Ramazan’ı rahat geçirmek için tüketilebilecek bitki çayları nelerdir?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayının gelişiyle birlikte bitki çaylarına talep arttı. Bilindiği üzere, Ramazan ayında oruç tutanların vücutlarında bazı değişimler oluşmakta. Gün içinde uzun süre susuz kalmak, sahurda ve iftarda yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan hazım sorunları, uykusuzluk, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı gibi şikayetler karşısında bitki çaylarına yönelmek faydalı olabilir. Basit ve orta seviyeli şikayetler için bitki çayları vücutta rahatlama sağlayabilir. Daha ileri şikayetler için mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, Ramazan’ı rahat geçirmek için tüketilebilecek bitki çayları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ada Çayı

Antik Mısır’da pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan ada çayı, zaman içinde Yunan ve Roma coğrafyasına yayılmış ve yüzlerce yıl tedavi amacıyla kullanılmaya devam etmiş. Ada çayının faydaları içinde en önemlilerinden biri, terlemeyi azaltması ve vücudun su kaybını önlemesidir. Ayrıca, bileşimindeki fenolik asitler sayesinde vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar, serbest radikalleri uzaklaştırır. Karaciğeri temizler, balgam söktürür. İçerdiği A ve K vitaminleri ile potasyum ve magnezyum sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren ada çayı, Ramazan’ı rahat geçirmek için tüketilebilecek bitki çayları içinde su kaybını önleme konusunda en doğru tercihlerden biri olabilir. Fakat, tansiyon düşüklüğü sorununuz varsa, ada çayı tüketmeden önce mutlaka hekiminize danışmalısınız. Tansiyon düşürücü etkisi yüksek olan ada çayı, bilinçsiz kullanılması halinde hayati riskleri beraberinde getirebilmekte.

Yeşil Çay

Ramazan ayında uzun süre aç kalan mideye bir anda ve yüksek kalorili yiyeceklerin gelmesi çeşitli hazım sorunlarına yol açabilmekte. Sindirime yardımcı olan kateşin, potasyum, bakır, florin, B kompleks vitaminleri ve organik asitler bakımından zengin bir bitki çayı olan yeşil çay, Ramazan’ı rahat geçirmek için tüketilebilecek bitki çayları içinde hazım sorunlarına karşı iyi bir çözüm olabilir. Yeşil çayı özellikle limonla birlikte tüketmenizi tavsiye ederiz. Nitekim, limonla birleştiğinde kateşinin etki düzeyi 10 kattan fazla arttığı için limonlu yeşil çayın faydaları artmakta. Fakat yine de sahur ve iftar sofralarında aşırı karbonhidrat tüketmekten uzak durmanızı ve bitki çaylarını günde 2 bardaktan fazla tüketmemenizi tavsiye ederiz.

Papatya Çayı

Ramazan ayında artan şikayetlerden biri de uykusuzluktur. Sahura kalkmak ve sahurda aşırı çay veya kahve tüketmek oruç tutan birçok kişide uykusuzluk şikayetinin oluşmasına yol açabilmekte. Uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları içinde ilk sırada papatya çayı değerlendirilebilir. Tüm bitki çayları içinde etkisini en hızlı gösteren bitki çaylarından biri olan papatya çayı, yüksek antiseptik özelliği sayesinde sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Gün içinde yaşadığınız strese bağlı olarak artan kortizol seviyenizi düşüren papatya çayındaki etken maddeler, kas ve sinir sisteminizde sakinleşme sağlayarak uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Ramazan’ı rahat geçirmek için tüketilebilecek bitki çayları içinde papatya çayını yatmadan en az 1 saat önce veya sahurda tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı

Ramazan ayında vücut direnci düşebiliyor ve enfeksiyonlar daha hızlı yayılabiliyor. Enfeksiyonlara karşı vücudumuzun doğal savunma mekanizmalarını güçlendiren zencefil çayı, Ramazan’ı rahat geçirmek için tüketilebilecek bitki çayları içinde vücut direncimizi yükseltmek için en doğru tercihlerden biri olabilir. Aynı zamanda da bir antioksidan olan zencefil çayını tarçınla birlikte tüketirseniz etki gücünü arttırabilirsiniz. Zencefil çayı ayrıca, ses kısıklığına iyi gelen bitki çayları içinde yer alır. Ramazan’da uykusuzluk, su kaybı ve benzeri nedenlerle ses kısıklığı sorunu yaşıyorsanız, zencefil çayıyla ses tellerinizde hızlı bir yumuşama sağlayabilirsiniz.

Rezene Çayı

Sahur ve iftarda yanlış beslenme alışkanlıkları midede gaz ve şişkinlik oluşmasına yol açabilmekte. Rezene çayı, içerdiği B kompleks ve C vitaminleri ile magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller sayesinde mide gazı ve şişkinliğe iyi gelmekte. Ramazan’ı rahat geçirmek için tüketilebilecek bitki çayları içinde rezene çayı, bu gibi şikayetler için doğu bir seçim olabilir. Ramazan’da midenizi rahatlatacak, varsa gaz ve sancılarınıza iyi gelecek ve safra üretiminizi düzene sokacak rezene çayını iftardan sonra veya sahurda tüketebilirsiniz. Bu sayede uykusuzluk şikayetinizde de bir iyileşme sağlayabilirsiniz. Rezene çayı ayrıca, vücudun tokluk hissini arttırıyor ve acıkmayı geciktiriyor.

Online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden tüm bitki çaylarını buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir