Pritt: Hayalleri renklendiren marka…

Dünyaca ünlü Henkel firmasının yarattığı Pritt markası, dünyanın ilk stick yapıştırıcısı olma unvanına sahip. Ruj tüplerinden esinlenilerek geliştirilen Pritt stick yapıştırıcılar, yapıştırma işlerine büyük kolaylıklar kazandırdı. Ürün çeşitliliğini yapıştırıcıların yanı sıra yazı grubu, yaratıcı ürünler ve boya ürünleriyle genişleten Pritt markası, 50 yıla yakın bir süredir hayallerimizi renklendirmeye devam ediyor. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Pritt markasıyla devam ediyoruz.

Pritt Markasının Doğuşu

Pritt markasının doğuşu, 1969 yılına kadar uzanıyor efendim. Dünyanın ilk stick yapıştırıcısı, Henkel firması tarafından icat edildi. Kişisel bakım ve güzellik ürünleri alanında lider firmalardan biri olan Henkel, ruj tüplerinin çevirme kolaylığını yapıştırıcılarda kullanmak istiyordu. Konuyla ilgili sürdürülen çalışmalar olumlu sonuç verdi ve ilk stick yapıştırıcılar ruj tüplerindeki aplikatörlerinden esinlenilerek geliştirildi.

Stick yapıştırıcı fikri, ilk olarak 1967 yılında Henkel araştırmacılarından Dr. Wolfgang Dierich tarafından ortaya atılmıştı. 2 yıl süren ürün geliştirme sürecinin ardından Dierich ve ekibi, ruj tüpüne benzer bir aplikatör içinde hem küçük ve kolay, hem de temiz kullanım olanağı sunan dünyanın ilk stick yapıştırıcısını geliştirmeyi başardılar. Patates nişastasından elde edilen bu özel yapıştırıcı ve kullanılan özel aplikatör, genel kullanıcıların yanı sıra çocuklar için de yapıştırma işlerini hızlı, kolay ve sağlıklı hale getirdi.

İlk olarak 1969 yılında piyasaya sunulan stick yapıştırıcılar, sadece 3 yıl içinde 40’a yakın ülkede kullanılmaya başlandı. Nitekim bu yapıştırıcılar, yeni bir ürün olmanın ötesinde, kağıt yapıştırıcılar için büsbütün yeni bir konseptti. O güne kadar piyasada satışı yapılan sıvı yapıştırıcılardan farklı olarak stick yapıştırıcılar yüzeylere hem daha kolay sürülüyor, hem de kısa sürede kuruyordu. Üstelik, ham madde olarak patates nişastası kullanıldığı için solvent içermiyor ve herhangi bir sağlık riski barındırmıyordu. Bu özelliklerinden dolayı bu ürünler, dünya genelinde büyük bir ilgi gördü.

Markanın ürün yelpazesi, 1972 yılında piyasaya sunduğu çok amaçlı yapıştırıcılar ile 1989 yılında piyasaya sunduğu Ecomfort şerit düzelticiler ile daha da genişledi. 2 farklı uç alternatifiyle dar ve geniş kağıt, karton, kumaş, keçe, fotoğraf, tahta veya strafor yüzeylerde mükemmel sonuçlar veren çok amaçlı yapıştırıcılar, yüzde 90 oranında bitkisel bazlı plastikten üretilmişti. Ecomfort şerit düzleticiler de keza, yüzde 90 oranında dönüştürülebilir materyal içeriyordu ve dünyanın ilk geri dönüştürülebilir şerit düzelticisi unvanını kazandı.

Dünya Pazarında Pritt

Pritt markasının dünya pazarındaki yükselişi 1990’lı yıllarda büyük bir ivme kazandı. Teknolojik gelişmelerle birlikte tasarımını yenilemesi ve pazarın ihtiyaçlarına uygun bir şekilde ürün yelpazesini genişletmesi, markanın yükseliş sürecini hızlandırdı. 1995 yılında şirket, Alman firması Pelikan‘dan şerit düzeltici işini satın alarak yapıştırıcı portföyünü genişletmek üzere çok önemli bir atılım yaptı. Böylelikle Pritt markası, artık yalnızca stick yapıştırıcılar piyasasında değil, aynı zamanda yazı araç ve gereçleri alanına da önemli bir giriş yaptı. Geliştirdiği şerit düzelticiler, 2000’li yılların başlarından itibaren 120’den fazla ülkede kullanılmaya başlandı ve yıllık satış rakamları 1 milyar adeti aştı.

Markanın dünya pazarındaki yükselişinde en önemli dönüm noktalarından biri, 1999 yılında kaydedildi. Şerit düzeltici portföyüne kuru fosforlu kalemleri de kazandıran şirket, sektörde yeni bir buluşa imza attı. Nitekim bu ürünler, fosforlu kalemler için iki önemli yeniliğe sahipti. Bunlardan ilki, ürünlerin kuru olarak kullanılması, ikincisi ise silinebilir özellikte olmasıydı. Bir yıl sonra piyasaya sunulan tek karakter düzeltmeleri için küçük boyutlu düzeltme kalemleri de yine, markanın dünya pazarındaki gücünü pekiştirdi. Bu ürünler sayesinde artık harf hataları hızlı ve kolay bir şekilde düzeltilebilir hale geldi.

Marka tarihinde bir diğer dönüm noktası da 2001 yılında kaydedildi. 17 Mart günü Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) kargo taşıyan Soyuz roketinin içinde Pritt ürünleri de vardı. Rus kozmonot Yury Usachev tarafından sıfır yer çekimi ortamında ve uzayın diğer ekstrem koşullarında test edilen bu ürünler, uygulandığı yüzeylerde kusursuz sonuçlar verdi. Bu deneyin ardından ürünlerin boşluk geçirmeyen kalitesi ispatlanınca Pritt markası, Uzay Dayanıklılık Kalitesi Üstün Ödülü‘ne layık görüldü ve bir dünya markası olmanın da ötesinde, bir “galaksi markası” olarak anılmaya başlandı.

Günümüzde Pritt

Pritt markasının ürünleri, 4 ana kategoride toplanmakta; yapıştırıcılar, yazı grubu, yaratıcı ürünler ve boya ürünleri. Bu ürünler içinde yapıştırıcılar 11, 22 ve 43 gram şeklinde üç farklı boyutta üretiliyor. Bu grup içinde stick yapıştırıcılar en çok kağıt ve karton yüzeylerde kullanılıyor. Pembe, yeşil ve rainbow stick yapıştırıcılar hem boya, hem de yapıştırıcı olarak kullanılabiliyor ve daha çok el işi aktivitelerinde tercih ediliyor. Magic stick yapıştırıcılar, sürüldüğünde mavi renkli olup kuruduğunda şeffaflaşıyor. Simli stick yapıştırıcılar ise el işi aktivitelerine renkli ve ışıltılı bir görüntü kazandırıyor.

Bu ürünlerin yanı sıra Glue Pen yapıştırıcılar kalem formatında olup şeffaf sıvı yapıştırıcıdan oluşmakta. Çok amaçlı yapıştırıcılar ile beyaz tutkallar ise kağıt, karton, kumaş, deri, strafor, vb. yüzeylerde geniş bir kullanım imkanına sahip. Solventsiz sıvı yapıştırıcılar deri, cam ve porselen gibi yüzeylerde yapıştırma işleri için çok uygun. Sıvı yapıştırıcılar ise solvent içerdiği için hızlı kuruyor ve çabuk yapışıyor. Tack-it Multifix ürünleri ise poster, tebrik kartı ve her türlü kağıt materyalin duvar veya cama kolayca yapılmasını sağlıyor, çıkartıldıktan sonra tekrar kullanılabiliyor.

Diğer taraftan, yazı grubundaki ürünler non-PVC silgiler, soft silgiler, 10’lu blisterler, versatil kalemler, bilye uçlu kalemler, iğne uçlu kalemler, tahta kalemleri ve şerit düzelticilerden oluşuyor. Yaratıcı ürünler grubunda simli yapıştırıcılar, sim, pırıltılı süsler, fantezi simler ve köpük şekiller yer alıyor. Boya grubunda ise kuru boyalar, pastel boyalar, sulu boyalar, keçeli kalemler, silinebilir pastel boyalar, yüz boyaları, guaj boyalar, boyama önlükleri ve oyun hamurları ile parmak boyaları yer alıyor.

Ofis dostu Pritt ürünleri Ofix.com’da!

Pritt markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Pritt ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Pritt Stick Yapıştırıcı

Listemizin ilk sırasında, stick yapıştırıcı var. Bu ürünlerin en çok 43 gramlık olanları tercih ediliyor. Evde, okulda ve ofiste rahatlıkla kullanılabilecek bu ürünler kağıt, karton, kumaş, keçe gibi yüzeylerde başarılı sonuçlar vermekte. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Pritt Keçeli Kalem Seti

Listemizin ikinci sırasında, keçeli kalem seti var. 24 adet keçeli kalemden oluşan bu set canlı, dayanıklı ve parlak renklere sahip. Kesintisiz ve örtücü çizim olanağı sunan bu kalemlerde kurumayı önleyen özel bir kapak tasarımı mevcut. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Pritt Sıvı Yapıştırıcı

Listemizin üçüncü sırasında, sıvı yapıştırıcılar var. 90 gram ağırlığındaki bu ürünler, her türlü fotoğraf, karton, kağıt gibi materyal üzerinde kullanıma uygun. Solvent içerdiği için hızlı kuruyup çabuk yapışan bu ürünler, çocukların kullanımına uygun değil. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Pritt ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir