Ramazan’da nasıl beslenmek gerekir?

11 ayın sultanı Ramazan ayı bu yıl 2 Nisan Cumartesi günü itibariyle başlayacak. Ofix.com ekibi olarak öncelikle bu mübarek ayın ülkemiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan’ın gelişiyle birlikte oruç tutacak olanların beslenme alışkanlıkları değişecek. Nitekim 10 saatten uzun süre vücuda gıda girişi gerçekleşmeyecek. Bu nedenle bu süreci sağlıklı şekilde geçirmek için bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Ramazan’da beslenme önerileri, oruç nedeniyle yavaşlayan metabolizmanın sağlıklı çalışmasına önemli katkılar sağlar. Bu bağlamda örneğin sağlıklı sahur önerileri ile bir taraftan vücudunuzun gün içinde ihtiyaç duyacağı enerjiyi depolayabilirsiniz. Bir taraftan da beslenme şekliniz uyku sağlığınıza zarar vermez. İftarda beslenme önerileri ise vücudunuza bir anda ve sağlıksız gıda girişini engeller. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, Ramazan’da beslenme önerileri paylaşacağız. Eğer Ramazan’da sağlıklı beslenme ipuçları arıyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgi ve önerileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Ramazan’da beslenme niçin önemlidir?

Ramazan ayında oruçla birlikte beslenme düzenimiz ciddi ölçüde değişiyor. Günde 3 olan ana öğün sayımız 2’ye iniyor. Ara öğünlerimizin sayısı ve aralarındaki süre de kısalıyor. Diğer taraftan porsiyonlarımız büyüyor ve yiyeceklerimizdeki çeşitlilik artıyor. Beslenme düzenimizdeki bu değişimler doğrudan veya dolaylı olarak metabolizmamız üzerinde çeşitli etkiler yaratmakta. Örneğin oruç nedeniyle gün içinde kan şekerimiz düşüyor ve metabolizmamız yavaşlıyor. Birbirinden güzel yiyeceklerle dolu iftar sofrasına oturduğumuzda kan şekerimiz hızlı şekilde yükselebiliyor. Şeker metabolizmamızdaki ani değişimler bazı sağlık risklerini beraberinde getirmekte. Nitekim gereğinden fazla yiyecekle donatılan iftar sofralarında hızla yükselen kan şekerimiz kilo artışına yol açıyor. Bu nedenle Ramazan’da beslenme çok ciddi bir konudur. Porsiyonlarımızı büyütüp yiyecek çeşitliliğini fazla arttırdığımızda kilo almamız kaçınılmazdır. Bu gibi durumlarda aslında Ramazan’la birlikte gelen fırsatlardan yararlanmak mümkün olmuyor. Oysa Ramazan ayı, bozuk beslenme alışkanlıklarımızdan kurtulmak için güzel bir vesiledir. Bunu yapmak yerine başka bozuk beslenme alışkanlıkları kazanmamalıyız. 

Ramazan’da beslenme şeklimize gereken özeni göstermediğimizde, çeşitli mide ve hazımsızlık sorunlarıyla karşılaşmamız mümkündür. Ayrıca baş ağrısı, uykusuzluk, böbrek ağrısı gibi şikayetlerle de karşılaşabiliriz. Örneğin iftar ile sahur arasında yeterince su içmediğimiz zaman metabolizmamız bu duruma ilk tepkiyi baş ağrısıyla verir. Çünkü susuzluk ve baş ağrısı arasında yakın bir ilişki vardır. Yeterince su içmemenin bir diğer sonucu da böbrek ağrısıdır. Bu nedenle Ramazan ayında beslenme önerileri sadece yemek düzeniyle ilgili değildir. Sonuçları itibariyle tüm metabolizmayı etkileyen faydalı önerilerdir. Oruç ve beslenme konusunda tüm önerileri dikkate almak gerekir. Üstelik oruç tutarken diyet yapmak isteyenler bu konulara daha fazla dikkat etmelidir. Çünkü vücuda alınması gereken enerji miktarının yetersiz kalması durumunda oruç süresince birçok olumsuz sonuçla karşılaşmak mümkündür. Ramazan’da sporcu beslenmesi de yine özel bir ilgi gerektirir. Hatta bu gibi durumlarda diyetisyen gözetiminde süreci yönetmek daha faydalıdır. Aksi durumda metabolizma enerji ihtiyacını karşılayamaz ve hayati riskler oluşur. 

Sağlıklı beslenme nedir?

Aslına bakarsanız, sağlıklı beslenmenin kuralları her zaman ve herkes için aynıdır. Kısaca ifade etmek gerekirse sağlıklı beslenme, günlük olarak almamız gereken protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri düzenli olarak almamızı ifade eder. Sağlıklı beslenen kişiler, hangi yaşta ve ne zaman olursa olsun, kendilerini genel olarak daha iyi ve mutlu hisseder. Aynı zamanda da daha enerjiktirler. Kas ve iskelet sistemleri güçlü, yorgunluğa karşı dirençleri yüksektir. Sağlıklı beslenen kişilerde metabolik sendrom riski çok düşüktür. Şeker metabolizmaları iyi çalıştığı için bu kişilerde insülin direnci, diyabet, hipoglisemi gibi hastalıklara pek rastlanmaz. Bu kişiler günlük beslenme önerileri konusunda yüksek bir farkındalığa sahiptir. Oysa sağlıksız beslenen kişilerde metabolik sendrom riski artar. Aşırı stres, kaygı bozukluğu, yoğun iş temposu gibi farklı nedenlerin de etkisiyle bu kişilerin yaşam kaliteleri düşer. Bu nedenle sağlıksız beslenme sadece genel sağlık durumunu etkilemez. Aynı zamanda da kişinin genel yaşam kalitesine zarar verir. 

Sağlıklı beslenmenin önemini anladığımız zaman dilimlerinin başında şüphesiz ki Ramazan ayı geliyor. Çünkü bozuk beslenme alışkanlıklarının zararlı etkilerini Ramazan’da daha iyi anlıyoruz. Nitekim Ramazan’da tüketimi artan şekerli gıdalar ve şerbetli tatlılar, şeker metabolizmamızda ani iniş çıkışlara neden oluyor. İftarda beslenme önerileri dikkate alınmayınca mide sorunları artıyor, hazımsızlık başlıyor. Bozuk beslenme şekilleri çoğu zaman yanlış bilgi ve önyargılarla Ramazan’ı sağlıksız şekilde geçirmemize yol açıyor. Örneğin sahurda şekerli gıdalar tüketerek gün boyunca vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılayacağımıza inanmak çok büyük bir yanlıştır. Oysa glisemik indeksi düşük besinler daha iyi bir enerji kaynağıdır. Örneğin tam buğday ekmeği, süt ve yumurta iyi bir enerji kaynağıdır. Baklavanın ise glisemik indeksi çok yüksektir. Pankreasın insülin salgılamasına neden olan bu tür besinler vücuda enerji vermek bir tarafa, enerji kaybettirir. Börek ve benzeri ağır yiyecekler bir taraftan oruç süresince hissedilen açlık düzeyini arttırır. Bir taraftan da şeker metabolizmasına çeşitli zararlar verir. 

Ramazan’da en sık karşılaşılan beslenme yanlışları nelerdir?

Sahur ve iftar sofralarında yapılan en önemli beslenme yanlışlarından biri, tek yönlü ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmektir. Örneğin yağlı böreklerden oluşan bir sahur menüsü son derece sağlıksızdır. Çünkü sahurda tüketilen bu yiyecekler, midemizin çalışma hızının en düşük olduğu bir zaman diliminde ciddi bir hazımsızlığa yol açar. Kızartmalar da aynı etkiyi gösterir. Ramazan’da beslenme önerileri bağlamında bu yiyeceklerin gün boyunca ihtiyaç duyacağınız enerjiyi sağlayacağını düşünmemelisiniz. Nitekim bu yiyecekler vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılamaz. Çünkü kandaki trigliserid miktarını arttırırlar. Bu nedenle karaciğerde yağa dönüştürülerek depolanırlar. Kişide eğer hipoglisemi belirtileri varsa, Ramazan’da tatlı yiyeceklere yönelimi artacaktır. Ancak şekerli gıda tüketimiyle bu belirtilerden kurtulmak mümkün değildir. Çünkü şekerli gıdalar pankreasın daha fazla insülin salgılamasına yol açar. Bu da tekrar şekerli gıda tüketme isteğini arttırarak kısır döngü yaratır. Ramazan’da beslenme önerileri içinde menü paylaşımlarından ziyade bu noktalara dikkat çekmek gerekir. Şeker metabolizmasına zarar vermeyen yiyecekler konusunda kişi dilediği tercihte bulunabilir. 

Ramazan’da en sık karşılaşılan beslenme yanlışları içinde ayrıca yeterince su tüketmemek, aç karnına kahve içmek, lokmaları yeterince çiğnemeden yutmak gibi yanlışları da sayabiliriz. Sahurda tuzlu gıda tüketmek, baharatlı yiyecekler yemek, fazla meyve tüketmek de beslenme yanlışları arasındadır. Vücudumuz normal zamanlarda olduğu gibi Ramazan’da da protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallere belli oranlarda ihtiyaç duyar. Ramazan’da beslenme önerileri içinde sahur ve iftar sofralarında bu dengeyi gözetmeniz gerekir. Bununla birlikte yeterince su tüketmezseniz metabolizmanız besinlerden etkin şekilde yararlanamaz. Diğer taraftan gazlı ve kafeinli içecekler hazma katkı sağlamaz. Bu da Ramazan’da beslenme önerileri içinde dikkat etmeniz gereken bir konudur. Fazla meyve tüketimi ise kan şekerinizi gereksiz yere yükseltir. Ramazan’da beslenme önerileri bağlamında karşınıza çıkan meyve önerilerine bu yüzden dikkat etmelisiniz. Ancak iftar ile sahur arasında bir porsiyon meyve ile en fazla bir ara öğün yaparsanız vücudunuzun antioksidan ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bu sayede metabolizmanız Ramazan’a daha kolay uyum sağlar. 

Ramazan’da nasıl beslenmek gerekir?

Yazımızın bu kısmında, Ramazan’da beslenme önerileri hakkında birkaç noktaya kısaca işaret edeceğiz. Nitekim Ramazan’da beslenme önerileri hakkında faydalı bilgiler arıyorsanız bu bilgiler çok işinize yarayacaktır. Fakat şu noktayı özellikle belirtmek istiyoruz. Burada paylaşacağımız bilgiler, yalnızca genel sağlık bilgileri bağlamındadır. Ve herhangi bir beslenme bozukluğunu tedavi edici niteliği yoktur. Burada paylaşacağımız Ramazan’da beslenme önerileri çerçevesinde kendiniz ve aileniz için damak zevkinize uygun bir Ramazan beslenme programı hazırlayabilirsiniz. Ancak herhangi bir kronik hastalığınız varsa, Ramazan’da beslenme önerileri için bir diyetisyene başvurmanızı tavsiye ederiz. Ramazan önerileri diyetisyen gözetiminde daha sağlıklı sonuçlar doğurur. Beslenme şeklinize bağlı olarak herhangi bir mide veya hazımsızlık sorunu çekiyorsanız, aşağıdaki bilgiler şikayetlerinizi azaltabilir. Fakat bazı durumlarda Ramazan’da beslenme önerileri yetersiz kalır. Bu gibi durumlarda en başarılı sonuçları diyetisyen gözetiminde almak mümkündür. Ayrıca kronik bir hastalığınız varsa oruç tutup tutamayacağınızı mutlaka hekiminizle gözden geçirmelisiniz. 

Karbonhidrat tüketiminizi sınırlandırmalısınız.

Ramazan’da beslenme önerileri içinde öncelikle karbonhidrat tüketiminizi sınırlandırmalısınız. Çünkü fazla karbonhidratlar ne oruç süresince, ne de orucunuzu açtıktan sonra metabolizmanıza fayda sağlamaz. Diyet sahur önerileri içinde karbonhidratların oranı daha düşüktür. Aksi durumda vücudunuz forma girmede sorun yaşar. Üstelik fazla karbonhidratlar başta insülin direnci olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına davetiye çıkarır. Ramazan’da beslenme önerileri içinde sahurda ve iftarda ağır böreklerden uzak durmalısınız. Ayrıca unlu gıdalar, kızartmalar, saflaştırılmış şekerli gıdalar ve şerbetli tatlılar sahurda ve iftarda beslenme önerileri içinde yer almaz. Bunlar arasında en zoru Ramazan pidesi olabilir. Fakat Ramazan pidesini ölçülü tüketirseniz önemli bir sağlık riskiyle karşılaşmazsınız. Bu konuda en fazla elinizin iki katı şeklinde bir ölçü belirleyebilirsiniz. Bu miktarın üzerine çıkmanız durumunda vücudunuzda gereksiz bir karbonhidrat yükü oluşur. Pideyi sınırlı tutarsanız, Ramazan’da beslenme önerileri içinde diğer karbonhidratlara da bir miktar yer açılır. Ramazan önerileri konusunda esas önceliğiniz ölçülülük olmalı. 

Ramazan’da beslenme önerileri içinde karbonhidrat tüketiminizi sınırlandırmazsanız kan şekerinizdeki değişimler nedeniyle çabuk acıkırsınız. Oruçluyken metabolizmanız yavaşlar, çabuk yorulursunuz. Aynı zamanda da yaptığınız işlere yönelik odaklanma güçlüğü yaşarsınız. Oysa Ramazan’da beslenme önerileri kapsamında ölçülü bir beslenme programı bu sorunları önler. Nitekim sahur ve iftar sofralarında renkli sebzeler, baklagiller, yumurta ve süt ile ızgara et çeşitleri iyi birer seçimdir. Bu besinleri az miktarda ve dengeli tüketirseniz metabolizmanız daha sağlıklı çalışır. Üstelik oruçluyken daha az açlık hissedersiniz. Ramazan ayında beslenme konusunda bu önerilerin faydalı sonuçlarını henüz ilk günlerden itibaren almaya başlarsınız. Ramazan’da beslenme önerilerine uygun şekilde hareket etmeniz Ramazan’ı sağlıklı geçirmenizi sağlar. Diyet sahur önerileri kilo kontrolüne yardımcı olur. Ramazan’da sadece çorba içmek gibi bozuk beslenme alışkanlıklarından da uzak durmanızı sağlar. Dahası Ramazan’da sağlıklı beslenmek, Ramazan’ın manevi atmosferini daha iyi yaşamanızı sağlar. Çünkü mide ve hazımsızlık sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalırsanız bu atmosferi yeterince hissedemeyebilirsiniz. 

Yavaş sindirilen besinleri tercih etmelisiniz.

Sahur sırasında midemizin çalışma hızı oldukça düşüktür. Bu nedenle, Ramazan’da beslenme önerileri içinde sahurda gıda seçimine özellikle dikkat etmelisiniz. Sahurda beslenme şekliniz tüm gününüzü olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Sahurda hazmı zor gıdalar tüketirseniz, midenizin asit düzeyi hızlı şekilde artar. Mideniz fazla çalışır, uykuya dalmanız zorlaşır. Sahurda sağlıklı beslenme mideyi zorlamayan ve yavaş sindirilen gıdalarla mümkündür. Bu sayede sindirimin gün boyunca devam etmesini sağlarsınız. Ramazan’da beslenme önerileri içinde bu yöntemler açlığı daha az hissetmenizi sağlar. Sahurda yenmesi gerekenler içinde kuruyemişler ve kuru baklagillere özel bir önem verebilirsiniz. Bu sayede orucunuzu daha enerjik şekilde tutarsınız. Ayrıca sahur için kahvaltılık çeşitleri, tam buğday ürünleri, sebze ve posalı meyveleri tercih etmek mümkündür. Bu besinler oruç süresince metabolizmanızın düzgün şekilde çalışmasına katkı sağlar. Sağlıklı sahur önerileri ile gün içinde tokluk hissinizi korursunuz. Aynı zamanda da kabızlık veya mide bulantısı gibi şikayetlerinizde azalma gözlemleyebilirsiniz. 

Ramazan’da beslenme önerileri içinde önemli konulardan biri de gece sahura kalkma alışkanlığıdır. Fit sahur önerileri içinde de bu konuya özellikle dikkat çekilir. Eğer gece sahura kalkmadan oruç tutuyorsanız, oruç süresince çeşitli sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Akşam yatarken yiyeceğiniz yemekler günün ilk saatlerinde sindirilmiş olacaktır. Dolayısıyla yavaş sindirilen besinleri tercih etseniz bile gece sahura kalkmak daha doğru bir yaklaşımdır. Sahurda sporcu beslenmesi gibi konularda ise mutlaka diyetisyenden yardım almak gerekir. Sahurda yememiz gerekenler hakkında verilen öneriler daha çok genel kitleye hitap eder. Ancak sporcuların beslenmesinde daha farklı noktalara dikkat etmek gerekir. Fit sahur önerileri içinde yumurta, et, süt, yoğurt ve sebze yemekleri yer alır. Ayrıca zeytinyağlı yemekler ve salatalar da sahurda beslenme önerileri içinde faydalıdır. Bu besinlerin yavaş sindirilmesi hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda da açlık duygusunu engeller. Ramazan’da beslenme önerileri bağlamında sahurda bu besinlere öncelik tanıyabilirsiniz. Diğer taraftan bu besinleri iftarda beslenme önerileri içinde de değerlendirebilirsiniz. 

Hızlı yememeli, yavaş çiğnemelisiniz.

Ramazan’da beslenme önerileri içinde dikkat etmeniz gereken konulardan biri de yemek yeme hızınızdır. Nitekim hızlı yemek yemek kilo artışının yanı sıra mide hastalıkları ve kabızlığın en önemli nedenlerinden biridir. Hızlı yemek yiyen kişilerde şişmanlık ve obezitenin daha yaygın olduğu bilinen bir gerçektir. Pek çok besinin sindirimi ağızda tükürükle başlar. Çiğneme sırasında besinlere nüfuz eden enzimler böylelikle emilimi arttırır. Besinler yavaş çiğnendiğinde, kılcal damarlardan beyne giden uyarılar midenin çalışma hızını arttırır. Oysa hızlı çiğnenen besinler midede yeterince sindirilmez. Kısa sürede bağırsaklara ulaşır ve acıkmaya yol açar. Ramazan’da beslenme önerileri içinde hızlı yememeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Üstelik bu sayede kilo kontrolünde avantaj elde edersiniz. Ramazan’da kilo vermek istiyorsanız yavaş çiğnemenin bu konuda çok faydasını görürsünüz. Çünkü Ramazan’da zayıflayanlar yavaş çiğneme sayesinde gıda alımlarını sınırlandırırlar. Dolayısıyla iftar sofrasında orucunuzu açtıktan sonra kesinlikle acele etmeyin. Farklı yiyecekleri tüketmeden önce bir süre bekleyin. Böylelikle gereksiz kalori almazsınız. 

Su tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Ramazan’da beslenme önerileri içinde su tüketimi de önemli bir başka konudur. Nitekim Ramazan’da oruca bağlı olarak vücudun sıvı kaybı artar. Vücudumuzda oluşabilecek aşırı sıvı kaybı, hücrelerimizden doku ve organlarımıza kadar birçok şeyi olumsuz etkiler. Yeterince su tüketmediğimizde vücudumuz, toksinleri atmada yetersiz kalır. Bu gibi durumların önüne geçmek için, günlük ortalama 1.500 kalorilik bir beslenme programınız varsa tüketeceğiniz su miktarı kesinlikle 1.5 litrenin altına inmemeli. Hava sıcaklığı nedeniyle artan sıvı kaybını da dikkate alırsak, 1.5 ile 2 litre arasında su tüketmek uygundur. Bununla birlikte bu miktarın yalnızca içme suyu ile karşılanması gerektiğini özellikle belirtelim. Unutmayın ki suyun yerini tutabilecek hiçbir içecek yoktur. İftar ile sahur arasında tüketeceğiniz çay, kahve ve diğer içecekler, vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak bir tarafa, sıvı kaybını daha da arttırır. Bu bakımdan, Ramazan’da beslenme önerileri içinde iftar ile sahur arasında çay, kahve ve asitli içecek tüketiminizi mutlaka sınırlamalısınız. 

Tuz tüketiminizi azaltmalısınız.

Ramazan’da beslenme önerileri içinde tuz tüketimine de dikkat etmeniz gerekir. Nitekim ülkemizde en yaygın kötü beslenme alışkanlıklarından biri, yemeğin henüz tadına bile bakmadan tuz serpmektir. Oysa özellikle sahurda tüketeceğiniz besinlerde fazla tuz kullanırsanız, oruç süresince susuzluk hissiniz artar. Fazla tuz tüketimi susuzluğun yanı sıra tansiyonun da yükselmesine yol açar. Aynı zamanda da kalp damar hastalıkları ve felç riskini arttırır. Ayrıca böbrek hastalıkları ve sindirim bozukluğuna yol açar. Ramazan’da beslenme önerileri içinde tuz tüketiminizi azaltmanız Ramazan’ı daha sağlıklı geçirmenizi sağlar. Üstelik tuz tüketimi konusunda yeni bir davranış şekli kazanmanıza yardımcı olur. Ramazan’da beslenme önerileri içinde az tuz tüketimini alışkanlık haline getirirseniz, Ramazan’ın ardından bu alışkanlığı daha kolay sürdürürsünüz. Ramazan diyet programı uyguluyorsanız, tuz tüketiminize daha fazla dikkat etmelisiniz. Çünkü fazla tuz kullanımı, diyetteyken vücudunuzdaki elektrolit dengesine daha fazla zarar verir. Vücudunuzun elektrolit dengesini sağlaması için bitki çayları iyi bir seçimdir. 

Baharatlardan uzak durmalısınız.

Ramazan’da beslenme önerileri içinde tuz tüketiminde olduğu gibi baharat tüketiminde de dikkatli olmalısınız. Özellikle karabiber ve pul biber gibi midede yanma hissi uyandıran baharatlardan uzak durmalısınız. Bu sayede midenizde bulantı veya sindirim sorunları oluşmaz. Şüphesiz ki baharatların yemeklere kattığı lezzetler inkar edilemez. Hatta bazı baharatların sağlık açısından pek çok faydasının olduğu da bir gerçektir. Ne var ki, Ramazan’da beslenme önerileri içinde baharatlardan uzak durmanızda yarar var. Çünkü oruç nedeniyle midenize 10 saatten uzun bir süre besin girmeyecektir. Bu süre içinde baharatlar, midede yanma hissi yaratır. Aynı zamanda da bulantıya yol açar. Sahur veya iftarda baharatlı yiyecekler tüketirseniz, gün boyunca bu şikayetleriniz devam eder. Dahası kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, cilt alerjisi, aşırı terleme gibi şikayetler de yaşayabilirsiniz. Oysa Ramazan’da beslenme önerileri içinde baharatlardan uzak durursanız, bu şikayetlerle neredeyse hiç karşılaşmazsınız. Baharat tüketmediğiniz halde bu gibi şikayetler yaşıyorsanız, bu durumda alerji testi yaptırmanızda yarar var. 

Ramazan paylaştıkça güzel!

Ramazan’da beslenme önerileri hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışına başladığımız Ramazan paketlerimizden kısaca bahsetmek istiyoruz. Bilindiği üzere Ramazan ayı, insanlar arasında birlik ve beraberlik duygularının öne çıktığı, dayanışma ve yardımlaşma duygularının yoğunlaştığı bir zaman dilimidir. İhtiyaç sahiplerine verilmek üzere hazırlanan Ramazan kumanyaları, bu ayın anlam ve önemini daha iyi şekilde idrak etmemize katkı sağlar. Ofix.com‘da sizler için hazırladığımız 3 farklı seçenek içinde kendi bütçenize uygun bir Ramazan paketini ihtiyaç sahiplerine veya ofis arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz. Bu sayede Ramazan bereketini paylaşabilirsiniz. Paketlerimizin içeriğini incelemek ve sipariş işlemleriniz için burayı veya aşağıdaki görseli tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza hayırlı ve sağlıklı Ramazanlar diliyoruz… 

İlgili yazılar

  1. Teşekkürler güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş gerçekten. Bu tarz yazılardan daha çok gelmesini dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir