Regl dönemi ağrılarına iyi gelen bitki çayları nelerdir?

Regl döneminde oluşan ağrılar, kadınlar için oldukça zor bir süreci beraberinde getirmekte. Bu dönemde yaşanan hormonal değişimler, rahmin kasılması ve stres nedeniyle kadınlar, regl dönemi ağrılarıyla karşı karşıya gelmekte. Rahim duvarındaki kasların sıkışmasıyla karnın alt kısmında başlayan ağrılar, kimi zaman kas kramplarına yol açabiliyor. Vücutta eğer ağrı veren başka bir sağlık sorunu varsa, regl dönemi ağrıları daha şiddetli hale gelebilir. Bu gibi durumlarda vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Fakat basit ve orta dereceli ağrılar söz konusu olduğunda bitki çaylarından olumlu sonuçlar almak mümkün. Regl dönemi ağrıları menstrual döngünün doğal bir parçası olsa da bitki çayları ile bunlar azaltılabilir. Özellikle kas gevşetici ve sakinleştirici etkisi yüksek bitki çayları bu konuda başarılı sonuçlar verebilir. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, regl dönemi ağrılarına iyi gelen bitki çayları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Regl dönemi ağrılarının nedenleri nelerdir?

Regl döneminde vücutta meydana gelen hormonal değişimler, rahmin kasılması ve stres gibi nedenlerden dolayı regl dönemi ağrıları oluşmakta. Bu dönem boyunca rahimdeki kanamanın atılması için rahmin düzenli şekilde kasılması gerekir. Bu kasıma sonucunda, rahme giden kan ve oksijen azalır ve regl dönemi ağrıları gelişir. Özellikle karnın alt kısmında gelişen ağrılar, regl dönemini oldukça sıkıntılı hale getirebilir. Rahim duvarındaki kasların sıkışması sonucu karnın alt kısmında gelişen ağrılar, bazen kas krampları şeklinde de yaşanabilir. Kasılma sırasında oluşan prostoglandin isimli kimyasal maddenin rahimde birikmesi, regl dönemi ağrılarının artmasına yol açar. Daha şiddetli kasılmalarla birlikte rahim duvarı daha fazla sıkışır ve karnın alt kısmında hissedilen ağrıların şiddeti artar. 

Kadınların büyük bir bölümü regl dönemi ağrılarını yoğun şekilde hisseder. Bazı kadınlar ise bu ağrıları daha az hissedebilir. Bu farklılıkta vücudun hormonal dengesinin yanı sıra rahim sağlığıyla ilgili pek çok konu etkin olabilir. Regl dönemi ağrıları aslında, menstrual döngünün doğal bir parçasıdır ve bunları tümüyle ortadan kaldırmak mümkün değildir. Fakat, alınabilecek basit birtakım önlemlerle bu ağrıları hafifletmek ve regl dönemini daha iyi geçirmek mümkündür. Özellikle yoğun stres altında yaşayan ve kas ağrılarıyla ilgili şikayetleri olan kadınlarda regl dönemi ağrılarını azaltmak için medikal yöntemlerden önce bitki çaylarından yararlanılabilir. Kas gevşetici ve sakinleştirici etkisi yüksek bitki çaylarının regl dönemi ağrılarına iyi geldiği öteden beri bilinmekte. Daha ileri düzeyde ağrılar içinse medikal yöntemleri kullanmak üzere bir sağlık kuruluşuna başvurmakta yarar var. 

Papatya Çayı

Regl dönemi ağrılarına iyi gelen bitki çayları listemizin ilk sırasında papatya çayı var. Kas gevşetici ve sakinleştirici etkisi yüksek bitki çayları içinde papatya çayının özel bir yeri var. Papatya çayının bu etkisi o kadar yüksek ki, henüz ilk yudumun ardından bu etkiyi hissedebilirsiniz. Papatya çayının bu özelliği Antik çağdan beri bilinmekte. Adı Kleopatra ile birlikte anılan papatya çayı, ülkemizde en sevilen bitki çaylarından biri olarak tüketilmekte. Papatya türleri konusunda Anadolu’nun zengin coğrafyası, papatya çayı konusunda ülkemizi avantajlı konuma getiriyor. Basit ve orta dereceli regl dönemi ağrıları söz konusu olduğunda ilk olarak papatya çayını deneyebilirsiniz. Papatya çayı türleri içinde beyaz papatyanın yanı sıra sarı papatya çayı ve mayıs papatyası çayı da iyi birer seçimdir. Hem bu türlerin antioksidan özelliği yüksektir ve sindirim ile dolaşım sistemine iyi geldikleri de söylenebilir. Regl döneminde ofiste veya evde kuru papatya çayı veya ballı papatya çayı ile ağrılarınızda azalma gözlemleyebilirsiniz. 

Zencefil Çayı

Regl dönemi ağrılarına iyi gelen bitki çayları listemizin ikinci sırasında zencefil çayı var. Başta da belirttiğimiz gibi regl dönemi ağrılarının farklı nedenleri olabilir. Ağrı yaratan nedenlere vücudun vereceği tepkiler de farklı olabilir. Vitamin ve mineral bakımından sağlıklı beslenen kadınlar, regl dönemi ağrılarıyla baş etmede daha önemli bir avantaja sahiptir. Çünkü vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak regl dönemi ağrıları daha şiddetli hale gelebilir. Zencefil çayının bileşiminde, yüksek miktarda A, B kompleks ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum bulunmakta. Bu vitamin ve mineraller, özellikle kas kramplarını önlemede oldukça faydalıdır. Regl döneminde tüketeceğiniz zencefil çayı ile ağrılarınızda önemli bir iyileşme elde edebilirsiniz. Zencefil çayı ayrıca, mide bulantısına iyi gelir, sindirimi hızlandırır, gazı azaltır. Regl döneminde bu gibi şikayetleriniz için de zencefil çayından yararlanabilirsiniz. 

Nane Çayı

Regl dönemi ağrılarına iyi gelen bitki çayları listemizin üçüncü sırasında nane çayı var. Ülkemizde daha çok kış döneminde ve limonla birlikte tüketilen nane çayı, zengin vitamin ve mineral içeriğiyle regl dönemi ağrılarını azaltmakta. Nane çayında yüksek miktarda A ve C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, folik asit, lif ve protein bulunur. Bu bileşimi sayesinde nane çayı, özellikle midede oluşan gerginliği azaltır ve karın kaslarını gevşetir. Bu sayede krampların önüne geçer. Regl döneminde eğer mide ağrısı veya mide şişkinliği gibi şikayetler yaşıyorsanız, nane çayı ile bu şikayetlerinizde azalma gözlemleyebilirsiniz. Nane çayını taze naneden hazırlayabileceğiniz gibi, kuru naneden de hazırlayabilirsiniz. Daha etkin sonuçlar almak içinse limonla birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz. Limonla birleştiğinde nane çayı, midenin yanı sıra bağışıklık sistemi üzerinde de faydalı etkiler gösterir, toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. 

Safran Çayı

Regl dönemi ağrılarına iyi gelen bitki çayları listemizin dördüncü sırasında safran çayı var. Bu çay da tıpkı papatya çayı gibi etkilerini kısa sürede gösteren bir bitki çayıdır. Papatya çayından farklı olarak safran çayı, regl döneminde oluşan kanın vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Bu yönüyle safran çayı, geleneksel tıpta öteden beri bir tür adet söktürücü olarak kullanılmıştır. Safran çayı aynı zamanda da adet sancılarına iyi gelir ve ferahlama sağlar. Fakat bununla birlikte, fazla kullanılması durumunda adet düzensizliğine neden olabilir. Dahası, diğer bitki çaylarına oranla safran çayının fiyatı biraz yüksektir. Bu da safran çayının daha düşük bir kitleye ulaşmasına neden olmakta. Regl dönemi ağrılarınıza karşı safran çayını tercih ediyorsanız, bir tutam safranı 1 bardak sıcak suyun içinde 10 dakika kadar bekleterek tüketebilirsiniz. Safran çayını eğer kaynatarak tüketme yoluna giderseniz etkileri azalır ve toksik maddeler oluşabilir. 

Böğürtlen Çayı

Regl dönemi ağrılarına iyi gelen bitki çayları listemizin beşinci sırasında böğürtlen çayı var. Ülkemizde pek fazla bilinmeyen ve tüketimi düşük düzeyde olan böğürtlen çayı, regl dönemini daha kolay geçirmeye yardımcı oluyor. Böğürtlen çayının zengin besin değeri içinde özellikle C vitamini öne çıkmakta. Diğerlerine oranla çok güçlü bir C vitamini deposu olan böğürtlen çayı, vücuda enerji verir ve regl dönemini daha kolay atlatmaya katkı sağlar. C vitamini sayesinde vücuda verdiği enerjiyle böğürtlen çayı, aynı zamanda da regl döneminde hissedilen depresif ruh haline iyi gelmekte. Regl döneminde enerjiniz düşüyor, kendinizi depresif bir ruh hali içinde hissediyorsanız, böğürtlen çayı iyi bir seçim olabilir. Böğürtlen çayını taze böğürtlenleri posa haline getirerek hazırlayabileceğiniz gibi, bardak poşet çay şeklinde de tüketebilirsiniz. Evde veya ofiste sallama böğürtlen çayı tüketmek regl dönemini daha sağlıklı geçirmenize yardımcı olabilir. 

Civanperçemi Çayı

Regl dönemi ağrılarına iyi gelen bitki çayları listemizin altıncı sırasında civanperçemi çayı var. Bu çayın diğerlerinden en önemli farkı, regl döneminden önce tüketimine başlanması durumunda daha etkin sonuçlar vermesidir. Regl döneminizden birkaç gün önce civanperçemi çayı tüketirseniz, regl ağrılarıyla daha kolay baş edebilirsiniz. Bu çay da yine diğerleri gibi, zengin vitamin ve mineral içeriğiyle vücudu destekler, kas kasılmalarını önler. Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi yüksek olan civanperçemi çayı, aynı zamanda hareket etmenizi kolaylaştırır. Regl döneminde hareket etmekte güçlük çekiyorsanız, civanperçemi çayıyla bu şikayetlerinizde iyileşme gözlemleyebilirsiniz. Fakat hareket etmenizi zorlaştıran başka bir sağlık sorununuz varsa, civanperçemi çayıyla alacağınız etkiler sınırlı olacaktır. Bu gibi durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurmakta yarar var. 

Regl dönemi ağrılarına iyi gelen bitki çayları Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com, bitki çayları konusunda geniş bir ürün çeşitliliğine sahip. Sitemizde dilediğiniz bitki çayını uygun fiyat avantajıyla bulabilir, 1 günde teslimat hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Sitemizde satışı devam eden bitki çaylarını buradan inceleyebilir, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir