekimi ortamında ve uzayın diğer ekstrem koşullarında test edilen bu ürünler, uygulandığı yüzeylerde kusursuz sonuçlar verdi. Bu deneyin ardından ürünlerin boşluk geçirmeyen kalitesi ispatlanınca Pritt markası, Uzay Dayanıklılık Kalitesi Üstün Ödülü‘ne layık görüldü ve bir dünya markası olmanın da ötesinde, bir “galaksi markası” olarak anılmaya başlandı.

Günümüzde Pritt

Pritt markasının ürünleri, günümüzde 4 ana kategoride toplanmakta; yapıştırıcılar, yazı grubu, yaratıcı ürünler ve boya ürünleri. Bu kategoriler içinde yapıştırıcılar 11, 22 ve 43 gram şeklinde üç farklı boyutta üretilmekte. Bu grup içinde stick yapıştırıcılar en çok kağıt ve karton yüzeylerde kullanılıyor. Pritt stick yapıştırıcılar ile ilgili internet aramalarında ilk sırada Pritt stick yapıştırıcı 43 gr araması yer alıyor. Bu ürünlerle ilgili Pritt 43 gr fiyatı, Pritt yapıştırıcı 43 gr, Pritt 43 gr en ucuz ve Pritt yapıştırıcı stick 43 gr aramaları da oldukça geniş bir hacme sahip. Pembe, yeşil ve rainbow stick yapıştırıcılar hem boya, hem de yapıştırıcı olarak kullanılabiliyor. Magic stick yapıştırıcılar, sürüldüğünde mavi renkli olup kuruduğunda şeffaflaşıyor. Simli stick yapıştırıcılar ise el işi aktivitelerine renkli ve ışıltılı bir görüntü kazandırıyor.

Bu ürünlerin yanı sıra Glue Pen yapıştırıcılar kalem formatında olup şeffaf sıvı yapıştırıcıdan oluşmakta. Çok amaçlı yapıştırıcılar ile beyaz tutkallar ise kağıt, karton, kumaş, deri, strafor vb. yüzeylerde geniş bir kullanım imkanına sahip. Tutkal grubunda özellikle beyaz tutkal çeşitleri ön planda. Sıvı tutkal türünde başarılı örnekler veren Pritt‘in sıvı tutkal fiyatları da piyasaya oranla makul düzeyde. Solventsiz sıvı yapıştırıcılar deri, cam ve porselen gibi yüzeylerde yapıştırma işleri için çok uygun. Solventsiz sıvı yapıştırıcı denildiğinde akla gelen ilk markalardan birinin Pritt olduğunu söyleyebiliriz. Sıvı yapıştırıcılar ise solvent içerdiği için hızlı kuruyor ve çabuk yapışıyor. Tack-it Multifix ürünleri ise poster, tebrik kartı ve her türlü kağıt materyalin duvar veya cama kolayca yapılmasını sağlıyor, çıkartıldıktan sonra tekrar kullanılabiliyor. 

Pritt’in Renkli Dünyası

Pritt‘in yazı grubu, yaratıcı ürünler ve boya ürünleri kategorilerinde oldukça geniş bir ürün yelpazesi var. Yazı grubundaki ürünler non-PVC silgiler, soft silgiler, 10’lu blisterler, versatil kalemler, bilye uçlu kalemler, iğne uçlu kalemler, tahta kalemleri ve şerit düzelticilerden oluşuyor. Yaratıcı ürünler grubunda simli yapıştırıcılar, sim, pırıltılı süsler, fantezi simler ve köpük şekiller yer alıyor. Boya grubunda ise kuru boyalar, pastel boyalar, sulu boyalar, keçeli kalemler, silinebilir pastel boyalar, yüz boyaları, guaj boyalar, boyama önlükleri ve oyun hamurları ile parmak boyaları yer alıyor. 

Pritt‘in okul öncesi yaş grubuna yönelik ürünleri arasında oyun hamuru çeşitleri, minik hayranları tarafından oldukça beğenilmekte. Oyun hamuru 6 renk çeşitleri, miniklerin şekil vermekten keyif aldığı ürünler arasında yer alıyor. Aynı şekilde, parmak boyası çeşitleri de minikler tarafından çok seviliyor. Parmak boyası 6 renk 30 ml ürünleri, bu grupta en fazla tercih edilen ürünlerden biri. Pritt‘in yüz boyası kategorisinde de geniş bir hayran kitlesi var. Bu grupta en çok yüz boyası 6’lı karton kutu ürünleri tercih ediliyor. Tüm bu ürünleriyle Pritt, başta minik hayranları olmak üzere hemen her yaştan kullanıcının hayallerini renklendirmeye devam ediyor. 

Ofis dostu Pritt ürünleri Ofix.com’da!

Pritt markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Pritt ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Pritt Stick Yapıştırıcı 43 g

Listemizin ilk sırasında, Pritt stick yapıştırıcı 43 g var. Pritt stick yapıştırıcı çeşitleri arasında en çok 43 gramlık olanları tercih ediliyor. Pritt 43 gr stick yapıştırıcı olarak da bilinen bu ürünler evde, okulda ve ofiste rahatlıkla kullanılmakta. Kağıt, karton, kumaş, keçe gibi yüzeylerde başarılı sonuçlar veren Pritt 43 gram stick yapıştırıcı için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Pritt 1774252 Keçeli Boya Kalemi 24 Adet – Karışık Renk

Listemizin ikinci sırasında, Pritt 1774252 keçeli boya kalemi 24 adet – karışık renk var. 24 adet keçeli kalemden oluşan bu set canlı, dayanıklı ve parlak renklere sahip. Kesintisiz ve örtücü çizim olanağı sunan bu kalemlerde kurumayı önleyen özel bir kapak tasarımı mevcut. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Pritt No: 11 Sıvı Yapıştırıcı 90 g

Listemizin üçüncü sırasında, Pritt No: 11 sıvı yapıştırıcı 90 g var. Her türlü fotoğraf, karton, kağıt gibi materyal üzerinde kullanıma uygun olan bu ürünler, solvent içerdiği için hızlı kuruyup çabuk yapışmakta. Fakat solvent içerdiği için çocukların kullanımına uygun değil. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Pritt ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir