Renkli çıktı alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Renkli çıktı almak için çoğu zaman baskı merkezleri tercih edilse de ofiste renkli çıktı almamız gereken durumlar olabiliyor. Baskı merkezlerinden aldığımız renkli çıktılar istediğimiz kalitede olurken, ofiste aldığımız renkli çıktılarda bu kaliteyi yakalamakta güçlük çekebiliyoruz. Renkli çıktı alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilirsek, ofiste renkli çıktı almamız gereken durumlarda da istediğimiz baskı ve renk kalitesini yakalayabilir, kartuş ve toner israfından kaçınabiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, renkli çıktı alırken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Renkli Yazdırma Ayarları

Renkli çıktı alırken yaşanan sorunların başında, belgenin bilgisayar ekranda renkli göründüğü halde siyah-beyaz basılması geliyor. Yazıcınız eğer Siyah-Beyaz/Gri Tonlama modundaysa, renkli çıktı almanız mümkün değildir. Renkli çıktı alabilmeniz için her şeyden önce, yazıcınızda yazdırma ayarlarında Renkli kısmını seçmelisiniz. Bu ayarı yapmak için, Dosya menüsünden Yazdır seçeneğini tıklayabilir veya Ctrl + P tuşlarına basabilirsiniz.

Yazdır kutusu açıldığında, yazıcınızın marka ve modelinin ekranda göründüğünden emin olmalısınız. Yazıcınızın marka ve modelini bu kısımda göremiyorsanız, yazıcınız yüklenmemiş veya silinmiş olabilir. Yazıcınızı yüklemek için gerekli işlemleri kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. Yazıcınız yüklü olduğu halde eski sürümlerinden birini kullanıyorsanız, renkli çıktı alırken bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Yazıcınızın sürümünde güncelleme yapmanız gerekiyorsa, bu işlemi nasıl yapacağınızı da kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

Yazıcınız doğru şekilde yüklenmişse ve herhangi bir güncelleme yapmanız gerekmiyorsa, Yazdır kutusu içinde Özellikler kısmını tıklayıp renkli çıktı almak için uygun seçeneği işaretlemelisiniz. Yazdırma ayarlarında Siyah-Beyaz/Gri Tonlama veya Gri Ölçek Baskı bölümü seçiliyse, renkli çıktı almanız için bu işareti kaldırıp Renkli seçeneğini işaretlemelisiniz. Yazdırma ayarlarındaki Otomatik seçeneği ise belgelerin renk içeriğini kontrol ederek renk tespit ettiğinde baskının renkli çıkmasını sağlar.

Baskı Kalitesi

Ofiste alacağınız renkli çıktının baskı kalitesi eğer önemli değilse, çıktı almak için doğrudan Yazdır tuşuna basabilirsiniz. Fakat baskı kalitesi önemliyse, gerekli ayarları manüel olarak girmelisiniz. Baskı kalitesi için hangi değerleri girmeniz gerektiğini bilirseniz, renkli çıktı almak için gereksiz emek ve zaman harcamaz, kartuş ve toner ile fotokopi kağıdı israf etmezsiniz. Aldığınız renkli çıktının baskı kalitesi istediğiniz düzeydeyse, bu iş için baskı merkezlerine gitmenize ve daha büyük ücretler ödemenize gerek kalmaz. Fakat baskı kalitesi için yapmanız gereken ayarları bilmiyorsanız, doğru ayarları tutturmak için deneme yanılma yöntemini uygulamak zorunda kalabilirsiniz. Ki bunun anlamı israf demektir.

Alacağınız çıktının baskı kalitesinin normal olmasını istiyorsanız Gelişmiş Özellikler kısmında Normal veya 600 dpi kısmını işaretlemelisiniz. Bu seçenek, Word veya PDF dosyalardan renkli çıktı almak için en sık tercih edilen seçenektir. Ve yazdırma hızı yazıcınızın marka ve modeline göre değişse de normal denilebilecek düzeydedir. Çıktınızın yüksek baskı kalitesine sahip olmasını istiyorsanız, Yüksek veya 2400 dpi kısmını işaretlemelisiniz. Renkli çıktı almak istediğiniz dosya eğer bir fotoğraf dosyasıysa, çıktınızın baskı kalitesinin yüksek olması için bu seçeneği mutlaka işaretlemelisiniz. Bu seçenekte yazdırma hızı normal yazdırma hızına göre biraz düşecektir.

Parlaklık, Kontrast, Yoğunluk ve Doygunluk

Renkli çıktıların baskı kalitesi kadar renk kalitesi de önem taşır. Alacağınız çıktının renk kalitesini düzenlemek için Ayarlar bölümünü tıklamalısınız. Renklerin daha parlak çıkmasını istiyorsanız Parlaklık kısmını seçip kaydırma çubuğunu sağa taşımalısınız. Kontrastı, yani renk karşıtlığını arttırmak için Kontrast kısmını seçip düzenlemelisiniz. Bu kısımda kaydırma çubuğunu sağa doğru taşıdığınızda koyu bölümler daha koyu, aydınlık bölümler daha aydınlık hale gelecektir. Yoğunluk ayarları için Kırmızı, Yeşil ve Mavi renklerini istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Yapacağınız ayara göre çıktınızda kırmızı, yeşil veya mavi renklerini daha yoğun hale getirebilirsiniz. Çıktınızın daha canlı görünmesi için Doygunluk bölümünde kaydırma çubuğunu sağa taşımalısınız.

RGB veya CMYK Renk Yönetimi

Renkli çıktılarınızın renk tutarlılığını sağlamak için RGB veya CMYK renk yönetim seçeneklerine dikkat etmelisiniz. Bu ayarları yapmak için Gelişmiş Yazdırma menüsü içindeki Renk Yönetimi panelinde ilgili kısmı işaretleyebilirsiniz. Yönetim panelinde, çıktısını alacağınız dosyadaki renkleri yazıcınızın renk uzayına dönüştürebilirsiniz. Bu sayede yazıcınız, çıktı alırken geçerli belge profili yerine renk uzayını düzenlediğiniz yazıcı profilini kullanarak çıktılar arasında renk uyumunu sağlayacaktır. Tanımladığınız renk verilerini yazıcınıza kaydedebileceğiniz gibi, farklı yazıcılara da değer olarak girebilirsiniz. Bu değerler sayesinde renkli çıktılarınızı farklı yazıcılardan alsanız bile renk tutarlılığını koruyabilirsiniz.

Kartuş veya Toner Kontrolü

Tüm ayarlarınız olması gerektiği şekilde ayarlandığı halde çıktınız renkli basılmıyorsa veya istediğiniz baskı ve renk kalitesine sahip değilse, kartuş veya toneriniz bitmiş veya azalmış olabilir. Bu gibi durumlarda kartuş veya tonerinizi değiştirerek istediğiniz baskı kalitesini yakalayabilirsiniz. Bununla birlikte, yazıcınız tanklı değilse, yani yeniden doldurmak için uygun özelliğe sahip değilse, kartuş veya tonerinizi doldurtarak yeniden kullanma yoluna giderseniz renkli çıktınızın baskı ve renk kalitesi istediğiniz düzeyde olmayabilir. Orijinal ürünleri bulmakta zorluk çekiyor veya maliyet nedeniyle bunları tercih etmiyorsanız, temin edilmesi daha kolay ve daha ekonomik muadil ürünler kullanabilirsiniz.

Yazıcınızda eğer kartuş kullanıyorsanız, kartuşu değiştirmek için yazıcınızın üst kapağını kaldırmalı ve taşıyıcının orta kısma gelmesini beklemelisiniz. Taşıyıcı durduğunda, yazıcınızın kartuşunu değiştirmek için mandalı açıp eski kartuşu çıkarabilirsiniz. Yazıcınıza yeni kartuşu takarken, ucundaki bandı çıkarmış olduğunuzdan emin olmalısınız. Kartuşu yazıcınıza yerleştirdikten sonra önce mandalı, ardından yazıcınızın üst kapağını kapatmalısınız. Mandalı kapatmayı unutursanız, yazıcınız kartuşu tanımayacağı için çıktı vermeyecektir.

Toneri değiştirmek içinse yazıcınızı açtıktan sonra yazıcınızın çıkış tepsisini çıkarmalısınız. Tonere ulaşmak için toner kapağını açmalısınız. Toner kolunu kavradıktan sonra eski toneri yukarı doğru çekmelisiniz. Yeni toneri ambalajından çıkardıktan sonra tamamen dağıtmak için birkaç kez döndürmeli ve sallamalısınız. Aksi durumda çıktınızın baskı ve renk kalitesi istediğiniz şekilde olmayabilir. Ardından tonerin bandını çıkarmalı, bu işlemler sırasında tonerin altındaki görüntü drumına dokunmamaya dikkat etmelisiniz. Bu kısma temas etmeniz durumunda da çıktınızın baskı ve renk kalitesi olumsuz etkilenebilir. Daha sonra tonerinizi yerine yerleştirip kapağı kapatabilir, çıkış tepsisini takabilirsiniz.

Kartuş veya Toner Temizliği

Renkli çıktıların baskı ve renk kalitesini etkileyen konulardan biri de kartuş veya toner temizliğidir. Ofiste sık sık çıktı alıyorsanız, temizlik işlerinizi haftada en az 2 kez yapmalısınız. Temizlik sırasında mürekkep nozullarını ve kanallarda biriken tozları gidermelisiniz. Bu sayede hem kartuş veya tonerinizi daha verimli şekilde kullanabilir, hem de aldığınız çıktıların baskı ve renk kalitesini yükseltebilirsiniz.

Ofis dostu kartuş ve tonerler Ofix.com’da!

Renkli çıktı alırken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği kartuş ve toneri kısaca tanıtmak istiyoruz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

HP 652 F6V24AE Renkli Mürekkep Kartuş

Kullanıcılarımızın en çok sipariş verdiği renkli kartuşumuz, HP 652 F6V24AE renkli mürekkep kartuş. Renkli baskı kapasitesi 200 sayfayı bulan bu ürünler 3 renkli olup 15-32 derece çalışma ısı aralığına sahip. 113 x 37 x 115 mm ölçüsündeki bu ürünleri hangi uyumlu yazıcılarda kullanabileceğinizi buradan öğrenebilir ve sipariş verebilirsiniz.

HP 973X F6T81AE Mavi Toner Yüksek Kapasite

Kullanıcılarımızın en çok sipariş verdiği renkli tonerimiz ise HP 973X F6T81AE mavi toner yüksek kapasite. Renkli baskı kapasitesi 7000 sayfayı bulan bu ürünlerde toner rengi mavi. 220 x 52 x 48 mm ölçüsündeki bu ürünleri hangi uyumlu yazıcılarda kullanabileceğinizi ise buradan öğrenebilir ve sipariş verebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer kartuş ve tonerleri buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir